Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Zenador

    csendes tag

    Sziasztok!

    Beszereztem egy Samsung (5400 rpm, alacsony fogyasztású, bővebb infó: http://www.storagereview.com/samsung_spinpoint_f4eg_review_hd204ui) 2TByte-os HDD-t.

    Sharkoon SATA QuickPort XT HDD-dokkolóban használom E-SATA-n kersztül (bővebb infó: http://www.sharkoon.com/?q=en/node/1733).

    Elsősorban nagy tárolókapacitása és nem a sebessége miatt vettem, mivel Blu-ray és DVD-k helyett vinyón tárolom az adatokat, elegem lett az optikai háttértárolókból, csomó idő elmegy a lemezek kiírásával és címkézésével, sok helyet foglalnak és elég megbízhatatlanok.

    Sajnos a Samsung HD204UI-val bajok vannak. Tudom, hogy sokan szidjátok a Samsungokat, de nekem eddig nem volt problémám velük, hosszú évek óta csak Samsung-okat veszek (ez az 5. Samsung vinyóm). Ráadásul az üzletben, ahol vettem azt mondták, hogy most a Westel Digital Ecogreen 2Tbyte-os vinyóknál vannak most hibás szériák. Ezért is döntöttem a Samsung mellett. Egyébként a mai világban szerintem minden gyártóinak vannak hibás szériái, lehetetlen eldönteni, hogy abszolút értelemben melyik gyártó termékei a megbízhatóbbak.

    Az ÍRÁSI ADATÁTVITEL LASSÚ, a Total Commander és a HD Tune Pro 4.6 szerint is. Kezdeti 120 MByte/sec értékről általában 10 MByte/sec-re csökken néhány másodpercen belül, olykor 5 MByte/secre is lecsökken a sebesség. Normál esetben átlagban 60 Mbyte körül kellene lennie. Az olvasási sebesség szerintem rendben van, a kezdeti 120 MByte/sec-ről átlagban 80-90 MByte/sec-re csökken, de onnan már nem szokott sokkal lejjebb menni.

    Egy korábbi prohardveres bejegyzésben már olvastam egy hibajelenségről a HD204UI-el kapcsolatban, ott az átlagos elérési időre panaszkodtak. Nálam ezek az értékek rendben vannak: 13 ms körül van a legnagyobb teljesítményű módban, és 15 ms körül van a leghalkabb üzemmódban. Egyébként hiába állítom az AAM-et az írási adatátvitel sebessége számottevően nem változik ettől.

    Arról is tudok, hogy Fimrware-t frissíteni kell ennél a típusnál, bár más jellegű problémát orvosol.

    Minden IDE/SATA eszközt leválasztottam az alaplapról, csak a HD204UI-t hagytam meg elsődlegesként. USB-ről, DOS-ből frissítettem a firmware-t. Azt írta ki, hogy sikeresen megtörtént a frissítés, utána kikapcsoltam és úgy indítottam újra a gépet, ahogy azt leírták. Win 7 Pro 64 bites oprendszerrel particionáltam és telepítettem is ezt az oprendszert, biztonsági vésztartalékként, ha a gépben használt vinyó elszáll. Az első pár adatmentés során rendben volt a sebesség (a gépben volt, alaplapra kötve). Miután kiszedtem és átraktam a külső dokkolóba, akkor kezdett csökkenni az írási sebesség. Kipróbáltam másik mobildokkolóban, de ugyanolyan típusúban, rákötöttem másik gépre, teszteltem USB 2.0 és E-SATA-n keresztül is, de mindegy hogy mit variáltam az írási sebesség mindig lassú volt.

    A SMART értékek rendben vannak.

    Más találkozott már ezzel a problémával? Mi lehet a baj? Valami beállítási probléma? A Samsung beállító programjában minek nézzek utána, mit állítsak át, amivel lehet orvosolni a sebesség problémát?

    Előre is köszönöm a segítséget!

  • Zenador

    csendes tag

    Sziasztok!

    Ha még nem olvastátok el az előző bejegyzésemet, akkor érdemes elolvasni.

    Úgy tűnik, hogy mégsem rossz a Samsung HD204UI 2 EByte HDD-m! Hogy kiszűrjem, hogy a HDD-dokkoló a hibás, vagy a vinyó ezért több HDD-dokkolón is kipróbáltam, de mindkettő ugyanolyan típusú volt: Sharkoon Qucikport XT!

    Azonban van egy régi ViPower HDD-dokkolóm, amelyen csak USB 2.0-s csatlakozó van. Na, ezzel is kipróbáltam és itt nem csökkent le az írási sebesség 25 MByte/sec körül maradt, ami normális érték. A Sharkoon Quickport XT-ben USB 2.0-án 1-2 MByte/sec volt az írási sebesség. Ezért volt a Samsung HD204UI-nek jó az írási sebessége, amíg a gépben volt, mert a Sharkoon dokkoló nem fogta vissza sebességét!

    Mi a tapasztalat a Sharkoon mobildokkolójáról? Más is találkozott már ezzel a problémával? Milyen ESATA-s mobildokkolót ajánlotok, aminél nincs ilyen probléma?

    Mivel egymás után 2 Sharkoon Quickport XT-n is lassú volt az írási sebesség, gondolom az lehet a probléma, hogy nem teljesen kompatibilis a vinyóval. Nem hiszem, hogy egymás után 2 gyári hibás dokkolót fogtam ki. Egy biztos, amíg a gépben volt a vinyó, addig tökéletes volt az írási és az olvasási sebesség is, szóval ez inkább a Sharkoon sara és nem a Samsungé.

    Szerintetek ez garanciális probléma? Kicserélik ezzel az indokkal a Sharkoon dokkolót?

    Várom, és előre is köszönöm a válaszokat!

  • Zenador

    csendes tag

    Sziasztok!

    A gépemben a rendszervinyóként egy Samsung HD103SJ 1 TByte-os HDD-t használok, natív SATA (AHCI) módban. 64 bites Win 7 fut rajta. Egyik nap bekapcsolom a gépet és megdöbbenésemre a BIOS POST alatt (még a bootolás előtt) lefagyott a gép -- pontosabban fogalmazva az AHCI inicializálásakor. Sejtettem, hogy a vinyóval van a baj. Az én alaplapomnál, amíg nem zárul le sikeresen az AHCI inicializálási folyamata, addig az alaplapi BIOS-ba sem lehet belépni -- szívás.

    Nekiálltam szerelni és kicseréltem a vinyókat, beraktam egy 2 TByte-os Samsung HD204UI vinyót, ezzel gond nélkül bebootolt a rendszer (erre is 64 bites Win 7-et telepítettem biztonsági tartalékként), beléptem az alaplap BIOS-ába és visszaállítottam Legacy IDE-re a vinyókezelés üzemmódját. Visszaraktam az 1 TByte-os vinyót és IDE Legacy módban minden probléma nélkül működik. Amint visszaállítom AHCI-ba, megint lefagy a BIOS POST-nál.

    Úgy tűnik, hogy az 1 TByte-os vinyóval van gond, ennek ellenére frissítettem az alaplap BIOS-át, mivel már évek óta nincs frissítés ehhez az alaplaphoz, ezért újra a legutóbbi F4-es BIOS-t raktam fel, sajnos a probléma nem oldódott meg.

    Mi lehet a baj, a HDD-n? Találkoztatok ezzel a problémával? Érdemes megpróbálni egy HDD-firmware frissítést (természetesen adatmentés után)?

    Már 6 db Samsung vinyóm volt az évek folyamán, de ez az első problémám ezekkel a HDD-kel.

    Minden fontos adatot lementek róla, a biztonság kedvéért, remélem ez nem egy teljes elszállás előjele.

    A HDD-t már hetek óta IDE Legacy módban használom, semmi probléma sincs a meghajtóval (szakdoga és a vizsgaidőszak miatt nem volt időm és idegrendszerem, hogy belefogjak komolyabb hibakeresésbe). A SMART értékek kiválóak, semmilyen hibát sem jelez a rendszer, sőt sebességbeli csökkenést sem vettem észre az AHCI és az IDE Legacy mód között.

    Mi az ÉRDEMI különbség az AHCI és az IDE Legacy mód között, sebességben kimutatható különbség?

    Még egy FONTOS INFORMÁCIÓ! Mielőtt elszállt a vinyó BIOS inicializálás közben, előtte napokig a HD Sentinel és a HD Tune programokat használtam, a SMART adatokat kérdeztem le és állítgattam seek-időt. Szerintetek ezek a programok bekavarhattak, vagy csak véletlen egybeesés, hogy ezután szállt el a vinyó?

    Várom a tippeket, mit kellene csinálni, illetve mi az oka ennek a furcsa hibajelenségnek.

    Előre is köszönöm szépen a segítséget!

    A konfigurációm:
    Táp: Chieftech 550 Watt (aktív PFC)

    Alaplap: GA-EP35C-DS3R (rev. 2.1) részletek: http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2740#bios

    CPU: Intel Core 2 Duo 4500
    RAM: 2x2 GByte DDR3
    HDD: Samsung 1TByte HD103SJ
    ODD: Pioneer DVR109 (IDE)
    Videok.: Asus 3650
    Op.: Win 7 Prof 64 bit

Új hozzászólás Aktív témák