Aktív témák

  • Adi

    senior tag

    No, ezt muszáj nekem is kipróbálnom, lássuk csak. :)

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Na, végigszánkáztam pár hasonszőrű naplót, már tudom is, hogy mit kell csinálnom! :) Megírom ide a frusztrációimat, mert mindenki ezt teszi. :DDD Nagy, kollektív analízisnek veti alá magát minden ilyen módon megnyiló ember.

    Parci, lehessen már kommentálni az egyes blogokat! :) De szívesen beszólnék magamnak, hogy ''öreg, de egy balfasz vagy!'' :DDD

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Szervusztok Gyerekek!

    Ez egy ismeretterjesztő naplóbejegyzés lesz.

    Bizonyára hallottatok már arról, hogy az internet egy veszélyes hely. Mondta ezt apu is, mondta ezt anyu is, márpedig nekik csak igazuk van, mert a tévében látták! De sunyi embereknek mondta az internetezőket Dévényi Tibi bácsi is, ő pedig már csak nem tévedhet, hiszen nagyon jó ember, annyi kívánságot teljesít! Sőt, nyilatkozott ebben a témában már több, igen okosnak számító politikus bácsi is, egyenesen az Informatikai és Hírközlési Minisztériumból, márpedig ha ők ott dolgoznak és ennyire magas pozíciót töltenek be, akkor bizonyára nagyon értik a dolgukat!

    Ehhez szeretném én, a magam szerény eszközeivel hozzátenni a saját tudásomat, mert aggódom a sorsotok felett. Ha nem akarjátok, hogy a gyermeki, ártatlan lelketek maradandóan károsodjon, akkor eszetekbe ne jusson megnézni ilyen site-okat: Bővebben: link! Arra meg végképp ne gondoljatok, hogy apu és anyu örülne neki, ha megnéznétek ezt a site-ot: Bővebben: link. Még a végén esetleg lehányjátok a Sulinet Expressz keretében vett csillogó, remek, új számítógépet, és a Codegen táp rövidzárlatot csinál, ez alkalommal kivételesen nem magától. Mit mondtok, hogy nektek nem is ilyen táp van a gépben? Hanem JNC, Mercury, KNE, Acorp, Vargáné és Tsa Bt.? Teljesen mindegy, csak a címke más rajta.

    Legyetek jók, és továbbra is kövessétek szorgosan figyelemmel Adi bácsi naplóját!

    :DDD

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Nocsak, nocsak. Most látom, hogy Keopsz ténykedésének köszönhetően nem csak, hogy a 3-4-es bejegyzés hiányzik, hanem a sorszámuk is!

    1, 2, 5, az Antiochiai Szent Kézigránát már ki is van biztosítva! :D

    ldm start-reconf primary

  • PostMan

    csendes tag

    válasz Adi #6 üzenetére

    KME, édesem. Nem kNe.
    Még megtéveszted a vérszemet kapott, de mást keresni vágyó potentát vevőjelölteket...
    Ejnye-bejnye!

    /ezúton szeretnénk megkérni mindenkit (minden arra jogosultat), h senkinek a blogját, szegény adijét pedig kiváltképp, ne piszkálja beszólásokkal, a blog nem nyilvános fórum, nem, mert csak. :) sorry adi, postika nevében is../

    megszűnt user: PostMan

  • Adi

    senior tag

    Nem tudom, hogy ki moderálta ki, de köszi. :) Postmantől ezt már megszoktuk, nem is várunk tőle többet, már az is jó lenne, ha végre befejezné a 8 általánost így a harmincas évei elején. :DDD

    Visszatérve az előző, ifjúságnevelős beírásomra, remélhetőleg sokan besz*ptátok. :DDD Pedig én mondtam, hogy ne nézzétek meg! :))) Remélem, hogy mindenki utálkozva ugyanolyan jót röhögött rajta, mint amikor engem is megszivattak ezekkel. :D

    De legyen talán valam értelmes is a naplóban, miről írjak ma nektek? Nem is tudom. Inkább nyitok egy új bejegyzést.

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Na, evribodri. Jól - és fölöslegesen - fölb*sztam az agyamat, mint itt látható: Bővebben: link

    Parci, mellesleg megcsinálhatnád azt a motorban, hogyha a PH-n belülre mutat egy kapocs, akkor nem nyit új ablakot. :)

    Visszakanyarodva: most egy kegyetlen, kemény történet következik. Örök naív vagyok és azt hiszem, hogy észhez lehet téríteni az embereket, de hát sajnos ez nem így van. Aki önmaga nem akar változni, azt kívülről nem lehet rákényszeríteni.

    HORROR! :D

    A fönt bekapcsolt hozzászólásomban írtam, hogy a Windows legnagyobb problémája, hogy az emberek igényszintjét leviszi, röviden: igénytelenné teszi őket. Kedves olvasó, Windowst használsz? Nézz magadba kicsit! Ugye magától értetődőnek tartod, hogy időnként a gépedet újra kell telepíteni? Néha lefagy az oprendszer? Néha csinál olyan dolgokat, amiket előtte nem csinált, és a konfigurációban semmit nem változtattál? Néha beszop a Windows egy-egy férget, vírust és emiatt jó adag bosszúságot okoz, le kell vakarni, s közben nem tudsz dolgozni?

    Az ellenpélda esetleg sokkolni fog. :DDD

    A jelenleg munkaállomásnak használt itthoni gépemet ti. még 1996-97-ben telepítettem, amikor a Debian Linuxból kijött az 1.1-es verzió. Ez Buzz kódnévevn futott még, és talán 1 CD-re ráfért. :)

    Azóta ez a rendszer már párszor gépet és winchestert ''váltott maga alatt'', de soha nem telepítettem újra, csak az újabb és újabb CD-kről frissítettem. Amióta szélessávú kapcsolatunk van itthon, azóta természetesen azon keresztül. Ami azonban lényeges, hogy némi reszelés és egyengetés után a cucc ment szépen tovább, mint előtte. Az adataimat meg közben nem kellett lementeni sem, mert azt megőrizte. Vinyóváltáskor persze másoltam mindent, ezeket is.

    Tehát a most használatos Debianom cirka 7-8 éve töretlenül működik a gépemen, a frissítések okozta kisebb-nagyobb zökkenőktől eltekintve gond nélkül. :)

    Közben persze volt olyan, hogy szerencsétlen gép lefagyott, esetleg csak az X szerver, ami másik gép és hálózat nélkül ugyanúgy használhatatlanná teszi a konzolt. De ezek mind visszavezethetőek voltak arra, hogy valamit én cigánykodtam vele. :) Pl. kísérletezés filerendszer-titkosítással (kiforratlan kernelmodul), vagy amikor egy Voodoo2 volt a gépben, akkor annak a béta driverei is csináltak furcsaságokat, meg ilyenek.

    Olyan viszont soha nem volt, hogy rendszerösszeomlás és esetleg emiatt adatvesztés. Nem törték meg a gépet a netről. Nem kapott vírust (Linuxon? Hahaha! :DDD) és férget sem. Nem vált ''önjáróvá'': a stabilra belőtt rendszer nem változott meg magától. Szóval tette a dolgát, ahogy kell, kivéve, amikor én nem hagytam. :)


    Esetleg utánam csinálná valaki ezt Windows platformon? :C

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Nahát, nahát, Sir Pocok érdekesnek ígérkező naplót indított, Bővebben: link

    De ugye nem a Beszélő Zenből láthatjuk viszont sorban az összes kóant? :)

    Rögtön itt egy, modern korunkhoz igazítva:

    Ha egy Windows-PC lefagy, és nincsen senki a közelben, aki ezt észrevegye és újraindítsa, akkor valóban lefagyott-e?

    :DDD

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    No, innét is hadd gratuláljak a Cyrus IMAP fejlesztőinek, hogy nem képesek egy olyan configure scriptet írni, ami HELYESEN találja meg a 4.2-es Berkeley DB-t. :(( Széjjelszívtam magam, amíg rájöttem, hogy az a probléma, hogy az db.h include file-ra magasról sz*rik és a házilag generált szimbólumok nem passzolnak azokhoz, amit a DLL exportál. :U

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Hm, ez még nem is minden, mert a saját, csomagolt com_err könyvtárát és az abban lévő cuccokat szépen összekeveri a Debian sajátjaival - így persze nem tud lefordítani mindent. :(( Bazzeg, akkor ne pakolják bele, vagy írjanak olyan configure scriptet, amiben MINDENT lehet állítani.

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Áhááá, ezt töröltem, én voltam itt a hülye. :DDD

    Lehet, hogy már aludni kéne inkább. :)

    [Szerkesztve]

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Áhem, ma jöttem rá, hogy mit fogok itt a nyilvánosság elé tárni! :DDD

    Kissé uncsi már, hogy irdatlan méretű cégek és szolgáltatók képtelenek beállítani a kimenő SMTP szervereiket normálisan, emiatt a fogadó fél szív, pontosabban nem ő, hanem az ügyfelei. Bizonyára ezeknél a vállalatoknál nincsen elég pénz arra, hogy megfizessenek egy hozzáértő rendszergazdát, aki az SMTP-re vonatkozó RFC-knek megfelelően állítja be az MTA-kat... :U

    Lássuk a versenyzőket! :DDD

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Először is üdvözöljük a tegnapi nappal a VRAM Rt-t, vagy Vodafone-t, ha úgy tetszik. Idézem az idevágó naplórészletet, természetesen a személyiségi jogokra ügyelve (az érzékeny dolgokat magyar szövegre cseréltem):

    Sep 13 17:39:20 SZERVERNÉV postfix/smtpd[24413]: NOQUEUE: reject: RCPT from mms.vodafone.hu[80.244.97.6]: 550 <ah1mmsmta1.mms.vodafone.hu>: Helo command rejected: Host not found; from=<TELEFONSZÁM@mms.vodafone.hu> to=<ÜGYFÉL@E-MAIL.CÍME> proto=ESMTP helo=<ah1mmsmta1.mms.vodafone.hu>

    Mi is itt a probléma? Az mms.vodafone.hu szerver volt szíves az SMTP kezdőfázisában (HELO) olyan host/domainnévvel bejelentkezni, ami az interneten nem látszik. Innét ajánlanám figyelmébe a 2821-es RFC-t az ott tevékenykedő rendszergazdáknak. :F Esetleg fölajánlhatom konzultációs szolgáltatásainkat. :D


    [Szerkesztve]

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Mint jólnevelt Unix/Linux-buzihoz illik, régóta vágyódtam valami nem x86-os procijú gépre, lehetőleg olyanra, amivel lehet is valamit csinálni, azon túl, hogy jól néz ki. :) Pl. egy Sunra.

    Nemrégiben sikerült is beszereznem egy Sun Ultra 1/170-et, és most ezzel fogom elkápráztatni a kedves közönséget. Előre jelzem, hogy kb. 1996-97-es technológiáról van szó! :) Akiben közben esetleg olyan kellemetlen érzés manifesztálódik, hogy a nemrégiben összerakott csúcsteljesítményű PC-je most kezd lassan annyit tudni, mint ez a gép 7-8 éve, az nem a véletlen műve. :D

    Miről is beszélünk pontosan? Itt van a gép adatlapja a Sun honlapján: Bővebben: link

    Tehát ebben van:

    - egy 167 MHz-es, 64 bites Sun UltraSPARC proci (ha jól rémlik, ebben 512 kB cache)
    - 128 MB 5V-os ECC DIMM RAM (de nem SD!)
    - 2x2 GB hot-swap SCSI vinyó (ebben speciel 2 IBM)
    - egy 12x-es Toshiba CD-olvasó
    - egy 3,5''-os FDD
    - egy plusz 10/100-as ethernetkártya (a HME 1. verziója, ha jó adatokat találtam meg róla, a Solaris csak a 2.5-2.6-ig támogatja, de a Linux és az OpenBSD szereti ezt is)
    - egy cgsix nevű 8 bites színmélységű framebuffer kártya (igen, 256 színnel :) )

