Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dqdb

    nagyúr

    válasz adammeyer #659 üzenetére

    Ha már az 1u kupakban ilyen szép kifli van, ami azért a legtöbb PBT gyártónak még sikerülni szokott egyenesre, akkor a Space-ben lévőre már tippelni sem merek.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz Barniby85 #730 üzenetére

    A forgó kapcsolókhoz (fényerő+hangerő) milyen név alapján keressem a kódot?
    Encoder néven futnak, azt nem tudom, hogy a TMK támogatja-e, de az abból forkolt QMK igen.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz birno #734 üzenetére

    [link]
    Őt kérdezd meg a házról. Plate-tel is találkoztam már, de azt magának készítette az illető, és nem gyártásra.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz gyendre2 #739 üzenetére

    A felsorolt alkatrészekből összerakható egy 60%-os billentyűzet.

    Miért Cherry kapcsoló? Ha a költség alacsonyan tartása a cél, akkor én más gyártót választanék (például Gateron alapszín kevesebb, mint fele ennyiért), vagy azonos áron elmennék a preferenciáim szerint jobb kapcsolók felé. De akármelyik irányt is választanék, inkább PCB mount (=5 lábas) kapcsolót vennék, mert a felesleges két lábat le lehet csípni, ha a jövőben úgy alakul, de kinöveszteni nem lehet.

    Ha nem vagy gyakorlott a forrasztásban/nincsen jó felszerelésed, akkor a fehér a legkevésbé "megbocsátó" döntés, azonnal barnul túl sok hő hatására. Ha gyakorlott vagy, akkor úgysem égeted szét a dolgokat :)

    Miért plate-mounted stabilizátorok és miért csak ilyet támogató plate? Ha van rá lehetőség (a nyák nyújtja ezt), akkor szerintem érdemes PCB mount felé elmenni.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz gyendre2 #743 üzenetére

    Az is járható út, hogy nincs takaró plate csak PCB + switchek beforrasztva ?
    Elvileg igen, gyakorlatilag nagyon nem ajánlanám GH60 esetében. Többféle megoldás van a nyák rögzítésére egy házban, DIY vonalon a legolcsóbb/legegyszerűbb tray mount a legelterjedtebb, amikor a nyákot csavarokkal a ház aljából kiálló távtartókhoz rögzíted közvetlenül, a plate maga semmihez sincsen rögzítve direktben, azt a kapcsolók tartják.

    A GH60 nyákja a Pok3r házzal kompatibilisre készült, amely tray mount rögzítéssel bír és plate-hez tervezték a rögzítési pontokat. A távtartók elhelyezése olyan, hogy felül és a két alsó sarokban nincsen megfelelő alátámasztás a plate merevítő hatása nélkül, így egy kupakkészlet leszedéssel vagy szimpla használattal is meggyötörheted annyira a nyákot, hogy elkezd megrepedni. Természetesen létezik plateless építés is, de ekkor a nyákot a peremeinél alaposan rögzítik, és a rugalmasságot a billentyűzet közepén engedik érvényesülni kontrollált/nem túlerőltethető körülmények között.

    Csak azért választottam cherry mert kb nem ismerek mást, az a mainstream a sima mechanikus billentyűzetek miatt amiket látsz a polcon :D
    Pedig a DIY éppen a lehetőségekről szól. A tapasztalatok alapján (miben jó a mostani kapcsoló, miben nem) eléggé nagy választék áll rendelkezésre. Ha taktilisebbet szeretnél a mostaninál vagy linárisabbat, nehezebbet vagy könnyebbet, halkabbat vagy szebben kattanót, akkor van választék, csak győzd megtalálni a kívántat. A Gateron alapszínek (vagy a Cherry alapszínek) mindenesetre biztonsági választásként tökéletesek.

    A Gateron switchek is megfelelőkek lesznek akkor valószínű, ez csak egy elő próbálkozás lesz. Ha bejön akkor úgyis készül majd egy minőségibb.
    Ez úgy hangzik, mintha a Gateron nem lenne minőségi, a Cherry pedig igen, holott a Cherry csak mainstream vonalon számít nagy névnek, DIY vonalon az MX Clear és a vintage MX Black az, ami népszerűbbnek nevezhető, a többi a futottak még kategória.

    Milyen nyákot ajánlotok? Én csak válaszottam egyet ami usb C, más szempontom nem volt.
    A GH60 egy open source design (= Geekhack 60%, mert azon a fórumon tervezték meg), nem egy konkrét terméknév. Ha AliExpressen egy random bolt GH60 néven ajánl valamit (KBDfans és KPrepublic nagyobb név a szakmában, YMDK kisebb, a többieket nevezem random boltnak), akkor nem biztos, hogy az lesz a legjobb minőségre (ez biztosan jó, EU-ból jön, de drága), a legtöbben saját néven is kihozták (Satan60, XD60) vagy csavartak rajta valamennyit (XD64), esetleg fejlesztettek (DZ60). 60%-os méretben a nyáknál három szempont van:
    1. legyen hozzá QMK firmware, mert egy zárt, fix firmware korlátozni tud a billentyűzet testreszabásában. 75% szerintem a határ, ahol még elég a gyári layout, alatta már erősen a kezedhez kell igazítani a kiosztást a kényelem érdekében. Akad olyan nyák, ami 60%-os, és nem tud QMK-t
    2. hangoztassák, hogy kompatibilis a GH60/Pok3r házzal
    3. tudja az általad kinézett layoutot és legyen hozzá plate. Most szerintem maradj alap ISO vagy alap ANSI vonalon, és ne menj el az elsőre csábítónak tűnő kurzorblokkos irányba, mint az XD64, mert látszólag ad csak többet, gyakorlatilag a kupakkészlet terén problémát okozhat.

    Plate-ből maradj az alumínium/acél vonalon, a karbon és sárgaréz valószínűleg nem tenne semmit hozzá a billentyűzethez, csak a pénzt vinné (alumínium ház esetében már lehet, hogy kijönne, de nem vagyok teljesen abban biztos, hogy GH60 vonalon a tray mount miatt érvényesülnének azon anyagok előnyei). Ha ISO-t szeretnél, akkor az agyonlyuggatott univerzális változat lesz csak jó szinte függőleges osztás nélküli alsó sorral, ennél az 5 lábas kapcsoló határozottan jól jön (akad ISO-only plate is, de árban sem férne a keretbe, és elérhetőségben sem, ahogyan akad ISO-only nyák is, aminek szintén korlátozott az elérhetősége).

    Stabilizátor márkákból mit ajánlotok?
    A nyáktól függ, hogy mit támogat (Costar vagy Cherry rögzítés, kifejtés itt). Szerintem elsőre maradj az olcsó noname Cherry rögzítésűnél, és kend meg, ahogyan N9vem javasolta. Jelenleg a GMK csavaros megoldását (Cherry rögzítésű) tartják a legjobbnak a stabilitása és kenést követően a hangja miatt (persze ez a legdrágább), és közben szidják az utolsó darabokat, hogy romlott a minősége, és úgy tűnik, hogy az Everglide és a C3 küzdenek meg hamarosan az aktuális hype-ért :)

    [ Szerkesztve ]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz kisfurko #745 üzenetére

    Ja igen, és mielőtt még bármit rendelnél, fusd végig a QMK firmware dokumentációját, enélkül lépni sem tudsz majd.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz kisfurko #748 üzenetére

    Tudom, hogy van ilyen oldal, sőt a QMK-nak is van ilyen szolgáltatása, nem véletlenül nem linkeltem azt sem.

    Egy ilyen oldal elrejti a felhasználó elől a QMK funkcionalitását jelentős részét, sosem fogja megismerni, hogy mire lehet képes a firmware-rel, ha nem olvassa végig a dokumentációt, amelynek egy részét amúgy is el kell olvasnia, hogy tudja, mi a fenét kell kezdeni a .hex fájllal. Ha az alap layoutot használod, akkor semmi előnye nincsen az oldalnak, ott van rá a forrásban eleve a kész layout, ha alaposabban módosítanád, akkor szerintem lassabb kattintgatni, mint direktben beírni makrókat a forrásba.

    A billentyűzet firmware-e egy tökéletes hely keylogger elhelyezésére. Szépek és jók ezek az online eszközök, de 100%-ig biztos vagy abban, hogy nem kapsz ajándékcsomagot a .hex fájlban? Nagyon nagy valószínűséggel nem, de sosem tudhatod.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz zolika15 #772 üzenetére

    Lehet, hogy az EEPROM tartalma keveredett össze kissé, ha az előző két tipp egyike sem jött be. Ha nincsen kivezetve az EEP_RST kód egyik rétegre sem, akkor a legegyszerűbb megoldás a firmware újraflash-elése EEPROM törléssel egybekötve.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz powerwade #784 üzenetére

    Van még a Mill-Maxhoz hasonló Holtite, de se nem olcsó, se nem gyors, és ugyebár itt is számít a nyákon a lyukak mérete, hogy be lehet-e egyáltalán tenni. A teljesen másik úthoz (Kailh socket) pedig ezt támogató nyák kell (ilyen Lily58-hoz is létezik).

    Jelenleg Kailh Speed silver van, de kiprobalnek valami konnyebbet.
    Ha olcsón kell, akkor Gateron Milky Red (KBDfans-t linkelném helyettük, de nem tudom, hogy mikor adja fel, mert limitált az EU kapacitásuk), ha bármiféle kenés minél simábban járó, akkor például ez az Everglide Tourmaline, ha extrém könnyű, akkor Gateron Clear, ha az extrém könnyűség és simán járás egyszerre kell, akkor Everglide Sakura Pink.

    [ Szerkesztve ]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz powerwade #786 üzenetére

    Ezek a Everglideok brutal aron vannak a tobbihez kepest
    Pedig az 50-65 cent a közepes árkategóriának számít, van még feljebb, inkább a Gateronok olcsók a tudásukhoz képest :)

    Silent Red volt mar itthon, az egesz konnyu volt.
    Nézzél grammokat a linkelt oldalon, az érzékeléshez az első kettőnek ugyanakkora erő kell (a piros Cherry már eleve eléggé könnyű a 45 grammjával), de a rugó kevésbé keményedik fel az út végére, a másik kettő pedig már szinte akkor is kapcsol, ha csúnyán ránézel, szóval óvatosan a könnyítéssel, nehogy túlérzékeny legyen a vége.

    Még a rugóval is lehet kísérletezni, léteznek progresszív rugók (Thic Thock MP), amelyek nem lineárisan, hanem némileg exponenciálisan keményednek fel az út végén (van gyárilag is ilyennel szerelt kapcsoló, de az 50 grammnál kapcsol és bár amúgy könnyű, te ennél is könnyebbet keresel , én pedig alig várom, hogy megjöjjön, mert kíváncsi vagyok rá a gyakorlatban).

    Egyebkent kaphato itthon hasznalhato kenoanyag?
    A Gateronok bármiféle kezelés nélkül is simábban járnak, mint a Cherryk, ezen a kenés csak javítani tud, de már eleve jobbra számíthatsz. A JWK által gyártott lineárisok mindegyikén jó a gyári kenés, ezeknél az a közvélekedés, hogy maximum a rugót érdemes megkínálni, ha véletlenül pengene (az Everglide-okat is ők gyártják). Lineárisok a mivel kérdésre Krytox GPL 205g0 szokott lenni a válasz, mint bevált anyag, de nagyon nem egyszerű beszerezni. Más is működhet persze, de a GH mélyére kell ásni az alternatívákért. Az a lényeg, hogy ne csak azt nézd, hogy kenés, hanem azt is, hogy lineárishoz kell és azt is, hogy tartós legyen a cucc.

    [ Szerkesztve ]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz N9vem #789 üzenetére

    Szép. És ennél sokkal olcsóbb, valamint a kapcsolókat sem kellett kiforrasztani.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz Marchus #793 üzenetére

    Ugyanakkor a dedicated arrow key-ekről nem tudok lemondani ezért ezt az ISO layout-ot szimpatikusnak találtam.
    Ez a legrosszabb 60%-os layout, amit választani lehet (tudom, van ilyen, elkövettem ezt a hibát, első épített billentyűzetem, mert tényleg praktikusnak tűnik). R4-ben a lépcső nem a szokásos mértékű, azaz 0.5u eltérés R3-hoz képest, hanem csak 0.25u, így az izommemória jó sok félreütést garantál. Emellett a jobb alsó sarok rettenetesen zsúfolt, a jobb Shift borzalmas helyen van.

    [link]
    Inkább válaszd ezt, ahol mod-tap és rétegek segítségével a jobb alsó sarkot több dologra használod egyszerre.

    bal felső felirat: ha más billentyűvel együtt nyomod le a kombináció első elemeként, akkor módosítóként viselkedik
    bal alsó felirat: ha önmagában nyomod le vagy egy kombináció részeként, akkor kurzorként (vagyis bal Ctrl + jobb Ctrl = Ctrl+jobbra nyíl, bal Ctrl + bal Shift + jobb Ctrl = Ctrl+Shift+jobbra nyíl)
    jobb alsó felirat: ha Fn-nel nyomod le

    PCB: a DZ60 a legjobbnak nevezhető kínai 60%-os nyák, bár figyelni kell a pontos típust, mert sok változat létezik belőle
    Stabilizers: stabilizátorban a Cherry az alsó kategória (az OEM a belépő), de a jobbak szerintem nem érik meg a 10-12 dollár felárat ebben a buildben
    Plate: támogat minden ISO layoutot, de az alsó sorral meg fogsz küzdeni, mert a nyák is svájci sajt szinten van kilyuggatva, a plate-nek pedig nincsen semmi tartása ott. bármiféle forrasztás előtt a kupakokat elő kell venni és ráhelyezni a kapcsolókra, mert könnyű 0.25u-t tévedni szemre, valamint készülj fel arra, hogy ki fog hullani a kapcsolók egy része a plate-ből forrasztás előtt
    Switches: egyetértek, hogy felesleges 100 darab, 80 bőven elegendő. A Gateron Brown nem halk, hanem közepes hangú kapcsolónak nevezhető
    Keycaps: vagy dyesub PBT DSA (SP, kínai darabok), vagy doubleshot ABS DSA (SP), de olyan, hogy doubleshot PBT DSA nem létezik, ahogyan világítós sem. Kínaiknál kétféle árszint van, ez kétféle dyesub minőségi szintet jelent (ez és ez tapasztalat alapján jobb minőségű, de drágább), az SP a mocsok drága kategóriában indul (a szállítási költség önmagában drágább, mint a drágább kínai készlet).
    Silencer: o-rings 40A [XX CCY]
    Lube: ezt nem tudom, hogy hol találtad, mint ajánlott darab és azt sem, hogy mit szeretnél kenni vele. Azt fontos megemlíteni, hogy a kinézett plate nem támogatja a kapcsolók fentről kinyitását, így utólag csak kiforrasztva lehet megkenni azokat (a stabilizátort pedig eleve csak bepattintás előtt)
    LED: szerintem teljesen felesleges LED, mert a DSA kupakok nem világítósak. Ha más profillal veszel világítós kupakokat, a LED akkor is felesleges, mert a DZ60-ban délen vannak a LED-ek, a kupakokon északon a feliratok, így töredék fény jut el oda
    Soldering Station: ezt a darabot nem ismerem, billentyűzetes körökben a TS-100-at szeretik sokan. A listád alapján nem nehéz azt a következtetést levonni, hogy nincsen rutinod forrasztás terén. Ha így van, akkor AliExpressen keress valamilyen 1-2 dolláros thru hole DIY készletet (tehát nem SMD-t), amit össze tudsz állítani és közben be tudod rajta gyakorolni a forrasztást. Ha ez megy, akkor a billentyűzet sokkal egyszerűbb lesz már, és nem azt fogod legyilkolni, ha bénázol az elején. Nyunyu megjegyzése is fontos, a véső alakú pákahegy való erre, nem a hegyes.

    A KBDfans európai szállítókapacitása jelenleg erőteljesen korlátozott, ha a rendelt tételeket normál postával el tudják küldeni, akkor jó, ha nem, akkor nagyon hosszú lehet a várakozás (vagy törlik a megrendelést).

    [ Szerkesztve ]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz dqdb #795 üzenetére

    Ha nincsen, akkor szükséged lesz kupakleszedőre (a fémből készültre, nem a semmire sem jó műanyagra) és kapcsolókiszedőre.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz Marchus #798 üzenetére

    lehet félreértem amit mondasz
    Igen, félre :) Itt felül van egy hagyományos staggered billentyűzet, R1-R2 között 0.5u eltolás, R2-R3 között 0.25u eltolás, R3-R4 között 0.5u eltolás. Ezzel szemben a nav clusteres 60%-os esetében az első három érték megegyezik, de R3-R4 között csak 0.25u az eltolás, ami 4,8 mm különbséget jelent. Ha megszoktad az előbbit, akkor az utóbbinál közel fél centid van a félreütésre. Fontos, és most ugrott be: a hagyományosabb és a kurzorblokkos 60%-os felálláshoz eltérő plate kell, ami az egyikhez jó, nem jó a másikhoz éppen az R4 most említett 0.25u eltolása miatt.

    Ha mégis kellene a dedikált kurzorblokk, akkor 65%-ot és a DZ65-öt javaslom, ebben a méret még létezik olcsó műanyagház.

