Aktív témák

  • PappG

    csendes tag

    Sziasztok!

    Nem vagyok egy hálózati zseni, ezért kérdeznék egy valószínüleg triviális dolgot.

    Szóval egy kollégiumi számítógép hálózatba kapcsolásáról lenne szó. Úgy van a dolog, hogy folyosónként van néhány 100 Mbit-es 25 portos switch felszerelve, és ebből minden szobára két UTP aljzatot helyeztek el. Namost a fent említett szobába most került egy harmadik gép is, aminek a fentiekből kifolyólag nincs szabad csatlakozó helye.
    Arra gondoltam, hogy beszerzek valami olcsóbb HUB-ot, és azt dugom rá a csatlakozóra, majd két gép azon kereszűl fogja elérni a hálózatot. Ez azért is jó, mert olyan szerencsétlen a szoba elrendezése, hogy a két csatlakozóhoz csak az egyik gép van közel, a másik kettő a szoba túlsó végén van (az új is távol van).
    Na most a másik távol levő géphez már ki van húzva egy hosszabb UTP kábel, így elég azt kihúzni a gépből és rádugni a HUB-ot, majd két rövid patch kábellel arra rákötni a két ''távoli'' gépet.
    Na valami ilyesmit szeretnék, csak van egy dolog amihez nem értek semennyire. Hallottam olyasmit, hogy normál meg fordított(?) kábel. Lehet, hogy nem emlékszem pontosan jól ezekre a kifelyezésekre, de valami olyasmit jelent, hogy az egyik a gép-gép, a másik meg a hub-gép kapcsolathoz kell. Biztos tujátok miről gagyogok.

    Na és akkor végre a kérdések.
    - Az a hosszú kábel, amin most a gép van, de a HUB-ot akarom majd rácsatlakoztatni jó-e falicsatlakozó és HUB közt is vagy csak falicsatlakozó és gép közt használható? Jó lenne, ha fel tudnám használni, mert nincs kedvem egy 1000-est kidobni egy kábelra.
    - Milyen kábelt kell venni a HUB és gép közé? Mi a pontos megnevezése ennek a patch típusnak?

    Várom a válaszokat (aminek a hossza valószidűleg csak töredéke lesz a nyitó hozzászolásomnak. )

    [Szerkesztve]

  • L3zl13

    nagyúr

    válasz PappG #1 üzenetére

    HUB helyett ajánlom, hogy vegyél switch-et, nem mintha a 3 gép nagyon leterhelné a hálót, ha mindenfele mennének a csomagok, de ma már úgysincs árbeli különbség, ráadásul a HUB-ok 10Mbitesek szoktak lenni.

    Crosslink kábel csak gép és gép, ill HUB és HUB közé kell.
    Mivel a folyosón switch van, ezért szerintem oda jó lesz az egyenes kábel is, tehát maradhat a mostani hosszú kábel, akkor is, ha hubot veszel.
    HUB és gép, vagy switch és gép közé megintcsak sima (egyenes) kébel kell.

    Aki hülye, haljon meg!

  • PappG

    csendes tag

    válasz L3zl13 #2 üzenetére

    Köszi a gyors választ.
    Picit hazudtam a nyitó hozzászólásban, de a lényeget nem érinti. Igazság szerint nem én vagyok az érdekelt az ügyben, hanem egy kollégista ismerősöm, csak én raktam össze neki a gépét jobbára használt cuccokból (nagyon jutányos áron!), és egy kevés újból. Ez csak azért lényeges, mert nagyon nincs szegénynek pénze, és minél olcsóbban akar kiönni az egészből. Mivel ő még a számítógéphez is alig ért, és a számítógépét is jobbára azért vette, hogy meg tudja rajta írni a diplomamunkáját. Meg némi Net-ezésre.
    Teljesen megbízik bennem, hogy a lehető legolcsóbban fogom neki kihozni a dolgokat, ezért gondoltam HUB-ra, és nem switch-re. Sajnos azt sem tudom, hogyha egy switch-et vennék neki, akkor beleszállnának-e a szobatársai arányosan a költségekbe. (Mert ugye az lenne a fair, hiszen a fali csatlakozó mindenké, miért az ismerősömnek kellene állni a hálózati eszközök költségeit.)
    No tehát ez volt az oka a HUB-nak, meg az, hogy volt olyan bolt ahol bruttó 3K-ért láttam, amit még ő is ki tud fizetni, és nem kell a szobatársaival egyezkednie. A Switch-ek ha jól tudom jóval drágábbak, és nem is lenne neki érdemes komolyabb kiadásokba verni magát, hiszen évvégén ki is fog költözni a kollégiumból.
    Amúgy örülök, hogy elmondtad azt, hogy a HUB-ok 10Mbit-esek, mert ez további konfliktusokat is felvethet. Ha ugyanis HUB lesz, és a másik gépen, ami arról fog menni 100Mbit helyett csak 10 lesz a HUB miatt, akkor a szobatársa lehet hogy joggal fog elégedetlenkedni... Eh, nehéz a kollégisták élete :)
    Az a legszomorúbb az egészben, hogy tegnap beszéltem a kollégium rendszergazdájával, és azt mondta, hogy még egy szabad patch kábele sincs, hiába is próbálna meg tőle bérelni cuccokat...nem jut rá a kollégium költségvetéséből :(((

    [Szerkesztve]

Aktív témák