    Valamint van hozzá egy billentyűzetem, egy egerem és egy Sun 13W3 -> BNC monitorcsatim, amivel nem tudok mit kezdeni, mert nincs ilyen monitorom. :) De nem is kell, mert a framebuffer kártyát kiszedtem belőle és soros konzolon nyomulok. :)

    A gépre hosszú távon OpenBSD-t akarok rakni, tűzfalnak, de egyelőre csak tanulgatni.

    A tájékozatlan érdeklődők kedvéért: a proci CPU teljesítményben kb. egy 180 MHz-es PentiumPro körül van, FPU-ban viszont jóval több, egy 3-400 MHz-es P2-essel egyenrangú. Mindez nem azért, mert a SPARC ennyire gyors, hanem azért, mert az Intel procik FPU-ja ennyire szar. :DDD Emellett a SPARC-okban tömérdek regiszter van és a Unixok gyors futtatásához szükséges tulajdonságokkal vértezték föl őket, pl. forgó regiszterablak, meg egyéb nyalánkságok.

    A sunos oldalon ha megnézitek az alaplap sematikus rajzát, az kicsit más, mint az enyém. Ebben ti. a procin már nincsen aktív hűtés, hanem csak egy irgalmatlan méretű borda, ami a cache vezérlőn és a cache memóriákon is folytatódik. A légáramlást meg a tápban forgó két - ha jól saccolom 80-as - venti biztosítja, emiatt az egész nagyon halk. Pluszban van a gépben még az elejében egy vékony ventillátor, ami a winchesterekre szívja be a hűvös levegőt, és az egész együtt, a gép bal oldalán távozik.

    A gép egy kissé poros volt, így kitakarítottam és csináltam is erről fotókat, de ezt majd csak a következő valamelyik nap pakolom föl, mert most mindjárt elalszom. :)

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Tesztnek itt egy kép azért. :)

    Levettem, mert ocsmányul kilóg. Össze kell még jobban nyomni mindet. :(

    [Szerkesztve]

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Parci, csinálj valamit a fórummotorral, vagy a CSS-sel, mert a 640x480-ra összenyomott kép is kilóg! :O Pedig az már amúgy is ronda.

    Na, majd kitalálok valamit. Legföljebb csak hivatkozásokat teszek a képekre, mint Guga. :)

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Hát emberek, eszetekbe ne jusson Parodontax fogkrémet venni, mert kib*szott sz*r, és még finom és nőies voltam. :DDD A barátnőm vett ma ilyet kíváncsiságból, de már megbánta. Az állagával nincs baj, az olyan, mint a szardellapaszta. Ellenben az íze! Mintha sózott penésszel mosna az ember fogat, brrr. :Y

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Na, próbálkozzunk egy ilyennel, ez egy Sun Ultra 1/170. :)

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Hohó, ez működik! :C

    Na, akkor elmesélem végre a Sun kitakarítását, képekkel illusztrálva. :)

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Naszóval. :)

    Megvettem, kissé poros volt szegénykém, tudjátok, az a finom por, ami beül a komputerekbe a sok éves használat alatt. Ezért szétkaptam, az alkalmas részeit áttöröltem nedves, enyhén tisztítószeres ruhával, a többiből meg kifújtam a port porpisztollyal - a túloldalon meg egy porszívó várta. :)


    Következnek a képek, kapcsok a nagy képekre, valamint persze feliratozom is. :))


    Bővebben: link

    Ez a Sun doboza belülről. A kép alsó részén (ahol álltam fotózás közben) van a gép hátulja, a bal oldalán a hosszúkás hely a tápegységé, jobbra tőle lesz majd az alaplap. Az elején a kábelsalátától balra a CD-olvasó és a kisfloppy, jobbra meg - a kalitkában - a két hot-swap SCSI merevlemez.



    Bővebben: link

    Ez ugyanaz, csak a gép bal oldaláról fotózva.



    Bővebben: link

    Tessék, ez meg a hot-swap panel hátulja. Innét jön tovább két szalagkábel: a fönti színes, fémszálas (ami alig látszik) a SCSI CD-olvasóba, az alsó szürke meg a floppyba. Ez utóbbiról egyelőre fogalmam sincs, hogy a gép hogyan kommunikál vele, mert a panelről az alaplapra egyetlen kábel megy - mintha a floppyt is a SCSI buszon érné el. Ezt még ki kell derítenem. :)



    Bővebben: link

    Ez a műanyagpanel a gép elején van, benne a hangszóró (kb, mint a PC-k beépített dudája), no meg egy vékony és igen halk venti, ami a külső, hűvös ájert szívja be elölről a winchesterekre.

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag


    Bővebben: link

    Itt látható az előbbi panel, már a helyére rakva. A ventillátort így utólag, föntről kell belecsúsztatni és bepattintani. Értelemszerűen ez a fémlap itt, ami takarja, a gép eleje.



    Bővebben: link

    A ventillátor a helyén.



    Bővebben: link

    Ez a CD-olvasó és az FDD modulja, kifordítva és fejjel lefelé. Az egész gépre jellemző amúgy, ami erre is: szinte sec-perc alatt és elég egyszerűen szétszedhető (bár nem csavarmentes!). Látszik rajta, hogy meglehetősen átgondolt tervezés eredménye, ha bármi gáz van a géppel, egy szervíztechnikus igen hamar tudja a rossz alkatrészt cserélni.



    Bővebben: link


    Bővebben: link

    Két fotó a modulról, elölről. Az egyik túl sötét, a másik túl világos, átlagoljátok! :DDD



    Bővebben: link

    Beszerelésre készen, a táp- és adatkábelek bedugva. Fejjel lefelé áll még mindig, a winchesterek tokjára téve, ui. innét kell befordítani a helyére.



    Bővebben: link

    No, itt már visszafordítva rendes helyzetbe és a helyére illesztve. A floppy mellett kétoldalt van két lyuk, oda jön a 2 csavar, ami az egészet rögzíti. Persze nem csak ez tartja, hanem a modul alján van néhány lyuk, ahova a ház aljából kiálló lemezek kapaszkodnak bele, az előző képen látszik is. Mindenesetre becsavarozás után nagyon masszív az egész.



    Bővebben: link

    No, tessék, ezen már be is van csavarozva. Plusz egyben lekaptam a gép tápját is, mert a következő beszerelendő alkatrész ez. Mint látható, billenőkapcsoló van rajta, a gép képes magát ki-bekapcsolni. Ne felejtsük el, hogy 96-97-et írtunk, amikor ez a gép megjelent, az akkor éppen terjedni kezdő ATX-es Pentium 1-esek még éppen, hogy csak tudtak ilyeneket APM-mel. Itt komplett operációs rendszer-szintű támogatása van a dolognak: belépve a CDE környezetbe a gép a billentyűzet jobb felső sarkában található gombbal kikapcsolható, majd vissza is.

    Innét is üdvözlöm az idióta tajvani és egyéb billentyűzetgyártókat, akik a kikapcsológombot a billentyűzeten berakták jól a kurzormozgató gombok fölé, így az ember igen könnyedén félrenyúlhat. Talán nem ártana a Sun billentyűzeteit megnézni, ha lopunk, akkor legalább jól lopjunk! :O

    Visszatérve a tápra: baromi nehéz, tele van alkatrészekkel, és az ellentétes - belső - oldalán két 80-es ventivel. Ezek szívják be a tápon keresztül a hűvös levegőt, majd fújják át az egész gépen, mint egy légcsatornán. De lesz majd kép róla.

    [Szerkesztve]

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag


    Bővebben: link

    Még egy kép a tápról, csak mert olyan szép. Ez nem Codegen. :DDD



    Bővebben: link

    Ez ismét a táp, csak a gép belseje felé néző oldala, az említett két ventillátorral. Igen csöndesek!



    Bővebben: link


    Bővebben: link

    Két fotó a tápról, immáron beszerelve. Ez egyébként a gép bal oldala és a háta, a bal első saroknál jól látszódik a floppy és a CD-olvasó (igen, oldalról és jobb kézzel lehet ezeket elérni, ha az ember előtte ül), valamint itt a táp hátuljánál a csatlakozók és a kapcsoló. Mint látható, a bal oldal minden más részén szellőző van, beömlőnyílás a friss levegőnek a tápba.


    [Szerkesztve]

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag


    Bővebben: link

    Ez a gép alaplapja. Rögtön feltűnik az igen dzsesszes megoldás, hogy a gép hátlapját és az alaplapot összeépítették egy modulba, ami bár széjjelszedhető, de az egyszerűség kedvéért a gépbe együtt rakható be. Hátulról kell becsúsztatni amúgy, egy műanyag sínpáron, majd ez is látszani fog.

    Az egyes részek, a képen távolodva:

    - hátul a különféle csatlakozók és a bővítőkártyák helyei
    - a nagy üres részen a mindenféle memória, SCSI, ethernet, stb. vezérlők, de pontosan nem tudom (még), hogy melyik IC mit csinál
    - egy fém keresztmerevítő
    - bal oldalon egy, jobb oldalon kettő SBUS-csatlakozó. Ezek néznek ki úgy, mintha egy sok tűs SCSI-csatlakozó lenne. A jobboldali mellett jól látszik a fehér, műanyag rögzítőmechanizmus, a bal oldali melletti feketét kissé nehezebb észrevenni.
    - bal fölső sarok: a processzor, a cache-vezérlő és a cache maga. Az egész hóbelevanc izmos méretű hűtőbordákkal fedve külön-külön, és az egész lenyomatva azzal az átlátszó plexilemezzel, valamint alatta a sárga szivaccsal. Mivel a táp oldalról fújja rá a hűvöset, ezért a borda kialakításának köszönhetően az szabadon átmegy rajta.
    - jobb fölső sarok: memóriamodulok. A gépben 2x64 MB van, amúgy összesen 8 modul rakható bele és 1 GB memóriát képes kezelni. DSIMM modulok rakhatóak bele, tudomásom szerint ezek 64 bitesek, ergo a memóriaelérése kétcsatornás. Csókoltatom az Intel 865/875-ös chipkészletét, amiben volt szíves ezt újra föltalálni. :DDD (Egyébként az Intelnek a 486-os időkben már volt egy ilyen chipsetje, a Saturn ZX, nekem van is egy ilyen Asus 486-os lapom, az is kétcsatornás volt.)
    - jobb fölső sarok, az alaplap pereme: tápcsatlakozók, SCSI- és floppycsatlakozó. Éppen csak látszik a memóriák mögött.



    Bővebben: link

    Ez újra az alaplap, csak most már a másik oldaláról és közelebbről. Itt sokkal jobban látszódik a procin levő borda, valamint a gyorstáron és a vezérlőjén levő is, amit a plexi és a szivacs lenyomnak.
    A SCSI- és floppycsatlakozó az az élcsatlakozó a bal oldalon, az alaplap peremén, a fekete és a fehér dugó középtájon a tápé. A kiálló fehér műanyag bizbasz :D az alaplap rögzítését van hivatva elősegíteni, az FDD/CDD modulhoz hasonlóan ez is a gép aljában lévő kivágott-hajlított fémfülekbe kapaszkodik bele.

    Apropó, visszatérve a procihűtésre! :) Megy itt a nyávogás PC-fronton, hogy a hűtők egyre nehezebbek, nem lehet őket jól rögzíteni, több típusnál is ki kell szedni a házból az alaplapot és kész erényövet fölszerelni rá alul, hogy a fölső részén rárakott borda ne szakadjon le. Akkor most bemutatjuk, hogy hogyan lehet rögzíteni a procihűtőt hatékonyan, íme:



    Nagyobb kép és további infók róla angolul: Bővebben: link

    Igen, jól látható, rá lehet csavarozni a hűtőt csőkulccsal. A DEC Alphán lehetett pl. még így rögzíteni a hűtőbordát. Kíváncsi vagyok, hogy a PC-ipar eljut-e ide valaha is... :U De térjünk vissza az ÉN gépemhez! :D



    Bővebben: link


    Bővebben: link

    Két felülnézeti kép az alaplapról.



    Bővebben: link


    Bővebben: link

    Itt tolom éppen az alaplapot be a helyére. A doboz szélénél jól látható a műanyag sín, ami tartja, a közelebbi oldalon a táp sajnos takarja.



    Bővebben: link


    Bővebben: link


    Bővebben: link

    Alaplap a helyén, ollé! :) Ezeken a fotókon jól látható, hogy az egyik venti közvetlenül a processzor hűtőbordájára fújja rá a friss levegőt, illetve hogy a gépben minden úgy van kiképezve, hogy egy balról jobbra haladó szélcsatornát alkosson. A bővítőkártyák is, ez majd a következő fotókon fog látszódni.

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Viszont most egy kis szünet következik, megyek aludni. Néha azt is kell, mert jó dolog; no meg ha az ember az eszével keresi a kenyerét, akkor abszolúte szükséges is, a karbantartás végett. :)

    Vajon a nulla IQ pornósztárok mit csinálhatnak hasonló célból? :D

    Menjetek ti is aludni, az ügyesebbje úgyis meg tudja nézni a többi képet is, a feliratozást meg majd az egyik nap folytatom. Jó éjt, ding-ding-ding-ding.... :DDD

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Folytatni kéne már ezt itt bakker, mert hogyan néz már ki?! :D Csak soha nincs rá vagy időm, vagy energiám, vagy egyik se. :(

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Na, haladjunk tovább ezzel a Sun-gyerekkel, erőt veszek magamon. Legalább lásson az átlag Prohardver-látogató egyszer egy igazi komputert is, ne csak mindig PC-t. :DDD

    [kép]

    Bővebben: link

    Itt látható a gép segge. A fölső SBUS-bővítőhelyről barbár módon kiszedtem a kártyát, ott volt a framebuffer. Mivel monitorom nincs hozzá, ezért valahogy erőszakkal rá kellett beszélni, hogy a soros konzolt használja. Éppen ezért a billentyűzetet-egeret is lehúztam róla, ettől végre rájött, hogy mit akarok tőle.

    Föntről a második kártya a plusz 10/100-as ethernet-, alatta meg az alaplapi SCSI-csatlakozó látható, mellette meg a CS4231-es (ha jól rémlik) hangchip ki- és bemenetei.

    [kép]

    Bővebben: link

    [kép]

    Bővebben: link

    Itt látható oldalról az előbb említett 10/100-as ethernet-kártya.

    [kép]

    Bővebben: link

    [kép]

    Bővebben: link

    [kép]

    Bővebben: link

    A kedves közönség és a fotó kedvéért visszaraktam a framebuffer-kártyát a gépbe. :)

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    [kép]

    Bővebben: link

    Ez itt a gép bal oldala. Elemzésünk tárgya mostantól az lesz, hogy a kép jobb szélén látható kalicka bizony egy két fiókos vinyószekrényke, mégpedig üzem közben cserélhető, hot-swap vinyóknak kialakítva. Persze SCSI, és ne felejtsük el, hogy 97 környékét írjuk - a mai PC-kben még mindig nem képesek (tisztelet a kivételnek) ilyet csinálni, az örvendetesen terjedő SATA ellenére sem. :(

    [kép]

    Bővebben: link

    [kép]

    Bővebben: link

    [kép]

    Bővebben: link

    A két db. 2 GB-os vinyó kiszedve, visszadugva, bedutyizva. :) A rácsos ajtócska úgy nyitható, hogy a bal szélén levő félkör alakú lyukba kell beleilleszteni egy csavarhúzót és finoman kifeszíteni - rugalmas lemezek tartják a helyén.

    Kiegészítés: pontosabban rugalmas lemezek ÉS a jobb oldalon látható két fülecske, ami zsanér-szerűen akad bele a házba.


    [Szerkesztve]

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    [kép]

    Bővebben: link

    A gép belseje, minden alkatrész a helyén, csak a ''motorháztető'' hiányzik. Figyeljük meg a kép jobb fölső sarkában elhelyezkedő igen helyes körtemintás teásbögrémet! :D

    Emellett a beavatott szemlélő észreveheti a Hegyvidék című kerületi (XII.) újságunk igen ötletes alternatív felhasználását is: a fenyőfa étkezőasztalunk összekarcolását meggátolandó raktam a gép alá. Mitnyan György önreklámújsága erre kiváló, krumplihéjat is nagy hatásfokkal lehet bele pucolni, gyújtósként viszont még nem teszteltem. :DDD Legyen az ember ötletes, ha már két hetente bedobálják a postaládájába ezt a, hm, hulladékot.

    [kép]

    Bővebben: link

    Ez a gép hátulja, összeszerelve már. Önjelölt Sólyomszemeknek jegyzem meg gyorsan, hogy a framegrabber kártya ugyan itt benne van, de később kiszedtem, itt van a polcon mellettem. Tényleg, nem kell valakinek? :) Eladó. Valami horribilis áron persze, jelentkezni e-mailben lehet. :)

    A háttérben a géptisztításban résztvevő Clin és porpisztoly látszódik, valamint az elmetisztításban jeleskedő teáskancsónk. :)

    [kép]

    Bővebben: link

    Itt a tápegység a delejdugókkal, valamint a házrögzítő csavar kis füle. Megfelelő méretű lakattal a ház lezárható, a júzer nem tud beleturkálni, ami pl. vállalati környezetben igen egészséges.

    [kép]

    Bővebben: link

    A CD-olvasó és a floppymeghajtó. Ha még nem írtam volna le: ez utóbbin nincs gomb (ahogy a Macintosh-ok floppyjain se volt), a lemezt szoftveresen lehet kiadatni.



    [Szerkesztve]

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Következik akkor néhány kép az összeszerelt, kitakarított gépről:

    [kép]

    Bővebben: link

    [kép]

    Bővebben: link

    [kép]

    Bővebben: link

    [kép]

    Bővebben: link

    [kép]

    Bővebben: link

    [kép]

    Bővebben: link

    A gép elejéről a papírmatricát sajnos nem tudtam jobban leszedni. Ezen a leltári száma volt, majd valami finom langyos vizes ronggyal megpróbálom ledörzsölni.

    Az utolsó előtti képre a PH! hölgyolvasói kedvéért becsempésztem egy kis finoman bújtatott erotikát is: a kép aljában a bal térdem látható, ahogy a gim gatyájában ülök a széken. :DDD


    Bár a bemutatóban jó hosszú szünetet tartottam, de azért remélem, hogy aki idetévedt és volt ideje végigolvasni, az élvezte. :)

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Hm, esetleg folytathatnám a naplót azzal, hogy a két szerverünk fotóit dokumentálom hasonló módon, biztos lenne érdeklődő. :B

    Bár tkp. nem tudom, hogy mi a fenéért ide írom ezt, amikor ott van a két saját vas és kirakhatnám a saját honlapomra is. :) No, majd meglátjuk. A címe lehetne valami olyasmi, hogy ''miért vagyok ekkora állat, hogy még 2003-2004-ben is Tualatin P3-akra építek szerver Xeonok helyett?'' De nem, ez nem jó, mert egy mondatban tudok rá válaszolni: ''azert, mert a P4 + Xeon egy fos, Opteronra meg nem volt még a cégnek pénze, no meg túlságosan új technológia ahhoz, hogy szerverben kaszkadőrködjünk vele''. :DDD Majd kitalálok valami jobbat.

    Ötletek? :)

    ldm start-reconf primary

Aktív témák