    A layout kialakításával azért el fogok játszani, többször ki-be fogom forrasztani a jobb alsó sarkot.
    Ha ez stabilizátort is érint, akkor nem úszod meg ennyivel, mert azt nem tudod beforrasztott kapcsolók mellett cserélgetni/mozgatni, hiszen a nyák és a plate között van.

    Úgy olvastam hogy a gateron -nak változatos a minősége szóval a legjobbakat kiválogatnám.
    Én nem futottam bele ilyesmibe. Billentyűzetes körökben a milky top változat jelenleg a nagy kedvenc a mélyebb hangja miatt megkenve.

    Értem, a LED és felirat elhelyezkedésre nem is gondoltam.
    Az alábbi képen egy DZ60 hátoldala látható, ahol az underglow LED-jeire rátettem DSA PBT dyesub kupakokat, szóval itt még egy stem sem volt útban és kisebb volt a kupak-LED távolság, mint kapcsolónál lenne. Látható, hogy mennyire látszódik át (a fehéregyensúly kuka, de a lényeg kivehető, hogy semennyire):

    Legfeljebb a kupakok között szűrődne át fény, ami arra lenne jó, hogy a feliratok még kevésbé látszódjanak.

    Amiket küldtél pont néztem, az összes többi eszméletlen csiricsáré. A végén még így fog kinézni a bill ha nem figyel az ember...
    Ahhoz elég nehéz nem figyelni, hogy véletlenül megrendeljen az ember egy Handarbeit készletet :)

    Személyes véleményem, hogy a színek azért vannak, hog használja azokat az ember. Élénkebb színű ház klasszikus kupakszínekkel, visszafogottabb színű ház élénkebb kupakokkal, nem muszáj a fekete-fehér-szürke szintjén leragadni, a kisebb méretű billentyűzeteknek jól állnak a színek.

    úgy olvastam hogy a stabilizer -re kell. Most nem találom hogy hol ajánlották, de mintha itt is az jött volna ki hogy ez jó
    Igen, a stabilizátorokat határozottan ajánlott, mert a csattogós hangból sokat el tud venni. Stabilizátorokra a szilikonzsír (dielectric grease) tökéletes választás, azt nem néztem, hogy amit linkeltél, az olyan-e. Kenést illetően inkább néz meg egy vasárnap esti Top Clack build streamet, mert a képsorozat inkább arról szól, hogyan kend túl a stabilizátort.

    Bepattintós Cherrynél elvileg érdemes innen a clipping részt meglépni (a ragtapaszos rövid távon működik, de hosszú távon erőteljesen koszolódik), screw-in stabilizátoroknál nincsen szükség ilyen mágiára.

    Emellett még ajánlott általában a kapcsolókat is kenni a simább/halkabb működés érdekében, a kenés a stemet és a rugót érintheti. Itt a megfelelő anyag a kapcsoló típusától függ (más viszkozitás kell lineárisok és taktilisekhez), és óvatosan/semennyire kövesd a linkelt album kapcsolós részét. A rosszul megválasztott viszkozitás túlkenést okozhat (taktilitás eltűnése lehet a mellékhatása), ha egy spray formátumú anyagot nem óvatosan ecsettel viszed fel a felületre, hanem fújsz egyet, akkor az egyenes út az inkonziszttens módon megkent és valószínűleg túlkent kapcsolókhoz. Ez egy jó kiindulási anyag, ha egyszer belevágnál, és a Tribosys 3203 nevet ízlelgesd taktilis kapcsolókhoz, a Krytox GPL 104-et a rugókhoz.

    De előbb szerintem rakd össze az első billentyűzetedet, bőven elég lesz ott a stabilizátort megkenni. Ha már gyakorlati szinten érzed, hogy miről beszélnek, akkor látni fogod, hogy mire jó, nem a mély vízben kell elkezdeni :)

    Húha a TS-100 az kétszer annyiba kerül
    Most nem néztem árat, korábbról 50 dollár környéke rémlik, csak ezért említettem meg, szóval ha olcsóbban akad jó, akkor azt vedd (a TS-100-zal nincsen gyakorlati tapasztalatom, más miatt akadt rendes pákám, csak láttam, hogy billentyűzetes körökben népszerű). Akármit is veszel, azt nézd meg, hogy új pákahegyet mennyire egyszerű és olcsó venni hozzá, mert bár sokáig jó, ha megfelelően használod, de mégis kopó-fogyó alkatrésznek számít.

    Azt hiszem találtam egy jó TMH-s practice board-ot, szólj kérlek ha nem erre gondoltál.
    Igen, ilyesmire gondoltam. Ha ezt össze tudod szerelni, akkor a kapcsolók beforrasztása rém egyszerű lesz. És inkább ezen gyakorold a kiforrasztást, az a nehezebb irány.

    Veszek ebből a keycap pull-erből 2-őt hogy a hosszú space-t is ki tudjam szedni.
    Teljesen felesleges kettő, egy is bőven elegendő.

    Jut eszembe: kiforrasztáshoz ilyesmi és flux nem árthat. A szállítási költséggel is számolj rendeléskor, EU-n belül szép drágulást hozott a jelenlegi helyzet.

    [ Szerkesztve ]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz nyunyu #799 üzenetére

    Kupak leszedőt nem teljesen értem, miért kell kombinált, ha nem hotswap a billentyűzeted.
    Mert egyszerűbb a plate-ből kiszedni ilyennel a kapcsolót, akár hotswap, akár nem. Ha például a billentyűzet közepén van egy problémás kapcsoló, a plate rendesen tartja a kupakokat, a környékén minden be van már forrasztva, akkor egy switch puller nagyon hasznos. Kiforrasztásnál szintén jól tud jönni.

    Ha van hozzáférésed 3D nyomtatóhoz, akkor fillérekért nyomtathatsz magadnak.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz Marchus #802 üzenetére

    A 65%-ossal meggyőztél, de sajnos marhára out of stock.
    Egy ideig még ez lesz, CNY után nem sikerült feltölteni a raktárakat a vírus miatt, még messze van a piac a normalizálódástól. Az egyedi billentyűzet amúgy is türelemjáték, mostanában főleg.

    De inkább ezzel megyek.
    Sajnos már fotón sem néz ki túl jól minőségre, elcsavarodott stem elcsavarodott stem hátán, valamint laser-etched dyesub helyett, így a felirat vékonyabb és kevésbé kontrasztos. A minőségen mindenesetre csodálkozom, mert a készletek felosztása alapján ugyanaz lehet a kupak gyártója, mint a szürkéé, és azzal semmilyen minőségi problémám nincsen.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz Marchus #804 üzenetére

    Ez is csavarodik, de sokkal kisebb mértékben. A kompatibilitási szintjéhez képest drágának találom, az eredetileg tervezett kurzorblokkos kiosztáshoz nem is alkalmas. Ebből az XD64 készlet igen, és 48 dollárba kerül, és a teljes sem drágább, Mac specifikus kupakokkal kevesebb, egyéb kiosztáshoz való extrákkal több.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz DrojDtroll #807 üzenetére

    Akkor már inkább Amoeba. EU-n belül is kapható, csak sosem találom meg a boltot.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz DrojDtroll #811 üzenetére

    Igen, rájuk. Ez egy német cég olcsóbb szállítással.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz pengwin #810 üzenetére

    A kérdésem csak annyi, hogy manapság milyen kapcsolókat lehet kapni, amik közelítik ezeknek az Alps-oknak a gépelési élményét, hangját?
    Az a közvélekedés, hogy a TaiHao APC kapcsolója nagyon-nagyon messze van és a Matias is eléggé messze, más pedig nincsen, így a harvesting és a talált NOS készletek jelentik az utánpótlást.

    Tucatnyi taktilis Alps változat létezett, ezek egymástól is eltérnek érzetre, elég csak a klasszikus SKCM sorozatot és SKCL utódját nézni. Manapság ALPS-ot támogató nyákot nem nehéz találni 60-65-TKL méretben), kapcsolót is legfeljebb drága, a kupakkészlet a nagyobb probléma, ha a 104 gombos kiosztástól eltérne az ember, létezik egy blank XDA és SP group buy-okban lehet ezen felül bízni. Még a stabilizátor okozhat fejvakarást, mert a klasszikus Alps és a Cherry keveredik a kupakokon és a nyákon is, olyankor kell például ezzel és Costar adapterrel trükközni). A plate sem könnyű, de nem is nehéz, csak arra kell ügyelni, hogy a szokásos 1,5 mm helyett 1,2 mm vastag legyen, amikor vágatod.

    Van pár hónapom egy ISO AEK2 kupakkészlet beszerzésére.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz nyunyu #814 üzenetére

    Akad Outemu is,. az imént találtam, amikor az APC nevet próbáltam meg kideríteni. Majd rákérdezek Alps tudoroknál, hogy mennyire lehet rossz. A Gaote gyártja a Matias kapcsolókat is, és az Outemu az ő márkanevük.

    Viszont a Matias kapcsolóival komoly minőségi problémák vannak, szeretnek hamar pusztulni.
    A harvesting is ezért tud veszélyes lenni, hiába nagyon jó az Omron B3G-S Amber, mint Alps klón, ha 10-15%-os veszteséggel lehet számolni kiforrasztáskor.

    [ Szerkesztve ]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz pengwin #816 üzenetére

    MX vonalon is akadnak erőteljesen taktilis kapcsolók bizonyos karakterisztikával, de alapvetően más lesz.

    Zealios/Zilent, NK Blueberry, Box Royal, ezek a nagyobb taktilitást kínáló kapcsolók és mindegyik kicsit más

    Mondjuk párom teljesen kétségbe van esve, hogy egy Apple termék nekem ennyire tetszik minden hülyeségével együtt.
    Az ALPS jó, az Apple különcködésével sem tudta elrontani, bár dolgoztak eleget ennek érdekében (D-K homing vagy éppen az AEK2 esetében teljesen eltérő ANSI és ISO billentyűkiosztás a 0.5u-val keskenyebb bal szél miatt), mégsem sikerült :)

    Akkor majd figyelem az aprót meg a jófogást, hátha feltűnik még pár Alps-szerű kapcsolval szerelt régebbi billentyűzet.
    eBay és Deskthority, valószínűleg drágább lesz, de gyorsabb is, mert nem sok Mac rohangált itthon 1994 előtt

    [ Szerkesztve ]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz DrojDtroll #823 üzenetére

    A leggyakrabban használt és legkönnyebben elérhető alternatíva az Elite-C, ez megegyező méretű, USB-C, furatszerelt és sajnos drágább. Kisszériás gyártásban más típusok is előfordulnak, nemrég BT-t is támogató + akkutöltésre is alkalmas darab jött szembe GH-n.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz Domonkos #828 üzenetére

    Biztos vagy ebben? Csak mert az első fotót is tartalmazó review-nál így néz ki a túloldala.

    És bár más színű nyákkal, de ugyanígy néz ki az én Pro Micróm is hátulról, mellette összehasonlításképpen egy Elite-C a nem felületszerelt USB csatlakozóval:

    [ Szerkesztve ]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz nyunyu #833 üzenetére

    Neoprén? 2 mm vastagból akad itthon egy adaggal, ha kísérleteznél rendelés előtt.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz kalozhun100 #838 üzenetére

    Forraszd újra a mostani kapcsolót, 99%, hogy a forrasztás repedt meg, és nem a kapcsolónak van baja.

    Bár a 3 vagy 5 láb a nyáktól függ, hogy van-e rajta lyuk a két műanyag lábnak, érdemes 5 lábasat venni, mert ha úgy alakul, akkor a felesleges kettőt könnyű lecsípni fogóval. Kétféle barna kapcsoló van, átfűzött LED-hez fekete házzal rendelkező vagy SMD LED-hez alsó kivágással és átlátszó házzal. KBDfans oldalán van mindkettő, Európában hirtelen csak nem SMD változatot találtam.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz copass #842 üzenetére

    Nem normális, hogy egy rugónak hangja van, azonban bizonyos gyártóknál/kapcsolóknál előfordulhat, ha nincsen a rugó megkenve. A Cherry által használt kissé hajlamos a pengésre (nekem az egyik barna kapcsoló tudta ezt), és tudomásom szerint nincsenek megkenve, ami elejét venné ennek a problémának. De még így is sokkal-sokkal jobb például az Outemuénál.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz copass #845 üzenetére

    Szép :) Én hasonló drótos mókát hotswap sockettel játszottam el, mert a kapcsoló benyomása nemcsak a socket egyik felét tépte le a nyákról, hanem az alatt lévő forraszpontot is.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz copass #849 üzenetére

    na az szép baleset, kábé mint a promicro microusb-je letépődik
    Az a baj, hogy nem ritka dolog. Elég egy kicsit ferdébb láb, szorosabb plate vagy "testesebb "kapcsoló (Kailh Box például), és nem érzed, hogy a kifejtett erővel nem a plate-be tolod be a kapcsolót, hanem a hotswap socketet téped le.

    összedobtam egy gyors "hangtesztet". 6D mikrofonja ennyit tud, de a lényeg hallatszik szerintem.
    Nem rossz, de a billentyűzet még sokat a kapcsolóban hagyott, lehet ennél halkabb is (és sokkal halkabb, mint egy floating design billentyűzetben lenne). A stabilizált billentyűket is sikerült lehalkítani?

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz copass #852 üzenetére

    ez a "zsírzás" nekem nem jött be. legvékonyabb réteg is ad neki egy "taknyos" érzést
    Akkor túl vastag volt az a legvékonyabb réteg :) Könnyű túlkenni egy kapcsolót, és akkor tényleg a leírt hatás jön. A jó kenésnél legfeljebb csak a megcsillanó fény miatt látszik, hogy van rajta valami.

    stabi szutyok, az kapott zsírzást rendesen, halkult valamennyit.
    Annak lehet adagolni, túlkenve is jobb, mint kevés kenéssel. Esetleg a stabilizált billentyűk aljába tegyél szivacsot, talán úgy lehet halkítani rajta valamennyit. A jó stabilizátor nem sokkal drágább, mint egy gagyi, csak sokkal macerásabb venni (és ha össze van forrasztva a billentyűzet, akkor a csere esélytelen).

    a tetejét majd ha ráteszem az is sokat fog majd
    Ja, hogy az nem volt rajta? Akkor tényleg halk lesz a stabilizált billentyűket kivéve, mert most lényegében floating design módban használtad a billentyűzetet.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz #16820480 #861 üzenetére

    amin átmegy a háttérvilágítás
    Ezzel a feltétellel kizártad a felső kategória 100%-át, maradt a középkategória és az alja.

    Középkategóriában ott van Razer kiegészítő PBT kupakkészlete (van ISO támogatás) vagy a Tai Hao saját webshopja, mint a legnagyobb OEM kupakgyártóé, amelyik pár dolgot saját név alatt is forgalmaz (némelyik készlet ISO kompatibilitis).

    A 60 dollár a középkategória, a 80 dollár a felső kategória alja, bár ami efölött van, vagy ennyiért, az már jóval nagyobb kompatibilitást is kínál a minőségen túl (a linkelt darab nem világítós).

    Ha az a cél, hogy legyen valami, akkor tejfölös doboz GMMK olcsón itthonról.

    [ Szerkesztve ]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz copass #864 üzenetére

    A Space oké, de a többi stabilizált billentyű (főleg a jobb Shift) rettenetesen szól. A maradék szerintem teljesen rendben van, ha nem ennyire izomból nyomod le és rákerül a tető, akkor halkabb lesz.

    Még így is hangosabb lesz kicsit, mint amilyen lehetne ez a kapcsoló optimális körülmények között, azonban ennél többet csak sokkal drágábban érhetnél el.

    [ Szerkesztve ]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz copass #868 üzenetére

    Kell egy új billentyűzet. Aztán amikor összeforrasztottál mindent, akkor rájössz, hogy kell egy új kupakkészlet, amit ráteszel. És kezdődik majd ismét elölről :D

    Linkeltem máshol is a Cherry csomagot, ott egyvalaki a stemek miatt vette meg (vagy tervezte), másvalaki a ház felső részéért. Szóval frankenswitch építésre is jó lehet akár.

    [ Szerkesztve ]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz copass #870 üzenetére

    [link]
    Kétféle kurzorblokkos kiosztás létezik 60%-ra, egy közös van bennük: mindkettő jónak néz ki, de a gyakorlatban rossz :) Érdekes módon Kínában rettenetesen népszerűek ezek a kiosztások, míg a nyugati világban szinte mindenki utálja.

    A linkeden DZ60 nyákra és hagyományos 60%-os plate-re építve a középső megoldás található meg, ezzel a hiányzó vagy Shiften túlra kerülő /? billentyű mellett a Shift helye a probléma, amely 0.75u szélességben egyezik csak meg a normál elhelyezkedésű Shifttel, szóval a félreütés eléggé garantált.

    A másik lehetőséget DZ60 vagy XD64 nyákra építve lehet összehozni, ehhez speciális plate kell, ami 2u kiosztást támogat (ANSI-nál 2u széles a bal Shift), és persze olyan kupakkészlet, amiben van 1u Shift. Ezzel a kiosztással a Shift helye és apró mérete mellett az R4-ben elrontott stagger a probléma.

    A kettő közül a másodikra tudok nagyon olcsó megoldást: ha budapesti vagy és eljössz érte, akkor a tied ingyen egy megépített XD64 nyák, rajta noname stabilizátor, alumínium plate és Kailh BOX Burnt Orange kapcsolók (a stemrepesztős sorozatból). Első épített billentyűzetem, praktikusnak tűnt a layout, de az első pillanattól kezdve utáltam.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz copass #872 üzenetére

    postázás megoldható?
    Bocsi, de önszántamból postára nem megyek, csak ha muszáj, mert nem hoztak ki egy csomagot, azonban ez nem az az eset. A fiókból nem mászik ki, ha egyszer errefelé jársz és még mindig érdekel, akkor odaadom.

    viszont házat milyen lehet jó hozzá?
    Bármilyen GH60/Pok3r kompatibilis tray mount 60%-os jó hozzá.

    elég csáléra sikerül beforrasztani a kailh brown switcheket, de hát ez az átka a plate nélküli megoldásnak
    3 pines kapcsolót használni PCB mountra az önszívatás minősített esete :D Ilyenkor érdemes elsőre az összes kapcsolónál csak egy-egy lábat beforrasztani (a távolabbit, ami feljebb van), utána a kapcsolót kézzel megfogva és pákával az ónt megolvasztva ki lehet egyenesíteni a görbe sorokat (ha akad valamilyen ortolineáris plate vagy 5 mm széles szalag, akkor az sorvezetőként használható a kapcsolók tetejére téve). És csak ezt követően forraszd be a kapcsolók másik lábát, mert egy forraszpontot könnyű megolvasztani, de kettőt egyszerre már nem az.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz nope #877 üzenetére

    A nyák csak egy elem, összeillő ház-nyák-plate hármas kell neked (esetleg tray mount rögzítés esetében a plate kihagyható), és ilyen 100%-os méretben nagyon nem akad. Nyák még igen, de a másik két elemet ehhez kell hozzátervezni, ezek nem csereszabatosak két billentyűzet között.

    A big ass Enter nagy problémája, hogy felülről egyforma, de alulról nagyon nincsen szabványosítva, többféle kapcsoló- és stabilizátorelrendezés létezik. A nyunyu által említett 6GV2-n ehhez hasonló BAE van, ahol a stabilizátor a felső nyúlványba került és egy PCB-n is átlógó pöcökből áll, aminek a házban van az ellendarabja. GMK/Cherry vonalon teljesen másképpen néz ki az egész, és még tovább 2-3 típus is előfordul. Van olyan, ahol kétféle stabilizátor rögzíti az egy szem Entert (egy Costar és egy Cherry stílusú), van olyan, ahol csak két kapcsoló van a billentyű alatt, és ezek közül az egyik dummy (ezekhez most lusta voltam képet előtúrni). Szóval magát a nyákot és a házat ahhoz az Enterhez kell hozzátervezned, amit használni szeretnél később.

    Próbálj meg felkutatni egyet a két SteelSeries billentyűzetből vagy engedd el a BAE gondolatát, mert végtelen pénznyelő lehet belőle könnyen (vagy kihívás, ha a másik oldalról nézed).

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz nope #880 üzenetére

    A Max kupakkészlete a minőség ellentéte, az arról szól, hogy legyártják neked azt, amit szeretnél.

    Minőségi magyar kupakkészlet kétféle létezik, egyik sem BAE kompatibilis, az egyikkel a split BS sem oldható meg (Varmilo 109 gombos készlete), a másiknál fejből nem rémlik, hogy megy-e megy.

    [ Szerkesztve ]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz nope #884 üzenetére

    Körülbelül 10 perc alatt fel lehet tenni egy lokális QMK repót, és onnantól kezdve a konfigurátoruk csak egy kényelmetlen és korlátozott valami lesz.

    A Chilihez van VIA támogatás is, szóval a megfelelő firmware-t rátöltve menetközben is lehet szerkeszteni a kiosztást.

    A végtelen pénznyelőnél az olcsóbb megoldás egy akrilból készült rétegelt ház (a PCB szendvicset leszámítva persze, mert az inkább váz, mint ház), hasonlóan olcsó, de sokkal több utómunkát igénylő megoldás egy 3D nyomtatott megoldás lehet (ha nem találsz 45 cm-es dimenziót támogató nyomtatót, akkor két darabból kell összeállítani), a drága az anodizált/e-színezett/cerakote alumínium lehet, de ezt egy darabra vetítve 700 dollár alatt nem úszod meg (és külön kihívás egy megbízhatóan és szépen dolgozó CNC műhelyt találni Kínában, Európában akad egy, amelyik dedikáltan billentyűzetekkel foglalkozik, de oda hónapok kérdése bekerülni).

    A billentyűzetbe való PCB tervezés alapjait ai03 tutorialjából meg lehet tanulni, és a Discord szerverén eléggé aktív élet zajlik ebben a témakörben, ahol tényleg hozzáértők tudnak kisegíteni, ha elakadtál valamiben.

    [ Szerkesztve ]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz copass #889 üzenetére

    Akkor itt az ideje VIA kompatibilis firmware-t feltölteni a PCB-re, és a VIA Configurator tesztfelületét használni, ami visszajelzi az Fn-t és minden mást is ;]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz BestofJAVA #898 üzenetére

    Pontosan tudom, mit szeretnék
    A válasz erőteljesen függ ettől. Mert a custom billentyűzet a keresünk készen valami megépíthetőt-től kezdve a Elite-C alapokon készítünk valami handwired cuccot-on keresztül a saját nyák-saját ház anyagi csődig tartó spektrumon bárhol előfordulhat.

    Nyáktervezésre ez a legjobb tutorial, de elsőre sok lehet.

    Még egy fontos megjegyzés: a billentyűzet hardver és szoftver egyszerre, az utóbbit is neked kell megírni. Ehhez érdemes olyan hardvert készíteni/használni, ami a munka legnagyobb részét leveszi a válladról (például QMK kompatibilis).

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz lime.pro #915 üzenetére

    Eddig a KPrepublicon találtam, de hátha van más opció is, jó lenne ha PBT lenne.
    Varmilo, ez csak teljesen szabványos alsó sorhoz jó, ha éppen lehet kapni (nem tudom, hogy valahol éppen akadna), 80 euró volt, amikor még lehetett kapni.

    Vagy majd november fut a KAT Napoleonic, amihez lesz a magyar kiosztást is támogató kit. Stílusra nem szokványos, tipikusan a bejön vagy nagyon nem, és azt is hozzá kell tenni, hogy jelenleg a Keyreative gyártási sora 9-10 hónapos, szóval a december elején záró GB-ből jövő őszre lesz csak valami. Ez a készlet a legdrágább, de ez támogatja a legtöbb kiosztást.

    Szóval ha gyorsan kell, olcsóbban és viszonylagosan jó kompatibilitással, akkor maradt a KPrepublic készlete. Max és WASD az árukhoz képest vicc minőségűek, akkor már inkább a GMMK tejfölös doboza hatezerért.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz DewiL #954 üzenetére

    Tartalék dióda, ha hibás forrasztás miatt nem lenne jó, vagy hiányozna a nyákról valamiért (eleve lemaradt róla vagy szállítás közben dörzsölődött le, és nem vetted észre).

    Néha a nyákra forrasztanak fel pár tartalékot, a KBD75V2 például ilyen, de olyan sűrűn pakolták fel, hogy nem bírtam fogóval megfogni és felhasználni.

    Nekem az utóbbi 5 építésből háromnál hiányzott dióda.

    [ Szerkesztve ]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz DewiL #956 üzenetére

    Abban, hogy nem működik az adott billentyű.

    Ilyenkor először persze a kapcsoló forrasztását érdemes megnézni, mert könnyű véletlenül kihagyni egy-két pint vagy rosszul forrasztani. Ha az rendben van, akkor kell megkeresni a legközelebbi diódát. Ha hiányzik vagy hasonlóan néz ki, akkor a billentyűt lenyomva rövidre kell zárni a dióda két forraszpontját. Ha úgy jó, akkor a dióda vagy annak a hiánya a hiba. Ha nem, akkor jön a mátrix visszafejtése (ha van QMK, akkor ez a firmware forrása alapján egyszerű, mert az lényegében dokumentálja a mátrixot) és ellenőrzése, hol van szakadás.

    [ Szerkesztve ]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz DewiL #958 üzenetére

    Most nézem a 330 feliratot, ez tartalék ellenállás lesz, ami a szimmetrikus fémcsíkokból is látszik :B

    De mindegy, a fenti mondanivalómon nem változtat.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz Hortagar #961 üzenetére

    EU: MyKeyboard, Candykeys, és elvileg a KeyGem noname lube-ja is 205g0
    nem EU: keys.my, Switchmod

    Az már jó kérdés, hogy hol van adott pillanatban és honnan legolcsóbb a szállítás.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz DewiL #963 üzenetére

    Nem gondoltam volna, hogy fém plate-tel is el lehet érni ezt a halkságot :R Puhább műanyaggal tudom, hogy el lehet, mert sikerült, de azt hittem, hogy fémmel esélytelen.

    N9vem: Silent Alpaca = Durock Silent Linear = Seriko = Ghost switch

    Ezekből az elsőt időnként meg tudod venni a MyKeyboardtól, az utóbbi kettő esélytelen bárhonnan, a második ellenben állandóan elérhető az AliExpressen a Durock boltjából (a másik három kapcsoló ennek az átszínezése mindössze).

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz DewiL #969 üzenetére

    Hülyének hangzó kérdés: nem idegesítően halk a billentyűzet?

    Én alapvetően úgy vagyok vele, hogy vagy clicky (mert kell egy olyan is itthonra, ha rám jön), vagy halkabb legyen egy billentyűzet, szóval nagyon nem vagyok a csattogás híve. Azonban amikor hasonló komponensekkel megépítettem a egy, a tiedéhez hasonlóan extrém halk billentyűzetet, akkor azt vettem észre, hogy inkább zavaró, mint jó gépelni rajta, miközben egy kicsit hangosabb, de a laptop ollósának szintjén halk billentyűzeten jobban esik a gépelés, mert ott nem azokat a halk súrlódáshangokat hallom, ahogyan a kupak mozog a stemen, hanem némi billentyűzethangot. Éjszakai munkára persze tökéletes, de napközben valahogyan nem esik olyan jól.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz DewiL #971 üzenetére

    Ami nagyon rossz volt az játék közben mindig a F sort nyomtam a számok helyett
    Igen, ezért nem tartom jónak azt a 75%-os kiosztást, ahol az F-sor összenőtt a számsorral (én is szívtam ugyanezzel). Persze tray mountnál nem megoldható a blocker gazdaságosan, így ez van.

    jövőre lehet benevezek egy Glorious GMMK Pro-ra, azt ígérték lesz belőle ISO is és ott kicsit jobban szeparálva vannak a gombok
    Papíron sokat ígér, de kissé szkeptikus vagyok a megvalósítást illetően. Persze sikerülhet jól is, de amíg nem virítanak prototípust és adják oda ismertebb streamereknek, addig erőteljes fenntartásokkal kezelem. Ha az egy interest check lenne a Geekhacken, amit a Glorious kiadott erről a billentyűzetről, akkor ott már cafatokra szedték volna őket a feléért is.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz DewiL #973 üzenetére

    Vagy QMK-ban csinálsz játék módot, ahol az alap layert olyan váltja, ahol az F-sor billentyűi inaktívak vagy a számokat konfigurálod rájuk.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz DewiL #975 üzenetére

    Érdemes végigolvasni itt az Advanced Keycodes és Software Features fejezeteket, hogy lásd, mit tud a QMK, még ha nem is használod ki a jelentős részét, mert hátha találsz olyan feature-t, ami jól fog jönni valamikor.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

Új hozzászólás Aktív témák