Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ddekany

    veterán

    válasz Vesa #104 üzenetére

    A nehéz egyensúly keresés a szabad választás, és a hülyeségtől való megvédés közt. Propaganda lekapcsoló checkboxok akkor legalább? :) Mint reklámnál, hogy köszi, de erre nem vagyok vevő.

  • ddekany

    veterán

    válasz Vesa #100 üzenetére

    "Ez ilyen vallásos rettegés. Ezek mindentől rettegnek, mert nem értenek semmihez."

    Ezt remélem csak azért mondod, mert feltételezed, hogy úgy sem jutnak túl messzire a mostanihoz képest ezekkel az AI-kal, főleg nem ilyen AGI/szuperintelligencia szintre. Azt nem akarod. (Ha fogadnom kéne, akkor belátható időn belül nem, de ami késik, nem múlik, kivéve pl. ha másban hamarabb kihalunk.)

  • totron

    addikt

    válasz Vesa #101 üzenetére

    de a művészet soha nem a másoknak történő bedolgozásról szólt, hanem magáról az alkotási folyamatról.
    A megrendeléses teljesítésekről volt szó de szépen csengenek e szavak a témán belül. :). Hogy miről szól a valóságban, azt az anyagiak döntik el, már ha valaki abban a csúf állapotban van, hogy kénytelen összefésülni a megélhetéssel, de értem, ezzel csak felvezetted a gondolatot.

    Abban pedig senkit nem fog meggátolni az AI, hogy továbbra is fessen, vagy rajzoljon a saját önkifejezése érdekében.
    Beviteli oldalon is van még mit fejlődni, számos agymenésem csak erősen leegyszerűsített formában ölthetett formát, nem az igazi, elmaradt az igazi szárnyalás (nem a folyamat hiánya miatt), várjuk a jobbulást. Drága az olajfesték, ez amolyan gátló tényezőként elég jól tud működni <-> rajztábla győz. Egy emberi-táblai bevitellel kombinált, felfejlődött állapotot el tudok képzelni tényleges alkotási folyamatként - majd talán. De azt sem az ecset helyett persze. Nem vagyok egypólusú, archaikus oldalon megragadt személy, de erősnek éreztem egy prompt és ecsettechnika 1 lapon említését.

    ettől még pl. maga a festmény nem kell, hogy tetszen, mert bennem nem áll össze úgy, mint egy másik emberben. Nálam egy másik kép váltja ki ugyanazt.
    De hiszen én sem írtam mást (szándékom szerint). Nincs itt röghöz kötés, csak hiányolom a digitalitásból az előzményt, nem tudom utolérni. Az alapjáraton elkészített és elfogyasztott digitális alkotás a gyorskaja, a sok munkaórával és szenvedéllyel megkreált analóg produkció már könnyebben hordozza a lelket (ez meg az éttermi kaja egy nem olcsó helyen). Félreértés ne essék, nem egy maradandó kedvencem van digitálisan előállított képekből, animációkból is, de egyik sem kétkattintásos generatív motor eredménye. A befektetett munka az meglátszik. Meg a hiánya is. De tulajdonképpen bármikor adhatunk szerenádot Casio alap szintivel és a lagzin is rendben lesz a rizibizi rántott hússal - ha egyszer attól áll össze a tuti.

    Visszatérő gondolatom, hogy milyen szomorú, ismertem több, technikájukban lenyűgözően tehetséges amatőr festőt, fejlesztették is az adottságikat, de kreatív önállóként nincsenek jelen, teljesen üresek belülről ez ügyben, vagy másolnak vagy csak a kommersz jön. Egy másik meg jóllehet pont a reciproka, annak meg más a keresztje. Látom én is ezeket a dilemmákat, de nem egy téma még ez a kettő.

    Pont arra kéne hajtani, hogy minél szélesebb látókört kapjanak az emberek output-ként, és végre a lapos Földes idióta találkozzon néha a valósággal is.
    Ez csak értelmiségi, elvont handabanda (a szemükben), nem szolgálja az instant sikerélményét sem sokváltozós hozadék, sem a gonosz ellenvélemény. Szokik találkozni egyébként, olyankor félelmetes gördülékenységgel jön az őszinte tanács, hogy olvasson csak utána, ott lesz az, sok weblapról vissza fog köszönni az állítása. S mivelhogy ez tényszerűen van így, innentől nincs is mit cáfolni. Csodálatos. Rásegítés nélkül is megvannak azok a saját univerzumok, mondjuk kérdés a tyúk vagy tojás esete, a mai ember bubijára/a ma bubis emberek számosságára jó eséllyel már az algoritmus is rásegített.

    Szerk.: Propaganda lekapcsoló checkboxok akkor legalább? :)
    Jó, de a porrpaganda a valóság, hát még ennyit sem tudsz?

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz Vesa #128 üzenetére

    Ja, végig hallgattam, és aztán erősen árnyalódott a dolog, hogy hát ez valójában amúgy félelmetesen okos. De az nem volt egy szerencsés felvezetés szvsz, de összességében lényegtelen.

    "Öntudatára ez aligha fog ébredni valaha is."

    Ezen a ponton is ideiglenesen elveszített, mert nem tett mögé indokot. Sokan tagadják izomból ezt, én meg nem értem, miért. Ez egy elégé magától érthető dolog szerintem, hogy tud azzal a ténnyel bánni, hogy ő is "van", mint ahogy én is, meg egy rakás más "dolog". De lásd fentebb. Még az akarat hiányát mondta. De, az akart azt jelenti csak, hogy vannak céljaid, amiket megpróbálsz elérni. Ez megint nem mágia. Sőt, mi még adunk is célt, aztán néha ott félrecsúszhatnak a dolgok (lásd AI safety és misalignment problémák tárgyalását szerteszét a neten). Valahogy, nekem úgy jön át, ő is hisz abban, hogy van valamiféle szikra egy élőlényben, ami egy gépben nincs... de ez így konkrét bizonyítékok nélkül csak valamiféle vallás/babona/pszichés-mentőöv.

    Én csak abban reménykedek, hogy megakadnak ezzel, és nem lesz annyira "okos". De persze azzal is csak elodáztuk ezt az unokáinkra...

  • ddekany

    veterán

    válasz Vesa #132 üzenetére

    A ChatGPT 4 egy primitív elő-AGI, nem arról beszélek. De arról sem, hogy mi tud kiírni egy AI, hanem hogy mit tud felhasználni a döntési folyamatában (feladat megoldásaiban, ha úgy teszik). Már most tud érvelni annak mentén, hogy van X meg Y ember, és egyik ezt csinálja, másik azt, stb. Ezek később simán lehetnek valós objektumok, nem csak hipotetikusak egy logikai feladatban. Ha ebben a világban ő is egy objektum... érted, akkor tud érvelni, hogy mit kell tenni, hogy teszem azt ővele valami történjen vagy ne történjen.

    [ Szerkesztve ]

  • peppa

    tag

    válasz Vesa #134 üzenetére

    Az én megértésem szerint az emberben főleg a szokások azok, amik a pozitív/negatív megerősítéssel alakulnak ki és egészen másképpen működnek, mint az érzések/vágyak/ösztönök, pláne a gondolkodás és az emlékezet. Sok helyzetben bizonyították már, hogy az emlékezet teljes hiánya esetén is működnek a szokások: egy ember komplex feladatokat is meg tud csinálni pl.: hazajut a közlekedésben anélkül, hogy erről bármilyen fogalma lenne és meg tudná mondani, hogyan kell hazajönnie.

    Szerintem valami ilyesmi szinten van a jelenlegi AI, csak nagyon felturbózva rengeteg esetszámmal ezért úgy tűnhet mintha gondolkodna.

    Számomra az eddigi legérdekesebb kép a gondolkodásról: az ember tevékenysége a gondolkodás folyamán az az, hogy dolgokat különböző összefüggésbe hoz és amikor ebből megért valamit, az valójában egy szellemi tapasztalat arról, ami a dolgok adott összefüggésben létezik. pl.: egy felfedezés során az ember valójában már valami létezőt tapasztal meg, és adott esetben ő, vagy mások azt a kornak megfelelő technikai és fogalmi szinten valósítják meg. Az ember rendelkezik azzal a képességgel, hogy ilyen szellemi tapasztalatai legyenek, ami egyénileg változó fejlettségi szinten van és fejleszthető.

    Ez egy általam nagyon összetömörített flash az egészről.

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz Vesa #134 üzenetére

    Nem tudom mi számít nyelvészkedésnek, meg öntudatnak a szótáradban. Nálam, ha valami úgy cselekszik, hogy figyelembe veszi, hogy van egy olyan aktor, hogy ő, az öntudat. Az FSD persze, hogy nem talál ki meglepő célokat magának (mint elmegy autósmoziba), mert rettentő egyszerű egy emberhez képest, akit kis millió cél és alrendszer (ösztönök) rángat, hogy mit kéne elérni épp.

  • ddekany

    veterán

    válasz Vesa #153 üzenetére

    Kétségtelenül reálisabb veszély, mint a szuper-AGI-akármi, mert hamarabb bekövetkezik, és már van annyira a kanyarban, hogy sejteni a körvonalát a távolban. Viszont apró különbség, hogy ettől nem pusztulunk ki (csak lesz rakás munkanélküli, meg felgyullad pár kuka), utóbbitól meg igen. Az "öntudatra ébredés" fogalmat meg próbáljuk kihagyni, mert mindenki mást ért öntudat alatt (főleg akik hisznek lélekben meg ilyen ezoterikus/vallásos dolgokban). Lényeg, hogy lever mindenben, és vannak céljai (pl. mert adunk neki). Na most lehet arra fogadni, hogy úgy sem tudjuk megcsinálni. Én is remélem, hogy nem. De, ott vannak a nagyokosok, akik azt állítják, hogy de, ők akarnak ilyet (!), és de, reális elérni ezt (és még az életükben), és akkor kb. eljön a Kánaán. Jó esetben csak a befektetők pénzére pályáznak, és ők sem hiszik, hogy elérhető ez. Rossz esetben, ezek totál elmeroggyantak, és ez van kombinálva náluk magas IQ-val. Láttam pár ilyen emberrel intrejút (pl. Lex és Sam Altman - YT-n ingyen megtekinthető). Elképesztő. Mint valami kisgyerek. Vagy egyel előttem jár, és tudja, hogy mivel elértünk oda technikailag, hogy meg lehet csinálni, az egyetlen remény a szitu kontrollálásra, ha ő csinálja meg elsőre... Nem tudom. Nem tudom mire vélni. Nagyon gáz az egész.

    [ Szerkesztve ]

  • vaakuum

    addikt

    válasz Vesa #153 üzenetére

    Az a baj a gépi tolmáccsal is, ami az emberivel: a kommunikáció idejét alap hangon megduplázza, mert x idő a fordítandó szöveg a beszélő részéről, azt a gép meghallgatja (megkapja az inputot) majd x idő alatt a célnyelven elmondja a hallgatónak. Így mindig 2* gyorsabb, ha közös nyelvet használnak az emberek. Elég pl. egy diplomáciai beszélgetést nézni, ahol a beszélő vár a tolmácsra, tök mindegy, hogy az ember vagy gép.

    Ettől függetlenül én is valós veszélynek érzem, hogy fel fogja forgatni az életünket gyökerestül! Az lenne az igazi, ha mindenkinek lenne saját AI-ja, amit ő maga állít be arra, amire neki kell, és mindenki bódog, amíg ezek nincsenek összekapcsolva egy rendszerbe.

    [ Szerkesztve ]

    "Asszony kell a házba!" - Kőműves Kelemen - Szerintem is, csak nem pont úgy, waze! -----------------------------------------Az ideális nő függvénye: x=3ylog(y)-{(1/36)exp[-(36y-36/e)^4]}

  • Hi!King

    őstag

    válasz Vesa #134 üzenetére

    De lesz egyáltalán bármiféle eszközünk, lehetőségünk megállapítani, hogy egy mesterséges intelligencia mögött öntudat van? Csak mert egy másik ember tudatába sem látunk bele, egyáltalán nem butaság az a filizófiai feltevés, hogy nem mondhatjuk biztosan, hogy körülöttünk más embereknek is öntudata van, vagy legalábbis minden embernek az van. Csak abból következtethetünk, amit látunk. De az lehetne akár hazugság is. Pl. hogy bizonyos állatok felismerik magukat a tükörben. De ha arra programozol egy robotot, hogy felismerje a külsejét a tükörben, akkor azt mondja, az ott én vagyok, még nem jelent öntudatot.

    A másik, hogy a mesterséges intelligencia értékelése azért korlátos, mert az emberi tudatot sem tudjuk felfogni, a neurális hálóinkban nem tudjuk pontosan megmondani, hogy mi alapján jutottunk el az adott következtetésre, ez alól kivétel a tudatos logikai alapú gondolkodás, de a legtöbb döntésünket intuíciónak tekintjük, amik mögött ettől függetlenül a neuronok szintjén van valamilyen tanult vagy ösztönös levezetés, csak azt mi nem éljük át tudatosan. Egy mesterséges neurális hálóra ugyanez igaz, a fejlesztője sem tudja megmondani, hogy pontosan miért hozta meg az adott döntést, mert annyira bonyolult a modell, szemben egy viszonylag kis méretű döntési fával, ahol fel tudod fogni mi miért van. Én úgy látom, hogy idővel ugyan létre fogunk tudni hozni olyan mesterséges intelligenciát, amelynek valóban tudata van, de nem fogjuk érteni a működését jobban, mint amennyire az emberi agy működése megismerhető.

  • ddekany

    veterán

    válasz Vesa #175 üzenetére

    Több előző szó alapján is statisztikázik, ha jobb... De nem tudom, egyes telefonokban ez mennyire van így, mennyire buták/okosak. Ha ezt sokáig fokozod, ahhoz idő után olyasmi kell, ami már afféle intelligencia. Ha te pl. jobban ki tudod találni mit akar írni következőnek, akkor ez azért van, mert van fogalmad a világról, és érted miről ír. (Ja, lehet hogy indiai gyerekeket fognak erre be... ;] Ja, nem tudnak magyarul, franc. Sőt, az itteni szokásokat és életmódot sem vágnák. Hát, marad a GPT későbbiekben erre, bár pöttyet sokat eszik, ha csak erre kell. :))

    [ Szerkesztve ]

  • Tasunkó

    senior tag

    válasz Vesa #175 üzenetére

    Na jó, mert most így van még. De ha összefűzödik a netkapcsolaton keresztül egy ilyen tanulékony chatGPT-szerű képződménybe? Esetleg a telefonomon is nyugalmi állapotban számolgat, és megalkotja az avatárom, ami különféle elérhető információk összessége rólam, illetve a milliárd emberből hasonló érdeklődésű avatárok összesített viselkedése kiad egy neurális háló-rajzolatot, amelyeket fel tud majd használni, ha megéri valamiért ilyet csinálni.

    totron A művészet a létezés szürke eminenciása, és azt létrehozó populáció számíthat a leginkább potensnek, nem is tudnék semmit mondani ami ezt felülmúlná. Még az első atomrakétát elindító polpuláció is csak bulvár értékű lesz mellette. Például az antik görögök hatását még mindig nem hevertük ki, ugyanakkor a ma élő görögök, mégha sikeres szaporodás eredményei is, de a hatásuk elhanyagolható, így kevésbé potensek azoknál akik 2000 éve halottak. Ehhez képest a technikai fejlődés remek dolog, de csak körkörös mozgás ha nem eredményez művészetet.
    Nameg általában az érzelmeket különválasztjuk a gondolkodástól, ezt nem tudom hogy ez a hivatalos doktrína -e, pedig az érzelmekkel is gondolkodunk, szerintem amolyan 3. dimenzióként használjuk a gondolkodás x,y tengelyéhez mérve. Ilyen értelmezésben az intuíció tehermentesíteni tudja a gondolkodást.

    Kérek egy számot a jútútú

  • Rowon

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Vesa #180 üzenetére

    "Például ha a CGPT-t konteós baromásokkal etetnék (pl. lapos Föld, 5G chip az oltásbnan stb.), akkor annak megfelelően adná vissza az outputokat is, számára tehát az lenne az "igazság"."

    Magyarán az AI ugyanolyan, mint egy ember, hiszen valahol a saját képmásunkra teremtettük.

    Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

  • ddekany

    veterán

    válasz Vesa #180 üzenetére

    Pontosabban a ChatGPT-t jelenleg inkább az érdekli, hogy mit mondana egy ember, nem az, hogy mi az objektív igazság. Ha jól eltalálta, hogy mit mondana egy ember, akkor jár a keksz. Ha igazat mond, de nem azt mondaná egy ember, akkor nem jár. (Plusz van rajta egy "alignment", ami miatt talán inkább azt mondja, amit egy nyugat liberális értelmiségi mondana.) Nyilván ettől az örökségtől próbálnak majd elszakadni, de ez most még ilyen eredetű.

Új hozzászólás Aktív témák