Hirdetés

A repülőtéri testszkennerek akár az utcákra is átköltözhetnek

Habár az a technológia (Z Backscatter), melyet az American Science & Engineering nevű, massachusettsi cég fejlesztett ki, már nem tekinthető újnak, a megoldás mégis csak az elmúlt napokban kavart vihart, miután egyik képviselőjük elmesélte a Forbes magazin egyik munkatársának, hogy sikeres a termékük, és a mobil, kisteherautóra szerelt, borsos árú átvilágítóból már több mint 500 darabot értékesítettek az amerikai hadseregnek és egyéb rendfenntartó szerveknek. A kocsikba épített berendezés képes arra, hogy a hagyományosnál jobb minőségű röntgenfelvételeket készítsen a környzetéről, és eredetileg hadászati célokra fejlesztették ki, de a feltételezések szerint egyre többször alkalmazzák (alkalmazhatják) civil környezetben a terrrorizmus elleni fellépésre hivatkozva.

Hirdetés

A felháborodás oka, mint általában a megfigyelési ügyekben, hogy e berendezések alkalmazására csak most derült fény, és az, hogy ha értesítés nélkül figyelnek meg civileket, az az amerikai alkotmány negyedik kiegészítésébe ütközik.

A már rég működő technológia előtérbe kerülése felerősítette a személyiségi jogokért aggódók, illetve a különféle okokból a megfigyelést megnyugtató biztonsági intézkedésként kezelők közötti mind élesebb vitát.

Azóta történt

Előzmények

  • Mire használják a hatóságok a Google Mapset és a Facebookot?

    A szabálytalankodók lebuktatására. Az Egyesült Államokban engedély nélkül épített úszómedencéket, Indiában pedig szabálytalankodó sofőröket vadásznak online.

  • Felelősségre vonják a Google-t a Zümm miatt

    A civil szervezetek után most az amerikai törvényhozás tagjai is azt követelik, hogy vizsgálják meg a Google szolgáltatásának indulásakor tapasztalt kétes jelenségeket.

  • Kémkedett az ajándékba kapott laptop

    Az iskola olyan szoftvert telepített a diákok gépeire, mellyel távolról is be lehetett kapcsolni a webkamerát, de állításuk szerint ez csak egy biztonsági eszköz.