Új hozzászólás Aktív témák

  • Gargouille

    őstag

    válasz k-adi #61 üzenetére

    "nekem már elveszett a hitem a mostani fiatal újgenerációban, mikor megkérdem mennyi az idő és nem tudja leolvasni az analóg órát a falon, hanem elő kell vennie a telóját a digitális órához"

    Jó, de hát ez egy teljesen természetes folyamat, mondhatnánk a tudás evolúciója. Ahogyan - feltételezem - te sem tudsz a csillagok állása alapján tájékozódni a pusztában vagy a tengeren, hanem GPS-t használsz helyette, ahogy nem papíron számolgatsz ceruzával, hanem számológépet használsz, ahogy nem tudod hogyan kell kézzel kimosni a patak parton hamuval a ruhádat, hanem bevágod a mosógépbe és így tovább.

    Ahogy a technológia fejlődik úgy alakul vele a hasznos tudás (és jönnek létre új "tudások") és egyben avul el a régi, amit kiszorítanak az újabb ismeretek. Én nem azt állítom, hogy - a példánál maradva - haszontalan dolog az analóg óra leolvasása, de ma már korántsem olyan fontos mint mondjuk gyerekkoromban volt. Régen alapvető készségként elvárt volt, ma egy opcionális dolog. (Jó, általános iskolában tanulják még alsóban.)

    Ugyanez igaz a lexikális tudásra is bizonyos szempontból. Ha jobban belegondolsz akkor ennek régen (mondjuk 150+ évvel ezelőtt) volt komoly szerepe, mert akkor más eszköz híján a fejedben kellett hordanod minden ismeretet, mert nem volt honnan utána nézni ha hirtelen kellett. Ma ez másképp van. Vannak könyveink, van internetünk, számtalan kommunikációs eszközünk, hogy meg tudjunk kérdezni bárkit, így ma már kevésbé van jelentősége annak, hogy mindent a fejedben hordj.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

Új hozzászólás Aktív témák