Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • peppa

    tag

    válasz BE4GLE #17 üzenetére

    Ahogy ezt a ddekany kolléga is említette a Képviseleti demokráciában 4 évente szavazhatsz valakire, aki helyetted dönt majd. Közvetlenül befolyásolni a jogalkotást ebben a modellben nem a "sima polgár" dolga, mert ezt a felelősséget és jogot átruházta másokra. Ettől még (jobb helyeken) a meghallgatásokon sok mindenki és sok módon hallathatja a hangját, de a megszavazott embereké a döntés joga, hiszen elviekben ők élvezik a többség bizalmát.

    A Részvételi demokráciában a klasszikusan megválasztott politikusok végrehajtói funkcióban vannak, és az országos/helyi közösségek feladata a döntési folyamat megszervezése és lebonyolítása és döntés meghozatala. Az ezzel járó felelősséget a "sima polgár" többnyire nem akarja, mert van elég baja az életben.

    Ahogy írtad "közvetlenül befolyásolni a jogalkotást" közvetlen egyéni felelősség nélkül nekem fából vaskarikának tűnik.

    Ha érdekel a dolog, Magyarországon Aba városában van ilyen kezdeményezés, vagy érdemes beszélni olyan szülőkkel, akik gyerekei Waldorf iskolába járnak, ott ez a folyamat zajlik kicsiben. Ahány hely annyiféleképpen, igen rémisztő is tud ez lenni :)

    [ Szerkesztve ]

  • ddekany

    veterán

    válasz BE4GLE #17 üzenetére

    "És borzasztó naiv vagy, ha azt hiszed, hogy te mint "sima polgár" egyenlő esélyekkel indulsz a kapitalista lobbival szemben."

    Amit mondasz az nehezen értelmezhető egy tökéletes világban is. Mert ott is, ha van egy cég, aki sok ezer embert alkalmaz, és egy adott területre (pl. GAI) fokuszál a nap minden percében, azzal szemben csakis valami másik nagyobb szerveződés lehet egyenrangú, mint amilyen valami állami vagy EU-s szerveződés. Hogy ők önzők meg korrumpálhatók, és sokszor nem képviselik az átlag ember érdekeit... hát ez a gond, meg az örök küzdelem.

Új hozzászólás Aktív témák