Új hozzászólás Aktív témák

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz Ren Hoek #98 üzenetére

    "Szóval ilyen tekintetben pont inkább hátrány, hogy csak wireless és csak a szemüveg számol.". Igen, grafikai minőség tekintetében hátrány, hogy csak előző generációs konzolokhoz hasonlítható. Nem is arra való, amire egy Oculus vagy egy XBox - tehát hogy teljesen beszippantson egy virtuális élmény. Ugyanakkor az, hogy szabadon mozoghatsz a hasraesés veszélye nélkül, az, hogy valós környezetet, valós tárgyakat egészít ki - nos, ez bőven kárpótolhat. Mivel ez egy teljesen új terület, látatlanban nehéz elképzelni, hogy mire lehet majd jó - ezért is írtam a cikket és próbálok itt mindenkinek válaszolni.

    "Igen csak van egy kis "eyecandy" mellék érzése az embernek, hogy valójában ha mobilgrafikánál egy fokkal komolyabb dolgot akarsz megjeleníteni, akkor beröccen az egész majd." - nyilván jobb lenne minél erősebb GPU, de amire használni akarják most, arra bőven elég. Egyszer sem volt olyan érzésem, hogy a GPU gond lenne.

  • Ren Hoek

    veterán

    válasz vvvbandi #101 üzenetére

    Persze így is hatalmas újdonság... csak nekem komolyabb CAD és orvosi eszköz K+F munkákra kéne, és nem játékra otthon. Akkor meg biztos nagyon hamar belefutnék a limitációkba, hogy bocs de ez a modell laggolna már. Pl érdekes kérdés, mi lenne egy wireframe modell megjelenítéssel, ami csak fekete vonalakból áll? Technikailag... Remélem mihamarabb megtudjuk, mik az eszköz határai jelenleg.

    Az eyecandy-t úgy értem, hogy sokan azt képzelik ezekből a techdemókból, hogy majd komoly munkára használható már az első kiadás... közben lehet csak egy szórakoztató eszköz lesz ami a nappaliban poén.

    Viszont PC + 2D Stream-el fotorealisztikus animált modelleket is ki lehetne rakni AR-re. Engem nem zavarna egy nagy sebességű kábel, ami egy workstationből jön ki. Pl egy sebészeti alkalmazásnál, már elengedhetetlen a nagyfokú pontosság minden téren. Vagy egy "Realtime 24/7 Girlfriend modder to Emily Ratajkowsky" app :D

    Amúgy nem kötekedni akartam, csak rengeteg dolgot nem tudunk még... nagyon tetszett a cikk és sok újdonságot megtudtam. Szóval hálásak vagyunk az élménybeszámolóért.

    [ Szerkesztve ]

  • grozam

    tag

    Érdekes időket élünk. 3d-nyomtatás, holografikus megjelenítők stb... Lassan minden megvalósul amit ki mertek régebben találni. De mi lesz a jövő? Hiszen ezek a dolgok már a jelen.

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz Ren Hoek #102 üzenetére

    "sokan azt képzelik ezekből a techdemókból, hogy majd komoly munkára használható már az első kiadás... közben lehet csak egy szórakoztató eszköz lesz ami a nappaliban poén."

    Pont az első kiadás az, ami a korlátai és az ára miatt elsősorban munkára lesz használható, játékra kevésbé. Persze van olyan, amire jobban alkalmas lesz, mint másokra.

    "Viszont PC + 2D Stream-el fotorealisztikus animált modelleket is ki lehetne rakni AR-re. Engem nem zavarna egy nagy sebességű kábel, ami egy workstationből jön ki. Pl egy sebészeti alkalmazásnál, már elengedhetetlen a nagyfokú pontosság minden téren."

    Nem tudom milyen sebészeti alkalmazásban gondolkodsz... de ha a sebész fejére akarod rakni, akkor nagyon fontos - szerintem, laikusként - hogy szabadon mozoghasson a műtőben és ne lógjon mindenféle kábel a sebbe. A fotórealisztikus megjelenítés ugyanakkor nem számít. A pontosság (tehát, hogy pl. részletesen és a megfelelő helyeken lássa az ereket, csontokat, stb) ugyanakkor adott, a hologramok nem "másznak" el, ott maradnak, ahol lenniük kell.

    "Vagy egy "Realtime 24/7 Girlfriend modder to Emily Ratajkowsky" app :D"
    Jah, ehhez kell a fotórealisztikus renderelés :) Meg a nagyobb látószög. És persze a vezeték nélküliség is, hogy kimehess vele a... khm... konyhába :D

  • ripla

    őstag

    válasz grozam #104 üzenetére

    mi lesz a jövő? ugyanezen dolgok precízebbé tétele, továbbfejlesztése, hordozhatóvá alakítása, miniatürizálása, majd fillérekért az emberi testbe való beépítése.
    és máris ott leszünk, amiről ír gibson a neurománc sorozatban, morgan a takeshi kovacs sorozatában, meg amiről a ghost in the shell és a deus ex szól.
    ez még tippre olyan 15-20 év, és valósággá válik.
    feltéve, ha addig nem irtjuk ki saját magunkat, vagy a föld nem írt ki minket, mondjuk egy mutálódott vírussal.

    [ Szerkesztve ]

  • Ren Hoek

    veterán

    válasz vvvbandi #105 üzenetére

    Most egy agystimulátor beültetőgépen gondolkoztunk épp, amihez látni kéne a patkány agyát, kinagyítva hol futnak a nagyobb erek és kapillárisok, egy két-foton mikroszkóp 3D-s képéből. Mivel amúgy pici az egész, Hololens-el ki lehetne nagyítani és megtervezni a behatolási pontokat, vagy flexibilis utat. Mondjuk ez le van fixálva egy keretbe, de egy valós emberi műtétnél rettentő fontos lenne tudni hol mennek az erek... oda viszont hatalmas pontosság kéne. (Ez még nem tökéletes, a motor talapzata ugrált kicsit... de orvosi alkalmazásoknál viszonyítási mintázatokkal lehetne pontosítani a térben) Vannak amúgy ilyen eszközök, ott mondjuk előre megtervezik a műtétet 3D-ben, MRI kép alapján. Oda nem nagyon kell Hololens, vagy ha kell is, az MRI képeknek nem túl nagy a felbontása, simán vinné a kis gép. Egy egyszerű szövettani 3D-s képet is vinne szerintem. Viszont prezentálni tökéletes lehet, orvosi konzíliumokra pl. A jelenlegi 3D-s kimenetet generáló eszközöknek (fMRI, MRI, CT, UH, OCT) nem túl nagy a felbontása.

    Ha valami ilyesmit meg tudna jeleníteni 3D-ben hologramként, és geometriailag rámappelni a szikét vagy a beültető cuccot akkor zsírkirály lenne :))

    (#104) grozam: A jövő? Amit írtam korábban, nem lesz szemüveg, csak a látóideget ingereljük egy stimulátorral. Látótérbe helyezett fotórealisztikus hologramokkal. Ez persze még nagyon messze van. Ép látóidegű, de vak embereknél jelenleg max kontúrokat lehet látni egy ilyennel. Kínában foglalkoznak ilyenekkel... Amúgy retinába is lehet ültetni, két féle chip is létezik már. Ezt még szerintem a következő 20-30 évben nem fogják engedni soha egészséges embereken, amíg kockázatos a műtét és semmi haszna nincs egészségeseknek.

    Esetleg egyből nem káros lézerrel bevetíteni a képet a retinára. Itt vetődik bennem fel a kérdés, hogy fekete vonalakat hogy a francba tud megjeleníteni a Hololens? Szerintem sehogy.

    [ Szerkesztve ]

  • Komplikato

    veterán

    válasz Ren Hoek #108 üzenetére

    OFF: Ha jól tudom nem túl régi hírekben volt olyan "megkerülő" külső/belső inplant, ami nem a látóideget stimulálja, így olyanokon is segíthet akiknek azzal van baja. Konkrétan a látásért felelős agykéreg részben stimulál képet. Viszont mint hozzá nem értő azt gondolom technikailag talán látóidegen sokkal jobb eredményt is el lehet érni. Aztán lehet lebecsülöm a technika és az agykutatás eredményeit?

