Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    A 12.10-es Ununtu Daily build-ekben hozzáigazították már a Wubi-t a Windows 8 RTM bootloaderhez?

    Win8-am van és csak így képfileba szeretném telepíteni az Ubuntu-t, ha neki akarnék fogni OpenWRT-t fordítani forráskódból, ami csak Linux alatt megy...

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Van most egy UEFI-s gépen Win8 RTM és Ubuntu 12.10a, mindkettő x64
    Mivel UEFI, így maga az EUFI is szépen ellátja a bootloader szerepét némi trükközés után (úgy választok OS-t, hogy nyomokod a post screen-en az F11-et és kiválasztom az MS bootloader efi filet, egyébként betölti a legutóbb használtat).

    Hogy tudnám legyegyszerűbben lecserélni a 64-bites Ununtu-t 32-bitesre?
    Főleg úgy, hogy vélelneül se írjam felül a bootloadert, főleg ne az MBR-t, ami GPT lemezen nincs is...

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Kendek #4618 üzenetére

    Mit lenne érdemes megpróbálni, ha nem bootol be az Ubuntu 12.10?
    Nem tudom pontosan miért, de annyi rémlik, hogy mikor legutóbb leállítottam vele a gépet, akkor előtte felraktam a csomagkezelős frissítéseket.

    A legutolsó kernel (.18) Recovery Mode-ban sem jó semmire. A korábbiak eljutnak a szöveges menüig, de ha fsck-zni akarok, akkor lefagy, amint az ext4 partícióhoz nyúlna mountolás vagy ellenőrzés céljából (a FAT32-es EFI partíción még gond nélkül átrágja magát előtte ugyan arról a lemezről).

    Ami poén, hogy Windows 8 alól tök nyugisan tudom mountolni azt az ext4 partíciót (read-only módban használom a drivert, szóval szerintem nem ez vágta haza).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Nem a filerendszer volt a ludas. Azon akad ki, mikor az Intel fake-RAID0 blokk eszközt akarja összerakni. Egyszer hagytam addig szenvedni a régebbi kernelt recovery-be bootolva, míg kiírta hogy ez a gáz és nyomjak S-t.
    Utána friss kernellel is bootoltam, nem láttam semmit, de nyomkodtam az S-t, és bootolt.
    De fura, mert most tudom mountolni azt a RAID tömböt. :U

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Vajon miért nincs épp x64 PC ISO a 13.04 daily build-ek közt? [link]
    Nem pont ez manapság a legelterjedtebb platform? :U

    Nekem az asztali gép és a laptop is 64 bites EFI-vel bootol elsődleges Win8-at, így az x86-os ISO-t nem tudom külön partícióra telepíteni, mert ezeken nincs x64-es EFI mappa. Ezek csak MBR-be tudnak grub-ot telepíteni. (Még x64-es 12.10-es sem teljesen automatikus a dolog, de azzal meg tudom oldani.)

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Syl #5035 üzenetére

    Bár nem olvastam végig elejétől, de miért nem használsz DD-t?
    Egy-egy partíciót, vagy egy komplett lemezt is lementhetsz képfileba, úgy hogy közben tetszés szerint még tömöríttetheted is a tartalmát (ha pl lassú lemezre mentesz és elég gyors a CPU egy egyszerűbb tömörítési algoritmushoz, akkor kvázi ingyen csökken a méret, sőt, akár gyorsul a teljes folyamat, mert kevesebbet kell felírni a lemezre, ha sikerült csökkenteni a méretet).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Syl #5041 üzenetére

    Beírod az oldalsáv keresőjébe, hogy Disk, megnyitod a progit, és kattintgatással is megtalálod a képfile készítés funkciót. Csak akkor nem nagyon tudod megtoldani egy tömörítéssel.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Na, tényleg, akkor mostantól (13.04) mindig AMD64+MAC lesz már az x86_64 ISO, vagy csak még nem készült el a szokásos PC-s AMD64 (nem +MAC) verzió?
    Kicsit lassú itt a net ahhoz, hogy letöltsem a MAC-est és rájöjjek, hogy nem is jó csak MAC gépre.
    Nem tudom, hogy miben más. +MAC, mint hogy MAC-re is jó, vagy csak MAC-re jó?
    Ugye + és nem kötőjel...

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Kendek #5045 üzenetére

    Ma kijött egy AMD64 (nem MAC) ISO, de ez sem bootol a notimon (HP 4535s).
    A 12.10 legalább a boot logóig eljut, ez csak villant néha a kijelzőn, aztán feketeségbe burkolózva akad el a dolog. -> Ezért voltam kíváncsi a lehető legfrissebb teszt build-re, mert már az is haladás lenne 12.10(release)hez képest is, ha egyáltalán túljut a boot képernyőn...

    Az asztali gépen működött ugyan az a 12.10-es pendrive (a mai 13.04-et abba nem dugtam még bele), ami a notin nem.

    RAR-al csomagoltam ki az ISO-t FAT32-vel formázott pendrive-ra, aztán az UEFI boot menüjében tallóztam be a grub bootoloadert. (Az nem jó a már fent lévő Win8 miatt, ha nem EFI, hanem legacy BIOS módban bootol MBR-ből. Úgy nem lehet EFI-s grub-ot telepíttetni vele, de akkor a Win8 nem fog bootolni többé...)

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Nagytalp #5064 üzenetére

    Nem, az úgy nem lenne jó.
    (Nézd át az ArchLinux EFI WiKi-jét, ha érdekel miért.)

    De olyan szempontból is tök mindegy, hogy a 12.10-es AMD64 ISO-ból sem bootol a notim. Próbáltam már (csak úgy hibakeresés jelleggel) Unetbootin-al áttenni pendrive-ra (isolinux-os MBR-t csinál) és BIOS kompatibilis módban bootoltatni róla a laptopot. Ugyan az a helyzet. Töltőképernyő alatt befagy. Hiába várok akár 5 percet is, pedig nem lassú pendrive.

    Gondolom valamelyik beépített driver lehet a ludas.
    Van azért itt AMD ACHI controller, amivel sokaknak szokott gondja akadni. (Nálam is behal a Windows, ha felrakom az AMD WHQL ACHI driverét, csak az MS félével fut. - Talán az Intel SSD miatt.)
    Itt egy APU és egy diszkrét mobil VGA egyszerre. Az AMD VGA drivere pedig az asztali gépen is kinyírja a Linux-ot (jó, az mondjuk nincs a lemezen, csak külön telepíthető, de minden esetre érzékeny pont ez is).
    Meg hát sokszor beletol a HP pár kacatot a notijaiba, ami nem mindig olyan egyszerű (amik a Win8 előtt is ismeretlen rendszereszközként tűnnek elő és a winupdate sem talál drivert).

    De nem tudom mi lehet a hiba, ezért jöttem a fórumra...

    Lehet valahogy text módban bootoltatni a Live CD-t, hogy lássam mi a gond?
    (Mint a Recovery mód telepített rendszereknél.)

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz hcl #5080 üzenetére

    Hozzáadtam egy nomodset-et az indítási paraméterekhez, és "gyönyörűen" bootolt a 13.04 (menet közben mindenféle krikkraksszal a vibráló képernyőn, de a végére összeállt az asztal :DDD), csak abban szar a telepítő, úgyhogy visszajöttem még egyszer Win8-ba 12.10-et másolni a pendrive-ra, de remélem nomodeset-el jó lesz ez is.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz petro3355 #5155 üzenetére

    A 12.10 x86_64 nálam Intel 2500K CPU-val és HD5850-es AMD VGA-val szerelt asztali gépen hasít, az AMD A4-3300M APU-s notin viszont halál lassú.
    A GPU mindkettőnél AMD, a gyártói driver pedig egyikre sem települ. Gondolom ez megdobná a lassabb noteszen a grafikus asztal teljesítményét, ami így lagol, mint az állat.

    Illetve tegnap frissítettem mindkettőt raring-re. A notesz ugyan olyan tetű lassú maradt, az asztali gép viszont félelmetes sebességgel bootol (szerintem érezhetőt dobott rajta az a 3.7-es kernel).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Lacces #5198 üzenetére

    Gigákat mondjuk nem jelent, de nekem már az sem tetszik, hogy ennyi kernelt tart meg egyszerre. Én törölni szoktam az összes régit, ha frissítés után már felállt a rendszer az újjal, mert láttam már a grub-nál legalább négyet is egyszerre (talán végtelenítve gördülne a lista, ha nem nyúlnék bele kézzel). És gondolom van még pár hasonló dolog, amiből dist-upgrade után is megmarad egy vagy akár több verzió az új mellett, és az autoremove sem takarítja le, csak még nem szúrtam ki és/vagy jegyeztem meg. :U

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Juj! Mióta van alapértelmezésben bepipálva a Disk utility Benchmark részében a Write test? Ma szépen belefirkáltam vele egy lemez adataiba, pedig arra voltam kíváncsi, hogy olvasható-e (csak hogy tovább bonyolítsuk, ez egy RAID kötet része, ezért bootoltam Ubuntu-s pendrive-ról, hogy egyenként is elérjem a kötet lemezeit).
    Mondjuk szerencsére a fontosabb dolgokról volt backup, azt vissza is másoltam, a többi adat nagy részét pedig le tudom hasholtatni és szükség szerint akár javíttatni, de azért kellemetlen. Régebben ez szerintem alapból nem volt bepipálva. Még jobb lenne, ha még egy figyelmeztetés is külön el kéne fogadni arról, hogy tényleg akarok-e RAW módban a lemezre írni (mondjuk ha látott volna partíciókat, akkor talán előjön ilyesmi, na de tudjuk ha nem látszik, attól még lehet ott valami hasznos/értelmes).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz sh4d0w #9811 üzenetére

    Elnézést, hogy nem emlékszem pontosan mikor (gondolom már több éve?), hol (talán windows-os és/vagy szoftver jogvédős témában?) és pontosan mit (úgy sejtem az idézett részt, hogy a Torval gyakorlatilag lopta a Linux kódját) mondhattam, amitől ez most ilyen ironikussá válik.

    Két dologra használom:

    - Live CD módban bootolok diagnosztikai célokból, ha ismeretlen probléma van a telepített Windows-al vagy a hardware-el, esetleg valamit olyan hardware-közeli módban akarok babrálni egy hardware-el, amit csak Linux-os utility tud.
    Így könnyebb lehet kiszúrni, hogy ha hardware és nem Windows-os hiba, illetve egyszerűbb pendrive-ról bootoltatni az Ubuntu-t, mert csak kb. negyed annyi adatot kell átmásolni USB-n (azt pazarlásnak érzem, hogy fixen rajta tartsam bármelyik telepítőt egy USB meghajtón, főleg a nagyobbat). Illetve a Live környezet néha több mindenre elég, mint a Windows előtelepítő környezet (bár mondjuk pl. NFTS filerendszert kalapálni meg épp nem oly nyerő, de annak automatikusan neki szokott állni a win8 akkor is, ha nem tud rendesen bootolni, ráadásul a külön recovery particióról, ami kis eséllyel megy egyszerre tönkre).

    - Linux fut a routeremen, és egy Virtualbox-os Ubuntu alól szoktam magamnak fordítgatni OpenWRT-t (mint egyfajta hobbi).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Segíthetne valaki, mert már kezdem teljesen feladni az ügyet.

    Adott egy gép 4 AMD GPU-val, amiket OpenCL számításra szeretnék használni. Egyik VGA kimenetére sincs kijelző kötve, és nem is akarok (~tudok).

    Vista óta van egy ilyen "jó" szokása a Windows-nak, hogy ha egy VGA-ra nincs közvetlenül monitor kötve, akkor nem tölti be hozzá a display drivert. XP-re pedig már nem készült driver a 290-es kártyákhoz.
    Win8 alatt megy ugyan az OpenCL, de nem tudok semmit szabályozni a kártyák működésén, mert az az interfész a driverhez kötődne, ami nem töltődik be. Ezért is kezdtem Linux-al próbálkozni (újra, mert ez volt az első ötlet is, csak más miatt ütköztem vele falnak, azért lett átmenetileg Windows, míg azt kitalálom)

    Úgy látom már/még a Linux-nak is (esetleg magának a driverkódnak [is] Linux alatt?) megvan mostanság ez a rossz szokása, hogy még OpenCL-re sem lehet használni, mert gyakorlatilag teljesen lekapcsol minden kártyát, amire nincs kijelző kötve.

    -> A dummy plug nem játszik, abszolút nincs többé DAC és analóg kimenet a 290-eken.

    A laptopomon (ami szintén full AMD chipset és van kijelzője) telepítettem egy Ubuntu 13.04-et (az AMD legfrissebb beta drivere legfeljebb ezt támogatja) egy SSD-re, aztán arról bootolt a 4 VGA-s alaplap és SSH-n próbáltam konfigolni.

    Az AMD drivert már a lapotopon telepítettem. Érdekes módon első éles boot után használni tudtam 3 kártyát is, de mikor megpróbáltam elérni hogy mind a 4 használható legyen (amdconfig initial újra, reboot, stb), akkor mind eltűnt!

    Próbáltam startx-el indítani X-et, de lefagyott, megállt valami AMD-s dolog sorainál.

    Próbáltam kézileg szerkeszteni a xorg configot, hogy kikapcsoljam az energiatakarékossági funkciót, de nem segített.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz sh4d0w #12842 üzenetére

    Windows-nál tuti OS, ilyen a WDDM rendszer, gyártótól függetlenül.
    Ironikus módon a Linux-al kapcsolatban vagyok bizonytalanabb, pedig itt biztos közelebbről lehetne vizsgálni a tényeket ha értenék a kernel debugoláshoz vagy megérteném a bonyolult forráskódokat is.

    Mondjuk elég lenne egy monitor és Crossfire üzemmód Windows-hoz (ott evidens, hogy minden GPU monitorozható\tuningolható legyen, pedig nem feltétlenül, sőt valószínűleg nem lesz mindegyiken egyedi monitor), de egy digitális megjelenítőm sincs kéznél.

    A trusty nightly-ra is felmegy a .run -buildpkg ububtu/raring opciókkal összepakolt deb csomag? Mert azt a laptopommal tapasztaltam, hogy jó irányba változott a képernyő/GPU kezelése. Végre nem kell nomodeset és nem lesz VESA felbontás a nyílt forrású driverrel. Úgy rémlik, hogy minden kernel verzióhoz új patchek kellettek.
    Repóból szerintem még nem tudok 290-esekhez drivert húzni, szóval a .run file-al játszok. Hacsak nem a trusty repókban megvan már a 13.11b9.4?

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Másnál működik a Samba megosztás (a saját home mappára) trusty alatt?
    Ha csak simán a nautilus-ban jobbklikkelek és ott állítanám be a megosztást, akkor egy olyan hibát dob, amit mások legutóbb 11.x-nél emlegettek, és nekem nem segített, hogy gksu-val indítsam a nautilus-t.
    Felraktam a system-config-samba csomagot, de ott bármit állítok bárhová (először a súgót követve), a Windows gépről sehogy sem tudok belépni.
    Mióta letöröltem a fent említett csomagot és újratelepítettem a Samba-t egy purge után, már nem látom többé a nautilus-ból a megosztás lehetőségét, ezért nem is copy-past-eltem most a hibát, amit az először írt, de azzal volt gondja, hogy valamit nem tudott a nobody-hoz rendelni.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    A daily build-eket, amik innen letölthetőek, azokat ugyan olyan compiler optimalizációs beállításokkal forgatják, mint a hivatalos release build-eket, vagy debug módban, és így várható, hogy bugoktól függetlenül is lassabbak?

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Úgy sejtem igen a válasz, de azért megkérdem, hogy a Linux-os dmraid vagy mdadm egy AMD chipsetes alaplapban is ugyan úgy összepakol egy Intel chipsetes alaplapban IRST-vel épített (fake-)RAID-5 tömböt?
    Az Intel-es alaplapban is magukat a HDD-ket látja a Linux, mivel nincs telepítve az Intel SATA/RAID driver, amin át a Windows már csak a RAID kötetet szokta látni. De nem tudom van-e mégis valami buktató ebben, hogy a szobámban lévő Windows-os gépből kirángassam a zajos winyókat (kicsit öregek már és amúgy passzív vízhűtésű a gép), levigyem a Linux-os géphez, ahol amúgy is nagyobb a zaj, viszont senki nem hallja, aztán gigabites LAN-on át legyen belőle hálózati adattár (itt pedig csak az SSD maradjon).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Jim-Y #13317 üzenetére

    hogy növeljük az SSD élettartamát

    10-rtől 11 évre?
    LOLOLOLOL :))
    Mikor megy már ez végre ki a divatból? :DD

    Ez az SSD ez olyan befektetés, mint a gyémánt vagy arany? Arra spekulálsz, hogy 20 év múlva majd a dupláját éri, ha még működik? :P

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Speeedfire #13319 üzenetére

    Persze, hogy van amit felesleges, vagy akár egyáltalán nem érdemes SSD-n tartani. Nekem is csak a Windows és a bináris progmaok, plusz ezek átmeneti file-jai és apróságai vannak egy 128b-os SSD-n, minden más egy 3x1Tb-os lemezekből álló RAID-5 tömbön (nyilván HDD-kből).

    De szerintem az hülyeség, hogy valaki direkt külön óvja az SSD-jét.
    Olyan sok írás ciklust viselnek azok el, hogy intenzívnek minősülő otthoni felhasználás mellett gyakorlatilag sohasem fog elfogyni ez a számláló. Leégeti egy elhalálozó tápegység, leválik a forrasztás, tönkremegy a vezérlőchip, selejtesnek bizonyul egy komplett NAND lapka (magyarul gyár hulladék kerül hozzád), vagy valami hasonló okból megy tönkre (de nem az írási ciklusok kimerülése miatt áll le). Vagy persze... egyszerűen elévül, és ugyan úgy nem igazán érdekel, hogy meddig fog még működni, mint ma egy 3.5"-os 64Mb-os IDE merevlemez sorsa (akár még használni is lehet néha erre-arra, de már egy tábla csokit nem adnak érte).

    A fent említett SSD-mre eddig 147 nap üzemidőn belül 14.3Tb-ot írt a gép, így félek, mert már csak ~20x ennyi maradt, szóval mához 8 év után (de a garanciából már csak 4 év maradt) cserélni kell. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Abból, ahogy most egy régi laptop-ra próbáltam feltenni a 15.10-et, úgy látom, hogy kicsit talán túl erőszakos és lomha jószág lett ez az Ubuntu mostanában.

    1: Kézileg készítettem partíciósémát és filerendszert parancssorból, majd mondtam a grafikus telepítőnek, hogy ezt használja, ami van, ne módosítsa. Erre bemutatott nekem egy középső újat: tényleg nem csinált új partíció(ka)t, vagy filrendszer(eke)t a szó szoros értelmében, viszont létrehozott két új subvolume-t, amik két partíció/filrendszer-nek felelnek meg annyiból, hogy külön mountol-ja őket a kernel saját fstab bejegyzésekből. Szóval mehettem vissza a Live környezetbe, pakolhattam át a file-okat mv-vel a gyökérbe, aztán chroot-ból kiigazíthattam a grub.cfg-t kézzel, "csak azért, mert b@zmeg!" alapon (igazából semmi baj nem lett volna a subvolume-okkal se, de én abszolút nem kértem őket! akkor minek csinálja...?).

    2: Hihetetlen lassú ezen a régi gépen. Nem tudom, hogy pontosan mi fogja meg, de ha pl. indítanék egy programot egy ikonnal, akkor kattintás után kimerevedik a kép és még egy-két másodperc, mire kigyullad a HDD-LED (a fizikai a laptop-on), aztán darál még egy jót és végre elindul egy FireFox úgy 5-10mp múlva (de tényleg erősen változó, bezárva és újraindítva sem feltétlenül gyorsabb, mikor már a cache-ben lehet az adat). A System Monitor-ban is másodperces késéssel megy fel a CPU használat. Szóval az egyszerűen hozzáférhető indikátorok szerint valami gáz van, nem csak a hardware a lassú (van olyan pillanat, mikor dolgoznia kéne, de még a HDD és a CPU is gyak. üresen jár egy lélegzetvételnyi időt...).

    Azért próbáltam ki ezen a gépen az Ubuntu-t, mert az XP-t már csak nem illene használni, mióta nem frissül, a GPU-hoz (915GA) viszont csak XP-s driver készült Windows-ra (ami bár Win7-re is felmegy, mert csak a 8-al szűnt meg a támogatás, de XPDM-el Vista/7-ben sincs Aero, így Vsync nélkül megy az asztalkezelő), a Gentoo-hoz túl lassú (kis túlzással, mire befejezne egy rutinszerű @world update-et, addigra lehetne megint sync-elni és újrakezdeni :D), a Lubuntu és Xubuntu ablakkezelőivel pedig valamiért nem működik a Vsync (az Ubuntu-éval igen). A 3D gyorsítás az megy, de mégis látványos a screen tearing (még durvább, mint az Aero nélküli Win7-el).

    Lehet, hogy erőltetem még kicsit a Xubuntu-t, mert az amúgy egész szépen futna és az Xfce4-hez dob ki egy tucat workaround tippet a google, míg a Lubuntu OpenBox-ához kevésbé. :U

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz lev258 #23323 üzenetére

    Azt választottam: "something else".

    "Nem nyúlunk hozzá". -> Ő kezdte a kekeckedést, így ezt érdemelte. :P
    (Tudom, hogy a template file-okból rakja össze a grub-config, de itt most pontosan tudtam, hogy mi az az egyetlen dolog, ami változik, mert én változtattam meg kézileg...)

    Parancssorból hoztam létre btrfs filerendszert, mondtam a telepítőnek, hogy az legyen a / csatolás (és sehova semmi többet), erre csinált nekem rá egy @/ és egy @home subvolume-ot, a / mappát felcsatolta a @/, a /home-ot pedig a @home subvolume-ba (vagy az előbbi csak simán @ néven futott, nem @/ ? passz, de végül is mindegy, a lényeg hogy az sem a gyökérkönyvtár volt, hanem már egy subvolume).

    Értettem, hogy mit csinált, még sejteni is merem, hogy miért gondolta valaki, hogy ez így jó alapértelmezés, de szerintem ez már túlzottan automata "jobban tudom én, hogy mi kell neked" arcátlanság, hogy nem csak a next-next-finish, hanem a "something else" módban is létrehozza ezt. Még egy Windows telepítő is békén hagyja a partició+filerendszer kiosztást, ha olyat hozok létre a parancssorból, ami működőképes (és tényleg csak pár logikus alapkövetelménye van, nem nyafog az "optimális"-ért, amit next-next-finish módban kreál).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz lev258 #23325 üzenetére

    A linkelt cikk is azt mondja: "You can have single Btrfs partition to hold both root and home", mielőtt mutat egy példát, hogy mit lehet még érdemes csinálni, ha már olyat is tud a Btrfs. De a lehet és kell közt van egy hatalmas szakadék.

    EXT4-en is lehetne szórakozni hardlink-ekkel ránézésre hasonló módon, csak abszolút nem lenne semmi értelme. Btrfs-en lehet értelme subvolume-okkal szórakozni (pl. snapshot-ok miatt), de egyáltalán nem kötelező.

    Én itt semmi értelmét nem láttam, mert csak tesztelés céljából telepítettem, eszem ágában sem volt snapshot-ot készíteni.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz lev258 #23327 üzenetére

    Már rég megcsináltam, amit szerettem volna, csak szerettem volna utána elpanaszolni a fórumon, hogy szerintem túl "okos" a telepítő és bele kotnyeleskedik ilyesmikbe, amikbe szerintem nem kéne.
    Egyrészt akkor megszüntettem az Ubuntu telepítő ninja-bavatkozását, de azóta már Xubuntu-val szórakozok EXT4-en.

    Meglepő módon a FireFox-on belüli videólejátszás még rosszabb Xubuntu-n, mint Ubunu-n. Nem csak a Vsync hiányzik, hanem kisebb felbontásnál is akadni kezd. Talán mert a "szükséges rossz" Adobe Flash helyett valami nyílt forrású Flash klónt használ, amit nem találok, hogy hol lehetne letiltani, mert a böngészőben csak a Flash-t látome engedélyezve, ezt a másik kiegészítőt nem.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz lev258 #23330 üzenetére

    Már letöröltem a Xubuntu-t is, így nem nézem meg neked újra pontosan, de ameddig gyorsolvasással átfutottam, valamilyen köztes beékelődő volt (az Adobe plugin és a böngésző közt), amiről nem tudtam pontosan kivenni, hogy nekem mi elvi jót csinál azon kívül, hogy ő jól érzi magát, amiért létezik.

    https://wiki.archlinux.org/index.php/Browser_plugins#Adobe_Flash_Player, ha görgetsz lefelé, van szó ---bár egytől egyig rég halottnak tűnő--- nyílt alternatívákról is.: (Shumway), Gnash és Lightspark

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz laszlohu #23353 üzenetére

    Én ezeket próbáltam morgolódva:
    Ubuntu v15.10 - szerintem rel. indokolatlanul és abs. nagyon lassú
    Xubuntu 15.10 - egész gyors, de félni még nem kell és nincs Vsync
    Lubuntu 15.10 - már kellemesen gyors, de nagyon fapad élmény, nincs Vsync
    ... és ez az, ami most nyertesnek tűnik (legalább is ilyen szempontból):
    Debian v8.2 GNOME - még a Lubuntu-tól is gyorsabb és van Vsync is :Y
    (Utóbbival egyedül a WiFi-t nem sikerült még működésre bírni. Látszólag beragadt a "hardware kapcsoló", amit a fizikai valóságban már többször megnyomtam, pedig most kerestem meg először. Biztos, hogy valami "nonfree bug" még azután is, hogy parancssorból felrakattam a vonatkozó firmware-t, amit a WiKi ír a hardware-hez.)
    A fenti négy telepítésből a Lubuntu EXT4-re, a többi, beleértve a Debian is Btrfs-re ment. Mind a négy esetben csak a noatime mount opciót adtam hozzá az alapértelmezésekhez.
    Az összes *buntu "belebarmolt" a Btrfs subvolume struktúrába, a Debian nem. :P
    Azt hiszem egy időre helyet cserél a listámon a *buntu és a Debian. :U
    (A személyes kedvencem még mindig a Gentoo, de az abszolút nem erre a gép + felhasználási terület párosra való...)

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák