Hirdetés

Boldogabb állatok? A sertések érzelmeit figyeli az AI

Európai tudósok álltak elő azzal az AI-algoritmussal, amely az állatok jóllétét javítaná.

Gyakran halljuk a kritikusoktól, hogy az AI-fejlesztéseknek nem sok értelme van, ezért sokan örülnek, ha hasznosnak tűnő projektről hallani. Ez most ilyen lehet. Olyan AI-algoritmust raktak össze európai tudósok, ami képes értelmezni a sertések hangjait, és végül létrejön egy eszköz, ami segít az állattartóknak abban, hogy javítsanak az állatok jóllétén.

Hirdetés

Az algoritmus elméletben képes lesz jelezni a sertések rossz érzéseit, ezáltal javítani a jóllétüket – mondja Elodie Mandel-Briefer biológus, aki egy dán egyetemen a tanulmány egyik vezetője.

A tudósok dán, német, svájci, francia, norvég és cseh egyetemekről működnek együtt, sertéshangok ezreit használták különböző élethelyzetekből, hogy kiderítsék, mi jelent pozitív és negatív érzelmeket. A szakemberek szerint az állattartók alapvetően most is meg tudják becsülni az állatok állapotát, de az eszközök alapvetően a fizikai állapotot nézik. Márpedig az állatok jóllétét is az érzelmeik határozzák meg, ezt pedig egyik farmon sem mérik.

Az eddigi tanulmányaik és az algoritmus szerint egyébként kevésbé voltak stresszesek a kint, szabadon, organikus farmon tartott sertések, amelyek bármilyen túrhatták a sarat. A kutatók szerint ha a rendszer kész lesz, akkor a farmokat is lehet címkézni, így a vevők tájékozottabb döntést hozhatnak. Az állattartók pedig mobilos appon látják majd, hogyan érzik magukat az állatok.

Azt persze eddig is tudták, hogy a rövid hangok általában pozitív érzelmeket fejeznek ki a sertéseknél, míg a hosszabbak diszkomfort-érzetet, mint amikor lökdösik egymást. A magas frekvenciájú hangok pedig a stresszt jelzik, fájdalom, harc, elválasztás esetén. A tudósok szerint azonban az AI azért segít sokat, mert a hangok tömegeit tudják feldolgozni, ezután pedig automatikusan felismerni, besorolni.

Azóta történt

Előzmények