Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PROTRON

    addikt

    Üdv,
    Lehet már sok alkalommal feltették a témát, az is segít ha kapok pár linket.
    Nagyon gondolkodom hogy az Adata-val kapcsolatos problémák és a saját tapasztalataim miatt egy frissebb SSD-t szerzek be a munkaállomás PC rendszer meghajtójának.
    Jelenleg egy Adata xpg sx6000pro 512G-n van a rendszer, amivel kapcsolatban kicsit benéztem a review-kat, valahogy átsiklottam afelett hogy rengeteg real world performance kérdés esetén kb ugyanazt tudja mint vagy még gyengébb mint egy 860 EVO sata-s SSD.
    Csak 8-as QD (meg efölött 1-2 esetben) teszteknél tesz szert értékelhető előnyre, meg ha épp nem a spórlós raklapról kap alkatrészeket akkor a "4k random write low qeue depth" teszten.

    Viszont azt olvasom hogy rengeteg SSD-nél számottevő teljesítménybeli különbség van az 500G és 1 terrás változatok között, így az A2000 az 1 terrások között lealázza az enyémet, de a paraméterei alapján az 500-asok között már nem biztos, sőt.

    Mivel proci váltás is tervben van, mindenképpen újra kell telepítenem a rendszert, szal ezért írok be ide, hogy tényleg 1 Terrásat kell vegyek rendszer alá hogy egyáltalán legyen különbség?
    Az is furcsa hogy az sx6000pro még mindig drágább mint a A2000(ugyanúgy 5 év mindkettőnél a gari), holott a teszteken 1 terra esetén jóval gyengébb és régebbi technológia.

    Amúgy a terv hogy a munkával kapcsolatos fileoket 2,5G hálózaton tárolom, ahol még beleszól a hálózati adattárolóként használatos minipc elérési sebessége is.
    Így másik kérdés hogy a hálózati késéseken túl mennyire érződik a server teljesítménye, az apró fileok elérési sebessége? Nyílván HDD és SSD között igen, de Sata és nvme között?
    Az nem zavar hogy nagy fileokat 2000mb/s helyett 300-al másol, mivel a projekt fileok nem akkorák.

    Köszi.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Pyttawrx #42856 üzenetére

    Picit bőlére eresztettem.
    Na most anyagilag jelenleg felesleges lenne nekem az 1T meghajtó, tehát eredetileg 500-asok között nézelődöm.

    Van egy adata 512-esem ami esetében zavar a sebesség, pl hogy ha 20% alá esik a szabad kapacitás akkor Autocadnél ha exportálom a rajzokat pdf-be, akkor az eredeti 0,2 sec folyamat 2 secre kitolódik, már pedig van hogy 300-1200 rajzot kell exportálni így nagyon nem mind1 az idő.
    De egyéb apróbb folyamat meghívásoknál(szerintem ezeknél jön ki az iops, meg QD sebesség különbségek) is érzem hogy ennél biztosan tudna többet a rendszer, nem lenne annyi röccenés hogy ha minőségibb SSD lenne...

    Viszont azt látom hogy az A2000 esetében az 500-as és az 1terrás között lényeges sebesség különbség van, míg az sx6000pro között nincs.
    Továbbá azt is látom hogy ha tényleg van difi, akkor A2000-ből muszáj 1T-t venni, mert az 500-assal bizonyos esetben veszítek is teljesítményt, nem beszélve kapacitásról.
    Szóval emiatt érdeklődöm.
    A linkekkel kapcsolatban arra értettem, hogy ha korábban lezajlottak ilyen témában beszélgetések akkor az is elég ha azt megmutatjátok, mert van amikor sokszor felteszik ugyanazt a kérdést.

    Köszi.

    szerk2.: félreértés neessék, ha nagyon kell fel tudok szabadítani kapacitást, de nem akarok állandóan emiatt görcsölni ha épp telepítek valamit...

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Pyttawrx #42858 üzenetére

    Azért is más, mert most konkrét SSD használattal összefüggő kérdéseim vannak és a tapasztalatokról. Ez szerintem még nem annyira vásárlási kérdés és meg akartam előzni az átirányítást. :D
    A kereséssel meg nem lenne gond ha nem 42858 bejegyzés lenne. :D
    Egyszerűen összetett kérdésekre nehéz ezen a forumon kereséssel valódi választ találni, sokszor még egyértelműekre is fura dolgokat hoz fel a forum motor.

    Jelen esetben is nem egyszerűen sebességre kérdezek, hanem a programokon belül, a scriptek, rutinok(vagy hogy hívják) meghívásával kapcsolatos tapasztalatokra, tehát hogy ezeket mennyire befolyásolják az SSD többi paraméterei, amiket kevésbé nagy betűkkel reklámoznak.
    Mert egyébként egy 960 pro már megint túlzás lenne, nem minden paraméterét érezném az adott felhasználásnál.
    szerk:
    Azért is így kérdezem, mert a két SSD esetében technológiailag van eltérés és hogy ennek a különbségnek mik a tapasztalati eredménye.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    Olyan kérdés merült fel most, hogy adott egy brand gép, aminek a felújításához sata-s 256-os SSD van tervezve (mivel alapvetően NAS-ra kerül minden letöltött anyag), amire elegánsan át kéne klónozni a brand rendszert hogy ne kelljen semmi speckó brand driver letöltögetéssel vacakolni.
    A gép eredeti HDD-je 500 GB, amin 4 partíció van gyárilag.
    Ebből sajnos a winfos partíciója a 3. és nem a legutolsó.
    Ha a legutolsó lenne, akkor biztos lennék a dolgomban mégpedig hogy windows alatt lecsökkentem a partíció méretét 150-re, aztán mehet is a "klónozás".
    így hogy nem a legutolsó, biztos hogy megtudom oldani hasonló képpen? Tehát hogy windows alatt lecsökkentem 150-re a méretét és ekkor keletkezni fog egy "formázatlan" 4. terület a recovery partíció előtt? A lecsökkentett rendszer, sem pedig a recovery partíció nem fognak sérülni?
    Ha igen, akkor az a terv hogy klónozom az első 3 partíciót macriummal, megnövelem a winfos part méretét hogy még éppen ráférjen a gyári recovery part, majd utána mögé pakolom a recoveryt.
    Ez így működni fog?
    Köszi, ha átláttok az agymenésemen, rég csináltam ilyet, de ott eleve 200-as volt a rendszar.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz King Unique #42897 üzenetére

    Köszi a linket.
    Nem is írtam hogy a legelsőnek kell lennie. :)
    Csak annyi hogy ha a legutolsó, akkor a kötet zsugorításakor fel sem merül bennem semmilyen kérdés, hisz a maradékkal egyszerűen nem foglalkozom, aztán mehet agyatlan autopilot üzemmódban a macrium. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    Engem most kicsit megijesztett a crystaldisk mark a magiciannal karöltve, közben elvileg rájöttem hogy a sata kábelem az amivel nem stimmel valami. :Y Vagy tényleg kaki van a palacsintában?
    Ma érkezett meg a 860 evo 500 gb SSD, hát gondoltam a 3 napos cseregarancia alatt azért csak le kéne tesztelni a munkaállomás PC-ben hogy tényleg nincs-e baja.
    Erre mind a két program azt jelezte hogy olvasásban és IOPSban hozza az elvártat, de seq írásban csak 340-400 között...

    De ha PEAK vagy Real world performancera állítottam, mindkettőnél hozta seq írásra is a referencia számokat...:


    Majd annak ellenére hogy a hwinfo világosan leírja hogy sata 6Gbps, csak bele akartam nézni a biosba, meg akkor már megmozgattam fizikailag az egységet...nem feltételeztem hogy a sata adatkábel ilyet okoz...de most még is stimmelnek a számok.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Pyttawrx #42906 üzenetére

    Köszi, így már megbízom az SSD-ben hogy nem kell visszavinnem és remélhetőleg ki is fogja szolgálni az 5+++ évet vagy 300 TBW-t. :)
    Aztán van még idehaza tartalék sata kábel,eredeti csomagolásban, majd átdugom arra a hamarosan esedékes teljes gép karbantartás során.

    Az meg hogy csak a rendelés után jutott eszembe hogy az 500-as és az 1T-s között is van sebesség különbség (bizonyos esetekben) az már az én bénaságom, szal ezt is megjegyeztem a következő hasonló beszerzés előtt. Csak az a helyzet hogy nem használnám ki jelenleg az egybefüggő 1T-t.

    # Yanna
    Az én javaslatom, hogy ha szeretnél pontosabb képet látni, akkor a Sentinelnek a fő oldaláról is lőjj kérlek egy fotót, ahol ennek az SSD-nek a hátralévő élettartamát meg eddig felhasznált időt összegzi.
    Ha jól sejtem a topic rutinosabbjai abból indulnak ki hogy az adott SSD-re eddig csak 8 TB-t írtál az SSDOK szerint, így az a hirtelen ugrás a wear lvl countban akár a sentinel hibás értelmezése lehet.
    Mert ez az SSD 8 TB-nél jóval többre lett méretezve és az elméleti fizika szerint még bírnia kéne. Azonban én amondó vagyok hogy Murphy-t még a fizika se tudja átverni, így mivel ami elromolhat el is romlik, nem mind1 hogy hány évet és milyen körülmények között töltött a példányod, mivel ezt már régóta nem lehet újonnan kapni. Van akinél csak 2 évet megy, van akinél 200 TB-ot, van akinél 10 évet, a gyártó csak az első 5 évben garantálja a cserét, mert hogy a hibák 99.999999% annyi idő alatt tuti előjön...de sosem 100%.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Graphics #42909 üzenetére

    Én még laikus vagyok és meghajlok a tapasztalaitok előtt, csak nálam a legfrissebb HDS már kijelzi hogy 7 órája van használatban az SSD.
    És továbbra sem tudjuk hogy az Övé mennyi ideje jár, csak 840-et újonnan már nem nagyon lehet kapni, mármint PM851-et ahogy a HDS írja.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz PROTRON #42907 üzenetére

    Jelentem egyelőre teszek még 1 próbát az adata-mmal, proci csere utáni reinstallt követően mégegyszer megnézzük mennyire lassúcska.
    Most hogy felszabadítottam 120GB-t és már 42% szabad hely van, az autocad által kiadott DWGtrueview programmal (ami kifejezetten végső csekk és exportálásra van, minden egyéb funkció ki van szedve belőle) az exportálás tényleg annyi hogy lenyomom az entert és már kész is.
    Persze ezt tudta korábban is, csak mellette eleve az autocad lassúcska.
    De az is gond hogy mindenféle legális, de egyébként vackot feltelepítettem első alkalommal a rendszerre, ezúttal majd igyekszem tényleg csak a legfontosabbakat felrakni, hátha akkor az autocad is leheletnyit gyorsulni fog.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Frawly #42923 üzenetére

    A fenti EVO 860-al kapcsolatos problémázásomra írod?
    Mert azért csak kihozta a benchmark hogy sikeresen megtörtem a sata kábelt én meg csak néztem volna mint rozi a moziban ha egyből elkezdem felmásolni rá a c-ról az 120GB adatot hogy miért tart ilyen soká az apró fileok(fotók, telepítő programok, archive fileok, meg 100-500mb videók) másolgatása. :D

    Vagy a még korábbi M.2-vel tapasztalatokkal kapcsolatos kérdezésemre reagálsz? Mert ez esetben tényleg az van hogy az Adata M.2 amint 30% alá esik iszonyúan belassul...írom, real world felhasználás hogy van amikor 1200 oldalas doksit kell exportálni és nem mind1 oldalanként hogy azonnal az enter megnyomás után kész, vagy most legutóbb már 4-5 sec-be is beletelt...nem mind1 hogy 16 perc vagy másfél óra, ráadásul eléggé idegesítő egy már 370k-s workstation esetében látni a homokórát. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Doky586 #42939 üzenetére

    Bocs hogy belevau, de ha a 3szorosát tudja a 860-nak, akkor az kb 1500mb/s írási sebességet jelent, ami már megközelíti az adatlap szerinti értéket, nem pedig a fele. Olvasásban persze elmarad, de az amúgy se számít annyira mindennap.
    De ez csak a seg sebesség, ha a többi sebesség paramétert is nézzük és ott is hasonló arányban megközelíti akkor azért lehet előre lépés a 860-hoz képest. Nem mind1 hogy amikor megtölti adatokkal, mi az alapállapot ami %-osan vissza tud esni, mert most én azért is voltam gondban az SSD-mel mert 30% alatt baromira belassul.

    Amúgy a legtöbb VGA, pláne amit ilyen régi gépbe raknak gyakorlati értelemben nem használja ki a x16-ot, konkrétan FPS-ben semmi különbséget nem fog érzékelni attól mert x8 módban fut az adott slot.
    Ugyanaz a kategória, mint ahogy a programok legtöbbje sem használja ki a 970 pro paramétereit. Legalábbis nem veszel észre hatást.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Graphics #42943 üzenetére

    Ez oké, de azt írta hogy a sata maxhoz képest 3X-os a sebesség, míg ezen paraméterben az elmaradás a specifikációtól csak 2X-es.
    Szóval az hogy "válts vissza sata-ra" az azért túlzás, mert azért van nyereség, vagy ha azt írjátok hogy váltson vissza, akkor mégsem számíthat annyira az az olvasási sebesség...hogy is van ez? :D költői kérdés volt...
    Továbbá az adott meghajtó megbízhatósága szintén érték.

    Szerk.: szerintem eredetileg tervben volt a használata, tehát így hogy sikerült is munkára fogni már nem elvesztegetett pénz.
    Az hogy végül mégis fiókba került az a módszer értékén nem ront.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz MaCS_70 #42955 üzenetére

    Csak úgy kíváncsiságból, ha valaki ütemezetten mondjuk 3 havonta 1X bedugja azt az SSD-t hogy "felfrissítse" az adatok byte kiosztását, azzal lehet biztosítani hogy hosszabb távon megmaradjanak?
    Amúgy nekem miután tavaly meghalt a notim, az abban lévő 240-es SSD-t a polcra raktam és csak 2-3 havonta néztem rá 1-1 mappa átmásolása céljából. Nem nagyon lett baja az adatoknak, amikor 1 hónapja elindítottam róla rendszert simán működött. Adata SU650.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz fcc #42964 üzenetére

    Azért én ránéznék HDSentinel-el, mert az a "estimated lifetime" 667 ÉV az kicsit fura. :D

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz ledgeri #42984 üzenetére

    Amennyire laikusként látom a nagy fájlok írása és olvasása terén már régen elérték az adott csatlakozó típus elméleti maximumát.
    Amiben lehet még nyerni, az az operációs rendszer és alkalmazások által inkább használt apró fájlok kezelése, aminél elméletben 38%-nyi gyorsulást értek el a 860-hoz képest, a marketing szernit.
    Hogy ebből mennyit érzékelsz a Te tipikus(mondjuk exceles) munkakörnyezetedben, arra sajnos marad a puding próba, addig senki sem fogja tudni Neked megmondani.
    Minden nem munkahelyi alkalmazás esetén nagyjából semmit vagy annyira minimálisat jelent ezen szűk területen elért 38%-os növekedés, hogy nem fogod észrevenni. Pl az hogy 10 helyett 6 sec alatt betölt a winfos az kb semmit sem számít, ahogyan chrome, gmail, youtube esetében sem érzékelni semmi különbséget.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Frawly #42995 üzenetére

    Köszi az alapos elemzést.
    Mostanra már bennem is megfogalmazódott hogy a fél tera kevés. Eredetileg az volt a terv hogy max 1 db 100GB játék lesz egyszerre ezen a rendszer meghajtón(pl.: Half-Life:Alyx VR), a projektekkel kapcsolatos egyéb fájlok eleve NAS-ban lesznek (már lezárt projektek minden anyaga, helyszínen készült fotók, videók etc) és csak az aktuális autocad projekt fileok és egyéb, épp szerkesztés alatt álló doksik lesznek a rendszer meghajtón. Ezért gondoltam hogy még ha 30%-ot szabadon is kell hagyni (kb 150GB) akkor is marad elég mindennek is egy névlegesen 512-es meghajtón. Csak aztán győzött a lustaság és így már tényleg kell 1 tera. :D
    A professzionális samsungokra meg eleinte azért nem gondoltam, mert mindenütt azt olvastam hogy nincs ár-értékben elegendő hatása a munkafolyamatok sebességére. De ezek szerint azért valahol még is érezhető lehet, mármint nem 1 hónap térül meg az árkülönbözet a gyorsabb működéssel történő időnyereségen,de ilyen alacsony árak mellett már belátható idő alatt megtérül.

    A fentebbi hsz-eimben én nem nagyon foglalkoztam a szektorfoglalások pakolgatásával, csak abban az esetben tettem fel kérdést, amikor valaki kvázi adatmentésre használ egy nem profi SSD-t, tehát nincs állandó jelleggel gépben, hanem csak 1-2 havonta. No meg valaki beszámolt egy eléggé durva hibáról a WD green (és talán blue is) SSD-k egyes szériái esetében, ahol 6-8 hónapnyi használat után az jelentkezik hogy mégse csinálja meg automatikusan a pakolgatást.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Frawly #42999 üzenetére

    Köszi a részletes működés leírását, azt már láttam egy ideje hogy bizonyos NVME SSD-knél sebesség különbség szerepel az adatlapon az egyes méretek között.

    A WD SSD-k x hónapnyi használat után jelentkező sebesség problémájára itt hívta fel egy kolléga a figyelmet és a hsz-ben lévő linken vannak még extra infók. [link]
    Alapvetően ha épp olyan szériás SSD-d van akkor "pakolgatással" manuális fel kell frissíteni a tartalmat és utána rendbe jön a sebesség.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Tappancs2001 #43061 üzenetére

    Én most cseréltem procit és ahogy mások is írják elindult a winfosom, csak nem készítettem fel előre a rendszert ezért nekem az első updatetig csak félig érzékelte a procit, mind a magok számát mind pedig a típust.

    Amúgy az aktivált win-el kapcsolatban lehet előre deaktiválni hogy tisztalappal indulhass(így szokták pl laptopokhoz kapott OEM wint eladni használt piacon, miután bezúzták a laptopot) és aktiválni a rendszer összeállása után, de azt is lehet hogy microsoft fiókhoz kötöd és akkor még biztosabb az aktiválás.
    De a windows 10-es topicban biztosabbat tudnak ezzel kapcsolatban mondani hogy melyik út a célszerű ha ekkora mértékű a hardver komponens változás.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Tappancs2001 #43068 üzenetére

    Kezdetnek jó. :)
    A komponens mennyiség változás miatt azért rákeresnék a windows 10 topicban hogy pontosan hogyan van az aktiválásos rész, de 99% hogy elindulni el fog az új gépbe rakva mivel intel procik között mozogsz és nem cserélsz VGA-t...ha intel-nvidia-ról mondjuk amd-amd-re vált a rendszer, na akkor szokott nagyon összegabalyodni újratelepítés nélkül.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Pyttawrx #43084 üzenetére

    Lehet segítene ha az A400 esetében ki is lenne írva hogy nem a specifikációk szerinti érték különbséggel van a gond hanem az elhalálozási aránnyal. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Pyttawrx #43090 üzenetére

    Tudom, olvastam 1 vagy 2 hete azt a vitátokat valamelyik ismeretlen de gyengébb típusról, van amikor az sem elég ha 5 posztonként ki van emelve egy külön poszt 50-es betűmérettel hogy mit ne vegyen a user különben looser. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Graphics #43102 üzenetére

    Csak kíváncsiságból: sok helyre építettél be ilyet?

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz geckowize #43182 üzenetére

    Még annyi kiegészítést érdemes megemlíteni hogy érdemes leellenőrizni a 850 élettartamát. Bár a HDSentinel kondíció és hátralévő élettartam sorai nem pontosak, elvileg 10 évet is lazán elmennek az általad is választott pro széria egységek, de azért 5 év eltöltött idő felett már érdemes 2-3havi rendszerességgel lecsekkolni, nehogy egyik nap hirtelen át vált read only módba és hirtelen kelljen rendszert újrarakni. Ha leesik a "hátralévő napok" száma az még nem jelenti hogy azonnal vége, csak hogy érdemes észben tartani.

    Az új konfigon a winnel kapcsolatban, a processzor és VGA ugyanahhoz a márkához fognak tartozni (pl intel-intel)?
    Mert akkor szerintem a legjobban azzal jársz hogyha átrakod a jelenleg felépült oprendszeredet az új konfigba, nyomsz neki egy teljes windows update-t, majd vársz 2 hetet. Ekkorra a microsoft már valószínűleg az új konfighoz fogja kapcsolni a win licenszedet. Na ekkor csinálni egy friss reinstallt.
    Nálam csak proci csere volt és megy a win reinstall nélkül is, de vannak kisebb anomáliák, szal szerintem akkora méretű cserénél amit eszközölsz kell a reinstall.

    Ha teljes architektúrát váltasz akkor nagyon valószínű hogy nem fog bebootolni a win magától, de meglehet próbálni akkor is, pl csökkentett módban.
    De ez már a forum windows 10 topicjához tartozó terület.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Bobcat35 #43229 üzenetére

    Bocs hogy belevau, de milyen alaplapod is van? Lehet már írtad, csak azért kérdezem mert nekem HEDT alaplapom esetében normális a hosszabb UEFI induláskor, tovább csekkolja hogy biztosan minden komponens 100-as...

    Közben rákerestem gugliban hogy hasonló MSI ****** MAX alaplapok esetén másnak is van némi gondja a lasú "bios" postal...sok sikert!

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Raymond #43519 üzenetére

    Mint írta nem használja, szerintem arra célzott hogy valami nagymama netezős gépbe történő átpakoláshoz fel lehet-e valahogy frissíteni, nagyinak meg letiltani a letöltés lehetőségét. :D
    Azért az a 80 TB össz forgalom nagyon kevés, még ha 10 év alatt bőven kifutottak az egyéb alkatrészek a garancia időből. Mondjuk az is igaz hogy eredetileg sem ígértek 10 évet még MlC-s típusokra sem.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    Na ennek az eredményére kíváncsi leszek: [video]
    Laikusként nem tudom hogy pontosan mennyit számítanak a felsorolt alkatrészek miatti különbségek munkafelhasználás terén továbbá megbízhatóságban, de az árazást tekintve nálam újabb koporsó szeg hogy NE vegyek SX8200-at....vannak boltok ahol drágább mint a sima 970 EVO, sőt sok helyen annyiba kerül mint az EVO PLUS.

    Vicces amikor megemlítik hogy a SX8100-as esetében meg "csak úgy" váltottak TLC-ről QLC-re ha jól értem...pl.: [link]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    Nézegetek PCIe x4 adaptereket, olyat keresek amibe 1 db M.2 NMVE SSD mellett még bele lehet dugni 1-2 SATA SSD-t is, de ahogy nézem a legtöbb esetben a rajta lévő sata portokat csak az M.2-be dugott eszközök és az alaplap közötti kommunikációra használja, nem további eszközökhöz. Értem a 2 fajta eltérő kommunikáció közötti különbséget, de feltételeztem hogy ha már 20k körül van 1-1 ilyen kártya, csak kapott extra csipet.
    Van egyáltalán olyan amit szeretnék, vagy mindenképp 2 kártya kéne?
    Az alaplap egy SBC (RockPro64), az egyik verziójában egyáltalán nincs sata port, a következő generációban is csak 1 db lesz, de az még prototípus fázisban van. Bár ott legalább lehet "sata elosztót" csatlakoztatni, csak az port meg megosztja a sebességét az USB 3.0-val.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Graphics #43667 üzenetére

    Köszi a választ.
    Azt sejtettem hogy 3-4-ért tuti nem kapok álmaim megoldását ezért néztem meg a drágább eszközöket. :D

    Amúgy a kiegészítők között ki van listázva egy pcie to nvme adapter 6 dodóért és elvileg tesztelték 970 evo (sima)-val és jó eredményeket kaptak, igaz nincs róla tecső vidi, szal akkor nem is törtélt meg. :D

    De egy értékes pcie x4 slotot beáldozni egyetlen egy m.2 SSD-ért, ráadásul olyat nem fizetnék meg ami ki is hajtani az x4 sebességet...bűn! Valszeg ezért sincs róla videó.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Czmorek #44042 üzenetére

    Amúgy van olyan gyártó pl Adata aki egy vékony, hőeloszlató lapot mellékel az SSD-hez, hogy ha akarod és épp olyan a környezet legyen valami.
    De az Ő egyes termékeikkel más gondok vannak. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Czmorek #44050 üzenetére

    Nekem SX6000Pro van, a megjelenéskori adatlap és tesztek miatt vettem munkaállomásba.
    Eredetileg elhittem hogy nincs nagy különbség mondjuk egy 970 EVO plus-al szemben, hisz "csak nagy fileoknál számít".
    Aztán kiderült hogy alapjáraton is röcögősebb, de az enyimnél ha a szabad kapacitásom 30% alá esik, úgy belassul mint ha HDD-ről futtatnám.
    Azt hittem hogy csak az én érzékeim szórakoznak, vagy hogy az adott projekt file-al van valami gond. De amikor egy olyan egyszerű program mint a 2D-ben rajzoló Autocad a PDF exportálást az alapvetően 1 pillanatnyi idő helyett alapjáraton fél sec alatt csinálja meg, majd 20% szabad kapacitás esetén már 3-4 sec, akkor nem velem van a baj. Minden más változatlan, csak áthelyeztem fileokat.
    Szóval munkafelhasználásra mindenképp megéri a felső kategóriából választani.

    Aztán tavaly jött a hír, hogy mire én megvetettem a példányomat, addigra a gyártó titokban lecserélte egyes alkatrészeket, amivel kapcsolatban azt állítják hogy nincs komolyabb kihatással a felhasználásra. Közben meg több független teszt is készült hogy de, az újabb példányok nem hozzák azokat a számokat mint a megjelenéskor.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz maxisama #44062 üzenetére

    Bocs a dupla posztért.
    Valami fura van nálad, mert a gyártó szerint:
    "1.: 1 x M.2 foglalat (M2A_CPU),... SSD-ket:
    - A 3. Generációs AMD Ryzen™ processzorok támogatják a SATA és PCIe 4.0 x4/x2 SSD-ket"
    "2.: 1 x M.2 foglalat (M2B_SB)... SSD-ket:
    - Támogatja a SATA és PCIe 3.0 x4/x2 SSD-ket"

    Nem cserélted fel őket? :D
    Amúgy nem lehet hogy a CPU-ra kötött egységed csak x2- sebességen fut?

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    Na áthozom a témát, mert ez már több mint ajánlási kérdés.

    A samsung 980 (sima) 1TB és a 970 EVO (sima) közötti különbségek terén találtam némi teszt összehasonlítást, csak érdekel a tényleges használhatóságbeli különbség:

    980 (sima) vs 970 EVO PLUS : [link]

    SX8200PRO vs 970 EVO (sima) : [link]

    Az is szép azért hogy az "Average Sequential Write" méréshez képtelenek voltak ugyanazzal a programmal végzett méréseket bemutatni a 2 eltérő tesztelés során(egyik crystaldiskmark míg a másik tesztben diskbench adatok szerepelnek, jó nagy az eltérés :C ).
    Ugyanakkor a verdictjük szerint az eredetileg kiadott 8200-as egy leheletnyivel jobb választás a 980-nál.

    Az már kiderült számomra, hogy az olyan egyszerűbb programok mint a 2D Autocad rajzolás is profitálnak abból ha egy SX6000pro helyett felsőbb kategóriából van alattuk az SSD.

    Ugye a 970 evo sima is dram cache-l van szerelve, tehát azért érdekel a történet hogy az 1 GB-nál kisebb fileokkal történő operálást tényleg gyorsabban tudja-e végezni mint a más cache módszertan szerint működő 980-as(elvileg az sx6000pro és 8200-as is azt a fajta cachelést használja)?

    Tehát hogy hol az a minimális szint amiért még érdemes pénzt kiadni munkafelhasználás terén, mielőtt túlzásokba esnénk?

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Graphics #44111 üzenetére

    Igen, emiatt is ódzkodom tőle, ezért gondolkodom a sima EVO-n, de ha elég egy sima 980-as annak még jobban örülnék. :)

    Sokan szeretik félremagyarázni hogy "fillérbaszás", hisz az EVO PLUS nettóban csak 7k-val drágább (többet jár munkafeladatokon a gép mint nem, szal nem csalok csak a kezemet figyeld), de a sok kicsi sokra megy alapon, ha minden alkatrészen "csak 7k/10-15%" extra, akkor összességében már egy nagyon jó terasznyitásos buli árát hagytuk a pultnál...happy finish-el. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    Ügyviteli kérdés:
    Irodai gépbe veszünk egy SSD-t, de mivel ebbe az AIO-ba M.2-ből csak 2242-esek mennek és abból is csak sata-sok, így a topicban visszaolvasottak alapján egy TRanscend MTS430S-re esett a választás, van dram cache, de mivel csak irodai környezet ahol csak videót néznek youtubeon, meg acrobat professionalt és excell-wordot használnak, így ár tekintetében csak a 256 GB egységet szereztem be.

    Na most gondoltam ha gyári hibás, nehogy az AIO-val szívjak, hát beleraktam másik gépbe.
    A diskmark körülbelül hozza az adatlap szerinti 480MB/s olvasás és 400 írás értékeket(csak az 512-es tudná az 500 körüli sebességet). Szal megnyugodtam.

    Aztán megláttam hogy 61 fokra felmelegszik, heatspreader nélkül. Nu akkor próbáljuk ki egy 14 GB-s videó file átmásolásával...az első 6 GB alatt tartja a 330-400 írási sebességet, de aztán beesik 110 alá.
    Lehetséges hogy a 60 fokra melegedés miatt van ez? Pedig adatlap szerint 70 fokig bírnia kéne.
    Vagy egyszerűen a 256 GB-s változat kicsike DRAM cache-e miatt elfogy a lendület 5 GB írása után?
    Ha a második a tényállás és ezt előre tudom akkor az 512-est veszem, pedig felesleges pénzkidobás mivel van cégnél NAS, szinte semmi adatot nem kell lokálisan tárolni.
    De ha a hőmérséklet a gond akkor viszont kaki van a palacsintában, AIO-ba lesz....még nem néztem meg egyáltalán elférne-e heatspreader.

    Frissítés: ráraktam egy vékony heatspreadert, amit nem használtam fel az Adata sx6000pro-hoz, tényleg csak kb 2 mm vastag fém lap thermal pad-el ragasztva...53 fokra melegedett így fel és ugyanúgy beesik a sebesség kb ugyanannyi %-nál...

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz UnSkilleD #44187 üzenetére

    Féltem ettől a választól, a paraméterek alapján akkor ezt benéztem. Teljesítményben ezek szerint kb az Adata SU630-al lehet egyszinten ez a 256-os Transcend 430S egység. Mert az Msata-s 256-os 850 EVO legalább 330-at tudja tartani ugyanígy 14 GB felírása alatt...

    Tehát az 512-est kellett volna venni...sejtettem mindig is hogy nem szabad ilyen kicsi egységet venni, mondtam is mindig, dehát amikor a pénz az úr...

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Graphics #44194 üzenetére

    No igen, de bíztam benne hogy ha a 250-es EVO 850 14 GB alatt tartja a 330-as sebességet végig, akkor ez is fogja, ha már elvileg felsőbb kategóriába tartozik ez is. :S

    Nem 50-100 GB-t szeretnék, csak azért 1 DVD felmásolása időnként előfordulhat céges környezetben is, ne engem szidjanak hogy szart vettem. :D

    Maradok átlagos felhasználás terén az 500 feletti egységeknél ha valaki SSD-t kérdez tőlem. :D

    A lényeg igazából annyi volt hogy garanciális-e a hiba ami miatt belassul vagy nem, mert ugye céges számla, nincs elállási jog.
    Vagy hogy kell-e FW-t frissíteni...

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Pyttawrx #44198 üzenetére

    Azzal elméletileg lehet segíteni ezen a problémán? Mert csak viccből gondoltam rá. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Pyttawrx #44198 üzenetére

    Elszoktam ezektől a 100 MB/s sebességektől no...szép lesz majd a teljes rendszer klónozása HDD-ről, az azért nagyobb falat 6,3 GB-nél. :O

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Multibit #44236 üzenetére

    De kipróbáltad rendesen alaplapra kötve?
    Ott hozta az értékeket? Almát-almával hasonlítsunk össze, ez így semmi a részedről. Lehet hogy az adaptered a hibás, vagy az usb...
    szal nem, továbbra sem örülünkvincent...

    De az egy nagyon hasznos infó a részedről hogy valami nem stimmel, oda kell figyelni. :)

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Multibit #44240 üzenetére

    Pedig nem tévedés az alma-körte, mert a Te SSD-d besetében olyan környezetet csináltál ahol valamilyen elemed irreális mértékben megakasztja.
    Ezért írtam hogy rendes csatlakozóra kéne kötnöd és úgy mérni egyet, akkor tudnál releváns eredménnyel szolgálni. Így random USB adapterrel nem vagy mérvadó.

    ÉS fentebb igazolták az általam taglaltakat.
    Továbbá ha tényleg hozzá akarnál szólni a "tévedésemhez" akkor megnéznéd a típusom hivatalos gyártói adatlapját, látnád hogy a 256-os és az 512-es egységek esetében az elméleti maximum sebességek eltérnek. Továbbá az eltérő méretben az átmeneti tárolók is eltérő méretűek, ami a lendület időtartamára vonatkozik.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz joysefke #44246 üzenetére

    Uhh, az durva tervezési hiba ha nem érintkezik vele, hisz minden távolsági paraméter adott.
    Ez megérne egy súlyos kritikai visszajelzést az alaplap gyártójának irányába, akár nyilvánosan, hátha küldenek ingyen egy pót alkatrészt. :D

    De biztos hogy jól beakasztottad abba a fülbe? Ha igen, nem tudod a fület lejjebb nyomni kicsit hogy közelebb vigye? Feltétlen le akarod csavarozni az SSD-t az alaplapra, nem lehet hogy elegendő ha közvetlenül a heatsink tartja a helyén a ragadós thermal apddel?
    Nálam nincs betekerve az a csavar, hanem a heatsink tartja a helyén.

    Alternatíva:
    ha nem túl nagy a hézag, esetleg szendvicselni?
    Arra gondolok, hogy alul SSD, vékony thermal pad, fölé pontosan akkora vastagságú "hézagoló" fém (akár réz) lemez a következő thermal pad-ig amin már az eredeti heatsink megy.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz szami777 #44288 üzenetére

    Amennyire én tudom a következő a helyzet:
    Beregisztrálod a terméket a Samsung weboldalán, kérik a számla scannelését!!
    Ha gond van vele, az első 1 évben az EMAG-hoz kell visszajuttatnod a cuccost, akik lemeccselik a hazai hivatalos szervíz partnerrel a dolgot.
    Az első év után már az EMAG nem fogja vállalni ezt a lemeccselést, tehát elméletileg a garanciális hiba esetén a nemzetközi Samsunggal kell a fenti regisztráció alapján felvenni a kapcsolatot és lehet hogy a magyar garipapírod érvényességi időtartama miatt külföldre kell majd postázni a nemzetközi garanciális szervízbe. Ezt a postaköltséget neked kell mindig fizetni.
    Persze ezen is módosít hogyha céges számlára vetted.

    De javítsatok ki ha tévedek.

    Amúgy ha ráírsz a gari papíron szereplő magyarországi cég email címére, lehet pontosítanak rajta. Szerintem nem szabadna a hazai garipapírodnak felülírni a worldwide garit, de lehet tévedek.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Gabesz87 #44306 üzenetére

    Nálam a frissen kibontott 860 produkált érdekes dolgokat....aztán kicseréltem a sata kábelt. :)

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz C4mp3r #44332 üzenetére

    Ha megoldható kéne neki adni rendes, közvetlen direkt légáramot...már egy 400-on forgó venti is hatalmas különbségeket tud okozni.
    Laikusként szerintem 60 fok fölé nem szabadna mennie heatstinkel, tehát én keresnék valami olcsóbb 1-3k hufos "bordaázott" megoldást...persze akkor is kelleni fog a légáram.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    Megint hoztam egy érdekes témát:
    H310-es alaplapok sokszor csak gen 2.0x2-es NVME slottal vannak szerelve, ami max 10GBPS-t tud, de gyakorlatban inkább csak 6.5-8, tehát max 800-900 Mb/s szekvenciálisan.
    Ezzel semmi gond nincs.

    Viszont az iops és write elérési idők terén hogy lehet ennyire rossz?
    Az számíthat hogy a win10-es x299-es alaplapból kiszedett NVME újratelepítés és internet nélkül lett rádugva a 310-re? Tehát semmilyen driver sem lett aktualizálva a h310-es csipset és sata környezethez? Csak gyors teszt miatt 1 bekapcsolásig lett járatva.

    Ami zavar az a real world teszt alatt a write értékek bezuhanása Q1T1 és IOPS során, no meg a mikrosec write idő.
    Mert így gyakorlatilag a nagy file másoláson kívül kb annyit tud mint egy kimaxolt SATA 6GBPs, amiről tudjuk hogy a gyakorlatban inkább csak 4,4 GBps (rémértem evo 860-ra).
    Az volt a feltételezésem hogy ezeket az értékeket nem kéne hogy annyira befolyásolja a generációs különbség, tehát hogy a szekvenciális adatokon kívül nem veszít a tempóból.

    Gen3.0x4-PEAK

    Gen2.0x2-PEAK

    Gen3.0x4-REAL-world

    Gen2.0x2-REAL-world

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Pyttawrx #44343 üzenetére

    Oksa, amint megérkezik a munkaállomásba az új "C:" meghajtó (csak meg kéne már rendelnem, jó hülye voltam, azt hittem lassabban fog megindulni az ár felfele. :D), átkerül ez a "kicioccókínai" végleg a homeserverbe, csak azért akartam előre tesztelni hogy biztosan tudjam hogy nincs szükségem 365-ös csipsetre...2,5g hálózati kommunikációhoz a szekvenciális paraméter elegendő, de a hozzáférési idők fontosak.
    Így ez a kérdés még nyitva áll.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Pyttawrx #44343 üzenetére

    Villám kérdés:
    Viszonylag jól szellőző házban, de lehet hogy VGA alatt:
    ez a borda elég lehet egy 970 EVO PLUS throttling határ hőmérséklet alatt tartására?
    Vagy ha nem kerül fölé VGA?( dawn of riser is rising)
    A képen az látszik hogy alulról is körbeöleli és elvileg alakkal záródik, tehát nem gumival kell ráfogatni...

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Marci112233 #44348 üzenetére

    Köszi a választ mindkettőtöknek.
    Egyelőre nem kerül fölé VGA, majd meglátjuk mikorra és mennyire rendeződnek az árak. :)
    Nézegettem azt amit linkeltél, de ha akarok fölé VGA-t akkor már túl magas lenne...ha meg nem fölé kerül, akkor meg kap rendes légáramlatot.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    Ügyviteli kérdés:
    Ha egy melegedésre hajlamos M.2 SSD-t (pl evo plus ) 9 hónapon át borda nélkül használnak, de elvileg csak "program files" számára, tehát nem rendszer és nem napi szintű terrák másolása, pl össz 4-5 terra írás 9 hónap alatt. És azért nem tudja hogy melegszik, mert a HDS nem a megfelelő hőmérséklet szenzor értékét jelzi ki.

    Károsodhat-e?

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Pyttawrx #44390 üzenetére

    Okés, köszi megnyugtattál.

    Tudod általában nem követem el ugyanazt a hibát 2x...inkább 5-6x hogy biztos legyek a dolgomban. Ezúttal is igyekeztem belenyúlni és PM981a-ra esett a választás...az általatok is taglaltak szerint "kevesebb" a support hogy finoman foglamazzak. :D

    Jelenleg az is gondom hogy a diskmark 8.0.1-nél nem igazán ismerem ki magam hogy pontosan milyen értékeket kéne kapjak az ellenőrzés során. Nem találok táblázatot a neten a kollégák eredményeiről pl EVO-val kapcsolatban. Ennek valahol az EVO plus 512-nél gyorsabbnak kéne lennie sebességben...elvileg.

    Meg tudnád tenni hogy valamikor a saját EVO-don csinálsz tesztet és a screenshotot felrakod ide? Meg hogy milyen beállításokkal futtattad...ha 0Fill-el és PEAK-et nyomok 5 kör 1GiB-el akkor szerintem "hülyeség" jön ki.

    Köszi.

    Szerk:
    A nem megfelelő szenzor értéket arra étem hogy HD sentinel a szenzor 1-et jelzi ki, ami kb állandó, míg a HWinfoban a szenzor 2 meg szépen felmegy mint az evo plusnál.
    Aztán odafordítottam a ventit és így már 50-60 között marad meghajtva. Nálam van alaplapi heatsink, egy jó vastag megdizájnolt alu lap. :D Nincsen bordázva. [link]

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák