Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tinúviel

    csendes tag

    Sziasztok!

    Tanácsra van szükségem.

    4 éve használok Debian alapú disztrókat, 1 éve win nélkül. A Win8-hoz nincs és nem is lesz Intel GM45 driver, a Win7 pedig az Atheros wifimet nem szereti. Egyáltalán nem bántam meg a döntésem, csak azt, hogy nem hamarabb tettem meg. Annyira megszerettem a linuxot, hogy ha új gépet veszek, akkor azon is csak az fog futni.
    Jelenleg a Xubuntu 13.04-et használom, aránylag meg vagyok elégedve vele. Ennek ellenére szeretnék disztrót váltani, a *buntuk helyett valami mást megismerni. Hátha van jobb is.
    Régebben nagy megelégedéssel használtam a Linux Mintet, de az újabb kiadások nem valami stabilak nálam. A frissítés utáni kernel panic volt az utolsó csepp a porhárban, ráadásul mindez az LTS verzióban. Az unity több esélyt is kapott, mert szerettem az Ubuntu-t, de sem a teljesítménye, sem pedig a stabilitása (néha meghal a compiz) nem győzött meg. Érdekes módon a kde-nek, gnome shell-nek elég a gépem.

    Alternatívának először a Manjaro merült fel, mert sok jót hallottam róla. Azonban van néhány dolog, ami elbizonytalanít vele kapcsolatban. Mivel rolling release, ezért rossz esetben egy hibás frissítés hazavághatja a rendszert. Nem ismerem az Arch linuxot, így nem biztos, hogy tudnám kezelni a helyzetet. Arra sincs garancia, hogy nem szűnik meg néhány éven belül, mint sok másik fork.
    Érdekelt az új Suse is, ezért próbálgattam külön partíción. Jól néz ki és nagyon stabil. Tényleg sokkal jobban össze van rakva, mint a Kubuntu, cserébe az étvágya kicsit nagyobb. Semmilyen hibával nem találkoztam a 3 hét alatt, amíg használtam. Bár ez nem valami hosszú idő.
    A másik, amit megnéztem a Fedora 19 volt. Tetszik, de mivel az alapértelmezett gnome shell nem igazán áll kézre, ezért a kde vagy xfce spin jöhet szóba. Állítólag azokkal is jól működik. A rendszer egyébként már live cd-ről futtatva is fürgébbnek tűnt, mint az Ubuntu, Suse. Ez és a Suse is kiválóan felismerte a laptop összes alkatrészét, bónuszként az új androidos telefont is, amivel az Ubuntu kicsit megszenvedett.

    A tapasztaltabb felhasználóktól kérdem, hogy hosszabb távon melyik disztróra érdemes váltani? Egyiket sem ismerem annyira, hogy egyedül hozzam meg a döntést. DE-nek a kde és xfce között vacilálok. Bármelyikkel elvagyok, mindkettőt más miatt szeretem. Az lxde-t is sokáig használtam, de hiányosságai miatt le kellett mondanom róla. Alternatív megoldások is érdekelnek.

    Más jellegű kérdés: 4 gb ram esetén mindenképp kell 4gb swap a hibernáláshoz vagy elég 1-2 gb is, ha a rendszer nem használ többet?

    Előre is köszönöm a segítséget és bocs a kisregényért.

  • Tinúviel

    csendes tag

    Azt elfelejtettem mondani, hogy anyámék miatt lehetőleg magyar nyelvű legyen. Nekem nem gond az angol, de ők már kikapcsolni sem tudnák úgy a gépet :)
    Túl sokan dícsérik az Arch linuxot. Ennyire jó? Régebben megpróbáltam virtualboxban telepíteni, de már ott sem sokáig jutottam. Igaz, nem olvastam útmutatót hozzá.
    Átgondoltam a helyzetet. Mivel a win már nem foglal helyet és a Kubinak szánt 30 gb is túlzás szerintem, ezért lehet szó dual boot-ról. Kezdésnek mondjuk egy Fedora - Chakra páros kerül fel, aztán meglátom mikor leszek felkészülve az Arch telepítésére. Nem tudok választani közülük, mindkettő érdekel. A Suse időközben kiesett, mert olyan monstrumnak tűnik, tiszta windows feeling használni. Ubuntu és bármi, ami arra épül, egy darabig nem kell. Ma is szegmentációs hibát dobott a Kubuntu a rendszerbeállításokba belépve.
    Melyik rendszert érdemes előbb telepíteni? A Fedora-t vagy a Chakra-t?

    Köszönöm, az ajánlásokat :)

  • Tinúviel

    csendes tag

    A Centos-t én is néztem, de abban mintha túl régi kernel lenne. Nekem a 3.5-től működik a legjobban a gépem. Közben felraktam a Fedora 19 kde-t. Egy dolgot leszámítva mindent sikerült beállítani. Nagyon halk a lejátszás, hiába tekerem maximumra a hangerőt. Intel hd audio hangkártyám van. Az alsamixerbe belépve csak egy csúszka van, ami az Ubuntuban legalább 6 volt. Pavucontrol segítségébel ugyan sikerült nagyobb hangerőt kicsikarnom, de így meg recseg. A Suse is ezt csinálta, a Debian alapúak ugyanazzal a kernellel, driverrel nem. Mit kéne telepítenem vagy beállítanom? Tényleg élvezhetetlenül halk.

  • Tinúviel

    csendes tag

    Mostmár hibaüzenet is van indulásnál: fast tsc calibration failed. Bejelentkezéskor meg login failed, de azért beenged.
    Pedig olyan jól indult, de így kénytelen leszek mást keresni :(

  • Tinúviel

    csendes tag

    válasz bali93 #17960 üzenetére

    A Suse elvileg támogatja az uefi-t és látja a Win8-at. Én nem próbáltam, de a netes doksiban ez áll. Egy próbát megér, mert ez is nagyon jó disztró. Igaz, hogy a csapból is az Ubuntu folyik, de ez nem jelenti azt, hogy az legjobb.

Új hozzászólás Aktív témák