Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ddekany

    veterán

    válasz nubreed #201 üzenetére

    Ezt oda is írtam, hogy ma már bizonyos, hogy megoldható vallás nélkül a társdalom működtetése (úgy értem, reális eséllyel). De ez már nagyon más világ, mint sok száz, meg pláne pár ezer éve (amikor ugyan ez volt annyira esélytelen, hogy meg se történt). Sőt, most már talán nem is túl reális, hogy meggyőződéses vallásos embereket nevelj ki, mert túl sokat tudnak a világ működéséről, és ez csak egyre fokozódik. Aztán persze kérdés, hogy mit értünk vallás alatt. Én itt olyan hitet értettem, amiben valami misztikus BS miatt van valami felsőbb értelem, felsőbb cél, jellemzően arra az ötletre alapozva, hogy mikor meghalsz, az valójában nem a vég neked (azaz, van egy halhatatlan lelked). Na, ilyeneket sok száz évvel ezelőtti emberrel el lehet képzelni, hogy mennyivel könnyebb elhitetni.

    [ Szerkesztve ]

  • Vesa

    veterán

    válasz nubreed #201 üzenetére

    +1
    Olyannyira, hogy a kettőnek semmi köze egymáshoz! Az erkölcs kultúrkör függő. Bizonyos kultúrákban egy tehén legyilkolása főben járó bűn, máshol ipari szinten gyilkolják őket és kb. senkit nem érdekel. De lehetne példának hozni a többnejűségtől kezdve ezer dolgot. Az erkölcsi normákat egy adott csoporton belül alakítják ki, és semmi közük a valláshoz. Maximum annyiban, hogy néhány vallás kisajátította magának, mintha erkölcs nem létezhetne vallás nélkül, de ez kb. az egyik legnagyobb hazugságuk.

    fatpingvin
    Igen, a papok közötti melegekkel kapcsolatos kiigazításod helyes, és ez így valóban pontosabb megfogalmazás!

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

Új hozzászólás Aktív témák