Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vihartigris

    őstag

    válasz FerNandor #31225 üzenetére

    Fotózz RAW-ban sokat.
    Ott elég szabadon tudsz utólag csúszkákkal játszani és rövid időn belül rájössz a neked szimpatikus megoldásra, beállításokra.

    bármi reciproka a semmi

  • Jahno

    őstag

    válasz FerNandor #31225 üzenetére

    Főleg ha nem érted, akkor el kell felejteni a full manuált. Jó az a rekesztprioritás és néha a hisztrogram sem jó semmire. Tudni kell utómunkban mit menthetsz meg RAWból, miaz ami beégni látszik de felhő visszahozható vagy mi az ami bukott, de pozitív irányba húzható fel.

    Erre jó amúgy a zebrázás meg a mindenféle MILCek, ahol látod a korrekciót. Szóval nyomd a gombot sokat, használd a rekeszprioritást, majd kompenzálj fel/le az expóval.

    Más meg mást mond, én most a kiégett égboltra sorban húzom a szűrőket és -4FÉ korrekciókat utólag, mert úgysem tudsz mit tenni.

    Manuálisat is valamihez viszonyítod, tök felesleges próbaexpókat nyomni és meg kell tanulni, hogy milyen a gép fénymérése, melyik mire jó. Utána lehet továbblépni.

    Most ha valaki háttal áll a napnak, úgyis azon múlik a fénymérés, hogy spot lehet az emberen, akkor az jó, de égbolt kiég. Lehet átlagolt, de akkor sötét lesz az arca. Mi a cél? Árnyékos, sziluettes kép,vagy arca legyen kiexponálva? Aztán következő, hogy hány százalékát fogja lefedni az égbolt és mik a fény/árnyék arányok. Erről alapban 2 órát bármikor lehet mesélni.

    Este keresek pár tesztképet, éppen egy ilyen sorozatban vagyok, van pár 100...

  • szazbolha

    addikt

    válasz FerNandor #31225 üzenetére

    "Most ő ugye - egyébként szerintem nagyon szépen elmondja a dolgokat - full manuálban fényképez és a csúcsfényekre exponál. "

    "Ezen kívül, ha választok metering mode-ot, talán a spot lenne ilyen helyzetben a legoptimálisabb :F "

    Kb ez a lényeg, ha elhagyod a komfort zónát és van elég idő elkészíteni a képet.
    Érdekes így fotózni, főleg ha azonnal visszanézhető az eredmény, és kicsit még korrigálható ismételt felvétellel.
    A DSLR-ek kiváló fénymérő eszközök. Visszavert fényt mérnek, de egy megfelelő fehér kupakkal az objektíven beeső fénymérőként is működik.
    Marad a régi módszer: téma választás, fénymérés, pici gondolkodás, expozícós adatok beállítása (figyelembe véve a mélységélesség követelményt, ISO minimalizálás, bemozdulás és berezdülés elkerülése, stb)
    Az ISO limiter, záridő limiter, előkép diagrammal sokat segíthet.

    Fontos megérteni a középszürkére mérési elvet és megtapasztalni azt, hogy mit hogyan kell korrekciózni. Mikor lesz az emberi bőr természetes, a havas táj meg a fekete macska portréja alap esetek.
    Fontos megérteni, hogy a képrögzítésnek van egy dinamika tartománya, és a lefotózandó témának szintén. Ez a kettő általában nem azonos. Dönteni kell, hogy a világos vagy a sötét részek legyenek részletgazdagabbak.
    A "csúcsfényre mérés" azt eredményezi, hogy a világosban lesz több részlet, de ez nem mindig ad jó eredményt. Emberi arc, égbolt, stb nem lesz mindig az elvárásunknak megfelelő. Korrekciózni kell. Egy idő után szinte automatikusan megy. Régen a diával 1 EV tévedés sem volt elfogadható, most azért ez nem olyan nagy tragédia.

    Nem mindig a tökéletesen, vagy a legkevesebb kompromisszummal exponált kép a legjobb kép.

Új hozzászólás Aktív témák