Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #71562240

    törölt tag

    válasz DDL #29321 üzenetére

    Legalább két malomban. :D
    A merevítéssel egyebek mellett csökkentjük a rezgés amplitúdóját, alias csillapítjuk a rezgést, eközben általában mellékhatásként jelentkezik/jelentkezhet például a rezgés frekvenciájának megváltozása, ami persze beleszól abba, hogy mennyire sikerül a rezgést magát csillapítani a rezgés amplitúdójának csillapításával. Pontosan arról van szó, hogy kis rugalmasságú (merev, szilárd) anyag alkalmazásával próbálunk valamilyen mozgási energiát (jelesül a rezgés energiáját) elnyelni, ebbe a próbálkozásba persze beleszól, hogy az amplitúdó csillapodása csak többé-kevésbé eredményez energiaelnyelést, hiszen az energia egy része átalakul, például megemelkedett frekvenciává. Gondolj a gránitból (sőt, betonból!) készült hangdobozokra, a merevségüknek az a célja, hogy a rezgést minden határon túl csillapítsák, elnyeljék. És meg is teszik: alig rezeg a hangdoboz fala, miközben a rezonanciafrekvenciája sajnálatosan eléggé felcsúszik. Ahogy korábban mondtam, a hangdoboztervezésben minden merevítés csillapítás, de nem minden csillapítás merevítés.
    De a (#29310) hozzászólásomnak az volt a veleje, hogy míg te úgy fogalmaztál, hogy a merevítésnek a rezonanciafrekvencia megemelése a célja, addig én úgy fogalmaztam, hogy a merevítésnek a rezonanciafrekvencia megmelkedése egy sajnálatos járulékos mellékhatása.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák