Új hozzászólás Aktív témák

  • krizmo_

    Topikgazda

    válasz FerNandor #2805 üzenetére

    Köszi. :B Persze megosztom a receptet.

    A tésztához:
    500 g liszt (BL80, egy részre lehet teljes kiőrlésű is)
    3 dl víz
    10 g vaj
    2 tk só
    20 g nádcukor (barnacukor)
    10 g friss élesztő

    A főzővízhez:
    Víz
    Barnacukor, vagy méz

    A langyos vízhez adjuk hozzá a barnacukrot, az élesztőt, majd a vajat, aztán pedig a lisztet, és végül a sót. Géppel vagy kézzel addig dagasztjuk/gyúrjuk, amíg szép fényes nem lesz a tészta, és már nem ragad. Rugalmas, kissé merev tésztát kell kapnunk, ha szükséges lehet még lisztet hozzátenni. Letakarjuk és hagyjuk megkelni kb. 40-50 perc alatt megkel.
    Ha a duplájára kelt, átgyúratjuk aztán kiadagoljuk a tésztát. Én 115 grammos gombócokat szoktam kimérni, aztán ezeket a gombócokat kinyújtom úgy hogy fel lehessen tekerni, majd a 2 végét összetapasztjuk. A megformázott bageleket kb. fél órát kelesztjük lisztezett deszkán és konyharuha alatt.

    Amíg kelnek a bagelek egy lábosba tegyünk fel vizet forrni, ha felforr adjuk hozzá a cukrot/mézet, és a sót. Ezt lehet ízlés szerint adagolni, de inkább több legyen a cukor/méz, mint kevesebb.
    A sütőt melegítsük elő 220 fokra, és készítsük elő a sütőpappírral kibélelt tepsit.
    Ha lejárt a kb. 30 perc és felforrt a víz, akkor jöhet a bagelek fürösztése.
    Azaz oldala, amelyik kelesztés közben lefelé volt, az legyen felül fürösztés közben.
    Oldalanként 30-40 másodpercig főzzük a bageleket, majd tegyük a kibélelt tepsire, és azonnal szórjuk meg magokkal, ha letettük őket leragadnak és nem lehet már mozgatni.
    Ha kivesszük őket a vízből ráncosak és csúnyák, ez normális, sütés közben majd kirúgják magukat.
    Egyből mehetnek is a sütőbe. ~ 20 percig süssük őket 220 fokon, majd a végén pár percig süssük légkeveréssel, amíg meg nem pirul kicsit a tetejük.

    Megjegyzés:
    A tésztába lehet chilit is keverni, ha valaki szereti. Szóráshoz használhatunk bármilyen magot, (napraforgó, szezámmag, lenmag...), de zabpehely is tökéletes.

    Remélem sikerült jól, érthetően leírnom és nem hagytam ki semmit.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák