Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Piftuka

    veterán

    válasz Bodor #20298 üzenetére

    Sziasztok!

    Ha minden jól megy, hamarosan a kezemben tarthatom a megrendelt "Intel 535 (240 GB)" SSD-met.

    Az általam használt rendszer:
    - Windows7 x64 Ultimate SP1 Hun
    - Intel DH55HC alaplap

    Úgy tervezem, hogy 100 GB-os és 140 GB-os partíciókra osztom fel; a 100-ason lesz a Windows és a felhasználói programok, a 140-esre pedig csak játékokat telepítek.

    Az alábbi kérdéseim vannak:

    1. Működik-e a gyakorlatban, ha a Minitool Partition Wizard segítségével végzem a particionálást? (Ez rögtön alignálja is.)

    2. A gépben jelenleg használt 1 GB-os HDD lesz a háttértár, viszont a rajta futó Windows-t szeretném megtartani "vésztartaléknak"? Lehetséges ez?
    Tehát ha feltelepítem az SSD-re a Windows-t, majd rákötöm az egyik SATA portra a HDD-t is, akkor nem fog "megkeveredni" a gép, hogy melyik Windows-ról boot-oljon?

    3. Ez a "SSD beüzemelése a gyakorlatban! című Logout-os cikk még mindig aktuális? Ez alapján kell beállítani az SSD-t most is?

    4. A BIOS-ban AHCI beállítással használom a háttértárat. A HDD-m esetében szükséges volt az alaplap AHCI driver-ét telepítenem. Az SSD esetében is szükséges lesz?

    5. Ha igen, akkor melyik verziót? Az itteni "Ajánlóban" sokkal újabbak vannak, mint az Intel honlapján az alaplapomhoz ajánlott letöltések között. :F

    Köszönöm előre is a segítséget!

    Üdv: Piftuka

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Emperor_ #20311 üzenetére

    Köszönöm! Természetesen a boot sorrendet be tudom állítani. ;) Nem ezzel van a probléma.

    A kérdést azért tettem fel, mert a napokban hallottam valahol... talán éppen ebben a topic-ban visszaolvasva láttam, hogy SATA vezérlőn másként megy ez, és "meghülyül" a Windows, mert nem tudja, melyikről boot-oljon, melyik az "aktív" Windows.

    (Nem emlékszem már a forrásra, mert az elmúlt ~2 hetem arról szólt, hogy a net-et és ezt a fórumot bújtam az SSD-kkel kapcsolatos információk után kutatva. Bár igazából nincsen jelentősége.)

    IDE esetében nem volt kérdés, és a Master/Slave megfelelő beállításai miatt eszébe sem jutott, hogy pl. egy mobil rack-ben található, Windows-t is tartalmazó HDD-ről boot-oljon be.

    SATA esetében viszont a Master/Slave fogalom nem létezik. Minden "hot swap", minden eszköz egyforma prioitású a használat közben...

    Viszont, ha nem okoz problémát, azt örömmel hallom! ;)

    Esetleg a másik kérdéseimre is tudod a választ?

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Bodor #20325 üzenetére

    "Nem, van annál újabb."

    Köszönöm! Ezt láttam, de még nem olvastam végig teljesen. Viszont akkor ez alapján megyek végig a telepítésen és a beállításokon. ;)

    "Nem. Windows 7/8/10-nél nem kell AHCI driver telepíteni, mert van sajátja, az a legtöbb esetben mindenre jó.
    Chipset drivert se tegyél fel."

    Észben tartom, köszönöm!

    Egyébként azért kérdeztem, mert a fent említett konfigban a legutolsó kiadott BIOS mellett is, a HDD megfelelő működéséhez szükséges volt mindkettő; a chipset driver és az AHCI driver is. Anélkül számos issue-t produkált a rendszer. (A részletezésükbe most nem megyek bele.)

    De ha azt mondod, hogy az SSD gond nélkül fog működni a Win7 alap driver-eivel is, annak én csak örülök! :K Hiszen annál kevesebb "macerával" jár az OS telepítése, ill. finomhangolása.

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Bodor #20328 üzenetére

    "1 hónap nem gond, mostanra már rendbe is szedte magát az SSD, ne aggódj.
    ( Na ezért mondom, hogy nem kell feleslegesen telepítgetni drivereket meg chipset driver csomagokat.
    Rossz, rési beidegződés, és az emberek többsége nem tud leszokni róla. Még jó , hogy észrevetted.
    )"

    A fenti példából okulva, azért ez csak nem hagy nyugodni engem, hiszen mint említettem a jelenlegi HDD-mhez szükséges volt az Intel alaplapi chipset drivert és Rapid Storage Drivert telepítenem, mert anélkül a legkülönfélébb "boot anomáliákat" produkálta a Windows7. Tehát muszáj volt.

    Namost a terveim szerint ezen túl az SSD-ről fut a Windows, de a HDD is marad a gépben, mint "storage".

    Mi van akkor, ha nem csak mint "boot" lemez szükséges hozzá az Intel drivercsomag, hanem úgy "en bloc" a megfelelő működéséhez is? :F Akkor muszáj lesz feltelepítenem a HHD működése miatt, még ha SSD esetében ez nem is ajánlott.

    A kérdésem:

    Amennyiben így van... tehát telepítem az Intel drivereket, a befejezett (alaplap, audio, VGA, esetleg még az Applikációk) Win telepítést követően.... ha van TRIM, és helyesen működik is az ellenőrző szoftverek, ill. ellenőrzés szerint...

    Megnyugodhatok, hogy a rendszeremben az SSD frankón működik együtt az Intel driverekkel is, és pusztán azok telepítése/használata nem okoz gyors állapotromlást az SSD-ben?

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Bodor #20356 üzenetére

    "Én Windows 7 óta úgy szoktam telepíteni, hogy csak annak az eszköznek teszem fel a driverét ( teljes Windows Update után), az alaplap gyártó oldaláról, amelynek hiányzik az eszkökezelőben."

    Szintén. ;) A HDD esetében mint említettem muszáj volt telepítenem az Intel driver-t, mert az eszközkezelőben felkiáltójeles volt az "Intel 5 Series/3400 Series SATA AHCI Controller. (És emiatt az eszköz működése sem volt hibátlan.)

    "SSD és merevlemez kezelés szempontjából általában (nálad is) teljesen jók az oprendszer driverei. Azért azt még én is mindig leellenőrzöm, hogy megy-e a TRIM."

    Én is így fogok tenni. :K

    A fenti kérdésem lényege, hogy ha és amennyiben az Intel driver-t telepítenem muszáj, és a TRIM működik, akkor megnyugodhatok, hátradőlhetek, hogy az SSD nem fog elromlani az Intel driver használata miatt? :F
    (Lásd .DLL fórumtársunk esetét.)

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Bodor #20364 üzenetére

    Nagyon szépen köszönöm! :R

    Mindjárt neki is állok az SSD beüzemelésének, és a Windows telepítésének! Bízom benne, hogy sikeres végeredménnyel! ;)

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    Nos, az adatmentés, és egyéb teendők tovább tartottak, mint terveztem, így csak ma délelőtt tudtam beüzemelni az SSD-t, és feltelepíteni a Win7 x64 Ultimate SP1-et.

    - Jó hír, hogy az SSD-t a BIOS is felismerte, a a HDD-ről futó Windows is, és még az alatt a Windows alatt az "Intel SSD Toolbox" segítségével az RG20-asról, a legfrissebb, RG21-esre frissítettem az SSD Firmware-ét. :K

    A Windows telepítés gyorsan zajlott. Talán gyorsabban, mint HDD esetében, de ugyebár az ODD sebességét megkerülni nem lehet, az SSD-vel arról másolni sem lett gyorsabb, így nagy különbséget nem észleltem.
    Ami furcsa, hogy egyelőre az OS indításakor sem. A rendszeresen defragmentált HDD-m is hasonlóan gyorsan boot-ol be.

    - Jó hír, hogy már az első ellenőrzés szerint is van TRIM, és használja is:

    :C

    Viszont az Eszközkezelő szerint a Windows nem ismerte fel az Intel AHCI vezérlőt; "Szabványos AHCI 1.0 SATA vezérlő"-nek látja.

    - : Fire/SOUL/CD vonatkozó írásai alapján, amint beboot-olt, nem telepítettem semmi mást, még a Windows frissítéseket sem.
    Az összes a cikkben felsorolt tesztprogrammal lemértem a sebességét az SSD-nek:

    -----------------------------------------------------------------------
    CrystalDiskMark 5.0.2 x64 (C) 2007-2015 hiyohiyo
    Crystal Dew World : http://crystalmark.info/
    -----------------------------------------------------------------------
    * MB/s = 1,000,000 bytes/s [SATA/600 = 600,000,000 bytes/s]
    * KB = 1000 bytes, KiB = 1024 bytes

    Sequential Read (Q= 32,T= 1) : 276.177 MB/s
    Sequential Write (Q= 32,T= 1) : 246.877 MB/s
    Random Read 4KiB (Q= 32,T= 1) : 181.936 MB/s [ 44418.0 IOPS]
    Random Write 4KiB (Q= 32,T= 1) : 188.979 MB/s [ 46137.5 IOPS]
    Sequential Read (T= 1) : 260.298 MB/s
    Sequential Write (T= 1) : 240.147 MB/s
    Random Read 4KiB (Q= 1,T= 1) : 17.285 MB/s [ 4220.0 IOPS]
    Random Write 4KiB (Q= 1,T= 1) : 45.354 MB/s [ 11072.8 IOPS]

    Test : 1024 MiB [C: 11.4% (11.4/100.0 GiB)] (x5) <0Fill> [Interval=5 sec]
    Date : 2015/09/13 12:10:18
    OS : Windows 7 Ultimate SP1 [6.1 Build 7601] (x64)
    --------------------------------------------------------------------------------

    - Kérlek, javítsatok ki, ha tévedek, de a fenti eredmény elég siralmas! A felét sem éri el a gyári specifikációknak. :(

    Ezek alapján ugye már indokolt az Intel saját AHCI driverét telepítenem? (Egyébként nem a komplett RST csomagot szoktam telepíteni, hanem az "Intel Chipset Driver"-t, valamint a Intel AHCI Floppy változatából betallózni az IASTOR.INF fájlt.)

    Köszönöm előre is!

    [ Szerkesztve ]

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz varmi2 #20368 üzenetére

    "Ennyit tud a sata2. "

    Igen, erre én is gondoltam, de nekem azzal együtt is kissé kevésnek tűnik. (Pláne a 4k tesztekben.)

    A SATA2 elméleti teteje valahol 380 MB/sec környékén van, ha jól tudom. Mivel ez az SSD annál jóval nagyobb teljesítményre is képes, én azt hittem, hogy SATA2 vezérlővel is az elméleti maximum közelében lesz.

    Mi befolyásolja még a sebességet úgy, hogy a fenti eredményeket kapjuk?

    (Az SSD-vel ajánlott Windows beállításokhoz egy észrevétel: Életemben először a lapozófájlt méretét nem a fizikai memória méretében, vagy annak duplájában, hanem csak 1 GB-ban határoztam meg... Éppen a Windows update telepíti a frissítéseket, a Prohardver-t nézem, és kiírta a Windows, hogy "kevés a szabad memória a számítógépen"! :Y És tényleg... Az első alkalom, hogy ilyen üzenetet látok.

    Most vagy a Windows update - ez kb. 3,5 GB RAM-ot foglal le éppen - működésekor nem szabad semmi mást futtatni, vagy a lapozófájl méretét kell mégis nagyobbra állítanom. :N )

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Doky586 #20370 üzenetére

    "amúgyis csak egy olcsó H-s lap.."

    Hát elnézést kérek, hogy annak idején meg mertem vásárolni!

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Doky586 #20372 üzenetére

    Nem tudom, miért vagy ilyen fölényeskedő, de hagyjuk ezt a "mi mennyibe került" témá, ha kérhetem!

    (Egyébként a maga idejében a DH55HC sem volt olcsó, ahogyan az Intel termékeire ezt a jelzőt igen ritkán lehet ráragasztani.)

    Tisztában vagyok azzal, hogy nem új az alaplapom, és azzal is, hogy lehet 100.000+ forintért is alaplapot vásárolni. A téma szempontjából ez irreleváns most.

    Azért írtam ide, mert most először használok SSD-t. Nyilván számít mindazok véleménye, akik tapasztaltak a téren, és kíváncsi vagyok a véleményükre. Kiemelten a két topicgazdáéra, de természetesen nem csak és kizárólag az ő véleményükre, mert minden segítő szándékot, hasznos információt szívesen és köszönettel veszek.

    Úgy gondolom, hogy az alaplapom értékén való rágódás (pláne abban az elfogadhatatlan stílusban, ahogyan te teszed) nem tartozik egyik kategóriába sem. Ha csak ennyi hozzáfűznivalód van, akkor kérlek, inkább mellőzd a hozzászólásaimat a témában! Köszönöm!

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Bodor #20374 üzenetére

    "Nem indokolt. A TRIM megy, más baj nincs, ha az eszközkezelőben nem hiányzik driver, akkor semmit sem kell feltenned."

    Köszönöm a választ!

    Több eszköz felkiáltójeles volt az update után is. :((( Ezért muszáj volt feltennem. De nem az "AHCI driver-t, hanem az alaplapi Chipset Driver-t telepítettem. Ráadásul a legutóbbi, 10.0.27. verziót.

    (Sajnos, még mindig van egy felkiáltójel, és szerintem ez már a Creative drivercsomag miatt! Hanggal kapcsolatos .dll hibákat is dobál a Win, szóval úgy néz ki, az ismételt telepítést nem úszom meg sajnos.)

    A HD Sentinel ezt mutatja:

    Ezek alapján kijelenthető, hogy ezzel az Intel Chipset driverrel tökéletesen működik az SSD, ill. a TRIM?

    És nem kell félnem gyors SSD romlástól, mint a fentebb említett esetben .DLL fórumtársunknak?

    [ Szerkesztve ]

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Bodor #20376 üzenetére

    Köszönöm szépen! :R Ez mindenképpen megnyugtató. :K

    - Az még a kérdésem, hogy a HD Sentinel-ben látható 202,25 GB írt adatmennyiség 5 órára nem kirívóan sok?

    (Tudom, hogy most Windows telepítés volt, és ilyenkor egyszerre sok adat kerül rá az SSD-re, de a felhasználó programok zömét még fel sem telepítettem.)

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Bodor #20378 üzenetére

    Akadt még egy furcsaság...

    Az eredeti terv szerint két partíciót hoztam létre az SSD-n; egy elsődlegeset a Windows-nak és applikációknak, valamint egy logikait a játékoknak.

    Utóbbi partíciót az SSDOK (legfrissebb verzió) úgy látja, hogy nem alignált:

    A MiniTool Partition Wizard szerint viszont rendben alignált a partíció:

    Melyik mond igazat? :F

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Emperor_ #20398 üzenetére

    Köszönöm a választ!

    Az ASSD a kezdetek óta alignáltnak jelzi. (Mindig zöld volt a számsor, és mögötte ott volt az "OK" szócska.)

    Bár abban nem vagyok biztos, hogy nem csak a rendszerpartíciót vizsgálja, hanem "en bloc" a lemezt. :F

    Egyébként a D: partíció logikai. Így hoztam létre, és a Windows is annak látja. Az imén töröltem Windows alól (a saját lemezkezelőjével), de létrehozni már nem tudott partíciót.

    NTFS-re akartam formázni, ahogyan kell, és a végrehajtás helyett kiírta, hogy "nincsen elég hely a művelethez". :Y :F

    Így most a Partition Wizard-dal hoztam létre. Az gond nélkül elvégezte.

    Ééééés... "természetesen" visszaállt az eredeti szituáció: az SSDOK inkorrektnek látja az alignálást, a Minitool szoftvere pedig jónak. :U

    [ Szerkesztve ]

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Doky586 #20379 üzenetére

    "Elnézésed kérem, nem volt szándékomban lekicsinyelni."

    Rendben, fátylat rá!

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Emperor_ #20404 üzenetére

    "Mielott irtam kiprobaltam az ass mit tesz. Ha valtod a meghajtot, akkor a diagnozis is valtozik."

    Ah, tényleg! :K Azt a funkciót észre sem vettem eddig. :B

    Kiválasztottam, és íme az eredmény:

    D: partíció alignálva

    - Parancssorból lekérdezve a blockméreteket és a többi releváns adatot ezt az eredményt kaptam:

    - Namost a "StartingOffset" eredmények közül mindegyik osztható maradék nélkül 512-vel. (Blockméret.)

    - Az MSINFO32 szerint is:
    Partíciók kezdetének eltolása

    Ezek alapján mégis alignált mindegyik partíció.

    De javítsatok ki, kérlek, ha úgy gondoljátok, tévedek!

    "Emlekeim szerint extended particio kell es azon belul lehet letrehoz logikai particiokat. Akar tobbet is."

    Hiszen éppen így használom én is. ;) Amióta Windows-t használok, és több partíciót, egyedül a Windows (és boot) partíció elsődleges, a többi kizárólag logikai.

    [ Szerkesztve ]

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Doky586 #20412 üzenetére

    "Az alignálás akkor helyes ha az msinfo32 partícióeltolás számait 4096-al elosztva egész szám jön ki ! (nem 512-vel kell osztani, mert az csak egy emulált érték)"

    Jogos! El is felejtettem, hogy már az AF háttértárolók korát éljük, és a WD merevlemezem esetében is 4096-al kellett visszaosztanom.

    "Az extended-logikai partíció már idejétmúlt dolog, kompatibilitás miatt még kezelik az oprendszerek, de nem érdemes használni mert felesleges."

    Ezt most hallom először. Miért felesleges használni? Illetve ha "idejétmúlt", akkor mit érdemes használni helyette?

    Eszerint ha W7-8-10 -el hoztad létre azt az alignálatlan partíciót még hibáznak is."

    Az a helyzet, hogy ezt nem a Windows, hanem a Partition Wizard hozta létre. A Windows nem volt képes partíciót létrehozni rá, mint fentebb említettem is.
    (Telepítő lemezről boot-olva, és azzal létrehozva még nem néztem eddig.)

    [ Szerkesztve ]

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Doky586 #20415 üzenetére

    A Partition Wizard új változata korrekt, és megbízható a hírek és tesztek szerint.

    Bárhogy is... töröltem a logikai partíciót, és elsődlegesként hoztam létre újra. így már az SSDOK is rendben találja az alignálást. Az MSINFO32 szerint is rendben van.

    Kísérletként ugyanezt elvégeztem az EASEUS Partition Master programmal is; logikaiként mindig rossz az alignálás, elsődleges particóként pedig megfelelő.

    Tanulságos. Ezek szerint a logikai partíciót egyik tool sem volt képes alignáltan létrehozni. (Ami fura, mert a HDD-mre a PW jól végezte el particionálást ilyen szempontból is.)

    Egyúttal ez a kísérletezés hasznosnak is bizonyult, mert ha és amennyiben a Windows és az SSDOK mutatja jól (már pedig úgy tűnik, hogy így van), akkor az AS SSD-t ki is zárhatjuk az alignálást ellenőrző ajánlott programok közül, mert egyértelműen megbízhatatlan.

    Egyetértetek?

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Emperor_ #20417 üzenetére

    "Bár nem engem kérdeztél, de szerintem igen tanulságos az eseted"

    Valóban az, de a kérdésem valójában nem arra vonatkozott, hanem erre:

    "[..]az AS SSD-t ki is zárhatjuk az alignálást ellenőrző ajánlott programok közül, mert egyértelműen megbízhatatlan."

    A kérdés pedig költői volt, hiszen a fentiek alapján jól láthatóan igazolást nyert, hogy az AS SSD adataira az alignálást illetően nem szabad építeni, mert azok hibásak.

    Ezért szerintem Bodor fórumtársunk egyébként kiváló és hasznos ( :R ) cikkében is érdemes lenne javítani a vonatkozó részeket!

    Hozzáteszem a fentiek alapján Fire/SOUL/CD előtt is le a kalappal, amiért ennyire precíz szoftvert írt, mint az SSDOK! :R

    [ Szerkesztve ]

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Bodor #20443 üzenetére

    "Jól van, kijavítom, de azt nem gondoltam volna, hogy logikai partíciókkal lesz dolga a szoftvernek."

    ;)

    Van még egy kérdésem...

    Az "Intel SSD Toolbox" applikáció "System Tuner" része észlelte, hogy "dual drive" rendszert (SSD + HDD) használok, és javasolja a Superfetch/Prefetch kikapcsolását a rendszerben.

    A kérdés az, hogy jár-e bármilyen hátránnyal ez a HDD-n végzett adatműveletekre nézve? (Figyelembe véve, hogy minden futó alkalmazást az SSD-re telepítek.)

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Emperor_ #20465 üzenetére

    Az operációs rendszer Windows7, és tudom, hogy az SSD-hez nem szükséges (egyes cikkek szerint kifejezetten nem ajánlott). A HDD viszont kérdéses.

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Piftuka #20442 üzenetére

    "Ezért szerintem Bodor fórumtársunk egyébként kiváló és hasznos ( :R ) cikkében ("Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?") is érdemes lenne javítani a vonatkozó részeket!"

    Nos... az eltelt időben erre vonatkozóan újabb hasznos tapasztalatokkal gazdagodtam. :K Mégpedig:

    1. A lapozófájl használatával kapcsolatban.

    Az én számítógépem 4 GB DDR3 RAM modult használ, de a kikapcsolt, illetve a javasolt méretre csökkentett lapozófájl nagyon gyorsan közel a rendszer használhatatlanságát eredményezte.

    Olyan szinten elfogyott a memória, hogy a Windows 7-et végül az ötödik!!! telepítés után tudtam normálisan bekonfigurálni. Ekkor már bőven 5 GB feletti lapozófájl beállítását követően. Az azt megelőző telepítések mindegyike oda vezetett, hogy a több órás frissítés után teljesen elfogyott a memória, a telepítő, illetve a frissítő összeomlott, és hiányosan, hibásan telepített a csomagokat.

    Jelenleg tehát a C: meghajtón 1024 GB, és egy másik partíción 4096 GB lapozófájllal használom a rendszert, és bizony szükség van rá.

    A kérdésem:
    - A C: meghajtón kikapcsolhatom-e, és használhatom (akár még hozzáadva pár GB-ot) csak és kizárólag egy másik partíción beállítva a lapozófájlt?

    (A gyakorlati használat, használhatóság szempontjából vizsgálva.)

    2. A másik észrevétel Fire/SOUL/CD "Windows 7 telepítés más szemszögből avagy BI OS or not to BI OS" című cikkében taglalt AHCI driver kérdésköréhez kapcsolódik....

    Erről is beszéltünk már itt, még ebben a topic-ban is, és bizony a tapasztalat alapján nem elegendő a Windows alap drivere.

    Amíg az Intel AHCI driverét nem telepítettem, addig az alaplapi SATA vezérlőt, illetve SATA csatlakozók közül csak 2-t ismert fel a Windows 7 Ultimate. Még az összes OS frissítést követően is!

    Nagyon fontos megjegyezni, hogy a megoldás nem az Intel Rapid Storage Driver telepítése volt!

    Ugyanis, amikor azt telepítem fel, akkor az "Eszközök és nyomtatók" közül eltűnik mindkét optikai meghajtó, és az "Eszközkezelő"-ben is más típusú vezérlőt, valamint kevesebb ATA eszközt mutat.

    Ennek pedig a gyakorlati használatban az eredménye, hogy az optikai meghajtók használhatatlanok.

    (Jó hír, hogy úgy tűnik, ezáltal megoldódott az évek óta fennálló probléma, miért "felejtett el CD-t/DVD-t írni az alig 1-2 tucat lemezt megírt SONY Optiarc íróm, és miért volt kínszenvedés még olvasásra is használni.)

    A megoldás az "Intel_Chipset_Device_Driver_INF_allOS_10.0.27" telepítése volt, ami csak és kizárólag a szükséges .inf állományokat telepítette. A telepítés során, illetve annak részeként még az Intel Floppy Disk Utility for AHCI mappából betallóztam az iaAHCI.inf fájlt.

    Ezt követően az "Eszközkezelőben" minden port megjelent, a SATA vezérlő típusát helyesen ismeri fel a Win7, valamint az eszközök között az optikai meghajtók is megjelentek, és használhatóak.

    Véleményem szerint a fentiek alapján szükséges volna módosítani, illetve megfelelően kiegészíteni a két remek leírást. Biztos vagyok benne, hogy nem csak és kizárólag az én számítógépemben, az én esetemben történtek így a dolgok, ahogyan.

    Számomra különösen tanulságos volt, hogy a Win7 még egy ilyen régi (~5-5,5 éves) alaplap esetében sem volt képes felismerni a SATA, ill. AHCI vezérlőket.

    Az Intel 535 SSD-met illető további tapasztalattal (közben van ilyen is) majd folyt. köv. ;)

    [ Szerkesztve ]

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Doky586 #21966 üzenetére

    "1.: akkor állítsd min 400 ... max 5000 MB-ra, de mindenképp CSAK az ssd-n legyen, lassú meghajtón csak a rendszert lassítaná.."

    Ne feledd, hogy volt idő, amikor még csak HDD-t használt mindenki, illetve a kevesebb/lassabb RAM-ok működteték a számítógépeket.

    Egyébként most szerintem azért annyira nem drasztikus a helyzet. Az viszont tény, hogy 4 GB DDR3 is kevés a Windows-nak (lásd a példámat), és ha egyáltalán nem használok lapozófájlt, akkor aztán nemhogy belassul, hanem sajnos lehal a rendszer. :(

    Ennél még mindig százszor jobb, ha csak a HDD-n, de legalább van beállított (megfelelő méretű) lapozófájl.

    Ha pedig hamarosan leírom a fentebb említett többi tapasztalatot az Intel 535 SSD-m beüzemelésével és tesztelésével kapcsolatban, akkor megérted, hogy miért ódzkodom az SSD-re beállítani a lapozófájlt.

    Egyébként anno a Windows "ősidőkben" volt arra vonatkozóan egy szakmai cikk, hogy melyik lapozófájl a leghatékonyabb...

    A változó méretű abszolút nem javallott. Anno, kisebb memóriamodulok esetén a memóriamodul méretének dupláját, fixen beállítva javasolták. Én is így használtam egy idő után mindig.

    Ha jól emlékszem, valahol a 2 GB-os DDR modulok idején jött el, hogy elegendő volt a modul méretével megegyező lapozófájlt beállítani.

    (És ahogyan - például itt is - több felhasználó tapasztalata is mutatja, 8 GB DDR3 esetén már valóban nem kell alkalmazni. De nyilván ezt én még - megfelelő modul hiányában - nem tudtam tesztelni.)

    "2.: az nem baj ha felteszed az Intel AHCI driver packot, csak utána válts vissza a Microsoft féle Szabványos AHCI driverre az összefoglaló szerint. semmi extra drv nem kellett volna utána."

    Szerintem félreértettél, vagy nem volt egyértelmű, amit írtam...

    Nem egyetlen telepítésről van szó, hanem 5 egymást követő telepítésről. (A legutóbbit használom most.)

    Mindegyik verziót kipróbáltam. Az egyetlen hibátlan és működőképes megoldás az, amit ismertettem.

    Mint írtam nem telepítettem driver-t! Éppen az a lényeg, hogy a működőképes megoldás csak az .INF csomag. (A "driver" az Intel Rapid Storage Driver lett volna. Az tényleg egy komplett applikáció.)

    És még egyszer mondom... a Microsoft féle szabványos AHCI driver nem ismeri fel az alaplap jellemzőit. Márpedig, amikor egy 5 éves, a legkevésbé sem "egzotikus" Intel alaplapot sem megfelelően ismer fel a Windows, akkor bizony segíteni kell neki.

    Summázva: javítandó a leírás, mert biztosan mások is (szerintem sokan - csakúgy mint én korábban - mit sem sejtve, rossz AHCI beállításokkal használják a gépüket még most is) profitálhatnak az észrevételből.

    Így jelenlegi formájáben helytelen és félrevezető az, ami a leírásban olvasható az AHCI driverek használatával kapcsolatban.

    Ez egy ilyen dolog. Egy "csont nélküli", egyszeri "fire & forget" jellegű Windows telepítésnél ki sem derül mindez. Csak az olyan kísérletezéssel, amit most az SSD használat miatt én is végigvittem.

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Taktoj #21991 üzenetére

    "Pifuka pár hsz el ezelőtti lapozófájl bekapcsolása kb mennyivel rövidítheti az élettartamot?"

    NAGYON jó kérdés! Ugyanez fogalmazódott meg bennem is az eddigi tapasztalatok során. Hamarosan leírom, hogy miért.

    "Én is úgy veszem észre hogy kell a lapozófájl, de minden mást az ajánlott cikk szerint én is letiltottam."

    Én Bodor fórumtársunk, és SSD szakértő kiváló cikke alapján semmit nem tiltottam le.

    Én ezt a cikket tekintettem alapnak az SSD telepítése során.

    Alignálás, TRIM, kellő mennyiségű szabad tárhely az SSD-n...

    "A most már lassan 4 éves Flash SSD topikbeli tapasztalatok, és a nemzetközi oldalakon olvasható írási terhelésről történt beszámolók és eredmények alapján ki merem jelenteni, hogy semmilyen más, SSD kímélő beállításra nincsen feltétlenül szükség."[..]"Bizony, sokkal többet bírnak az SSD-k, mint azt pár éve hittük."

    Sajnos a a jelenlegi tapasztalataim alapján ebben már nem vagyok annyira biztos! :(

    [ Szerkesztve ]

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Piftuka #22011 üzenetére

    Ígértem, hogy leírom az Intel 535 SSD-vel eddig szerzett tapasztalataimat...

    A Windows az ötödik telepítést követően lett teljesértékű, és tökéletesen működőképes. Nagyon meglepett az öt telepítés mennyi adatot írt az SSD-re:

    (Ez is mutatja, hogy a Windows7 telepítés és frissítés milyen baromi sok adatot ír a meghajtóra.)

    Utána szinte folyamatos üzemben ment a gép teszt jelleggel, és nagyon soknak találtam egységnyi időtartamra az adatmennyiséget:

    Gondoltam, ha ez így folytatódik, akkor 1 év alatt eléri a TBW korlátot, ami nagyon nem jó.

    Az elmúlt időszakban aztán viszonylag realizálódott. Ahogyan telt az idő, arányaiban úgy tűnt egyre kevesebbnek a TBW érték. Mondjuk még mindig sokallom, de ha ilyen arányban növekedik az írt adatmennyiség, akkor 5 év alatt ~40-45 TBW értéket ér el, ami szerencsére a korlát alatt van bőven.

    De...

    A SMART tábla hibátlansága ellenére decembe 29-én 100%-ról 99%-ra esett a kondíció:

    majd alig két hét elteltével, tegnapelőtt már 98%-ra csökkent:

    Ez mindenképpen kiábrándító! :( Egyszerűen zavar, hogy látom, nem 100% az SSD kondíciója. (Különösen, ha összevetem az immár 5 évnél öregebb WD merevlemezemmel, ami kifogástalan állapotban van még mindig.)

    Nem tartom normálisnak ezt a gyors ütemű romlást. Az ismerőseim között kérdezve kiderült, hogy nekik 1-2-3 éve megy Corsair, vagy éppen ADATA SP900 SSD-k 100%-os kondícióval.

    Akkor meg mi ez, hogy az Intel 535 három hónapig bírja? :U

    Persze felmerül az is, hogy milyen ütemben romlik tovább a minősége!? Ha két hetente 1%-ot, akkor nem fogja kibírni a jótállási időtartamot.

    De egyébként is... már a 98% is zavar, hát még, ha 90, 80 lesz... az alatti kondícióval bíró rendszerlemezt pedig már nem is szívesen használnék.

    Gondolom, jótálláson belüli cserére nem jogosít ez a probléma... Szóval mindent összevetve ez így k*rva nagy szívás! És még annál is nagyobb csalódás. :(

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz varmi2 #22254 üzenetére

    "De ez nem hdd, hanem ssd. Itt a kondíció romlás velejárója a működésnek, és nem valami hiba előhírnöke."

    (#22256) Iscariah válasza Piftuka (#22253) üzenetére
    "Én a kondícióval annyira nem foglalkoznék, egyrészt ha gari időn belül használódik el, akkor úgyis ki fogják cserélni. Az 5 év, az 5 év.
    [..]
    De ez extrém terhelés, ha normálisan használod, nincs miért aggódnod.

    Szóval szerintem ne ess pánikba, hanem használd."

    Természetesen értem, amit mondtok. Ettől függetlenül zavar a tudat, hogy egy 3 hónapja használt rendszerlemez már nincsen 100%-os kondíciójú állapotban. Egyszerűen zavar.

    Különösen ennek függvényében:

    Az eltelt időben csak a bekapcsolási idő SMART értéke csökkent, a felpörgések, indulások és leállások száma pedig a lehető legminimálisabb mértékben.

    Tudom, tudom... más technológia, de akkor is rendkívül nagy a kontraszt az Intel SSD-vel összevetve.

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz varmi2 #22266 üzenetére

    "Szerintem, bár ebben tényleg nem vagyok biztos. Még ha a kondíció leesene 0-ra, garancián belül, de hibátlanul működne, akkor nem cserélnék. Hisz nem arra a számra adnak garanciát, hanem a hibátlan működésre."

    Sajnos, ha a kondíció leesik 1-re, akkor megszűnik a jótállás is a termékre! :(

    Utánaolvastam kicsit alaposabban, és kiderült, hogy az Intel éppen a "Media Wearout Indicator" értékét nézi, amikor az 5 éves korlátozott jótállás érvényességét vizsgálja.

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Bodor #22269 üzenetére

    "Tényleg ne hasonlítsd már az SSD-t a merevlemezhez!
    Ha zavar, hogy nem 100%-ot látsz, akkor ne nézd azt a programot ami mutatja, vagy ne használj SSD-t."

    Jól van, azért nehogy "leharapd már a fejemet"! :N

    Abszolút értem, hogy miről van szó.

    Még azt is látom, hogy tulajdonképpen az Intel megoldása a korrekt, hiszen ennek segítségével jól nyomonkövethető az SSD elhasználódása.
    Nem érheti (elvileg) a felhasználót olyan meglepetés, hogy "de hát 100%-on volt a kondíció már 3 éve, most pedig egyik napról a másikra elromlott."

    Szóval hidd el, értem, megértettem a lényeget. Egyszerűen meg kell még szoknom a gondolatot, hogy folyamatosan romlik a kondíció és ezt a program is mutatja.

    "Arról nem beszélve, hogy az Intel SSD-knek nincs TBW korlát a garanciális feltételeiben, hanem addig tart a garancia, amíg az MWI ( Media Wearout Indicator) értéke 0 nem lesz. Attól meg még messze vagy."

    Éppen erre utaltam fentebb... Ha ilyen ütemben csökken a kondíció, akkor sajnos 2-3 éven belül eléri az 1%-ot.

    Az pedig azért kellemetlen és bosszantó, mert nem véletlenül vettem egy ilyen drága SSD-t. A márkát, az adott típus ígért sajátosságait (tartósság, megbízhatóság), és az 5 év jótállást fizettem meg a termék árával.

    Ha tudom, hogy "csak" 2-3 évig tart a jótállás, akkor elegendő lett volna fele annyiért egy "no name", vagy egyszerűbb Kingston SSD is.

    "Egyébként pont most írok egy cikket az SSD elhasználásáról...
    Remélem minden aggodalmadat el fogja mulasztani!"

    BÍzom benne! Kíváncsian várom a cikket! :K

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    Sziasztok!

    Azok számára, akik Intel 535 vásárlásában gondolkodnak, úgy gondoltam, megosztom a tapasztalataimat. Sőt, talán "csak úgy" is érdekes lehet... :)

    Még 2015. szeptemberében vettem egy 240 GB-os példányt, kifejezetten az OS, és a programok futtatására.

    Az adataimnál látható konfigurációban használom, eddig megelégedéssel. Jellemzően minden héten lefuttatom egyszer az "Intel SSD Optimizer" segédletet, az SSD sebességével eddig nem volt problémám.
    Teljesítményében azt hozta, amit vártam; az operációs rendszer nagyon gyorsan boot-ol, a töltést igénylő programok sokat gyorsultak.

    Egyedül azzal volt nehéz megbarátkozni, hogy az Intel teljesen más módszert használ az elhasználódás jelzésére, mint a többi gyártó. A HD Sentinel szerint az SSD állapota ~1,5 év használat után ilyen:

    Különösen a vásárlást követő 1-2 hónapban volt zavaró (a merevlemezektől megszokottakkal összehasonlítva), hogy a kondíció már nem 100%-os volt. Ugyanis konstans 20 naponta csökken 1%-ot. Ha kiszámoljuk, éppen 5 év alatt éri el az 1%-ot, tehát a termék 5 éves jótállása alapján romlik a "Media Wearout Indicator" értéke.

    Mindenesetre, aki Intel SSD-t vesz, annak jobb figyelembe vennie mindezt. (Esetleg nem használni HD Sentinel-t, ha zavarja a fenti jelenség.)

    Az Intel535 SSD-m SMART táblája pedig jelenleg így mutat:

    Ezen egyelőre különösebb értékromlás nem látszik.

    Maradjon is így! :K

    Üdv: Piftuka

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz AtHoS #27678 üzenetére

    A barátoddal nézzétek meg a "Media Wearout Indicator" értékét a HD Sentinel-ben. Talán mégis amiatt csökken a kondíció értéke, az Intel 535-höz hasonlóan...

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    Sziasztok!

    Körülnéztem a fórumon, és nem találtam az SSD-k hibás működésének dedikált topic-ot, aki pedig ilyet nyitott, azt ide irányították a házigazdák, ezért bízom benne, hogy jó helyen teszem fel a kérdésemet!

    Az alábbiakban ismertetett problémával vesződöm, immár vagy 10-12 napja.

    Röviden:
    - A Windows március-áprilisi fix-ek után fagyások, gép "be nem boot-olások", BSOD; azt hittem, csak az - egyébként deklaráltan bugos, és ilyeneket okozó - Windows frissítés az ok.

    - De most újratelepítettem a Win7-et (x64 Ultimate SP1 HUN), és ugyanazok a problémák.

    - Úgy tűnik, azért fagy le, vagy már rögtön az OS-be bejelentkezés után, vagy max. ~5-10 percen belül az OS, mert "elnűtnik alóla az SSD".

    - A BIOS-ban sem látszik ilyenkor (újraindítás után). Csak több reset, vagy teljes leállítás, majd ismételt elindítást követően.

    - Másik SATA kábellel, ugyanabban a portban is változatlan a helyzet.

    - Másik portban, másik SATA kábellel is.

    - Csak az SSD tűnik el a BIOS-ból. Az optikai meghajtók és a HDD gond nélkül látszanak mindig.

    - Az SSD típusa: Intel 535, és az RG21 (legutolsó) firmware-rel üzemel. Az SSD Toolbox diagnózis nem talált rajta hibát, a HD Sentinel sem.

    Mi lehet a probléma oka? :F Elromlott az SSD? Az alaplapi SATA vezérlő? Vagy "en bloc" az alaplap?

    Köszönöm a segítséget mindenkinek!

    Üdv: Piftuka

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz jeni #31369 üzenetére

    Köszönöm a választ! ;)

    Sajnos HDD-vel nem tudom tesztelni, mert nincsen elég szabad terület, hogy rendszert telepítsek rá.

    Viszont az SSD-t kipróbáltam azon a port-on, amelyiken a DVD író volt (ami soha nem tűnt el), és ott is eltűnik.

    (Mondjuk mind a 4 SATA port-ot nem próbáltam végig ezáltal, "csak" kettőt, de mint említettem a többi eszköz - HHD, DVD író, BD író - nem tűnik el, csak az SSD... :(

    Egy kérdés... az Intel SSD Toolbox, valamint a HD Sentinel az elektronika hibáját is ellenőrzi, vagy csak az írható-olvasható memória felületet?

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz jeni #31371 üzenetére

    "Azt megtudod nézni,hogy azok a sata portok 1-2 vagy 3-4 (esetleg 5-6ig) melyik vezérlőre van kötve?"

    - Ha erre gondolsz, akkor az Eszközkezelő szerint:
    Intel(R) 5 Series 6 Port SATA AHCI Controller

    Az 1-4 portok a SATA port-ok, az 5-6 az eSATA. (Azokat nem használtam eddig semmire.)

    - Sajnos külső HDD házam, SATA-USB adapterem nincsen. És már cimbora sincsen a közelben, akiknél lehetne tesztelgetni az eszközöket, oda-vissza.

    Annyit tudok tenni, hogy a HDD-n valahogyan felszabadítok elég tárhelyet, és az SSD helyére (Port 0) átkötöm, majd feltelepítem rá a Windows-t. Egyébként, amíg nem volt SSD-m, nyilván így használtam a gépet sok évig.

    Aztán meglátom, hogy a HDD is eltűnik-e a BIOS-ból használat közben...

    - Az SSD-re egyébként még van jótállás. Előkeresem a papírját, az Aqua-ban vettem ~2 éve. Ilyen hibajelenséggel be lehet vinni hozzájuk bevizsgálásra? (Ha igen, nekem is egyszerűbb, mert nem nekem kell tesztelgetnem.)

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz jeni #31378 üzenetére

    Ah, köszönöm az info-t! Igen, alapvetően az alaplapi eSATA is használható volna belső eszközökhöz, de nekem a 4 SATA port egyelőre elég. (SSD, HDD, DVD és BD író).

    Takarítok a merevlemezen, feltelepítem a Win7-et rá, és majd jövök vissza az update-tel, hogy milyen eredményt hozott.

    Azért ha mellette bárkinek bármi egyéb ötlete van, esetleg éppen ilyen hibával találkozott már, és tudja a megoldást, azt szépen kérem, írja meg! :K

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Frawly #31380 üzenetére

    "Az első generációt három számjeggyel látták el, pl. i7-920. Valójában ennek 1920-nak kéne lennie, de a legelső generációnál nem látták értelmét kitenni az 1-est. A többi generációnál kitették már, így mindig azzal kezdődik a 4 jegyű szám, hogy hányas generációról van szó. A legújabb most a 8. gen. pl. i7-8700."

    Köszönöm, ez hasznos információ! Én például nem tudtam, hogy az első számjegy a generációra utal. Pedig biztosan olvastam is róla, de valahogyan elkerülte a figyelmemet. :)

    Nekem is a "Nehalem" architektúrába tartozó "Lynnfield" processzorom van; a Core i5-760. Az volt a legerősebb az 5-ös sorozatban.

    Az a baj, hogy most már ennyi probléma van, és még hardveres hiba is (Spectre), lassan kényszerűségből elgondolkodik az ember azon, hogy lecseréli.

    Pedig a teljesítménye az egész gépemnek tökéletes mindarra a multimédiás célra, amelyre én használom.

    És olvastam, hogy hamarosan kihozza az Intel a legújabb generációt, ami már "Spectre" sebezhetőséget nem fog tartalmazni...

    Vajon érdemes várni rá? Hihetünk még nekik?... (költői kérdés.)

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Frawly #31381 üzenetére

    "Azért SSDOK-kal és HD Sentinel Általános és SMART fülről csinálj képet."

    Este, ha eljut addig, hogy beboot-ol Windows-ba, és sikerül a HD Sentinel-t is telepítenem, akkor készítek fotót, és megosztom itt. :K

    "Az 535-ös Intelek tudnak hullani, nem tudni, hogy a vezérlő vagy a nagy write amplification miatt. Valószínű halódik az SSD, akkor szokott eltünedezni. Vidd vissza garba, vagy ha nincs már rá, akkor a kukába kidobás marad."

    Van rá garancia. Még majdnem 3 év, hiszen 5 év jótállással vásároltam. Az egyik fő szempont volt a választás során.

    "(#31369) jeni: egyetértek, én az összes Intelt kivenném az ajánlóból. SSD-nél nem érdemes intelesre menni, ebben a témában nem domborítottak soha nagyot. Az Optane meghajtóik meg ugyan nem rosszak, de irreálisan drágák."

    Az a helyzet, hogy ezek szerint megjártam, amiért feltétlen bizalmat szavaztam nekik. Nekem világ életemben AMD rendszerem volt (először egy legendás EPoX lap, és TBird proci, majd később a Via KT400 chipset, Athlon XP-vel), és 2011-ben váltottam Intel platform-ra.

    Addigra rajtuk kívül 3 alaplap gyártó maradt a "kommersz" vonalon, és nekem minden más szemponton felül álló feltétel volt a megbízhatóság.

    Ezért választottam akkor Intel gyártmányú alaplapot (nyilván adta magát a processzor is), és ezért tettem le a voksomat az Intel 535 SSD mellett.

    Tuningolni nem szoktam, és biztos voltam abban, hogy a rendszer teljesítménye azért így is bőségesen elég lesz nekem. (Azért Athlon XP után a Core i5-760-as rendszer minden szempontból nagy ugrás volt.)

    Az SSD-re az 5 év jótállás már csak "hab volt a tortán".

    Hogy esetleg nem ezt kellett volna választanom? Utólag már könnyen vagyok okosabb én is. Akkor viszont én a legjobb tudásom, és várakozásom szerint döntöttem.

    Kár, hogy az Intel (lásd még a "Spectre"-t is) nem hálálta meg a beléjük vetett bizalmamat, hűségemet!

    Most viszont egyre inkább azon gondolkodom, hogy veszek egy új SSD-t, és arra telepítek mindent, ezt pedig visszaviszem garanciális javításra.

    [ Szerkesztve ]

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Frawly #31381 üzenetére

    Íme a fotók (azért csak lefagyott egyszer közben):

    [ Szerkesztve ]

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Emperor_ #31396 üzenetére

    "Van frissebb SSDOK, ami reményeim szerint kiolvassa az írt TB-okat."

    Majd letöltöm azt is, egyelőre mivel a Windows finoman szólva sem "ready to use" állapotban van, azokat a programokat tudtam használni, ami el van mentve a HDD-re.

    "Majd számolj be kérlek a garis cseréről!"

    A garanciális csere eredményét majd elmesélem, mindenképpen.

    Remélem, az AQUA ezúttal gyorsabb és korrektebb lesz, mint legutóbb, amikor egy gyári hibás, ~4.000 forintos háztartási kisgépet majdnem 2 hónapon keresztül vizsgálgattak, és több levelet kellett írnom nekik, mire végre visszaadták az árát!

    Jut eszembe... van olyan alkalmazás, amelynek a segítségével permanens módon le tudom törölni az SSD-ről az adatokat, információkat? :F

    Nem szívesen adnám úgy le garanciális javításra, hogy kiolvashatóak róla személyes információk (is).

    "Az Intel progiban a Full Diagnostic Scan lefutott?"

    Egyelőre csak a "Quick Diagnostic Scan"-t tudtam futtatni. Örülök, ha éppen működik.

    Megjegyzem, eszközöltem egy CMOS reset-et is, visszaállt a BIOS-ban minden gyári értékre, de nem segített az "eltűnés" problémán.

    Egyébként tegnap este engem is meglepett. Ráeresztettem a Windows update-eket (kivéve az idei Meltdown related fix-eket), és mivel ~1,5 GB adatról beszélünk (199 fontos, 1 ajánlott frissítés) , vagy 1 órán keresztül töltötte és telepítette őket. Ez "rekord idő"... ennyi idő alatt eddig bőven le szokott fagyni a Windows.

    Hanem aztán éppen amint a végére ért a frissítések telepítésének, az "újraindítás szükséges" ablak már nem villant fel, ellenben elszállt egy BSOD-dal.

    A BSOD ugyanaz volt, mint a Windows újratelepítés előtt.

    Szóval valami itt nagyon nem kerek ebben a történetben... :(

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Abrion #31398 üzenetére

    Maximálisan igazad van az első részében.

    (A másodikban azért nem teljesen, mert bármi elromolhat, pláne manapság, amikor a gyártók mérnökcsapatokat alkalmaznak a tudatos, tervezett anyagfáradás kidolgozására, hogy "pörögjön" az eladás folyamatosan. Nem érdeke senkinek tartós fogyasztási cikkeket gyártani a mindenen felül álló profitorientáltság világában. Nyilván nem a forgalmazót hibáztatom, ha egy műszaki cikk meghibásodik.)

    Az ominózus eset mély nyomot hagyott bennem. Tudni kell, hogy az első üzletük nyitása óta törzsvásárlójuk vagyok. És bár milliókat nem hagytam náluk, folyamatosan, időről-időre hozzájuk tértem vissza vásárolni IT hardver témában.

    Az SSD-t régebben vettem, mint az ominózus szendvicssütőt tavaly. Amelynek a gyári "teflon" bevonata 1 hónappal az üzembehelyezést követően, a 4. sütés után a szendviccsel együtt körömnyi darabokban vált le.
    Evidens az anyaghiba.

    A fentieket és a termék értékét is figyelembe véve, már azon is meglepődtem, hogy "méltányosságból" rögtön nem ajánlottak cserét, vagy pénzvisszafizetést. Ám legyen.. hát elküldték bevizsgálásra.

    Azt viszont már nem tudtam elfogadni, hogy azt követően hetente-kéthetente többször is mindig késett a döntés, sőt, nem ők informáltak a státuszokról, hanem egyáltalán még nekem kellett érdeklődnöm, rendszeresen... amelynek vége egy olyan levél lett, amelyben maximális udvariassággal, de a fentiekre hivatkozva leírtam, mekkora csalódást okoztak, hogy így bánnak velem, régi törzsvásárlóval, és így intézik egy nyilvánvalóan gyári hibás, 4.000 forintos termék garanciális ügyét Felsoroltam a konkurenciájukkal (pl. Media Markt, ahonnan más műszaki cikkeket vásárolok) kapcsolatos, erre vonatkozó pozitív példákat, és hogy bizony tanulhatnának tőlük.

    Emellett leírtam, hogy levelem hivatalos közlésnek, illetve felszólításnak tekintendő részemről, miszerint indokolatlanul soknak tartom a javítással/bevizsgálással eltöltött időt, és adtam 3 nap haladékot a panaszom azonnali és érdemi rendezésére, ellenkező esetben a területileg illetékes Békéltető Testülethez fordulok jogorvoslatért.

    Mindez hatott; pár nap múlva mehettem a szakvéleményért (gyártási/anyag hiba), és visszakaptam a pénzemet.

    Bizonyos szempontból nyilván könnyebb helyzetben vagyok, hiszen ismerem a vonatkozó jogszabályokat.

    Az "átlagos" vásárló, aki ilyen téren nem tájékozott, nem ismeri a jogait és kötelezettségeit, sajnos sokkal kiszolgáltatottabb helyzetben van ilyenkor!

    Egyébként sajnos sok éve megváltozott a vonatkozó rendelkezés, és jelenleg a Ptk. valamint a vonatkozó NGM rendelet megfelelő paragrafusa alapján, kijavítás/csere során a forgalmazónak már nem kell betartania a maximum 15, vagy 30 napos határidőt (cserekészülék nélkül, vagy annak biztosításával), csak "törekednie kell annak megfelelő határidőn belüli elvégzésére"!

    Mivel a "megfelelő határidőt" a jog nem definiálja, ez egy nagyon hatékony "kiskapu" lehet sok kereskedelmi vállalkozás számára.
    A korrekt válllakozó természetesen nem él vissza vele, a nem korrekt pedig... hát ők nyilván élnek a törvény adta "időhúzási" lehetőséggel, hiszen számukra nem a "vevő az első".

    Az viszont tény, hogy mivel az SSD jótállása él, a terméket náluk vásároltam, így nincsen más választásom, mint hozzájuk visszavinni bevizsgálásra, és bízni a korrekt, becsületes, egyúttal expeditív ügyintézésben részükről.

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Frawly #31401 üzenetére

    "Ezekben az adatokban az az érdekes, hogy nincs áthelyezett szektor, nincsen hibára utaló egyéb jelzés, az írás sem sok rajta (MLC-s meghajtón a 13 TB írás az lófütykös), a meghajtó kora sem tűnik annyira soknak, mégis 54%-ra lement a kondíció."

    Igen. Ezen gondolkodtam én is.

    Miután beüzemeltem még új korában, viszonylag hamar megjelent a 99%-os eredmény. Majd a 98%-os... emlékeim szerint akkor írtam is ide, hogy egyrészt információval segítsem azt, aki ilyen típusú SSD-t akart akkoriban vásárolni, másrészt, hogy kikérjem a véleményt arra vonatkozóan, mennyire normális jelenség ez.

    Aztán nem sokkal később rájöttem, hogy teljesen tervezhető módon, konstans 20 naponta csökkent 1%-ot a kondíciója a HD Sentinel szerint.

    Akkor utánaszámoltam, és úgy tűnt, hogy az Intel - mivel a "Media Wearout Indicator" értékék használja a garancia időtartamának meghatározására - így jut el az 5 éves jótállás végére.

    Aztán jobban utánaszámolva kiderül, hogy mégsem... mert 20 naponta -1%, az 2000 nap összesen, ha 100%-ról elkezdünk nulláig visszaszámolni.

    Ami pedig jóval több, mint 5 év. Ráadásul közben itt a fórumon is láttam más felhasználó vonatkozó eredményeit. Olyan Intel 535 SSD--t használ, amit gyakorlatilag egy időben (pár nap eltéréssel) vásároltunk. Amikor nálam már jócskán 70% felé járt a kondíció, neki még mindig 90% feletti értéket mutatott.

    Így aztán végképp nem értem, hogy mi alapján csökken a kondíciója ezeknek az SSD-knek...

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Abrion #31404 üzenetére

    "Visszatérve a Aquahoz, itt Fehérváron is volt ezt a cég, egy elég aktív bevásárlós helyen, a Skála mellett, még is csődbe ment."

    Nem ment csődbe. :N Csak 2009-ben átköltöztek a Palotai útra, a Piac térrel és "Kisbudaival" szemben.

    Szóval ugyanarról beszélünk... és a félreértések elkerülése végett, nem védem őket; éppen ellenkezőleg!

    Felháborító volt a legutóbbi ügyintézésük, és akkor megfogadtam, hogy tőlem pénzt nem látnak többé. Egy törzsvásárlót veszítettek. (Bár szerintem nem bánják.)

    Egyébként internetszerte több fórum foglalkozott a nem korrekt hozzáállásukkal.

    Viszont nyilván, amely hardver jótállása hozzájuk szól, azt még nyilván oda kell visszavinnem garanciális ügyintézésre.

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Frawly #31423 üzenetére

    "Bár az is lehet, hogy az Intel oldotta meg ilyen hülyén, hogy az 5 évhez képest nézi az időmúlást, és arányosan csökkenti a kondíció értékét akkor is, ha szinte 0 írás van a meghajtón"

    Ezt írtam én is itt fentebb. :K

    Bár nem vagyok száz százalékban megygyőződve, hogy konzekvens a kondícióromlás mértéke.

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz toto0569 #31461 üzenetére

    Én a helyedben "biztos, ami biztos" alapon elvégeznék egy CMOS reset-et, visszaállítanám a BIOS alap beállításait.

    Aztán "árgus szemekkel" átnézném az összes csatolófelületre, vezérlőre, SATA kapcsolatra vonatkozó beállítást, hátha valami kimaradt, amikor beállítottad.

    Megnézném alaposan a gépkönyvet is, nincsen-e valami "rejtett" jumper, ami elkerülte esetleg a figyelmedet.

    Gyanús, hogy mégis csak az alaplapi beállítások körül kell keresni a megoldást.

    Amennyiben ezt a részét kizártad a "képletből", akkor pedig egy "szűz" Windows7 telepítést követően, miután az alaplapi chipset driver-t feltelepítetted, megnézném annak az SSD-nek a működését ismét.

    Ugyanis a másik problémaforrás bizony a nem megfelelő illesztőprogram, és/vagy a vonatkozó illesztőprogram nem megfelelő működése lehet még ilyen esetben.

    Ha a Windows7 megoldja a problémát, érdemes elgondolkodnod azon, hogy tényleg szükséged van-e a Windows10-re!?

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    Az SSD-ről milyen módszerrel tudom garantáltan eltávolítani az adatot úgy, hogy az ne legyen visszahozható, de a felület, és a funkció ne sérüljön meg?

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Frawly #31485 üzenetére

    "Gondolom el akarod adni, vagy gariba adod be, azért akarod törölni."

    El soha nem adnám, viszont igen, szeretném visszavinni még a jótállás keretein belül, a korábban beszéltek miatt és alapján.

    Tudod, még mindig az Intel 535-ös...

    Egyébként megnéztem az EASEUS Partition Master programban a "wipe" funkciót, és vagy hat féle opciót lehet azon belül is választani.

    "Zero fill", és még mit tudom én mi...

    Teljesen mindegy, melyiket engedem rá az SSD-re? Ismétlem, a cél nem tönkretenni, hanem az adatokat véglegesen eliminálni róla. Tehát, hogy senki ne hozhassa vissza.

    Úgy olvastam cikkekben, hogy egyes recovery tool-ok képesek a wipe-olt SSD-ről is visszahozni az információt... Ez igaz? :F

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Frawly #31493 üzenetére

    Nagyon köszönöm mindnyájatoknak a Secure Erase témában tett javaslataitokat!

    "Akkor az Intel SSD Toolboxot indítsd el rajta, annak kéne tudnia Secure Erase-t."

    Ami ezt illeti, álljon itt a tapasztalatom okulásul... emlékezzetek rá, hogy ha később esetleg kérdésként felmerül...

    A lényeg, hogy ezt nem tudtam használni. Ugyanis egy ún. "Secure Freeze Lock" funkció működik az SSD-n, alapból aktivált állapotban. (Megjegyzés: particionált meghajtóval nem; ellenben csak és kizárólag nem allokált meghajtóval működik a Secure Erase.)

    Az annak megszüntetésére irányuló gyors, SATA vezérlőről, "hot plug" jelleggel lecsatlakoztatás, majd visszacsatalkoztatás valószínűleg, sőt nyilvánvalóan kiválóan működik egy hibátlan SSD esetében.

    Nem úgy, ha az SSD vezérlője hibás. Gondolhatod...

    Amikor kb. minden harmadik indítást követően végre látta a rendszerem az SSD-t, és lehúztam a SATA-ról, az életben nem ismerte fel többé. :N

    És ugyebár a gép újraindítása sem segített. Mert "megint lehúzni a SATA-ról"... "eltűnt"... :)

    Summa summarum: végül, amikor éppen látszott Windows alatt, akkor elindítottam az EaseUS Partition Master-t, amelynek segítségével töröltem a partíciókat, létrehoztam egy újat, leformáztam, töröltem, létrehoztam FAT, NTFS és Linux fájlformátumokkal is, különböző kombinácókban, majd töröltem.

    Miután ezzel végeztem, ráengedtem még egy "wipe"-ot is.

    Úgy gondolom, a magam részéről megtettem mindent, hogy az adatok "örökre eltűnjenek róla az éterben".

    Egyetértünk? :)

    [ Szerkesztve ]

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Frawly #31556 üzenetére

    "Nem hinném, hogy összefüggenek a partíciókkal, mert azok csak logikai adatok. Az SSD vezérlője nem látja, hogy vannak-e az SSD-n partíciók vagy nincsenek."

    Pedig hidd el, hogy nem én találtam ki mindezt! :N

    Íme:

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Doky586 #31557 üzenetére

    Ne haragudj, Doky, de abszolút nem értem a hozzászólásodat!

    "Screenshot", és "érték"? Előbbi a hozzászólásban nem volt, utóbbiról nem írtam benne... Biztosan, arra a hozzászólásomra szerettél volna válaszolni? :F

    Bárhogy is... Nem mondtam a lényeget.

    Múlt hétvégén feltelepítettem a korábbi HDD-mre (amit a SATA0 port-ra csatlakoztattam) a Windows7-et.

    Gond nélkül települt az OS, az alaplapi, a LAN driver, majd a Windows frissítések, majd a VGA és Audio driver-ek, és a főbb applikációk, amiket használok.

    Órákon keresztül üzemelt gond nélkül a gép, másnap is (amikor írtam többek között ide a fórumra is)...

    Aztán ennek örömére felcsatlakoztattam háttértárnak az SSD-t is, és már az első Windows boot úgy indult, hogy amint beloggoltam a felhasználói fiókomba, le is fagyott a már jól ismert "homokórázással" a Windows. :K

    Csakhogy most ugyebár az OS nem azon volt, így az újraindítást követően, amikor kb. 2 percig bírta "online", immár minden kétséget kizáróan meg tudtam nézni, hogy bizony eltűnt a particionáló programból, az Intel SSD Tool Box is "elveszítette vele a kapcsolatot", és természetesen a fájlböngészőben sem látszott többé.

    Hát ezért írtam Nektek, hogy kínszenvedés volt találni egy olyan szerencsés állapotot, amikor egyáltalán az SSD Tool Box-szal próbálkozhattam, majd végül a particionáló programmal rá tudtam ereszteni a wipe-ot.

    Summa summarum:
    Jól gondoltam, amit korábban - az SSD rendszermeghajtó révén - nem tudtam ellenőrizni.

    Örülök, hogy kiderült, nem a SATA vezérlő, és nem az alaplap a hibás! :)

    Vissza is viszem, immár a megfelelő információk birtokában. ;)

    "Aquila non captat muscas."

  • Piftuka

    veterán

    válasz Doky586 #31568 üzenetére

    "Csak azt nem értem minek szivatod magad a windowsos programmal.amikor a javasolt linuxos pendriveal (Parted Magic) bootolva (kikapcsolt állapotból indítva és nem újraindítva) ezek a problémák fel sem merülnének..."

    Nem, a lényeget nem érted.

    Ha egyszer az SSD vezérlője rossz, és emiatt a BIOS-ból, tehát az egész rendszerből eltűnik (és ez használat közben is megtörténik), akkor nem teljesen mindegy, hogy a bekapcsolást követően Linux boot drive-val, vagy Windows operációs rendszer alatt nem látom? :)

    Ha pedig éppen hajlandó látszódni, akkor már a Windows-ból is tudom kezelni, hiszen látja az is.

    "Aquila non captat muscas."

Új hozzászólás Aktív témák