Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BluEyes

    őstag

    válasz ronaldo #7677 üzenetére

    A bassreflex dobozok komoly mély anyag esetén erősen torzítanak, vagyis... állatira búgni kezdenek, nem?

    Nem. Miért tennének ilyet?
    A búgást a helyiség csillapítatlansága okozza. Szép nagy, sík, kopasz falfelületek, nagy ablakok, ahonnan a mély hangok boldogan verődnek (össze-)vissza. Ilyen szobában a zárt dobozok is búgnak - feltéve persze, hogy van mélyük, ami búghat. Erre még rátesz, hogy a "gondos" gazda igyekszik esztétikusan elhelyezni a hangfalait, azaz kábé szimmetrikusan, jobbról-balról egyforma távolságra a falaktól, katonásan. Merthogy így szép is, meg majd a sztereo kép is nagyon kafa lesz. Túrót! Legrosszabb!

    A reflexluk bedugaszolását szerintem majd ne nagyon erőltessed. Ha bedugod, akkor a reflexdobozból kvázi zárt dobozt csinálsz. A reflexben jól működő hangszórók általában nem valók zárt dobozba, vagy ha mégis, akkor a dobozt máshogyan kellene méretezni, szóval borul az egész rendszer, a jó - és ezért nem olcsó - hangsugárzódból valami egészen más lesz.
    A megoldás a vastag függöny az ablakokon, szőnyegek a padlón, festmények, textil falvédők (a hangfalak mögött is), könyvespolcok stb. a falakon, kárpitozott bútorok, párnák szanaszét. Valamint bátran vállalni az aszimetriát az elrendezésben (a szoba átlóihoz és tengelyeihez képest)

    Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

  • Auratech

    őstag

    válasz ronaldo #7677 üzenetére

    A kommerszebb bass-reflex dobozoknál a cél nem az egyenletes mély-hang linearitás, hanem a mélyek jelenléte egyáltalán. A mélyek meredeken vesztik el erejüket. Ha a zenében a basszus pont ott nyom, ahol a hangolási tartománya van a reflexnek, mondjuk 80-100 Hz, akkor az a zene szépen megszólal. Egyébként a legtöbb zenében hasonló karakterű mélyek jönnek, tartalomtól függetlenül. A jobban megépített dobozoknál a kiegyenlítés érdekében van reflex, amit esetleg kicsit hangolni is lehet a bedugaszolással. Próba-cseresznye...
    A Tl dobozoknál eleve több támadási pontja (rezonancia-pontok) van a kiegyenlítésnek, de nagyobb alaposságot igényel és sokkal erősebben hatnak egymásra az elektromos, akusztikus paraméterek.
    A márvány a doboz alatt csillapítási céllal van. Elég nagy belső csillapítású anyag, tompábban kong egy ugyanakkora gránitlapnál. Ha tűkön áll a doboz rajta, a sugárzó "effektív tömegét növeli, tehát a mélysugárzó nem "rángathatja annyira" a dobozt. Ha igazán nehéz lap van a doboz alatt, akkor a lap alá rugalmas támasztás passzol. Ha könnyebb, akkor a lap lábai is jó ha csillapítanak valamit. Ez amúgy sem árt a föld felől érkező rezgések (busz-a közelben pld.) miatt. Amúgy a legfrankóbb rezgéscsillapító köztes közeg a friss gyurma folpackba csavarva (nem szárad ki, nem foltoz) és szétlapítva a márványlap alá téve.

    Auratech Field Recording

  • Tristis

    őstag

    válasz ronaldo #7677 üzenetére

    Szia!

    Én nem azt mondanám, hogy torzítanak, mert a hangfal azt adja ki, amit kap. Az sajnos már könnyebben előfordul, hogy előtte minden más torzítja a hangot (én főként a kábelekre gondolok most itt). Ha jó rendszer van előtte, általában a hangfalak azért elég rendesen meg tudnak szólalni szerintem, persze vannak eleve elcseszett konstrukciók meg olyanok is, ami nem az én ízlésem. Nekem most készítettek egy ic-t a cuccomhoz és azóta én is kivettem a zoknit a cuccból... Node ezek a dolgok horror áron vannak mondjuk egy használt 50-70e Ft-os dobozhoz képest.

    Mindenképpen találnod kéne valakit, akinek a cuccát meg tudnád hallgatni a szobádban. Akár legyen az monitor akár álló doboz. Mondhatunk mi bármit, ha meghallod valószínűleg egyből meg fogod tudni mondani, hogy mire van szükséged. Szobaméret alapján talán monitor, de rock zenére nekem már istenért se kéne monitor doboz (persze azok amit hallottam újonnan ár mondjuk max. 130, mert utána jön egy jó Epos) ... Mert hogy milyen jó a tere meghogy milyen pontos.... A hifisek általában prüntyögős zenét hallgatnak, ilyen akusztikus idős bácsis éneklőset vagy jazz-t. Ahhoz persze jobb a monitor.

    No jó sokat beszéltem a semmiről :D Kellemes ünnepeket!

    [ Szerkesztve ]

    Ami az unverzumnak Chuck Norris, az az NBA-nek Török Péter.

Új hozzászólás Aktív témák