Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kékes525

    félisten

    válasz attiati #10603 üzenetére

    Csak olyan vizsgálatok vannak, amelyek a helyes maszkviselet hatásait elemzik. A helytelen viselésről nincs, mert azt hogy mi helytelen azt nagyon nehéz meghatározni egzaktul, az nagyon sokféle lehet. A helyes maszkviselésnek szerintem egyértelmű előnye van. Egyben viszont biztos vagyok, az emberek többsége nem tudja, hogy mi a helyes maszkviselés szabályai.

    [ Szerkesztve ]

    Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

  • #86564352

    törölt tag

    válasz attiati #10603 üzenetére

    Tüdőgyógyász doktornő maszk témában is: [link]
    önéletrajza komoly, külföldön is tanult, aktívan gyógyít, képben van mai tanulmányokkal

    Ceci néni önéletrajzát nem ilyen könnyű megtalálni, egy Wikipedia lapig jutottam. [link]
    Az sem túl bizalomgerjesztő kommunikáció állítanak valamit fent, aztán hirtelen törlik a "tájékoztatójukat".

    Az is érdekes a fideszes polgármesterek mégis sorra rendelik a lakosságnak a maszkokat, miért ha a hivatalos tájékoztató szerint nem szükséges? "Egészséges embernek nem szükséges" ilyen vírussal, ilyen lappangási idővel, tünetmentes terjesztőkkel, 72 óráig megmarad fémen, műanyagon tehát ilyen esetben ki számít "egészséges embernek"? Hiszen azt is mondják potenciálisan bárhol bárkitől elkapható. Egyre több tanulmányban közmegegyezés szinte már, hogy a tünetmentes lazán mászkáló fertőzöttek dobják meg a terjedést. Akkor talán mégis használna valamit a maszk.
    Az is érdekes naponta elmondják hány ezret varrnak a rabok, de kinek? A kórházi dolgozónak kevés mert nem N95, FFP3, az egészséges polgárnak pedig nem szükséges hordani szerintük a mezei maszkot se.

    Ceci néni mindig a WHO ajánlást emlegeti a maszkok kapcsán, (ebben a keleti és nyugati világ között vita van lásd lejjebb linken egy jó Time cikk) érdekes a szintén WHO ajánlás tesztelni, tesztelni, tesztelni témában na ott már nem olyan fontos mit mond a WHO? (csehek 3x, osztrákok 5x annyit teszteltek már)

    Szerintem minden olyan érvre amikor a maszkot helytelenül használják, jut tíz másik olyan érv hogy maszkban nem nyúlsz az arcodhoz vagy a lassú reflexűek nem emelik fel a könyöküket tüsszentéshez, akkor is VALAMENNYIT felfog. Esély csökkentés. Megszakad a lánc. Figyelni kell a használatára, ez egy eszköz. Nem mondjuk azt sem ne használjunk kést a konyhában, mert mi van ha a zöldség helyett az ujjad vágod. Ha ég a ház nem azon gondolkozom csak a legtutibb tűzoltó sisak és oxigéntartály ér valamit, hanem gyorsan magam elé rakok egy vizes rongyot.

    A legfontosabb a távolságtartás, azért még jó ideig eltart ez az egész. Jön az allergia szezon hamarosan, ha mögötted állok a Sparban két méterre, minek örülsz jobban: bízol benne gyorsan tudom elfojtani a tüsszentést, könyököm felemelni, vagy van rajtam maszk ami felfog valamennyit?

    Az egyéni rossz szokásokra rengeteg példa van, ehhez járvány sem kell: nyálazzák az ujjukat pénzszámolás és papírmunka közben, rágják a tollat, köpködnek, szemüket dörzsölik...

    Ázsiában volt már egy SARS "buli" és a szmog miatt sem furcsa a maszk viselése, elképzelhető a nyugati embereknek ez a mostani lesz a tanulókör?

    Hong Kong, Szingapúr, Dél-Korea, Japán... maszkban mászkálnak az emberek.

    Mit mondanak a hongkongi orvosok:
    https://time.com/5799964/coronavirus-face-mask-asia-us/

    Ez alapján a semminél többet ér, persze fontos a helyes használat is. A könyékbe tüsszentést is ezért mondják, más ha valaki "megtartja" magának a váladékai X százalékát vagy frontálisan bele a környezetbe. A maszk esély javítás.

    [ Szerkesztve ]

  • Rive

    veterán

    válasz attiati #10603 üzenetére

    Nem szoktam letárolni a forrásaimat :( Megpróbáltam most hirtelen előkeresni, de vagy a melóhelyi gépen volt, vagy túl régen már, mert még a history se segített.

    Kifejezetten a házi (tehát nem professzionális!) maszkviseletről kerestem adatokat. A DIY maszkok igazából véletlenül kerültek képbe.
    Lényegében minden forrás egyetértett abban, hogy ilyen körülmények között se a rendszeres, se a rendszerszerű viselet nem elvárható, illetve ezt a tanulmányok meg is erősítették.
    - negatív hatásról egyetlen egy tanulmány sem számolt be. Ebben voltak talán a legegyértelműbbek.
    - a megfigyelt hatékonyság elég változatos, nullától szignifikáns hatásig
    - kézmosással együtt (tehát csak kézmosás vagy csak maszk egyedül nem) viszont konkluzívan hatásosnak találta több tanulmány
    - FFP ill. N-minősítet maszkoktól elvárható emelt hatékonyság finoman szólva ... nem jelentkezett ilyen körülmények között.
    - műtősmaszk és DIY maszk közötti difi nem volt konkluzív.

    Arra az esetre, amikor a fertőzött kap maszkot, igazából nem találtam adatot (mármint, hogy real life vizsgálatot). Erre az oldalra a műtősmaszkok eredeti funkciója illetve a tünetmentes fertőzők eléggé elborzasztó száma ad alapot.

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

Új hozzászólás Aktív témák