Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • leibigabi

    csendes tag

    válasz danielblack #2740 üzenetére

    "Viszont találtam Várvölgytől észak-nyugatra, a Rezi vár környékén egy volt kiképző központot,"

    Nem tudom, hogy pontosan oda-e, de a környékre (is) jártak hegyi kiképzésre a Déli Hadseregcsoport alá vezényelt 75. Specnaz Zászlóalj katonái...

  • leibigabi

    csendes tag

    válasz danielblack #2753 üzenetére

    "Az kemény! A Specnaz az nem a ruszki különleges erők?"

    De. Van respektjük az biztos:)

    [ Szerkesztve ]

  • leibigabi

    csendes tag

    válasz roki0313 #2736 üzenetére

    A szovjeteknél gyakori volt, hogy nem engedték be a területeikre a magyar teherautó sofőröket, úgyhogy simán eltudom képzelni, hogy esetleg nem volt ott semmiféle szupertitkos objektum, hanem mondjuk éppen "csak"a specnaz gyakorlatozott a környéken...

  • leibigabi

    csendes tag

    válasz roki0313 #2763 üzenetére

    Na de feljebb nem azt írtad, hogy a magyar tehergépkocsi vezetőtől egy orosz vette át kocsit? Így arra tudok gondolni, hogy akkor viszont valami ruszki területről lehet szó...hisz ha valami titkos magyar objektum, akkor mit keresett ott 1 orosz, aki átvette és vitte tovább a kocsit?

  • leibigabi

    csendes tag

    válasz roki0313 #2736 üzenetére

    Ja ok. most olvasom, hogy nem orosz katona, hanem csak "másik katona", aki ugye lehetett magyar is...

    ok, igaz, sorry :)

  • leibigabi

    csendes tag

    válasz benemano #2970 üzenetére

    "Amennyire tudom harckocsizó laktanyaként üzemelt, a város közepén !!! "

    Én úgy tudom, (ha esetleg rosszul, akkor hadsz talán majd kijavít), hogy a DHDSCS-nek Gödöllőn volt egy rádiótechnikai műhelyük egy Rádiótechnikai és Kiszolgáló Híradó Zászlóaljjal, egy vegyivédelmi század, és térképészek is....de harckocsizók nem voltak.

  • leibigabi

    csendes tag

    válasz D-peti #3154 üzenetére

    Sziasztok

    Szerintem:

    "в/ч 05858 - 6 гв мсп 13 гв тд – 6. Gárda gépesített lövész ezred/ 13. Gárda tank osztály (a 70’-es években áttelepült Táborfalvára?)"

    Ha ők voltak Kecskeméten, akkor az 1964 előtt lehetett.

    "в/ч 28265 - 902 одшб – Parancsnoki alakulat"

    Ez a 902. Önálló Légiszállítású Deszant Roham Zászlóalj - (1979-ben alakult és érkeztek Kecskemétre, de ők valószínűleg nem a 93. Hadosztály, hanem közvetlen a Hadsereg Csoport parancsnoksága alá tartoztak.)

    "в/ч 32379 - КЭЧ 93 гв мсд – 93. Gárda gépesített lövész hadosztály/ Elszállásáló és gazdasági egység???"

    Hadosztály Elhelyzési Szolgálat (Ezeket általában a Hadosztály parancsnokság mellé tették)

    "в/ч 39627 - 36 отд. учебный мотостр. б-н – 36. ? Gépesített lövész kiképző alakulat?"

    36. Gépesített Lövész Kiképző Zászlóalj

    "в/ч 41633 - 334 орхз 13 гв тд – 13. Gárda páncéloshadosztály/ 334. Önálló vegyivédelmi század (áttelepült Veszprémből? Vagy Veszprémbe?)"

    Asszem ez a 334. vegyvédelmi Zászlóalj 1973-ban települt Kecskemétre és talán akkor cserélt helyet a 90.-el?

    "в/ч 56664 - 3 оаб 93 гв мсд- 93. Gárda gépesített lövészhadosztály/ 3. Önálló légvédelmi dandár"

    Ez a 3. Gépkocsizó Zászlóalj (Később ebből lett az 1119. Önálló Logisztikai és Kiszolgáló Zászlóalj

    "в/ч 61607-T - ???"

    Ezen a számon a 902. Önálló Légiszállítású Deszant Roham Zászlóaljat is jegyzik.

    "в/ч 80895 - 73 орвб 93 гв мсд - - 93. Gárda gépesített lövészhadosztály/ 73. Önálló (műszaki) javító század"

    73. Önálló Javító Zászlóalj

    Volt egy vegyvédelmi Zászlóalj is: (73-tól talán a

    ócskás:

    A 166. Önálló Híradó Zászlóaljat pedig két számon is jegyzik 32839 és a 52266
    A 39627-en pedig a 36. Gépesített Lövész Kiképző Zászlóalj és a 347. Önálló Harcászati Rakéta Osztály is jegyezve van. (Azt hiszem, ez utóbbiak inkább Kiskunmajsán lehettek)

    A 198. Gárda Tüzér Ezred 74-től már Kecskeméten van.

    -в/ч 18181 ЦУ УФПС ЮГВ - Ez valami Központi Postázó?
    -----------------

    És talán ezek is állomásoztak a Különleges Hadtest Kötelékében 1956-ban Kecskeméten:

    2. Gárda Gépesített Hadosztály:

    76. Önálló Híradó Zászlóalj (később eltelepültek)?
    67. Harckocsi Kiképző Zászlóalj (talán feloszlatták később)?
    407. Gárda Tüzér Ezred (Ők átkerültek Bajra a Páncélos Hadosztály alá)?
    73. Önálló Javító Zászlóalj már 56-ban is Kecskeméten volt
    99. Felderítő Zászlóalj?
    159. Légvédelmi Tüzér Ezred, aztán elköltöztek és átkerültek a Páncélos Hadosztályhoz?
    5. Gárda Gépesített Lövész Ezred?, de a 60-as években már Kiskunmajsán vannak
    690. Gépkocsizó Zászlóalj? Ők aztán elköltöztek és a Páncélos Hadosztály alá kerültek.
    56. Önálló Orvos Zászlóalj...talán ebből lett a 89. Önálló Orvos Zászlóalj, ami a 93. Gépesített Lövész Hadosztály alá került, de már Kiskunhalason.

  • leibigabi

    csendes tag

    válasz D-peti #3159 üzenetére

    "Továbbá felhasználhatom az Ön által leírtakat a cikkhez?"

    Felhasználhatod, de szerintem egyenlőre várj még vele, hátha érkezik még pontosítás ezekkel kapcsolatban, mert én is nézegettem ilyen orosz oldalakat fordítóval és ott is vannak pontatlanságok/ellentmondások vagy elírások. Ezeket nem ártana kibogózni.

    pl. a 166. Híradó Zászlóalj, ami biztos, hogy Kecskeméten volt, de a 32839 és a 52266 számon is olvashatni róluk. Melyik a valós? Ugyanilyen a 902. Önálló Légiszállítású Deszant Roham Zászlóalj (28265 és 61607-T) Én inkább ez utóbbira gyanakodnék. A 61607 a Kecskeméti 110. Gárda Gépesített Lövész Ezred száma. Talán a Roham zászlóalj ugyanabba a laktanyába települt melléjük és ezért kaphatta ugyanazt a számot és mellé megkülönböztetésként a T-t? 39627 - ez is olvasható Harcászati Rakéta Osztályként és Kiképző Lövész Zászlóaljként is. A 70-es évektől biztosan volt ott egy Vegyvédelmi Zászlóalj is, de hogy pontosan melyik...? És az is lehet, hogy az nem is Zászlóalj, hanem csak egy kisebb, Század szintű alakulat volt az.

    "A в/ч 61607-T alakulatnál rendhagyó eset, hogy a számhoz betűt is csatoltak?"

    Találkoztam már néhány ilyennel...de hogy ez miért van, azt nem tudom.

    "Ennek a Hadosztály Elhelyezési Szolgálatnak mi lehetett a feladata úgy általában? Ezidáig még nem hallottam róla."

    Minden Hadosztálynak volt egy ilyen un. Elhelyezési Szolgálata, ezek tulajdonképpen a laktanyák karbantartását, különböző javítását, üzemeltetését voltak hivatottak ellátni.

  • leibigabi

    csendes tag

    válasz D-peti #3205 üzenetére

    D-Peti

    Úgy tűnik, hogy az Gépkocsizó Zászlóalj.

    A Hadosztály (és a helikopteresek) légvédelmét elláthatta a nem messze, Nagykőrösön települő 1098. Légvédelmi Rakéta Ezred

    Kecskemét:

    1956

    16132-2. Gárda Gépesített Hadosztály Parancsnoksága
    73404-159. Légvédelmi Tüzér Ezred ( 1956-tól a 2. Gárda Gépesített Hadosztályalárendeltségében Kecskeméten diszlokált, majd került Komáromba a pc hadosztályhoz / 1945-65 159. Légédelmi Tüzér Ezred / 1965- 159. Légvédelmi Rakéta Ezred)
    81154-99. Önálló Gárda Felderítő Zászlóalj (Ez aztán az 50-es évek végén átkerült a 19 pc hadosztályhoz)
    ?-67. Harckocsi Kiképző Zászlóalj
    19626-76. Önálló Gárda Híradó Zászlóalj ( (Ez aztán az 50-es évek végén átkerült a 19 pc hadosztályhoz Esztergomba)
    52779-690. Önálló Gépkocsizó Zászlóalj (Ez aztán az 50-es évek végén átkerült a 19 pc hadosztályhoz Esztergomba)
    21474-56. Önálló Orvos Zászlóalj
    80895-73. Önálló Javító Zászlóalj

    1956 utántól a 80-as évek végéig:

    37311-444. Önálló Rádió és Rádiotechnikai Felderítő Híradó Zászlóalj (70. Rádiótechnikai Ezred egy egysége) (A 60-as évek végén 70-es évek elejéről jegyeznek egy 777. Önálló Rádió és Rádiotechnikai Felderítő Híradó Zászlóaljt Kecskeméten, elképzelhető, hogy ezt számozták át valamikor a 70-es években a 444-re.)
    34120-72. Helikopter Raj, majd 1983-tól 347. Önálló Helikopter Század (állomáshelye Kadafalva, a Lövész Hadosztály helikopter alakulata)
    39627-36. Önálló Kiképző Gépesített lövész Zászlóalj (Ez a 70-es években megszünt és került a helyére 1979-ben a 902. Önálló Légiszállítású Deszant Roham Zászlóalj)
    16286-?
    18181-Ez a Hadsereg csoport egy Postázója
    28865-198. gárda Önjáró Tüzér Ezred (Korábban Táborfalván, majd a 60-as évek végétől már Kecskeméten diszlokált / 1945-1965: 198. gárda Tüzér Ezred / 1965-től 198. gárda Önjáró Tüzér Ezred
    32379-93 gárda Gépesített Lövész Hadosztály Elhelyezési Szolgálat
    45261-93 gárda Gépesített Lövész Hadosztály (1957-től Kecskemét / A II. világháborúban 93.gárda Lövész hadosztály / 1946-56: 35. gárda Gépesített Hadosztály (56-ban érkeztek magyarországra) / 1957: 35. gárda Gépesített Lövész Hadosztály / 1965-től 93. gárda Gépesített Lövész Hadosztály)
    52266-166. Önálló Híradó Zászlóalj
    56664-3. Önálló Gépkocsizó Zászlóalj (később a 80-as évektől 1119. Önálló Logisztikai Zászlóalj)
    61607-110. gárda Gépesített Lövész Ezred (1956-ban érkeztek a 35. gárda Gépesített Hadosztály alárendeltségében. Települési hely: Kecskemét / A II. vh-ban 278. gárda Lövész Ezred / 1946-55: 110. gárda Gépesített Ezred / 1957:110. gárda Gépesített Lövész Ezred)
    61607-T-902. Önálló Légiszállítású Deszant Roham Zászlóalj (1979-ben érkeztek és a Déli HDSCS alárendeltségében)
    80895-73. Önálló Javító Zászlóalj
    41633-A Hadosztály Vegyivédelemi Zászlóalja vagy Százada (Ez vagy a 90. vagy a 334. Vegyivédelmi Zászlóalj)

  • leibigabi

    csendes tag

    válasz JohnTerry #3492 üzenetére

    JohnTerry

    "Szovjet légvédelmi rakétás ezred Szolnokon biztos nem volt."

    A Légierő alárendelt 327. Légvédelmi Rakétaezred törzse volt Szolnokon. A rakétaosztályai pedig szétszorva a Sármelléki, Kiskunlacházi, Tököli, Kunmadarasi, Debreceni és a Kalocsai repterek köré települt, a 2 technikai osztály pedig Debrecenbe és Inárcson. Ha jól tudom: az ezred 1968 elején alakult v. (és) települt a törzse Szolnokra.

    "Nagyon kevés infóm van róla, állítólag a szovjeteknek valami hatalmas hadtáp ("logisztikai") lerakata-laktanyája volt itt. Ami igen-igen furcsa, hogy a Tisza árterére építették! "

    Tudtommal az egy műszaki bázis és műszaki anyagraktár volt, amit a szovjetek létesítettek valamikor a 60-as évek elején.

    "és állítólag a reptéren is települtek valakik valamikor"

    57 és 61 között állomásozott Magyarországon a (Kiskunlacházi) 275. Vadászrepülő Hadosztály, és annak egy vadász ezrede települt arra a néhány évre a szolnoki reptérre.

    [ Szerkesztve ]

  • leibigabi

    csendes tag

    válasz D-peti #3500 üzenetére

    в/ч пп 37524 - 108 оисапб – 108. ??? Települési hely: Orgovány

    Ez a 108. önálló mérnök-utász zászlóalj

    в/ч пп 71820 - 712 гв оредн – 712. gárda ??? Települési hely: Nagykőrös

    Ez a 712. gárda önálló reaktív zászlóalj (sorozatvetőrakéta osztály)

    в/ч пп 52812 - 87 тп – 87. harckocsi ezred, települési hely: Szeged (de lehet, hogy a végén Szegedről vonultak ki) (Sok alakulatnál azért van keveredés, mert a kivonuláskor még ide-oda helyezték őket)

    Tudtommal ők Cegléden voltak és max. csak a kivonulás végefelé kerültek a 93. Lövész Hadosztály állományába.

    в/ч пп 20623 – 78 мсп – 78. gép. lövészezred, települési hely: Pápa

    Szerintem ők max a végén kerültek a 93-asokhoz.

    в/ч пп 86724 - 347 ордн ТР – 347. önálló harcászati rakéta osztály, települési hely: Kiskunmajsa (1987-ben áttelepült Pápára?)

    1987-ben Baj-ra települtek, majd feloszlottak és az odatelepült Rakéta osztályokból megalakították a 459. Rakéta Dandárt

    [ Szerkesztve ]

  • leibigabi

    csendes tag

    válasz D-peti #3506 üzenetére

    "Nincs tipped, hogy miért helyezték ide-oda, illetve az egyik hadosztályból a másikba az alakulatokat? Így talán könnyebb volt kivonni az egységet?"

    A kivonuláskor gondolom így tudták megoldani. Mikor megkezdték a Hadosztályok kivonását, bizonyos egységeket feloszlattak, kivonták vagy átdobták egy másik Hadosztály kötelékébe, majd már azzal a Hadosztállyal vonták ki. Pl. 89-ben mikor a Kiskunhalasi helyőrség egységei elvonultak, a laktanyájukba települt át a 73. javító zászlóalj. vagy: a 198 gárda önjáró tüzérezred Kecskemétről a már elvonult 6. gépesített lövészezred helyére diszlokált Táborfalvára...(és szerintem ezért is írták a Duna honlapján a 198. tüzérezredet Táborfalvára...vagy, Kecskemét előtt talán lehetett ott is.) Vagy tudtommal a 96. (Szombathelyi) lövészezredük is a kivonáskor először Debrecenbe ment egy kis időre...gondolom a 103. harckocsi kiképzőezred helyére, ami alakulatot az elsők között vonták ki.
    Egy lövész Hadosztály alapesetben 3 gépesített lövész ezredből, 1 harckocsi ezredből, 1 légvédelmi tüzérezredből, 1 önjáró tüzérezredből, 1 harckocsi/híradó/felderítő/műszaki/javító/orvos/gépkocsizó-szállító vagy logisztikai önálló zászlóaljból és 1 vegyvédelmi századból, 87 előtt 1 Harcászati Rakéta osztályból, 1 sorozatvető rakéta osztályból, 1 vegyes páncéltörő tüzérosztályból és 1 helikopter századból állt.
    Nálad, szerepel a listában a 78.,112.,5.,110. lövész ezredek. Néztem a Duna hadművelet honlapját ott pl. a (Pápai)78. lövészezred a 93. Hadosztály állományába ment ki Csehszlovákiába, de szerintem őket csak arra az időre osztották oda, mivel a 93-asoktól a 110. lövész ezred viszont Magyarországon maradt. 56-ban a 35. gépesített Hadosztály a bevonuláskor a 110. 111 és 112. lövészezredeket foglalta magába. (Ez a Hadosztály lett aztán 93.) A 110. (Kecskemét) és a 112-es (Szeged) megmaradtak, a 111-es "eltűnt". Helyette kaphatták a Kiskunmajsai 5. gépesített lövészezredet hiszen ott települtek még a Hadosztály harcászati rakétaosztálya is (87-ig) A 134. Harckocsi Ezred, ami bár nem a 93-as állományában ment Csehszlovákiába, de utána, a Kiskunhalasi diszlokációja miatt lehetett ez a 93. Hadosztály harckocsi ezrede, mivel itt települt még a Hadosztály önálló harckocsi és orvos zászlóalja és a páncéltörő tüzérosztálya is.
    A Hadosztály fentebb sorolt zászlóaljairól nem tudok, hogy keveredtek volna.

    [ Szerkesztve ]

  • leibigabi

    csendes tag

    válasz D-peti #3513 üzenetére

    Ezek a helikopteres alakulatok úgy tudom, hogy a Hadosztályok alárendeltségébe tartoztak. A 60-as évek elején-közepén rendszeresítették őket, kezdetben helikopter raj-ok voltak, majd a 80-as évek elejétől helikopter századok.
    (Kecskeméti Hadosztályé a 72. önálló helikopterraj, majd 1983-ban lett belőle a 347. önálló helikopter század.)
    Az oldalon valószínűleg a repülős alakulatokat 1 kalap alá vették és írták az itteni Légi Hadsereg alárendeltségébe. (Vagy azért, mert 89-ben valszeg a kivonás miatt beolvasztották őket egy helikopter ezredbe, ami akkor a Légi Hadsereg alá tartozhatott)

    "Ami a kiskunmajsai 5. ezredet illeti, megfordult a fejemben, hogy esetleg a 111. ezred átnevezve, de eddig még nem találtam rá bizonyítékot."

    Nem hinném. Úgy tudom, hogy az 5. gárda gépesített lövész ezred anno a háborúban 5. gárda gépesített dandár néven harcolt. Az viszont "biztosnak tűnik", hogy 1949-ben Romániából a 2. gárda Gépesített Hadosztály (a már itt lévő 17. mellé) települt Magyarországra. Az ő kötelékükkel érkezett Kecskemétre az (akkor már) 5. gárda gépesített ezred, ami 57 után lett 5. gárda gépesített lövészezred. Aztán jött az 56-os forradalom ahol megmozdult az egész itteni hadigépezet, egyéb hadosztályok is bejöttek, keveredtek, ide-oda mozogtak. (Az 5. gr. gépesített ezred a 2 gárda gépesített Hadosztály állományában október 24-én Kecskemétről Budapestre jöttek fel. Lehet, hogy a Forradalom után már nem is Kecskemétre, hanem Kiskunmajsára vonultak vissza és foglaltak laktanyát? Nem tudom, én is csak hangosan gondolkodom, de az 5. ezred a 70-es években már Kiskunmajsán állomásozott, az biztos) 57-ben-58-ban aztán a csapatok egy részét kivonták, az itt maradottak elhelyezkedtek. A 60-as évek közepén átszámozások történtek és alakult ki a 93. 254. 13. és 19. hadosztályok "nagyjából végleges" formája. A kivonulás éveiben a feloszlatás, kivonás miatt újbóli ide-oda helyezés és keveredés lett.

    [ Szerkesztve ]

  • leibigabi

    csendes tag

    válasz leibigabi #3514 üzenetére

    Közben utánanéztem és ha minden igaz, akkor a következő a helyzet a 111. gépesített ezreddel: A háborúban a 93. hadosztály alárendeltségében harcolt 281. gárda gyalogezred néven, a háború után 1946-tól 111. gárda gépesített ezred lett a 35. Hadosztály alárendeltségében és jöttek Magyarországra 1956-ban. majd 1957-től ők a 78. gárda gépesített lövészezred!... és kerültek elvileg valamikor(valameddig?) a 93-asokhoz. De, mivel ők (jegyzeteim szerint min 1962-től) Pápán állomásoztak, az már eléggé kívül esett a 93-as Hadosztály települési környékéről, így az idejük nagyrészében sztem nem hozzájuk tartoztak...ha viszont igen, akkor viszont érthetetlen, hogy miért nem a Kiskunmajsai lövészezredet rendelték alájuk, ahol a hadosztálynak szintén volt helyőrsége. (Vagy, esetleg időközben ők is helyet cseréltek? passz)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák