Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Yutani

    nagyúr

    válasz #09256960 #53474 üzenetére

    Van a scalpernek magyar megfelelője, mégpedig a nyerészkedő. Csak angolul minden is jobban hangzik, mint a magyarul. Ugye, Rozsomák?

    #tarcsad

  • Petykemano

    veterán

    válasz #09256960 #53474 üzenetére

    Én nem hiszem, hogy ez csakis a gyártással vagy gyártókapacitással függene össze.
    Mármint persze világos, hogy a gyártókapacitás kevés mindenki kiszolgálására... de hogyhogy eddig elég volt? az AMD nem váltott gyártástechnológiát, az nvidia 1 csak általa használd node-ról ment át egy csak általa használt node-ra. És állítólag nem csak az új termékek fogytak el a polcokról, hanem a régebbiek is. Ha hiány van a 8nm-ből, az nvidia például vidáman adhatna 2080Ti-ket is, azt is megvennék, nem? De.

    A kereslet megnőhetett... De én nem gondolnám, hogy a zen3 akkora hatalmas durranás lenne, hogy most azért mindenki hanyatt homlok futna érte és többszörös lenne a kereslet. És szerintem a gpu-k sem. Lett előrelépés, de azért már az MSRP is olyan magas, hogy azért nem fog minden pascal tulajdonos rohanni a boltba. Szerintem. A mainstream, nagy volumenű kártyákat még ki se adták.

    Ahelyett, vagy azon kívül, hogy nincs elég kapacitás, valami mást sejtek. Magyarán szerintem nem az van, hogy az ellátási láncok háborítatlanok, csak a megszokott piacokon nagyobb a kereslet és nem bírják a konténerhajók vagy repülők.

    Egyrészt van a covid. Erről már volt szó, hogy mivel nincs légi utasközlekedés, ezért minimum lassítja, de méginkább jelentősen drágítja a szállítást.

    Ez mondjuk olyan globális vállalatoknak, mint az asus vagy egyebek már önmagában lehet egy olyan tényező, hogy jobban megérheti más piacokra szállítani. Például kínába vagy az indiai óceáni térségbe. A második gondolatom tehát ez, hogy valahogy a felboruló ellátási láncok miatt jelentősen megdrágult az atlanti térségbe való terítés. Például ha eddig kvázi ingyen szállítottak a repülőgépeken, ami elég gyors, de most nincs annyi repülő, akkor az egy forgalmazónak lehet, hogy nem éri meg, hogy 2-3 hétig álljon a pénze egy hajón levő konténerben levő kártyákban, míg az eljut az atlanti térségbe, mikor ugyanazt az árut el tudja passzolni közelebb is. Lehet, hogy a haszon kisebb egy szállítmányon, de 3x gyorsabban besöpri és fordulhat újra.

    Ugyanennek lehet geopolitikai oka is. Kína eléggé megerősödött az indiai óceáni térségben. Bár Kína igyekszik önálló lábra állni chipgyártásban, de ettől függetlenül addig akár önös érdeke is lehet, hogy a TSMC gyártókapacitását saját céljaira fordítsa, de legalábbis akadályozza a legyártott termékek eljutását a geopolitikai konkurrens országokba. Ez nyilván nem jelenti azt, hogy az gyártó cégeknek ne lenne bevétele. Nekik mindegy ki fizet az áruért, ha mindent megvesznek.

    A másik dolog meg hogy állítólag minden idők legmagasabb árszínvonalán van a bitcoin. Valószínűleg bitcoint már nem bányásznak gpu-val, de mehet wafer célhardverre, vagy lehet gpu-val bányászni más pénzeket. Azt is mondják, hogy az nvidia kártyák zsákszámra mennek ilyen célra.

    Ha a TSMC drágít, annak azért lehet a dráguláson kívül jótékony következménye is.
    Az alternatív gyártók mindig is úgy születtek és nyertek teret, hogy alternatívát tudtak nyújtani. Kevésbé fejlett, de olcsóbb alternatívát. Még mindig reménykedhetnénk 12nm-es (GF/TSMC) backportokban, esetleg, hogy alternatív 7nm-es gyártástechnológán (SMIC/GF) megszületik valami. Mondjuk sajnos szerintem ez nem az AMD/NVidia/Intel részéről fog megjelenni. Az az érzésem, hogy ezek a cégek túlságosan el vannak foglalva a magas marzs hajhászásával ahhoz, hogy foglalkozzanak kisemberek $200-os problémáival.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák