Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Teasüti

    nagyúr

    Sziasztok!
    LEnne egy érdekes kérdésem, lehet túl triviális, mert nem találtam róla infót.
    Mi is az a cat6 kábel a cat5-höz képest?? Azt nem értem, h a cat5 miért nem alkalmas hivatalosan a gigabitre. Tudtommal sima rézből van a vezeték, namármost ez, mint vezető miért nem alkalmas a nagyobb sávszélességre? Mitől függ egy vezető sávszélessége?

    És miből van a cat6, ha nem rézből? Vagy miben különbözik a kettő, mert ez nekem úgy fest, mintha csak marketing maszlag lenne.

    A jeltovábbitás (nem értek hozzá, előre szólok) tudtommal úgy zajlik, h időegység alatt kiküldünk adott számú jelet, nem? Namost tudtommal ez függ az adóban lévő frekigenerátortól, h milyen sűrűn van jel a csatornán.
    De hogyan tud bekorlátozni egy vezető? Mi a vezető sávszélessége?

    mod: nem a vevőtől függ ez sokkal inkább? H képes-e fogadni a jeleket az adott frekvenciával.
    Elvégre ha csökkentem a digitális jel hosszát (időben), akkor sűrűbben tudom küldeni a csatorna azonos terhelése mellett, nem? És a 100%-os terhelés sejtésem szerint az állandó feszültség - 5V talán. Vagyis az 1-es (kettes számrendszerben ugye). 0%-os terhelés meg a folyamatos 0.
    De ennek sztem marhára nincs köze a vezetőhöz, csak a digitális jel hosszához.
    Primitív példa: ha pölö a jeleket 2 másodpercenként küldtem eddit a csatornára, de megnövelem a frekvenciát kétszeresére, akkor 1 másodpercenként fogok jelet küldeni, vagyis kétszeresére nőtt a sávszélesség. :C

    Ez így eléggé gagyi, de remélem érthető! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz TR3 #1282 üzenetére

    Na, kezdem kapisgálni. Köszi a választ!

    És ez a cat6 ez más anyagból van? Vmi kjó vezető?
    Burkolat az miért számít? Van egyszer a vezető anyag, meg van az árnyékolás. A burkolat az csak mechanikai védelemként szolgál, nem?
    Ha visszaemlékszek a fizika órákra, akkor nekem egy vezetőnél elsősorban az ellenállás jut eszembe, de ez azonos anyagnál lecsökkenthető a hengeres alakú vezető külső felületének növelésével (egyszerűség kedvéért az átmérő növelésével), mivel a töltés a vezető külső felületén utazik. (akinek ez újdonság, annak jó tudnia, h az elektromos vezetők lehetnének akár üregesek is :) - SZVSZ az OFC kábel parasztvakítás)
    Szóval ha kisebb az ellenállás, akkor javulnak az általad említett paraméterek is, nem? Vagy rosszul gondolom?

    Persze nem ez a profilom, szal javítsatok ki, ha tévedek!

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz Atapi #1285 üzenetére

    Jah, h ez is függ a fekitől... Ahha.
    Jólvan, középsulis fizikával ennyi tellett... :))
    Nekem ott még azt mondták, lehetne üreges is a madzag. :R
    Bár lehet volt köze vmi 220-hoz, meg vmi 50 hz-hez. :K

    Amúgy ez a téma egy az egyben megegyezik pölö az adsl technológiával?

Új hozzászólás Aktív témák