Aktív témák

  • james

    aktív tag

    válasz Szalma #47 üzenetére

    Kicsit utána néztem az eredeti problémának. A 0,0004 s tényleg képtelenség, nem is tudom, hogy számoltam ki... A továbbiakban eszközöltem pár számítást, remélem ezek már pontosabbak:

    A meteor sebessége elvileg bármekkora lehet és ezen a V négyzet miatt elég sok múlik. Egy tipikus meteor sebesség 40 Km/s és ez már elég tetemes. Ekkora sebességgel érkező és 100 méter átmérőjü (viz) jégtömb hozzávetőlegesen akkora mozgási energiával bír, mint egy 100 Megatonnás hidrogénbomba. Ez elvben elég a Tunguz robbanáshoz is.

    Ettől függetlenül van még pár kérdéses dolog. A teljes mozgási energiának csak kb. 1/4-ed része melegíti fel a belépő testet a többi a légkörben áramlik szét. A jégtömb nulla fokra való felmelegítése, felolvasztása, elgözölögtetése és a gőz további felmelegítése színtén hatalmas energiát emészt fel. A végeredmény 500 000 tonna nagyjából 3000 fokos gőz. Azonban ebből még nem következik a robbanás. Az orosz ürkatatás szerint a belépő kabint a legnagyobb hőterhelés 50-20 Km között éri mivel ekkor csökken a belépési sebesség 6,2 Km/s-ről 0,9 Km/s-re. Szerintem oriás meteort még senki sem vizsgált a légkörbe érkezéskor, de feltehetően ő is hasonlóan fékeződne. Tehát a teljes hőterhelés a belépés szögétől függően 50-400 km hosszúságban éri a meteort 2-30s időtartam alatt de legintezíivebben a korai, földtöl távoli szakaszban. Elvben a jégtömb folyamatosan olvad ez idő alatt és párolog hasonlóan az orosz ürkabinok hőpajzsához. Ugyanakkor az sem biztos, hogy teljesen felolvad a becsapódásig. A tapasztalat szerint a több tonnás meteorok már le szoktak érni a földfelszínre és az ilyen 100m nagyságrendü meteorok már tekintélyes krátert robbantanak ki.

    Mindenesetre az nem látszik indokoltnak, hogy 10-20 másodperces lassulás és olvadás után egyszer csak felrobbanjon az egész meteor a földfelszíntől párszáz méterre. Ekkorra ugyanis már tömegének legnagyobb részét elvesztette. A kiáramló gázok is főleg a felső 20 Km feletti légrészben terjednek szét ezért a földfelszínen kevésbé okoznak károkat.

Aktív témák