    "Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz Ren Hoek #108 üzenetére

    Szerintem meg tud ilyet jeleníteni 3d-ben, viszonylag pontosan (de nem töredék milliméterről beszélünk persze). Még az is lehetséges elméletileg, hogy a páciens testébe beleláss, és ott legyenek az erek 3d-ben. (megintcsak nem biztos, hogy patkány méretben...) Ehhez az kell, hogy legyen egy referencia pont, mondjuk a koponya egy jól meghatározható pontja, és az ne mozduljon el.

    Fekete vonalat nem tud, írtam is, hogy alapvetően fényből vannak a hologramok.

  • Ren Hoek

    veterán

    válasz vvvbandi #110 üzenetére

    Ez viszont azt jelenti akkor, hogy ha mondjuk egy filmet szeretnénk nézni, azt teljes sötétségben lehetne csak megtenni, vagy valami fekete "vászon" előtt... illetve a sötétebb árnyalatú textúrák nagyon átlátszanak, mint Leia hercegnőnél. Kicsit akkor csalókák szerintem a Youtube-on látható demók. Ott teljesen fedő nem-fény objektumok vannak... Gondolom tök más élmény akkor a valódi szemüveg. Esetleg a jövőben lehetne olyat, hogy OLED panel, és mögötte egy fekete árnyékoló LCD. Akkor csak ott lehetne fekete háttere a tárgyaknak, ahol vannak. Csak ez már duplán csökkentené az átlátszóságot.

    (#109) Komplikato: Egyiken sem lehet jó eredményt elérni. A legjobb a retina chip, kisebb-nagyobb sérülés/betegség esetén ép ganglion réteggel. Elvileg a SOTE klinikán is volt itthon már egy páciensen műtét. Már a látóidegben is 130 millió fényérzékeny sejtről tömörítődik és átszámolódik az információ kb 1.2 millió szálú látóidegé, különböző csatornákkal, amiről fogalmunk sincs, hogyan futnak végig a "dróton". Az agyba érve az LGN-nél és végül a látókéregben 500 millió sejthez mennek az infók, tehát itt mégnehezebb jó eredményt elérni. Mert egyáltalán nem térképszerű maga a kéreg, és összevissza torzult és transzformálódott már az infó. Ez még nagyon távoli jövő, hogy rendes színlátást visszaállítsuk, vagy egy ilyen Hololens hologram-ot juttassunk a látókéregbe. Eleve egy kéregbe hatoló, nagyon nagy felbontású ingerlő eszköz kéne. Az pedig óriási, és ehhez már genetikailag módosítani kéne a sejteket ott, mert elektromos ingerléssel nem oldható meg, sem valamiféle külső mágneses, vagy DC ingerléssel. (egyszerűen nincs ekkora felbontása semmilyen elektromos és mágneses külső eszköznek - és nem is lesz. Fizikai akadálya van, mindenképp koponya feltáró műtét kéne) Ezért talán ha megfejtjük mi megy a látóidegen, és mi a kód, akkor van esély rá...csak az meg nagyon sérülékeny, addig biztosan nem fogják piszkálni, amíg nem lesz jó eszköz rá. Ha ez megsérül, akkor az végleges és visszafordíthatatlan. Embernél nem is regenerálódik szinte...vagy valami neurotroph anyaggal elérve, nem tudna ugyan úgy összeforrni. Itt is talán a genetikai módosítás - optikai ingerlés lesz a megoldás a jövőben. Szerintem előbb lesznek valódi hologam vetítők, mint ez :))

    [ Szerkesztve ]

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz Ren Hoek #111 üzenetére

    "Ez viszont azt jelenti akkor, hogy ha mondjuk egy filmet szeretnénk nézni, azt teljes sötétségben lehetne csak megtenni, vagy valami fekete "vászon" előtt... "

    Nekünk félhomályban mutatták, ott nem volt zavaró a fekete hiánya, még szövegnél sem. A szemüveg maga is sötétít picit. Ugyanakkor az átlátszósága fontos, mivel az eszköz fő feladata, hogy a valós és a digitális világot egyszerre mutassa. Sajnos nem tudom, mennyire lenne élvezhető egy film rendesen megvilágított szobában, vagy akár napsütésben.

  • Komplikato

    veterán

    A HoloLens csatornán volt olyan videó ami arról szólt, hogy (sok sok kis kamerával) stúdióban felvettek élő szereplős körbe járható 3D jeleneteket. Persze meglehetne csinálni ilyesmit realtime egy konferencia beszélgetésnél is, csak túl drága lenne.

    "Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

  • Ren Hoek

    veterán

    válasz #32839680 #113 üzenetére

    Biztos meg lehet oldani. Csak akkor egy master szemüveg kell, ami scanneli a szobát és továbbküldi a többieknek. Vagy mindegyik szemüveg megosztja egy szerveren a saját scanjét, majd realignolja egymáshoz őket. Koordináta rendszer nem jó ugye, mert nincs inerciális vagy cm pontos GPS helymeghatározás. Elvileg Hololens API nem lesz, vagy SDK, de valahogy csak lehet majd eszközre fejleszteni vagy alacsonyabb szinten elérni a HW-t.

    [ Szerkesztve ]

  • vvvbandi

    csendes újonc

    válasz #32839680 #113 üzenetére

    "És kooperatív módja van? Lehet több embernek egy azon tárgyat körbejárni úgy, hogy mindenkinek ugyan ott van elhelyezve a térben? És ha valaki odébb mozgatja, akkor a többieknek is átkerül?"

    Persze. Minden csak szoftver kérdése. Ha ketten vagytok ugyanabban a szobában, aminek a közepére valaki letesz egy tárgyat, akkor semmilyen technikai akadálya nincs annak, hogy ugyanazt a tárgyat mások is lássák és manipulálhassák is. Több ilyen videót mutatott is a Microsoft. Sőt, az is lehetséges, hogy külön szobában vagytok, és az egyik odébbtesz valamit egy hologramon, a másik meg hümmög hozzá. Vagy láthatod, hogy a kolléga (pl tanár) hova néz, épp miről magyaráz. Ésatöbbi.

    " Elvileg Hololens API nem lesz, vagy SDK, de valahogy csak lehet majd eszközre fejleszteni vagy alacsonyabb szinten elérni a HW-t."

    Holografikus API a Windows 10-ben van. Ez eszközfüggetlen, ahogy az egérből is többfélét tud kezelni az OS. Az alacsony szintű hw elérésben nem vagyok biztos, nagy kérdés még, hogy a holografikus proci mit fed el és mit ad vissza. Pl, hogy lehet-e saját gesztusokat definiálni és implementálni, ezt még nem tudjuk.

    [ Szerkesztve ]

  • Ren Hoek

    veterán

    válasz vvvbandi #116 üzenetére

    Remélem lesz azért hozzá valami komolyabb... A Kinect-hez is rengeteg sok olyan kreatív találmány köthető, hogy csak ámultam... Magát a scannelő szenzorokat, meg a processzort fel lehetne használni pl vakoknál egy virtuális térben bionikus szemüvegként. Kimenet pedig hanghatások, vagy a nyelvre tehető ingerlő. A nyelv "felbontása" elég jó, ezért majdhogynem lehet vele érezni egy kisebb felbontású 2D-s térképet, vagy iránytűt.
    ...de akkor ezek szerint ilyesmi nem lesz :(

    Szerk: Egyébként találtam egy videót [link]
    Itt már azért sokkal hologramszerűbben ábrázolják a látottakat, az eddigi full átlátszatlan demókhoz képest... ugye ilyen kb az élmény? (Ez is zseniális persze)... mondjuk itt sem értem, hogy a fekete kerék, hogyan lesz fekete a fehér függöny előtt... Valószínűleg sehogy.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák