Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz ember27 #1012 üzenetére

    Ahogy később leírtad, abból nekem az derül ki hogy, nem te egyedül napi 2-3 órában, hanem a család keres annyit a gazdasággal. Valakinek a standon is kell lenni, hogy árulja. Azért úgy már kicsit máshogy hangzik, de ettől még ügyes :)

  • azbest

    félisten

    Na megint benyeli az állam a béremelést... most néztem a 2012-es bérkalkulátorban, hogy 6%-kal többe fog kerülnie a munkáltatómnak, hogy pontosan ugyanannyi nettó fizetést kapjak. Juhééé. Bár ahhoz képest, hogy a tavalyi adó változáskor +30% vagy még több plusz terhet rótt a munkáltatómra a kedves állam. Még szerencsés is vagyok, mert máshol simán átterhelték ezt a munkavállalóra (avagy a bruttó maradt, a nettó meg durván csökkent).
    <irónia>imádok ebben az országban élni</irónia> :(((

  • azbest

    félisten

    válasz kovsol #1154 üzenetére

    plusz áfaemelés, sokféle élelmiszer különadója... és még ki tudja mi.
    Arról sem beszélve, hogy 14 havi magánnyugdíj pénzt is benyelt az állam.. nemrég tudtam meg, hogy a benyelt 14 havi pénzt állami nyugdíj jogosultságnak írják "jóvá"... de mivel nem államis vagyok (az állam így is leveszi 75%át az államkasszába, cserébe sz@rt kapok én nem kakaót) így sosem lesz 20 évem, tehát még azt a 25%-ot is ellopja, amiből majd nyugdíjam lehetne :((

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz 3g3ri #1157 üzenetére

    500 milliárd elköltésére is találtak hatékony megoldást: árfolyamveszteség elvitte , amikor részvénybe fektették [link]. Az elvonás bőven 70%+ a dolgozó rétegnél (a teljes munkaadói kiadást nézve a dolgozó után, majd a nettóból még lejön az áfa és az újabb élelmiszer adók, lakhatási adó....). Nagyon tanulságos írás arról, hogy miért nem csináltak munkahelyet a vállalkozók: [link]
    A multiknak az állam fizet, hogy ide jöjjön, és még évekre adómentességet is adnak neki. Ezzel nem versenyezhet egy magyar cég. A munkához szükséges beszerzéseket rendszeresen befagyasztják néhány dolgozó fizetésével együtt (egyébként állami területen sem mindenki az állam pénzéből kap fizetést, mégis befagyasztják a külső megrendelőktől kapott pénzt is, csak mert az állami számlán kell tartani. Ezzel is akadályozva a kutatás fejlesztési projekteket, néha még a fizetéseket is késleltetve.)
    Nagyban meg ugyanúgy luxusautó beszerzésre költenek, mert ciki a 2 éves luxusmodell már.
    Ha valamikor leépítenek közszférában, akkor a valóban hasznos tagokat fogják kirúgni.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz azbest #1160 üzenetére

    hmm most látom, hogy volt folytatása is a "tőlem ezért nem kapsz munkát" írásnak: más cégeket is megkérdeztek a tévések, 60-70%+ elvonást mondanak ők is: [link]

  • azbest

    félisten

    válasz kovee01 #1178 üzenetére

    Olyan nincs, hogy nettó minimálbér. Bruttó van. Képzettség nélkül 93 000 a (legalább középfokú) képzettséget igénylő munkakörben pedig 108 000. Az interneten pedig van bérkalkulátor, amiben megadhatod azokat az opciókat (gyerekek, egyedülálló szülő), amelyek adókedvezményt adnak. Ahogy nézem 60 915 és 70 740 a két féle minimál nettója, ha nem vagy jogosult adókedvezményre. Persze ezek napi 8 órára vannak megadva, ha 4 vagy 6 órában foglalkoztatnak, akkor értelem szerűen rezsire sem elég nemhogy megélhetésre.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    Hmm, ismerős meséli, hogy svájcban ahol phd hallgatóként kinn van egy évre 750e ft nettó fizetést adnak és ez ott nagyon alapnak számít. Itt meg több biológus évfolyamtársa nem talál munkát a szakmájában. De legalább nekünk lesz a legtöbb féle adónemünk.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Jhonny06 #1216 üzenetére

    biológus, de pontosabb területet nem kérdeztem (azt hiszem növény-biológus)
    hup-on vannak komolyabb infók is svájcról [link]
    ja igen, a lényeget kifelejtettem: hajlik arra, hogy csak a phd befejezésére jöjjön vissza, mert látja hogy "máshol is lehet élni, de még hogy...". Az árak egyébként tényleg relatívak, viszont teljesen más a minőség is. Nyugaton járt ismerősök mondani szokták mennyivel jobbak az élelmiszerek.

    Németországban élő nővéremmel mikor árakat egyeztettem, akkor kiderült hogy ő eleve olyan termékek/márkák árait mondta, ami itt már-már luxusnak számít... persze hogy drágább volt az itteni legalja gazdaságos termékekhez képest, de nem volt drágább ugyanannál az itteni terméknél. Nameg az itthoni gyümölcsök és tejtermékek minőségét egyenesen büntetni kéne... gyümölcsből szemetet árulnak nyugatinál drágább árakon :(((
    A lakhatás az ami drágább, de nem mindegy hogy az itteni fizu vagy az ottani fizu fele marad meg utána.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz nbg #1338 üzenetére

    A különbség csak az, hogy itthon nem elég egy átlagfizetés hivatalos leadózott albérlet bérléséhez, míg kint töredéke egy fizetésnek. Azaz elég, mert pont el is viszi az egészet a rezsivel együtt.

  • azbest

    félisten

    válasz Hawerr #1344 üzenetére

    jobbra felül fel lehet venni a kedvencek közé a topicot, ami úgy megmarad a listán és nem tűnik el a süllyesztőben, mint az utolsó néhány topic amelybe írtál :)

  • azbest

    félisten

    Mindenki a maga szintjén nyomorog. Lehet, hogy hasonló lyukban éldegélnek többedmagukkal, mint itthon a diákok, de a maradék pénzből sokkal magasabb életszínvonalt élhetnek, míg nálunk a zsíros kenyér után legfeljebb a tévé nézésére futja élet gyanánt.

    Van némi összehasonlítási alapom. Itthon egy 3 gyerekes munkanélküli családnak nem futja külföldi nyaralásra, kocsira, munkanélküli hivatalba jelentkezésre hazaugrani repülővel és nem tudnának maradni ugyanabban a kényelmes családi albérletben, mint korábban. Itthon nem kerül báránysült a munkanélküliek asztalára. Itthon a munkanélküli pár nem tudná középiskolába járatni mindegyik gyerekét - külföldi cserediákoskodást is beleértve. Itthon az évek óta munkanélküli nem azon gondolkodik, hogy nyisson -e kávézót. És ott még ők szegénynek számítanak. Igazából a lakhatás költségeit levonva egy főre leosztva itt sem számítanának gazdagnak. Amikor még megvolt az apa munkahelye még jobb szinten éltek.

    Persze ebben valószínűleg a családi adózás és a gyerekek után kapott lakbér kedvezmény is benne van.

    Szóval hagyjuk már a púdert, ha levonjuk a lakhatás és rezsi költségeit, akkor itt egy nagy nulla marad, kinn pedig még egy szolid, de kényelmes és nyugodt életre telik.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Jhonny06 #1413 üzenetére

    Nincsen szépítés, nem is mendemonda. Tegnap beszéltem vele, már csak egy engedélyre várnak és nyitják a kávézót, most festenek. Azt mondta, hogy ha valamiért mégsem adnák meg ezt a hiányzó engedélyt, akkor megtérítik nekik az eddig a vállalkozásra költött összeget. Ez a vállalkozásbarát megközelítés.

    (#1411) Ivan15: ha jól olvason az általad linkelt oldalt, akkor így alakul a segély:
    alap: 374
    feleség: 337
    gyerek 14-18 év közt: 287 * 2 (két gyerek)
    kisebb gyerek: 251
    ====
    1536 euró, ez azt hiszem körülbelül stimmel is.

    Ha jól emlékszem felét viszi el a lakás díja és a rezsi (azt hiszem erre is van kedvezmény a gyerekek után). A lakás felújítását, ablakcserét, tűzhelycserét természetesen a lakást kiadó végezteti, a bérlőknek csak a bérleti díjjal kell foglalkozni.

    Természetesen többet szeretnének, mert sokkal jobb volt amíg 2500 körül keresett a gyárban a férj. Iskolákba járatta az ottani hivatal, újabb szakmát is szerzett, de inkább saját vállalkozásba kezdenek.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Ivan15 #1419 üzenetére

    Gondolom a gyerekek után a dolgozók is kapnak valamit, nem csak a munkanélküliek. Nem ismerem pontosan hogy van ott a családi adózás, de valószínűleg kedvezőbb, mint az itteni. Na meg ahogy írtam, ott a hivatal nem azért van, hogy szívassa a vállalkozni akarókat. :) Köszi a jókívánságot, a nevükben is. :R

    szerk: görög apa, magyar anya - német állampolgárság a férjnek meglett régebben, házasság után a feleségnek is :)

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz kovsol #1557 üzenetére

    Hasznos, ha valaki részt vesz ismertebb (nagyobb cégek által is támogatott) nyílt forrású projektekben. Persze kezdetben nehéz, mert bármilyen módosítás beküldéséhez is más magasabb szinten lévő segítsége kellhet. Előfordulnak olyan unalmas/rutinszerű területek, amit nem szívesen csinálnak a nagyok, ott érdemes kezdeni. Szintén megeshet, hogy akár itthon is rendeznek nemzetközi találkozót a témában és lehet személyesen ismerkedni a netről ismert arcokkal.

    Ha már látják / megismerik az embert és a munkáját, akkor utána idővel lehet szintet lépni, nagyobb önállóságot kapni. A nyílt levlistákon és fejlesztők listáján való szereplés után már jó esélye van annak, hogy az érintett (külföldi) cégek fejvadászai interjúra invitálják :K

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz yksz #1744 üzenetére

    Valamilyen népszerű nemzetközi nyílt forrású projektben veszel részt és 1-2 év után, amikor már azon a területen ismerős a neved, elérsz valamilyen rangot/jogot (ismeretlen -> jog nélküli bedolgozó -> önálló commit jog -> ....->jog mások munkájának review-jára), akkor invitálnak interjúra.

    Önállóan persze ez nehezebb, mert ha senki sem ismer, akkor kevésbé foglalkoznak veled. Ha egy ezzel foglalkozó cégnél vagy újonc, akkor viszont a már rangosabb kollégák segítik a kezdőket is. Na meg céges keretek közt könnyebb kijutni az évente szervezett konferenciákra és találkozni személyesen emberekkel.

    No, ha ez megvan, akkor elkezdenek érkezni az email címre a megkeresések a területen dolgozó vagy dolgozni akaró cégektől a világ minden tájáról akár.

    A nyílt projektek nagy előnye a láthatóság. Hiába god fokozatú zseni valaki egy területen, ha olyan helyen dolgozik, ahol az NDA része a megbízó neve is és a munkájának eredménye is a megbízó teljesítményeként kerül napvilágra. Persze ilyenkor is lehet továbblépni, mondjuk az alvállalkozótól a megbízóhoz, de nem ismerik a nevét a szakmában.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz OhAi27 #1895 üzenetére

    Összeszedve és egymás mellé téve az infókat, amiket írtál:
    - "fenymasolo studioba megyek allasinterjura"..."sajna mernoki diplomaval ez az elso allas amire behivtak",
    - "Kornyezetmernok vagyok"... "nem is jelentkeztem szinte ilyen munkara"

    Tehát nem a végzettséged szerinti területre jelentkezel, így nem igazán számít, hogy megvan az a "mernoki diploma". Ilyen szempontból nem sokkal vagy beljebb, mintha simán egy érettségivel jelentkeznél. Szerintem. :U

    Remélem a CV-ben nem a környezetmérnökségről írtál az it support munkakörre. Mondjuk, ha olyan területen dolgoznál, amiről nincs papírod, akkor gondolom gyakorlatot is várhatnak arról a területről. Már olyan területen, ahol kell háttérismeret a munkavégzéshez.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz freaghill #2176 üzenetére

    Főiskolán vagy főiskolai akkreditált képzésen 55-ös kezdető kódú, felsőfokú okj képzést lehet szerezni. Az 52 kezdetű az középszintű, az 54-es emelt szintű (régen ezt is felsőfokúnak mondták). Itt találtam részletesebb segítséget a kódok értelmezéséhez [link].

    Tudtommal nincs kifejezetten rendszergazda jellegű diplomás képzés, viszont vannak cégek által szervezett vizsgák, pl microsoft , red hat, suse meg még kitudja hány. Nagy pénz van ezekben (iskola, certek) főleg a szervezők számára.

  • azbest

    félisten

    válasz Mercutio_ #2181 üzenetére

    Ms vonalon a prometric.com-on megnézve találomra egy vizsgát: 100 usd a normál, míg egyetemistáknak az academic változat 55 usd. Régebben olcsóbb volt, úgy 40 az academic. Ez sem gyenge, de ha a 200-250 eft egyetemi félévet nézzük, akkor nem is annyira gáz. A tanfolyamok szoktak aranyárban menni, de az nem feltétele. Egyébként nem vagyok ms fun, csak ms vonalon fejlesztő kollégáim közt van aki már vagy 8 developer irányú vizsgát megcsinált, onnan van pici rálátásom :) Online jelentkeztek és Bpestre valahová járnak vizsgára.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz djgeg #2185 üzenetére

    Az oktatás drága, aki tud önállóan készülhet, mert nem feltétele a vizsgának. Sokat segít, ha több ember együtt tud készülni rá. Egyetemen a levelezőn is ki kell fizetni a teljes díjat oktatásostul.

    A kollégák három forrásból gyűjtöttek anyagot: ms kontakttól sok ingyenkönyv a munkahelyen, neten fellelhető nem hivatalos felkészítő anyagok, amazon.com -ról rendelt ms könyvek (olcsóbb az európainál általában). A vizsgák felelet választós tesztesek angolul.

    A tankönyv árra visszatérve, amikor egy komplett ms rendszergazdás könyvcsomagot nyertem (13 kg szakkönyv), akkor max gombokat adtak volna érte, amikor feldobtam apróra. Némi netes keresgélés után rájöttem, hogy alig van aki megveszi ezeket, max akkor ha cégnek veszik és elszámolhatják. Sokszor a mundért leghangosabban védők a legnagyobb álszentek :U Btw vannak könyvpakkok, amikor a szintlépés teljes vizsgasorához egyben adják a könyvcsomagot, ott vizsgadíj-kedvezmény kupon is előfordul a pakkban (3 training kit könyv, 3 vizsgához, 3 kuponkód együtt, persze cd mellékleten ott lehet a vizsgához kapcsolódó szoftver legális időkorlátos verziója is).

    Bocs az offolásért, csak azt akartam érzékeltetni, hogy a cert önálló felkészülés mellett egy egyetemi félévhez képest sokkal olcsóbb még könyvpakk vásárlással együtt is és akár többet is érhet ilyen irányú elhelyezkedésnél :B

    (#2192) djgeg: lassan gépelek :R

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz freaghill #2204 üzenetére

    Hát nagyon nem ugyanaz az első három és a 4 féléves rendszergazda :) Azon is sok múlik, hogy melyik kar és tanszék fennhatósága alatt van.

    A gazdaság-, mérnök-, programtervező informatikus szakok első fele gyakorlatilag ugyanaz az erős matekos irány (diszkrét matek, lineáris algebra, kalkulus/analízis, logika... és ezekhez infós területek, plusz szakhoz passzolóan gazdasági, elektronikai, még több matekos ismeret). Ehhez képest, főleg ha pedagógusképzős karon van a rendszergazda (55ös felsőfokú) okj, akkor az laza móka és kacagás egy darab papírért. Ahonnan van tapasztalatom, ott az első háromnál 2 alatti szakátlag van, míg a pedagógusképzős karon 4 feletti.

    De most látom, hogy van intézmény, ahol ugyanazon a néven indítanak szakképzést is és egyetemi alapképzést is... nagyon más a kettő.

    Az 54es kezdetű emeltszintű okj-k közt is nagy a szórás. Van ahol egy év alatt több hasznos ismeretre tettem szert, mint az egyetem 2 félévében. De közben hallottam róla, hogy máshol meg elég csak fizetni a tandíjat és akkor majdnem garantált a papír.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz 44kos #2230 üzenetére

    "-diákként dolgozva a bruttó béred nettója kevesebb(16% SZJA mindösszesen)"
    ez csak akkor igaz, ha iskolaszövetkezeten keresztüli diákmelóról van szó. Rendes szerződéses diákmunkánál pontosan ugyanaz az adó és járulékfizetés, mint egyébként. Néhány éve még adó és járulékmentes volt, aztán bejött a járulékfizetés, majd az adózás is.
    Kooperatív képzés is lehetőség, ahol ösztöndíjként fizetik a munkában töltött időt.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Jhonny06 #2491 üzenetére

    Pláne, hogy a bsc bevezetése óta a 3 éves képzést is megtömték tárgyakkal (lehozták az msc-ről kevesebb kreditért, hogy beférjen a 180-ba), így nincs már laza szakdolgozatkészítős félév, végig keményen kéne tolnia annak, aki meg akarja tanulni. 10% végzi el időre, ebben bőven benne vannak azok, akik a már meglévő tudásukhoz jöttek papírt szerezni.

    Levelezőnél is ott van, hogy nincs évi 30-40 szabadnap erre, hanem mehet a trükközés vagy túlóra, ha éppen nem annyira megértő a cég. Ha esetleg még család is van.... fiatalon még sokminden belefér, az egyetemi oktatás hülyeségeit is jobban elfogadja az ember.

    Az pedig, hogy az egyetem azért kell hogy megtanuljon tanulni, ez elég hibás elképzelés. Ott nem fog megtanulni tanulni, mert az oktatók sem tudnak tanítani (hisze nem pedagógiai végzettségűek, bár ahogy a tanárképzős tanárokról hallok, ott még súlyosabb a helyzet időnként). Perspektívát kéne adjon és hasznos ismereteket. Részben ez is megvan, de hozzá egy csomó olyan ballaszt, ami sokszor csak annak hasznos aki az egyetemen akar maradni tanítani. Egészen más egy olyan oktatót hallgatni, aki valós projektekben vesz részt és nem csak elméletben nagy ész.

    Kicsit puffogás is amit írok :D De most éppen úgy látom, hogy a linkedin profilom kiépítése hasznosabb, mint újabb százezreket betolni a /dev/null-ba és a maradék tárgyaimat kerülgetni, úgy hogy munka mellett nincs energiám és időm rendesen készülni. Fiatalabban kellett volna komolyabban vennem, amikor még nem volt más dolgom. :K Btw általánostól számolva 17 évet jártam előtte már folyamatosan iskolákba, szal talán rá is untam. Viszont az akkori neves iskolában végzett okj képzések színvonalasabbak voltak sok egyetemi félévnél is.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz axioma #2497 üzenetére

    Igazad van, tényleg van aki tud / tudott jól tanítani. De infó részen úgy látom, hogy a könnyebb utat keresik az oktatók is. Aki tanítás mellett kutató/fejlesztő, annak ideje sincsen rendesen elkészített tananyagot vinni előadásra. Ha egy új tanár váltja a régit, akkor évekig tart mire összeáll egy normális jegyzet. Nagyon kiegyensúlyozatlan a minőség is. Van akire rászóltak, hogy törölje a weblapján lévő segédanyagokat (kidolgozott példákat), mert túl sokan teljesítik a gyakorlatát. Más tárgynál meg menet közben viszik egyre lejjebb a kerítést, hogy valaki átmenjen. Van aki nem tud érthetően beszélni, van aki idegbeteg és hisztizik előadáson, miután megkérdi a hallgatóságot, hogy van-e kérdés (mert muszáj megkérdezni), majd leugatja a kérdezőt, hogy miért nem képes felfogni az elmondottakat (ugyanazt a jelölésrendszert alkalmazza különböző egymást követő dolgokra, se füle, se farka).

    ÉS igen. Van aki jól és érdekesen elő tudja adni az anyagot. Van aki fenn tudja tartani a figyelmet. Van aki értékeli ha valaki többre kíváncsi, mint ami elhangzik vagy többet teljesít a minimumnál. Viszont szerintem ez lenne az alap.

    Amíg csak diák gondolkodással jár az ember ide, addig nagyon lazán és beletörődően áll az oktatáshoz. Viszont, amikor már saját munkabérből kell kifizetni a féléveket, akkor egészen más lesz a nézőpont. Például, ha levelezőn második héten még nincs kihirdetve a féléves órarend... ha a tanulmányi ügyek átfutása több hónap (pl kreditátvitel) és akkor sem képesek hibátlanul elvégezni az adminisztrációt... ha az előadó hülyének állítja be és ordítozik a kérdezővel, aki több százezret tol a képzésbe... ha a gyakorlatvezetőt leb@sszák, mert túl jól tanít... a másikat meg azért, ha sok a bukás... ha szénszünet címén utcára teszik a kollégistákat (pedig több veszteséget okoz a kiesett díj, mint a fűtésen spórolás)... ha év végén kitüntetik az egyetemi vezetőt az eredményekért azok, akik egész évben próbálták ellehetetleníteni a munkáját.... beszerzési stop évek óta...
    etc... szóval a lényeg, hogy az oktatás területén nagyon sokan fordítva ülnek a lovon.
    Egyébként az egyetemen dolgozom kutatás fejlesztés projekteken :)

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Mercutio_ #2505 üzenetére

    Az egyetemen az egyetemnek. Közalkalmazottként, de külső partnerek megbízásain. Elég komoly csapat összejött az évek alatt. A tanszéken dolgozó k&f csapatokban oktatók, (főleg itt) végzettek és hallgatók is vannak. Komoly nemzetközi cégekhez lehet innen továbblépni. Hogy kicsit on topic is legyek, fizetés terén elég nagy a szórás a csapatok és emberek közt, de nem közalkalmazotti bértábla szerint (mert az valójában csak a minimumot szabja meg, a felettesek döntése alapján több is lehet).

    Manapság az első is könnyen lehet fizetős. Nekem az első, mert régóta kerülgetem... a maradék néhány tárgyhoz már nincs kedvem átverekedni magam a bürokrácián és beleölni alsó hangon 800eft-t (egymásra épülés, nem felvett kredit alapján kell fizetni, hanem teljes félévet. Esetleg szubjektív alapon kedvezménnyel, de mostanság van akitől 0 kredites tárgy teljesítésére is bekérték a teljeset, kell a pénz).
    Szakmai fejlődésem ettől az oktatástól már nem lesz és időm sincs rá. Persze jó lenne mindenből pengének lenni, de kimaradt ismeretek 99%-ára sosem lesz szükségem. Helyette sok másra és az eddigiek mélyebb megismerésére annál inkább.

    Egyébként érdekes, mert bőven vannak nálunk, akik döcögve haladnak, vagy be sem fejezik az egyetemi képzést. Vannak, akik jó eredménnyel végeznek. A valós feladatoknál viszont abszolút nem látszik összefüggés a végzettség és a szakmai képességek közt. Sőt, a legjobbak talán éppen azok közül kerültek ki, akik nem az egyetemi órákra koncentráltak. Nálam sokkal jobbak is vannak :)

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz velizare #2519 üzenetére

    No kíváncsiságból utánaszámoltam, hogy elvileg a lehető legkevesebb óraszámmal mennyi időt kell a órán ülni egy általam ismert képzésen (tesit és nyelvórát is beleszámoltam). Ebből az jött ki, hogy nettó 22 óra jut átlagosan egy hétre. Persze van félév amikor kicsit több, van mikor kevesebb. Itt péntek-szombat a levelezőké. Tehát átlag napi 5.5 óra az amikor padban ülnek (h-cs).

    A szakdolgozat elkészítése, egyetemi ügyintézések és a 240 óra kötelező szakmai gyakorlat ezen felül van. (Azért 240 óra, mert ezért még éppen nem kötelező bért fizetni a gyakorlati helynek, tehát ingyen munka. Persze, ideális esetben ha valaki szakmájában dolgozik már, akkor azt elszámolhatja). Persze a bruttó idő az több, hiszen nem mindig lehetséges egymás utánra felvenni órákat, mert 1-2 óra lyuk simán kijöhet vagy a város túlfelei közt kell ingázni. Az üres időben lehet állni a folyosón, vagy az utcán egy padon dekkolni, mert szék szinte sehol nincs.

    Ezen kívül még készülni is kellene elvileg az órákra. A hivatalos mondás az 1 kredit = 30 óra befektetése. Ebből látszik, hogy elvileg 17 héttel számolva (maga a vizsgázás is elvisz még sok időt), ha csak hétköznap tanulna az napi 10.6 óra lenne. Hétvégével már csak napi 7.6.

    Persze tudom, ennyit kevesen fognak felette ülni (egyet ismerek, elvégezte 5össel, majd pályát váltott), de ez a hivatalos elvárás. A lényeg, simán elmehet napi 8 óra alsó hangon, de komolyan véve több is.

    Suli mellett munkahelyen csak akkor állnak veled szóba, ha legalább napi 4 egybefüggő órát garantálsz (persze csak a hallgatói létszám töredéke számára van hely). Persze, ha sok megbeszélést is tartalmaz a munka, akkor nem férsz bele ennyibe, hogy haladj is valamerre a feladatoddal. A tipikus képzettséget nem igénylő alkalmi munkákra rámozdultak a nyugdíjasok is. Szóval a többség elég nehezen tud úgy dolgozni, hogy az fedezzen komolyabb kiadásokat. :U Viszont lányok előnyben, ugyanis több cikk szerint sokan prostitúcióból fedezik a tanulmányaikat. Az ügyesebbek meg online szexchatből. [link], [link], [link]

  • azbest

    félisten

    válasz H A M M E R #2566 üzenetére

    "aki annyit olvas, tanul, az nem értem miért nem végez el egy sulit."

    ha suliba jár, akkor mikor olvason és tanuljun? :P Sajnos sokszor érzem, hogy a napi 24 óra mellett még 24 kéne, hogy mindenre jusson valamennyi idő...

  • azbest

    félisten

    válasz doc #2880 üzenetére

    Ezt embere és élethelyzete válogatja.

    Ha valaki kis termetű, a munkája az élete és ezen kívül csak aludni jár haza, akkor nagyon sokminden beleférhet.

    Két keresővel persze, hogy könnyebb gazdálkodni, hiszen a fix költségek több fő közt oszlanak el. Nem véletlenül költöznek össze egy albérletbe többen. Ha a két kereső egy pár, akkor hosszú távon is megférnek egymás mellett. De ha csak két ember állt össze és később valamelyik családot is akarna, akkor máris lehet új helyet keresnie a másiknak.

    Egyébként a pénz kevéssége csak az ok. A probléma a létbizonytalanság. Sokan nem tudnak komolyabb tartalékokat félretenni, mert ahhoz kevés a fizetés. A változtatáshoz pedig sokszor pénz kell. Nem olyan magas az az igény, hogy a fiatal középkorára nem egyik napról a másikra éljen. Emiatt lehet belekényszeríteni vacak állásba egy marék rizsért.

    (#2862) flash-:
    aha, igen.... rögtön vállalja el a legrosszabb melót, persze szakmáján kívül is. Mert utána a munka mellett majd lesz energiája jobb helyet keresni. Meg persze az olcsó jános főnöke is biztosan maximálisan támogatja, hogy szabadidejében ne dolgozzon ingyen, hanem jobb munkát keressen.

    Ha van lehetősége kivárni és tényleg sikerül megcsípnie a 200-as fizetést, akkor hamar megtérül. Ha mindenki így gondolkodna, akkor hamarosan csökkenne a munkás és a manager fizetése közti különbség, de legalábbis több jutna a munkásnak. Ha mindenki ugrik minden szar melóra, akkor sosem lesznek jobb fizetések.

    Csupán az a különbség az 5x annyit kereső német és a csóró magyar között, hogy a német vásárol, fogyaszt, szolgáltatásokat vesz igénybe. Így sok munkaerőre van szükség és a fogyasztás miatt ki is termelik a cégek a bérre valót.

    Azért tartunk ott, ahol vagyunk, mert mindig van aki hatalmi pozícióban kitalálja, hogy majd ő jobban tudja kezelni az emberek pénzét. Aztán valahogy pár milliárdos zsebében köt ki, az áltagembernek meg nem marad vásárlóereje. Ezért borulnak be a cégek és ezért csökkennek a munkahelyek. Ha a melós nem tud vásárolni, akkor a melósokra sincs szükség, hogy megtermeljék a javakat.

  • azbest

    félisten

    válasz amargo #2918 üzenetére

    Jól mondod. Nekem állami helyen most ki van maxolva a fizetésem, ha végigvittem volna a diplomát, akkor saccra másfélszer annyit kapnék, attól függetlenül, hogy mi a feladatom. Ez nem bértáblától függ, mert az csak a minimumot határozza meg, hanem a felettesek gondolatmenetétől.

    Úgy kaphatnék több fizetést, ha másik csoportba mennék át. Persze olyan csoport is van, ahol rosszabbul fizetnek. Vagy persze, ha céget váltanék. Gyakorlatilag külső cégek számára out-sourcing-olnak minket, így sokan át is váltanak egy idő után a partnerekhez, hogy ugyanazt a munkát közvetlenül a megbízónál végezzék.

  • azbest

    félisten

    válasz AMDFan #2942 üzenetére

    Fél állásban úgy, hogy még nem nagyon van ilyen ismerete és majd ezután tanulja? :)
    Teljes állásban megadnak kezdőnek bruttó 600 (nettó 400) ft fizetést?

  • azbest

    félisten

    válasz AMDFan #2944 üzenetére

    ah, bocs... nem olvastam elég figyelmesen, hogy teljes munkaidőt írt a véglegesre :R

  • azbest

    félisten

    válasz Pikkolo^^ #2947 üzenetére

    Ha félállású próbaidőre is megkapta a nettó 75-öt, akkor teljes állásban az 150 lenne, bruttóban ez már 230. Így már nem tűnik ördögtől valónak a bruttó 300 sem. Eléggé felkapott témáról van szó.

  • azbest

    félisten

    válasz Turbógombób #3002 üzenetére

    Ha nem akarja tisztességesen kifizetni a munkát, akkor inkább valami komolyabb céget kellene keresni. Elég ha megbetegedsz, vagy bármi történik és máris csak töredékét látod.

  • azbest

    félisten

    válasz _NCT #3057 üzenetére

    Ahogy kraftxld is mondta, ha a mostani nyugis munka mellett sok a szabadidőd, akkor önállóan készülj szakmai vizsgákra. Akár ms akár más platformra is vannak hivatalos felkészítő anyagok és elismert vizsgák. Kollégáim közt van akinek már vagy 8-10 féle fejlesztői certje gyűlt össze (igaz ők ebben aktívan dolgoznak is). A többi tanácsa is jól hangzik.

    Egyébként azért nem árt némi tartalékot is képezni, mert minden változás pénzbe kerül és sokkal kiszolgáltatottabb helyzetben vagy, ha nincs tartalék, amivel legalább pár hónapig kihúzhatod.

  • azbest

    félisten

    válasz Tapsi #3086 üzenetére

    Ha jól értem, akkor a maga módján arra próbál rámutatni, hogy ne csináljon hülyeséget a kérdező. Míg a kérdezőnek az a legnagyobb problémája, hogy unatkozik, addig mások töredékéért is keményen dolgoznak. Szal azt hiszem nem a pénzt sokallja, hanem arra hívja fel a figyelmét, nehogy eldobja kényelmes helyét valami úri huncutságból. :)

    nagyon off:
    Abban egyébként van igazság, hogy aki rögtön belenyúlt a tutiba, az kevésbé érzi át, hogy mekkora a pénz értéke. Egészen más jellegű hétköznapi problémákat kell leküzdenie a szegény és egy jól kereső embernek. Sokan azok közül is hajlamosak elfelejteni milyen volt szegénynek lenni, akik már befutottak.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz _NCT #3088 üzenetére

    Értem én. Az előző komment elsősorban oda szólt, amire válaszoltam, annak az értelmezése, amire meg ő válaszolt.

    Azt már írtam, írtuk korábban neked címezve is, hogy a kényelmes helyen is lehet hasznosan tölteni az időt. Sőt, valószínűleg a mostani főnököd is örömmel ad több feladatot kevesebb fizetésért, ha szereted a kihívásokat ;] Az üzemeltetés szerintem egyébként sem a folyamatos küzdelemről kell szóljon, hanem arról hogy a megfelelő felépítés után már stabilan teljesíti a rendszer a feladatát. :)

    Azt hiszem már az is szóba került, hogy majd pár év múlva, ha a család nem a szüleid, hanem feleség és gyerekek kontextusban szerepel, akkor még nagyon fog hiányozni az a szabadidő, amivel most nem feltétlen tudsz élni :)

    A tartalék téma kapcsán jó, hogy támogatod a szüleidet. Viszont, ha közben egyik hétről a másikra élsz, váltol egy rosszabbnak tűnő helyre, aztán meg ha kiderül, hogy mégsem olyan jó robotolni, akkor már nem feltétlen tudsz megint kényelmes helyre visszakerülni. Tartalék nélkül meg fel sem mondhatsz csak úgy, hanem rögtön kell valami alternatívát találni, nem válogathatsz, mert a számlák nem várnak.

    Szóval szerintem nem bántásból kaptál kritikákat, csak úgy tűnik, hogy eddig elég kegyesen bánt veled az élet és nem annyira gondolkodsz előre. Persze, jól hangzik, hogy szakmai kihívásokat szeretnél, mert fejlődni akarsz. De közben arra is gondolni kell, hogy anyagi biztonság is meglegyen, mert nagyon gyorsan két szék közé lehet ülni. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Mercutio_ #3230 üzenetére

    gyerek nélkül 480 körül, a munkaadó bérköltsége pedig 620 körül [link]

    (#3222) FLx:
    csak az nem mindegy, hogy amennyi megmarad, azt mennyivel több mindenre lehet elkölteni.
    Itthon a háztartások fele 25-50% közt költ csak erre. Ha még bérleti díj is van... [link].
    Persze, ha a 15% úgy jött ki, hogy többen bérlitek a helyet az egészen más felállás, mert akkor a rezsit is elosztjátok. Saját családban nem lehet másnak odaadni a számlát.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz H A M M E R #3237 üzenetére

    Ez nem ilyen egyszerű.

    Ha egyéni vállalkozóként végzed és nem léped túl a havi 500e-t a kiállított számlákkal (pontosabban az aktív honapok * 500 egy évben) KATA módban, akkor alanyi áfamentesként is lehet működni. Ilyenkor nem lehet elszámolni semmit költségként.
    Számlatömb helyett léteznek ingyenes elektronikus számlázó szolgáltatások.
    Ilyenkor fix költséggel lehet számolni adóügyileg. Ha nincs más főállás, akkor 50eft / aktív hó (ha heti 36 óránál kevesebb és folyamatosan van más főállás, akkor 25eft). Kötelező kamarai tagság 5eft/év. A bejelentett székhelyen pedig iparűzési adó, több félképpen lehet, de ott is van fix összegű, ami úgy évi 50 eft.

    Tehát nem nettó hanem bruttó 500 ilyenkor a határ. Felette már bonyolultabb az adózás, de akkor már költség elszámolás is lehet. Ja és persze kisebb összegnél is lehet a bonyolultabb módot választani annak előnyeivel és hátrányaival együtt.

    Ha adószámos magánszemélyként működik valaki, akkor azt hiszem hogy céggel szembeni számlánál kb úgy lehet számolni, mintha megbízási szerződéses lenne, szóval nem minden adó jeleik meg a számlán, hanem van ami a megbízó cégnél jön be. Magánszemély felé viszont saját magának kell mindent befizetni. Úgy emlékszem ilyenkor kb 63%-ot kell rátenni, hogy a nettónál legyen.

    De biztosan van sokféle mód ezen kívül.

    Fontos: Ez nem jogi tanácsadás, csupán átolvastam a témát és erre jutottam. Szakember segítsége erősen ajánlott a témában.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Mercutio_ #3239 üzenetére

    Ráadásul, ha valójában csak nekik dolgozik ugyanúgy tovább, akkor bizonyos feltételek teljesülésekor a NAV simán bujtatott munkaviszonynak vélelmezi és ha nem tudja bizonyítani ennek ellenkezőjét, akkor bírság / kiszámlázott vélt adókülönbség...stb...
    Ha meg tényleg önálló, akkor a felszerelését is magának kell megvennie.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz bobsys #3324 üzenetére

    Csak a projekt manager sokfelé a főnököt jelenti a csapatban. Ő elvállal bármit, te oldj meg bármit. Lehet, hogy inkább projekt asszisztensről beszéltek, aki támogatja a vezető fejlesztőt a koordinálásban?

  • azbest

    félisten

    válasz big-J #3339 üzenetére

    Ha jól értem annyival vagy beljebb az iskolaszövetkezettel, hogy csak a 16% adót kell fizetni, de járulékot nem (a tanulói/hallgatói jogviszony maga is biztosítja a tb jogviszonyt, így nem kell megfizetni még egyszer) [link] (szvsz az utolsó 3 bekezdés már általánosságban van, nem az iskolaszövetséghez tartozik, csak nem tud normálisan tagolni a cikkíró)

    Az, hogy szövetkezeten át vagy közvetlenül egy céghez jelentkezve jársz jobban anyagilag, az a körülményektől függ. Közvetlenül valsz jobb bért kaphatsz, de az állam levonása magasabb. Persze ha lényegesen magasabb a fizu, akkor a levonás után is több maradhat, persze ehhez nem alkalomszerű bejárás kell. Azt is érdemes megnézni, hogy nincs-e valami fizetést adó gyakornoki program is az egyetemmel megállapodott cégeknél.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz cucka #3349 üzenetére

    "ha nem esik ki fél5-kor a kezedből a billentyűzet."

    azért azt is definiáljuk, hogy hánykor esik a kezébe, mielőtt kiesik belőle, meg hogy reggel vagy este fél5 :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz PazsitZ #3403 üzenetére

    Van ahol gyakorlatvezetőket úgy kell lasszóval fogni. (gyakorlatvezető = néhányat az előadó tart, de a legtöbb gyakorlatot "felsőbb" éves hallgatók tartanak, akik már elvégezték a kurzust. A létszám miatt van hogy 20 időpont van 5-6 oktatóval.)
    Manapság aki teheti inkább fejlesztői munkát vállal, minthogy órát tartson, mert hosszú távon jobban jár a szakmai tapasztalattal és pénzben is több lehet. Simán bekerülnek olyanok is gyakvezérnek, akik magolással tudták le... vagy éppen pont azt az egy tételt húzták, ami jól ment. Ilyen gyakvezér csak azt tudja, hogy ledarálja a készen kapott feladatokat és maguktól nem is feltétlen tudják megoldani azokat. Aztán van olyan is aki ott dolgozik és a napi feladatai mellé rátukmálják az óratartást is, mert senki sem vállalja el.

    Persze akad a régi motoros előadók közt is, aki csak a saját könyvében használt jelölésrendszert ismeri és fogadja el. Akkor is, ha iparágilag más a bevett gyakorlat.

    A lényeg, hogy nagyon nagy különbségek vannak előadók és gyakvezérek között is. Amikor egy tárgynál tanárváltás van, akkor nagyon durva követelménybeli változások is előfordulnak. Mindkét irányban.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz FLx #3499 üzenetére

    Szvsz úgy hallottam, hogy ott az általad fizetett biztosításon múlik, hogy mit fed le és mennyit kell fizetned érte. Ott meg lehet tenni, hogy kevesebbet fizetsz fixen, de ha baj van rámegy a gatyád is, de elvileg van olyan is ami majdnem mindent fedez, de az sokkal több havidíjba kerül. Bár nem tudom, hogy az Obama-care mennyire változtatott ezen, mert szó volt róla, hogy az itteni rendszerhez hasonló általános biztosítást vezetnek be.

    Nálunk is drága, ha magán úton mégy orvoshoz. Viszont itt szép százalékokat levonnak az állami tébére is adókként, aztán vagy kapsz rendes ellátást, vagy nem. :U

    szerk: (#3501) FLx, jaja erre gondoltam.

    (#3488) FLx:
    az kevésnek hangzik. Persze nekem is van haverom, aki a németeknél vállalt el 1500 eurós munkát, de ez inkább múlhatott azon, hogy nem kért többet. De ebből nem általánosítanék. Főleg azért mert az azóta bevezetett német minimálbér is kb 1500 euró körül van. Rokonomék segélyként kaptak 1500at 5 fős családra. Persze az osztrákoknál biztos más a rendszer.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz syl5 #3507 üzenetére

    Nekem is van hasonló ismerős kinn azon a kontinensen. Ha jól emlékszem ő nem vett lakást, de két új kocsi hasonló idő alatt megvolt. Azon viccelődtek, hogy a garázs már többe fog kerülni, mint a lakás bérlete. Mondjuk lakást már csak azért sem jellemző, hogy venne, mert lehet pár év és pár ezer kilométerrel odább dolgozik már. Esetleg másik kontinensen.

    (#3506) FLx: igaz. Bár azt hiszem hogy a minimálbér esetén nem nagyon különbség van a nettó és bruttó közt. Meg ahogy olvasom elég szép summát vissza lehet téríttetni az adóból a különböző éves kiadások kapcsán. A lényeg, hogy az átlagos bér azért valsz jobb ebben a szakmában.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Mercutio_ #3680 üzenetére

    Itteni diákként azért picit más az Erasmus fekvése. Anyagi oldalról nézve is kell valamennyi tőke, mert az ösztöndíj az főleg a diákszálló díjára elég. A fiatalok indulási hajlandóságát sem segíti, hogy nálunk nem építik az önbizalmukat, hanem ahol érik alázzák őket.

    Egy nyugati gyerek, amikor idejön, akkor komplett lakást bérel, felveti a költőpénzt és tele van a nyugaton általános önbizalommal, mert nem az alapvető dolgok eléréséért kell küzdeniük, mint az ittenieknek. Az otthonról hozott mentalitás az, ami visszafogja az itteni fiatalokat. Nem konkrétan rád értem, hanem úgy általában.

  • azbest

    félisten

    válasz bandus #3829 üzenetére

    gondolom az államin van a hangsúly, mert tőlünk például kivonul a gdf suez, hogy valami offshore pénznyelő vegye át. :U

  • azbest

    félisten

    válasz stoilt #3874 üzenetére

    Egyik cég sem szeret olyan adót befizetni, amit legálisan ki lehet kerülni. A környezetemben is van olyan cég, amelyik több évre is vesz fel "gyakornokokat". Ha jól tudom, akkor náluk megvan, hogy heti hát órát kell ledolgozni és az hogy két óránál nem kisebb egységekben, de ezen felül teljesen rugalmasak, hogy a diákok tudjanak iskolába járni. Náluk úgy hallottam, hogy az ott töltött félévek alapján sorolják be fizetési kategóriába az embereket. Az mondjuk igaz, hogy ott nem iskolaszövetkezettel, hanem talán ösztöndíjjal oldják meg a gyakornoki fizetést. Emlékeim szerint pár éve ők heti 32 órás munkára havi nettő 120 körül adtak a gyakornokoknak. Ez lehet már a közepe volt, az első féléveseknek kevsebb, a több féléveseknek többet. Ez nem volt rossz ahhoz képest, hogy másik helyen heti 20 órára 50-et, 30 órára 75öt fizettek.

    Az biztos, hogy ha változtatni szeretnél a fizetéseden, akkor a cégnél érdeklődj. Az sem mindegy, hogy hány órában kevés az az összeg, mert az mégsem lenne reális, ha többet fizetnének, mint a teljes idős, főállású dolgozóiknak.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Dr. Akula #3890 üzenetére

    Találkoztam már többféle emberrel.

    Volt aki az egyetemen is jól teljesített, mellette harmadik félév környékén elment gyakornoknak is, barátnője is van és a kollégiumban is vállalt feladatot. A sorrend egyben a prioritás is volt. Az biztos, hogy a kollégiumi csak alibi volt, mert arra már tényleg nem jutott ideje. A barátnőjével minimálisan tudott foglalkozni, de mivel mindketten törekvő jellemek, így átvészelték. Ahhoz hogy ez az egész működjön az kellett, hogy autista mintára percre pontos napi beosztás szerint éljen évekig.

    Más a záróvizsga előtt kezdett dolgozni, de előtte azért már vállalt feladatot máshol is. Neki nem volt lényegi ütközés a munka és az iskola közt.

    Aztán olyan is akad, akinél az egyetem és a munka eldöcög egymás mellett, egyik sem kiemelkedően, de eltelik valahogy.

    Van akit nem köt le az egyetemi oktatás és közben elkezdett dolgozni, a suli pedig háttérbe szorult a szakmai aktivitás mellett. Talán egyszer hobbiból befejezi, de nem biztos.

    Szóval sokféle ember van és nem érdemes általánosítani, mert mindenkinek megvan a maga története. Nem árt némi önismeret és időben belátni, hogy kinek milyen módon érdemes továbblépni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák