Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bgaborj

    csendes tag

    Sziasztok!

    Sikerült beüzemelnem egy családi házban két AX-92U-ból álló mesh rendszert, köszönet a tanácsokért, ötletekért, amiket a "Milyen routert?" topikban többektől kaptam.
    Tapasztalatok: Amikor az emeleten lévő régi routert (Asus AC66) lecseréltem az újra, a lefedettség nem változott (ahol eddig volt wifi a házban, ott az AX92-vel is volt jel, ahol eddig nem, ott ezzel se), de a sebesség lényegesen megugrott. A router alatt egy szinttel a korábbi 200 Mbit/s helyett most ezzel simán megvan a 400-450. A kábeles node beüzemelése után pedig már van wifi mindenhol, és még a kert végébe ( 20 méterre a háztól) is elcsordogál 20-30 Mbit.
    Van azért egy-két idegesítő dolog: másfél hét alatt kétszer volt olyan helyzet, hogy csak a router újraindítása segített (a kliens nem tudott felkapcsolódni 5G-2-re, vagy kapcsolódott, de nem kapott netet.)
    A legaggasztóbb viszont az volt, amikor néhány nap után rámértem a kábeles sebességre is. Megdöbbentem, mert a gigás nettel asztali gépen nem ment 400 Mbit/s fölé a speedtest. Rákapcsolódtam közvetlenül a szolgáltatói modemre, megvolt a 930 Mbit, az Asusból csak 400 jött ki. Cserélgettem kábeleket, hálókártya drivert, mindent, a sebesség maradt. Végül benéztem a router menüjébe, és az látszott, hogy a letöltésnél 400 Mbit/s körül az egyik processzormag terhelése elérte a 100%-ot (a másiké 0-n volt) és a sebesség már nem is ment feljebb. A restart sem segített, csak a factory reset.
    Utána remegő kézzel visszapakolgattam a korábbi beállításokat. Most -lekopogom- jó, 930-as letöltés mellett sem mutat jelentős CPU terhelést, de nem szeretném, ha sűrűn csinálna ilyeneket...Mondjuk a 94% fölötti memória foglaltság is aggaszt kicsit. Értékelem MaCS pozitivizmusát, aki azt mondja, hogy örüljünk, hogy használja a kifizetett RAM-ot, de 6%-nyi mozgásteret kevésnek érzek.

  • bgaborj

    csendes tag

    válasz MaCS_70 #7143 üzenetére

    Nyilván igazad van mert stabilan 94% a foglaltság, se föl, se le nem mozdul, a router meg most éppen stabilan működik, csak ettől a megmagyarázhatatlan proci túlterhelődéstől és belassulástól kicsit megingott a bizalmam az erőforrás kezelésében.

  • bgaborj

    csendes tag

    Sziasztok!

    Kérlek segítsetek mert az én hálózati ismeteimmel nem találok magyarázatot az következő jelenségre. Van egy AX-92U router hozzá kapcsolódik egy gigabites switch (TP-Link), a switch-hez pedig egy Synology NAS, egy desktop gép (Win10) és egy Macbook. Ha kábelen csatlakoznak, akkor mindegyik gép látja a másikat gigabites sebességgel (iperf-fel mérve). Ha azonban a Macbookot nem kábelen, hanem 5G wifin csatlakoztatom, akkor a NAS-sal 600 Mbit körüli sebességgel kommunikál, a desktop géppel pedig szinte pontosan csak a felével, 300-zal. Mi okozhatja ezt? (A routeren nincs beállítva semmilyen QoS szolgáltatás.)

    [ Szerkesztve ]

  • bgaborj

    csendes tag

    válasz Tamarel #7188 üzenetére

    Igen, csak a Macbook van wifin, és mindegyik iperf mérés (legalább 20-30-szor megcsináltam).

  • bgaborj

    csendes tag

    válasz Intelligencs #7190 üzenetére

    Kimértem fájlmozgatással is. Egyértelmű lett, hogy ez az iperf mérési hibája, mert egy 9,4 GB-os fájlt a NAS-ról 2:17 perc alatt, a windows-os gépről 2:28 alatt hozott át, ami már 10% alatti különbség, és messze jobb a desktop gép esetében, mint az iperf által mért 300 Mbit/s. Érdekes, mert az iperf-fel következetesen olyan értékeket mért, mint ami a képen látható. (A NAS-on és a desktop gépen futott egy-egy iperf server, és a macbookkal felváltva mértem róluk.)

  • bgaborj

    csendes tag

    Sziasztok!

    Frissítettem az AX92U-t a legfrissebb firmware-re. Biztonságból nyomtam rá egy gyári visszaállítást. Ugyanezt megcsináltam a node-dal is (két AX92U van meshben összekötve), végül kézzel visszaállítgattam mindent. Az OpenVPN-re generáltam egy új .ovpn fált. Azóta az a helyzet, hogy a routerre tudok kapcsolódni mobilneten keresztül OpenVPN-nel, elérem a beállító felületét, de már a hálózaton lévő NAS-ba nem tudok belépni, nem találja meg a SynologyAssistant sem. Wifire kapcsolódva a belső hálón simán elérem a routert, tehát a gond az OpenVPN beállításokkal lehet. Az előző Asus routeremmel évek óta ilyen módon kapcsolódtam, eddig (az előző firmware-rel) ezzel is jó volt. Mi változhatott?

  • bgaborj

    csendes tag

    válasz bgaborj #7362 üzenetére

    Bocsánat, az előbbi tárgytalan, csak már kicsúsztam a szerkesztési időből. Pár napja beüzemeltem egy 2,5 Gbe-s USB-LAN adaptert a NAS-ba, és ugyanarra az IP tartományra állítottam rá (10. . . ), mint amit a VPN is használ (amint arra most rájöttem a router menüjét bújva).

  • bgaborj

    csendes tag

    Tanácsotokat szeretném kérni. Két AX92U-t használok AiMesh rendszerben, kábeles összeköttetéssel. Gyakran fordul elő, hogy az Arlo kamera vagy az okos termosztát offline állapotúnak látszik, utána negyed órával pedig helyreáll a kapcsolat. (Az Arlo kábelen kapcsolódik a fő routerhez, a termosztát wifi-n). Gondoltam belenézek a router syslogjába, hátha látszik, hogy mi történik velük ilyenkor. Csak egy mezei felhasználó vagyok, nem igazán értem a hálózatok lelkivilágát, de nekem furcsa, hogy 2 nap alatt 4000 sornyi bejegyzés van a logban. Tele van ilyenekkel több tucat soron keresztül:
    Mar 12 17:20:16 kernel: net_ratelimit: 7 callbacks suppressed
    Mar 12 17:20:28 kernel: net_ratelimit: 14 callbacks suppressed
    Mar 12 17:20:36 kernel: net_ratelimit: 57 callbacks suppressed
    Mar 12 17:20:43 kernel: net_ratelimit: 5 callbacks suppressed
    Mar 12 17:20:48 kernel: net_ratelimit: 20 callbacks suppressed
    Mar 12 17:20:58 kernel: net_ratelimit: 23 callbacks suppressed
    Mar 12 17:21:45 kernel: net_ratelimit: 72457 callbacks suppressed
    Mar 12 17:22:08 kernel: net_ratelimit: 3 callbacks suppressed

    Meg ilyen le-föl csatlakozásokkal:
    [kép]

    Mondjuk ez épp egy Apple watch, de a telefonoknál (iPhone-ok) is rengeteg ilyen bejegyzés van, amikor nem mozognak semerre, csak egy szobán belül vannak. Ez normális jelenség, vagy valami nincs rendben hálózattal? (Mondjuk pont a kameráról, ill termosztátról nem találtam bejegyzést az egész logban, pedig volt amikor offline-nak jelezte őket az applikációjuk.)

  • bgaborj

    csendes tag

    Tudnátok segíteni abban, hogy hol találok egy szájbarágós leírást arról, hogy hogyan lehet az ASUS routeren a Wireguard-ot beüzemelni úgy, hogy simán tudjak kapcsolódni a routerre kötött eszközökhöz? Az OpenVPN-nel, csak elindítottam a kliens programot laptopon vagy telefonon, rácsatlakozott a routerre, és rögtön úgy értem el minden eszközt az IP címével, mintha az otthoni hálózaton lennék (végül is ez lenne a VPN lényege).
    A Wireguarddal ez nem megy. Felépítem a tunnelt (az ASUS supporton lévő leírás alapján), a kliensprogram visszajelez zölden, hogy aktív, és semmit sem érek el. Hálózati dolgokban tájékozatlan felhasználó vagyok, nekem a layer3 semmit nem mond.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák