Aktív témák

  • Adi

    senior tag

    Mint jólnevelt Unix/Linux-buzihoz illik, régóta vágyódtam valami nem x86-os procijú gépre, lehetőleg olyanra, amivel lehet is valamit csinálni, azon túl, hogy jól néz ki. :) Pl. egy Sunra.

    Nemrégiben sikerült is beszereznem egy Sun Ultra 1/170-et, és most ezzel fogom elkápráztatni a kedves közönséget. Előre jelzem, hogy kb. 1996-97-es technológiáról van szó! :) Akiben közben esetleg olyan kellemetlen érzés manifesztálódik, hogy a nemrégiben összerakott csúcsteljesítményű PC-je most kezd lassan annyit tudni, mint ez a gép 7-8 éve, az nem a véletlen műve. :D

    Miről is beszélünk pontosan? Itt van a gép adatlapja a Sun honlapján: Bővebben: link

    Tehát ebben van:

    - egy 167 MHz-es, 64 bites Sun UltraSPARC proci (ha jól rémlik, ebben 512 kB cache)
    - 128 MB 5V-os ECC DIMM RAM (de nem SD!)
    - 2x2 GB hot-swap SCSI vinyó (ebben speciel 2 IBM)
    - egy 12x-es Toshiba CD-olvasó
    - egy 3,5''-os FDD
    - egy plusz 10/100-as ethernetkártya (a HME 1. verziója, ha jó adatokat találtam meg róla, a Solaris csak a 2.5-2.6-ig támogatja, de a Linux és az OpenBSD szereti ezt is)
    - egy cgsix nevű 8 bites színmélységű framebuffer kártya (igen, 256 színnel :) )

    Valamint van hozzá egy billentyűzetem, egy egerem és egy Sun 13W3 -> BNC monitorcsatim, amivel nem tudok mit kezdeni, mert nincs ilyen monitorom. :) De nem is kell, mert a framebuffer kártyát kiszedtem belőle és soros konzolon nyomulok. :)

    A gépre hosszú távon OpenBSD-t akarok rakni, tűzfalnak, de egyelőre csak tanulgatni.

    A tájékozatlan érdeklődők kedvéért: a proci CPU teljesítményben kb. egy 180 MHz-es PentiumPro körül van, FPU-ban viszont jóval több, egy 3-400 MHz-es P2-essel egyenrangú. Mindez nem azért, mert a SPARC ennyire gyors, hanem azért, mert az Intel procik FPU-ja ennyire szar. :DDD Emellett a SPARC-okban tömérdek regiszter van és a Unixok gyors futtatásához szükséges tulajdonságokkal vértezték föl őket, pl. forgó regiszterablak, meg egyéb nyalánkságok.

    A sunos oldalon ha megnézitek az alaplap sematikus rajzát, az kicsit más, mint az enyém. Ebben ti. a procin már nincsen aktív hűtés, hanem csak egy irgalmatlan méretű borda, ami a cache vezérlőn és a cache memóriákon is folytatódik. A légáramlást meg a tápban forgó két - ha jól saccolom 80-as - venti biztosítja, emiatt az egész nagyon halk. Pluszban van a gépben még az elejében egy vékony ventillátor, ami a winchesterekre szívja be a hűvös levegőt, és az egész együtt, a gép bal oldalán távozik.

    A gép egy kissé poros volt, így kitakarítottam és csináltam is erről fotókat, de ezt majd csak a következő valamelyik nap pakolom föl, mert most mindjárt elalszom. :)

    ldm start-reconf primary

Aktív témák