Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • KőkorSzaki

    tag

    válasz GIJoe #35918 üzenetére

    Kazánügyben, kicsit hosszabban a szokásosnál.

    Nem tudom, hogy lesz-e akkora mázlink, hogy ezen a fórumon igazi kazános szakember is megfordul, én nem vagyok az, de elmondom, hogy erről mit gondolok.

    Szerintem legjobban járunk el, ha előre alaposan utánaolvasunk, és akkor fordulunk "szakemberekhez", amikor már tudjuk, hogy mit akarunk.

    Egy kazáncsere a tudtommal így megy:
    - beszélni egy víz-gázszerelővel, olyannal, akinek van engedélye, ha tervet kell készíttetni a kéményseprőknek; árajánlatot kérsz szerelésre (anyag és munkadíj, nem megfeledkezve a kéményről és a terv elkészítésére, ha olyan a módosítás, ami miatt az is kell - neki ezt tudni kell);
    - ezután az ő segítségével megtalálni a megfelelő kazánt (120-140k sima turbo-kombi nagyjából alap ~24kW, min. 200k kondenzációs, min. 300k márkás kondenzációs hosszabb garral); sok minden számít majd, pl. a turbósnál fontos paraméter a kémény magassága is, mert van olyan kazán, aminek a 4-5 m kémény már sok;
    - kivitelezés: kéményseprőktől engedély, fűtésrendszer átalakítás kazán felszerelésével és beköttetésével (ezt csinálja a víz-gázszerelő), kazános beüzemeli és átadja (ez sem olcsó, és ha nem érdekeltésébe tartozó a szerelő és maga a kazán, átvételnél borítékolhatóan szigorú lesz), kéményseprő kijön és ellenőrzi, és végül mindenki happy, mert hát "így mulat a magyar".

    És felkészülhetünk arra is, hogy mindenki csak a legszűkebb területhez ért, amihez muszáj neki, és ahhoz is csak jó esetben sajnos. Így is 2x annyit keres, mint más egyetemi diplomákkal, de ez már csak a sluszpoén, hogy jobb legyen a kedved. És egy újabb bónusz hahotázási opció, ha a vadiúj kazánt átadás után 1 hónappal savaztatni kell, mert a fűtésrendszer vegyszeres átmosatása és inhibitorral feltöltése is 80-100k munkadíjjal, és így mifelénk azt is mindenki passzolja.

    Egyébként volt egy debreceni gázos társaság, nevükben az energia mértékegysége szerepel, amit nemrég még ajánlottam volna bizalommal (tőlük vettem, ők szerelték, őket hívtam karbantartásra). De nemrég elromlott a néhány éves kazánom, kivonultak (2.6k kiszállás +2k a hiba felderítése, javítás nem történt), az ítélet panelcsere volt, 60k + munkadíj 10k. Nem kevés időmbe telt, amíg rájöttem, hogy kezdeti állításuk ("panel nem javítható") már elnézést, de vaskos hazugság és megtévesztés. Újabb néhány nap alatt kiderítettem és kimértem, hogy mi a hiba a panelen, szereztem alkatrészt (300Ft) és egy műszerésszel beforrasztattam (900Ft), hogy még szép is legyen. Az 1200Ft. Megoldottam, ennyi, de nem kevés szívással és időráfordítással. Alternatívák a projekt elején: egy 120k-s, már nem garanciális kazán javítására költsek 70k-t, hát nem szívesen. Vagy cseréljem ugyanennyire 120k-ért, és akkor legalább van rajta egy kis garancia. Vagy cseréltessem az egész cuccot jobbra, kondenzációsra fél misiért 4-5 év garral, khm, khm, persze. Hozzáteszem, hogy a kazános cég által javasolt legolcsóbb megoldáson 16k hasznuk lett volna csak a panel eladásán, plusz 10k a beszerelésen, gyakorlatilag 10 perc alatt (kiszállást külön kiszámlázzák, azon +2k haszon). Értem én, hogy ebből sok éhes szájat etetni kell, de nekem is, meg hogy ez bruttó, de csak ha szlát is ad, egyébként ebben korrektek voltak, de csak hozzátettem ezt is azért... Nos, így is a projekt messze legdrágább része volt, hogy ők kiszálltak, szemrevételeztek majd elhúztak. Mondjuk erre 1x kaptak lehetőséget, és mindezt azért írom le, hogy más már ebből okuljon.

    A fenti egyébként egy Ariston kazán, amire lehet fújni ("digót ne"), de amikor döntesz, akkor az ár/érték bajnok olasz kazán 100k-val olcsóbb, mint a német, és 200k-val, mint az 5 év garis holland. És egy jó szerelővel nem is biztos, hogy rossz választás, csak pont a jó szerelő maradt a kérdés a sztori végére is...

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák