Elutasította a San Franciscó-i kerületi bíróság az USA igazságügyi minisztériumának azon keresetét, amely megakadályozta volna, hogy az Oracle bekebelezze a PeopleSoftot.
Hirdetés
Az illetékes amerikai szövetségi bíróság szerint a trösztellenes hatóságok túlságosan szűken értelmezték a vállalatirányítási szoftverek (enterprise resource planning, ERP) fogalmát, és ezért nem tudták bizonyítani, hogy az Oracle PeopleSoftra tett felvásárlási ajánlata versenyellenes volna. A két cég egyébként az évi 75 milliárd dollár értékű ERP-piac második és harmadik legnagyobb szolgáltatója. Az üzlet értéke 7,7 milliárd dollár lenne – derül ki a The Economist összefoglalójából. A PeopleSoft menedzsmentje az Oracle több ajánlatát elutasította az elmúlt hónapokban, mondván, hogy a vevő túl keveset ajánl a cégért, illetve, hogy a versenyhatóságok úgysem hagyják jóvá az egyesülést. Az utóbbi érv ereje most csökkent – kérdés, hogy az EU versenyhatósága hogyan dönt, illetve hogy az USA igazságügyi minisztériuma fellebbez-e.
Szakértők szerint ha az Oracle felvásárolná a PeopleSoftot, azzal csökkentené a különbséget közte és az ERP-piac vezető nagyvállalata, az SAP között (az előbbi cégek együttes árbevétele mintegy ötmilliárd dollár, az utóbbié körülbelül nyolcmilliárd). Emellett megszerezné a PeopleSoft humánerőforrás-modulját és riválisa teljes ügyfélbázisát. (Ez utóbbi Larry Ellison Oracle-vezér elismert célja.) Az Oracle többször hangsúlyozta, hogy idővel mindenképpen csak saját szoftvereit szeretné megtartani.
Ha a fúzió létrejönne, akkor az SAP és az Oracle mellett minden más ERP-cég árbevétele kevesebb lenne, mint 500 millió dollár – a tavalyi harmadik helyezett Microsoft Business Solution 600 milliós forgalma négy különböző szoftvert takar, s ugyanez igaz a negyedik SSA Globalra is –, az első ötöt a svéd IFS zárná mintegy 350 millió dollár árbevétellel. A Microsoft nem igazán tudna felzárkózni a vezető páros mellé, mivel a világ vezető nagyvállalatai szinte teljes egészében megtalálták ERP-szállítójukat, a középvállalati szektor pedig egymaga nem képes az előbbihez hasonló nagyságrendű piacot generálni.