Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • HSM

    félisten

    válasz FoxiestFox #76039 üzenetére

    Értem a felháborodásod. Ugyanakkor nem értem, mi köze a betekintési szögeknek és a színvisszaadásnak a szem kifolyásához? :Y Szvsz az égvilágon semmi. Sok-sok dologtól ki tud folyni a szemem a gép előtt, de ezen két dolog egyike sincs köztük.

    Na-naaaaa.... Egy szóval se mondtam kisfelbontást. A felbontásra igenis komoly szükség lehet többféle munkánál is, míg a betekintési szögekre és pontos színvisszaadásra jóval szűkebb feladatokban van szükség.
    Valamint a nagyobb felbontás nem jelent lényeges fogyasztásnövekedést, mint egy 8bites, vagy pl. IPS technológiájú panel (az IPS is pl. 10-15% többletfogyasztás).

    Én értem, hogy így leírva jól mutat, hogy legyen jó MINDENRE, de egyszerre nem lehet jó mindenre. Ahogy néztem, elég komoly plusszfogyasztás (néhány W plusszban egy üresjáratban, közepes fényerőn összesen 6-7W-ot fogyasztó gépnél, mint pl. a T420-am, BAROMI SOK). Tehát itt kompromisszum kell, és ha én azt nézem, mi a rendeltetése egy hordozható számítógépnek, akkor maximálisan egyetértek, hogy egy általános felhasználásra tervezett üzleti gépbe tökéletes választás egy 6bites TN panel, és nem csak az ára miatt. Arra most ne térjünk ki, hogy ezek között is van csapnivaló és élhető is, az egy másik történet. A lényeg, hogy a legjobb 6bites TN-től se leszel oda meg vissza, ami a képminőséget illeti. Ugyanakkor a notebookban jól jön, hogy kevésbé meríti az akkut, magasabb fényerőt tudsz használni, tehát végeredményben a gyakorlatban mégiscsak így nem fog annyira kifolyni a szemed.

    Másfelől egy színkomponensenként 64 árnyalatot tudó panel (összesen 262 144 különbözőszín) azért nagyon messze van a monokrómtól. Ennyi erővel a 8bites panel is kuka, csak 256 félét tud színcsatornánként. A 10bites már valami, színcsatornánként 1024 színnel.

    Az energiamenedzsment már ma is igen komoly a modern gépekben (jól beállítva, persze), azon sokat spórolni már nem tudsz. A kijelző viszont az egyik legnagyobb ÁLLANDÓ fogyasztó, ami ráadásul a nagyobb fényerőre mégtöbbet fogyaszt. A +2-3 cella se csak úgy hopp, plussz súly, plussz pénz, és azt sem lehet a végtelenségig növelni. Nekem 9 cellás akksi van a T420-amban, éppen jó így az akku idő, a súly már így is kicsit sok, de hova tennék benne még 2-3 cellát? Egyáltalán nem lenne jó.

    A mobilokat, tableteket a vicc kategóriájú hardverükkel kár ide venni, van bennük egy alig fogyasztó vas, és egy hatalmas akku, aminek gyakorlatilag semmi más dolga, mint a kijelzőt etetni. Másfelől azokban tényleg van ÉRTELME jobb kijelzőket tenni, mivel azon tényleg fotókat fogsz nézegetni, filmeket, játékokat, nem pl. Excel táblákat, mint egy üzleti gépen.

    Én úgy gondolom, néhány speciális terület kivételével semmi pluszt nem hozna a jobb kijelző. Elég sokat programoztam a T410-em 1440*900-as Samsung paneles monitorán, és egyáltalán nem folyasztotta ki a szemem, sőt, kifejezetten jó volt, éles képe volt, határozott kontúrokkal, nem zavaróan vibráló háttérvilágítással, kellő fényerővel, teljesen jól lehetett rajta akár órákat dolgozni. Egyáltalán nem volt gond, hogy kicit fakóbbak a színek, vagy nem olyan szépek az átmenetek, vagy hogy nem olyan jó a betekintési szög. Nem volt szép, meg kellett szokni, de még mindig sokkal jobb volt, mintha hamarabb merült volna le.
    Az utódjával már korántsem olyan kellemes dolgozni, szebbek, élénkebbek a színei, picit magasabb a felbontása, de túl durva a tükröződésmentes bevonata, és nem elég kontúros, nem elég éles a kép, fárasztja a szemet, nem kellemes.

    (#76042) metal01: Igen, SATA3-ban van, a winyó helyén. :K A sima T420-ban sajnos az USB3, ami nincs, pedig néha jól jönne. Szerencsére utólag tudok bele majd tenni, ha esetleg nagyon hiányozna az expresscardba. :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák