Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Parson

    addikt

    válasz ptesza #12464 üzenetére

    Váltzatlanul azt mondom, hogy ne a Style-lal, hanem a Text Properties-ben található 'Frame' opcióval dolgozz (fentebbi hszben a képen mutatva).

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Thrawnad #12466 üzenetére

    AutoCAD-et telefonon?? Telefonon max PDF-et nyitogatok. AutoCAD / akármilyen CAD SW nem egy telefonon futtatásra van kitalálva. Egy táblagép még csak-csak...

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz kpityu2 #12468 üzenetére

    Az más, és az teljesen jogos. Egy telefon inkább csak tartalomfogyasztásra, mintsem komplex munkára jó. De persze ez csak az én véleményem.

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz zolee-coul #12471 üzenetére

    '- menet elkészítése nem sikerült eddig küldő átmérőre .
    erre milyen egyszerű megoldás lenne ?'

    Kérlek pontositsd, hogy milyen menetet szeretnél, esetleg a menet tipusát is megadva, hogy konkrétumról is lehessen beszélni, ne csak általánosságban:
    A) ISO rajzi szabványnak megfelelö egyszerüsitett menetábrázolást müszaki rajzi megjelenitéshez / nézetgeneráláshoz
    B) Valós geometriával rendelkezö / alakhü (és természetesen méretpontos) modellt

    A szerelés nekem is minimális kihivásokat ad, mivel csak ritkán veszem elö ezt az Onshape-et, de egyelöre nem futottam bele megoldhatatlan problémába. Sima statikus állapotban szerelt modell a cél ?

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz zolee-coul #12473 üzenetére

    Nos a valós 3D geometria megjelenitése nem okoz gondot, mivel sima sweep-elésröl van szó egy olyan csavarmenet mentén, aminek az átméröje a menetkifutásnál (a csavarszár közepén) saját döntés alapján nö... kvázi mint egy esztergakés pályája kifut az anyagból...

    Az alábbi 3D modellt az onshape-en most generáltam M8x1-es menetprofillal:

    ennek a 2D-s megjelenitése viszont alapból nem elég pontos:

    De van jó hir, mivel, az adott nézet Properties menüjében át lehet állitani a View render mode-ot Best performance-ról Best quality-re, és akkor:

    Folyt köv.

    Szerk:
    A rajzi szabványoknak megfelelö ábrázoláshelyes megjelenitésre tökéletes példa #12474 Kicsipampam kolléga linkelt videója - igazából per pill nincs is mit hozzáfüzni.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz zolee-coul #12473 üzenetére

    Az összeszerelésre a Planar Mate / Parallel Mate opció jól müködik:

    De én alapból nem használom ezeket, mert:
    1. Egyedi alkatrészekre Top Down design megy egyazon KR (koordinátarendszer)-ben
    2. Vásárolt alkatrészekre, mint pl csavar, meg KR-KR kapcsolatot szeretek használni.
    Adott alkatrész fixálása a térben szintén hasznos -> Végsö modellben nem szerencsés a sok kapcsolat az alkatrészek között, ha pl alkatrészcseréröl van szó - anélkül sokkal rugalmasabban változtatható a BOM lista. Az egymástól függöség inkább csak a geometriai tervezési folyamat elején hasznos. De ez már olyan finom részlet, ami egyéni megitélés szerint müködhet így is-úgy is.

    Végeredményben neked kell kipróbálgatni, hogy milyen pontos logika mentén müködik a rendszer, minden elemi lépést itt részletezni felesleges is lenne.
    Persze ha konkrét kérdés merül fel, megpróbálunk válaszolni rá ezután is. :)

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Kicsipampam #12481 üzenetére

    Én ellent kell mondjak ennek a videónak. Bár alapjaiban teljesen igaz, de fölöslegesen bonyolít dolgokat.
    Az alap fogaskerékpártervezés (elemi / kompenzált / általános fogazattal) alap, azt nem lehet kihagyni, de a fogazat geometriájához az evolvensnek nem kell jellegzetes pontjait számolgatni (extra hibákat téve a modellbe a pontatlanság miatt), hanem egyszerűen magát az evolvensgörbét kell legenerálni! Több hajtóműbe / bolygóműbe is 100% pontos geometriát generáltam már így Pro/ENGINEER-ben.
    Viszont az tény, hogy sajnos erre automatizált egy feature-ös lépés nincs. Ha vki pontos geometriát akar (ami itt fokozottan érvényes), akkor érteni kell h mit csinál - és számolgatni is kell (mindent Pro/E-n belül). Ehhez ez a videó sajnos szintén nem a legoptimálisabb bemutató… de hát tény, h ez az egyetemen is egy komplett féléves kurzus (Gépelemek III, BME, Gépészmérnöki kar…) - igaz, nem csak a geometria, hanem a komplett fogaskerékhajtások téma. Ajánlatos jobban utánaolvasni annak, akinek új a téma, de pontos fogaskerékpár geometriát szeretne.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz darthzannah #12483 üzenetére

    Megfordítanám a dolgot. Ha nem kell a szakértelem, akkor nyugodtan lehet csinálni anélkül is.

    Leírtam h mire lehet számítani. Komplett kurzust (nem 5 perces, pár soros téma!) nem fogok erről itt tartani. Tessék meghatározni a fej-, gördölő-, osztó,-, láb-, és alapköröket, az alapkörből polárkoordinátarendszerben az evolvensgörbét, ezekkel a homlokprofilt, és voila. A tollat a kezedbe is én adjam? (Költöi kérdés, nem kell rá válaszolni.)

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Parson #12485 üzenetére

    Kieg:
    'Számolás nélkül, sketch-ben, 8-10 pontját'

    Ez minden, csak nem valódi fogaskerék, amit a kolléga szeretne. De mindenki azt csinál (khm, 'barkácsol', ahogy a kolléga írja), amit jólesik!

    Változatlanul írom, a valós segitség itt nem csak egy bedobott kalkulátor ebben a CAD modell-generálási esetben, hanem a kalkuláció megmutatása (ahogy Piros Attila kolléga a videóban is csinálja), hogy a kedves mérnök tudja is h mit csinál, mert nem mindegy a végeredmény!
    Ha mórickaábra kell, akkro meg vegyél fel számolás nélkül pontokat és kötögesd öket akár egyenesekkel is... a fogak majd úgyis összekopnak, nem? Csak aztán nehogy 'elméretezve' legyen a geometria és elvártnál hamarabb menjen tönkre... De ezt a finomságot vmiért már megint részletezni kell...

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz darthzannah #12488 üzenetére

    :D Csak neked csak most csak azért mert nem értesz a matekhoz meg a wikipediához és mert olyan nagy hitetlen vagy...

    #12487flashpointer -> Amúgy fentebb irva vagyon, csak vissza kell olvasni. Vagy mi nem érthetö rajta? A polárkoordinátarendszer (ezesetben sokkal jobb és egyszerübb mint Descartes KR, de ott is müködik gond nélkül ) vagy a körevolvens egyenlete ?
    Vagy hogy hogyan kell rákeresni a wikipedian?

    Vagy hogy miért fontos, hogy a lábkör az alapkörnél nagyobb átméröjü legyen?

    Ne haragudjatok, de mint irtam, ez nem 5 perces írás. Ezért is nem 5 percben oktatják - a fogaskerékpártervezés, és nem csak a geometria mint egy szimpla eredmény kirajzoltatását - ebben mi olyan bonyolult ezt érteni...
    Ha meg nem akarod érteni, csak móricka lell, akkor a spline megfelel, lehet azzal is csinálni - de az nem lesz valós.

    Ezen semmi szakbarbárság nincs, csak tények közlése.

    Szimplán felirni az egyenleteket és levezetni (most hirtelenjében is megy, nekem nem probléma... szemben egyes hitetlenkedökkel) mindenkinek tudnia illene, hiszen minden adott:

    Körevolvens paraméteres egyenletének létrehozásához az elöszámitás a polárkoordinátarendszerben tetszöleges bemenö inputokkal (ra, görbegenerálás szöge t=0 és t=t pontok között):
    *szöveg a csillag mögött nem számit a számitásba, csak tájékoztató jellegü:

    *t: futópont (változó: 0-1)
    *ra: input: alapkör sugara (konstans)
    ra = ...

    *invalpha: input: szög, ameddig a számitás (evolvensgörbe kirajzolása) tart (konstans)
    invalpha = ...

    invalpha(t) = t*invalpha
    *ro(t) = i(t)
    *phi(t) = i(t) / ra = ro(t) / ra = tan(alpha(t))

    *invalpha(t) = tan(alpha(t)) - alpha(t)

    alpha(t) = tan(alpha(t)) - invalpha(t)

    i(t)= (invalpha(t) + alpha(t))*ra
    v(t) = t*(ra^2 + i^2)^0.5

    *beta: konstans input félprofilszög, amivel elforgatandó a körevolvens, hogy a profil szimmetriatengelye megfelelöen vertikális / horizontális legyen (függöen az evolvensgörbe definiálásának kiindulásától)
    beta: ...

    Kirajzoltatni pedig a polárkoordinátarendszerben:
    1. koordináta (változó sugár) = v(t)
    2. koordináta (változó szög1) = invalpha(t) + beta
    3. koordináta :
    - hengerkoordinátarendszer esetén Z=0,
    - Gömbkoordinátarendszer esetén szög2=0, mivel csak 2D sikgörbe a cél.

    Kéretik most már értelmezni is tudni a képleteket, mert nem óvoda ez itt, hanem Gépész fórum! Ha nem megy, akkor tessék visszaülni az iskolapadba, vagy nagyobb szakmai (és humán) tisztelettel kérdezni a fórumban!

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Parson #12489 üzenetére

    És kedves kolléga urak, mivel ember vagyok én is, és mivel fejböl irtam fel ezt most hirtelenjében, a figyelmesebbek egyböl kiszúrhatnak egy hibát, ami helyesre korrigálva:

    Körevolvens paraméteres egyenletének létrehozásához az elöszámitás a polárkoordinátarendszerben tetszöleges bemenö inputokkal (ra, görbegenerálás szöge t=0 és t=t pontok között):

    *szöveg a csillag mögött nem számit a számitásba, csak tájékoztató jellegü:
    *t: futópont (változó: 0-1)
    *ra: input: alapkör sugara (konstans)
    ra = ...

    *alpha: input: szög, ameddig a számitás (evolvensgörbe kirajzolása) tart (konstans)
    alpha = ...
    alpha(t) = t*alpha

    *ro(t) = i(t)
    *phi(t) = i(t) / ra = ro(t) / ra = tan(alpha(t))
    invalpha(t) = tan(alpha(t)) - alpha(t)
    *alpha(t) = tan(alpha(t)) - invalpha(t)
    i(t)= (invalpha(t) + alpha(t))*ra
    v(t) = t*(ra^2 + i^2)^0.5

    *beta: input félprofilszög, amivel elforgatandó a körevolvens, hogy a profil szimmetriatengelye megfelelöen vertikális / horizontális legyen (függöen az evolvensgörbe definiálásának kiindulásától)
    beta: ...

    Kirajzoltatni polárkoordinátarendszerben:
    1. koordináta (változó sugár) = v(t)
    2. koordináta (változó szög) = invalpha(t) + beta
    3. koordináta : hengerkoordinátarendszer esetén Z=0, Gömbkoordinátarendszer esetén szög2=0, mivel csak 2D sikgörbe a cél.

    *megoldókulcs kevésbé figyelmeseknek: tan(alpha(t)) függ alpha-tól, ezért az egyetlenrendszer egyszerübb megoldása érdekében alpha(t) kell t paraméterrel 'meghajtani' és nem invalpha(t)-t). Végeredményben semmit nem jelent, úgyis a generált evolvensgörbének csak a fejkör alatti része kell - értelemszerüen ezen túl kell löni az evolvensgörbe lefutását.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Kicsipampam #12491 üzenetére

    'Amúgy kis guglizás után majdnem ugyanezt meg lehet találni.'

    Ha meg lehet találni, akkor miért kérdés ez itt, hogy én irjam és vezessem le nektek ?? Amúgy pontosan erröl van szó, pontosan ezért nem irogatok fölöslegesen olyat, ami a szakirodalomban már úgyis le van fektetve. Hol itt a probléma? A lustaság, ott... pedig csak keresni kell. :W
    De én szivesen segitek, ha valós fogprofil volt a kérdés ! Miért kell ezt újfent ismételni, a kolléga valós geometrát szeretne! Ha pedig az a kérdés, akkor minden más csak közelités.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Kicsipampam #12494 üzenetére

    Na és pont ez itt a lényeg, amiröl hablatyolok itt egy ideje:
    Ha a fogprofil 8-10 pontja kell, akkor azokat hogyan határozod meg az evolvensgörbe felirása nélkül? Találomra? Ha viszont megvan az evolvensgörbe, minek szórakozol közelitö spline megoldásokkal (amik amúgyis fölösleges extra lépések a modelben), mikor eleve ott az evolvens mint valós fogprofilgörbe?

    Példa: kezedben a kulcs, de te egy másolatot akarsz használni, hogy kinyisd a zárat, mikor a kulcs maga tökéletes, nem romlik el a közvetlen használattól, és a másolat készitése is azon alapszik közvetett használattal, és amit hoz csak extra munka + extra hiba (hiba mértéke valóban minimalizálható, de fölösleges vele bajlódni) már eleve a modellbe épitve.

    Vegyük észre a lényeget, csak ennyit kérek. De amúgy változatlanul szabad a választos joga.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Parson #12495 üzenetére

    Kieg.: HA a CAD rendszer nem tudja alkalmazni egyidejüleg a fenti egyenletrendszert, akkor és csakis akkor van rákényszerülve az ember a közelitésre - lásd pl Excel táblából a 8-10 pontos + spline-os sketch, ahogy irod is. Ezesetben érthetö a komplikáció.
    Viszont Pro/ENGINEER-ben ez mint fentebb irtam, gond nélkül müködik. Márpedig az eredendöen kérdezö kolléga Creo-t használ, így ez szintén eltörli ennek az importnak / konverziónak a szükségességét, ezért a fentebb részletezett exakt Lösung.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Kicsipampam #12497 üzenetére

    Creo rendszer-en volt a hangsúly. Ott ez nem probléma.
    Szó se essék róla, értem én a nehézségeket (és ez még csak a CAD modell !), de a kérdezö kolléga számára nem lehet objektív nehézség ha Creo-t használ - ezért fölösleges más, komplikáltabb irányba - külsö számitások + extra számitások a pontokhoz + adatexport / -import + eredö modellpontatlanság (még ha sikerül kellöen magasra tenni is a modellpontosságot) - terelni.
    Sajnálom, ha egyes hozzászóloknak ez már túl komplex... bár úgy rémlik, az elején pont ezt harsogtam. Ergo türelem, utánaolvasás, és értelmezés. NINCS egy feature-ös megoldás mostanáig általánosan fogprofil tervezésére / rajzolására - mivel sok a megválasztandó bemenö paraméter az egyenletekbe, kezdve a valós alapoktól, mint be- és kihajtó paraméterek, de ez már túlmutat a geometrián.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz darthzannah #12488 üzenetére

    Kicsit böki még a csöröm ez a tiszteletlenség, úgyhogy tegyünk helyre 1-2 dolgot:
    1. Ez egy fórum, nem valós nevekkel és háttérrel, eképpen megértem ha egy hirtelen jött állitás a kolléga (vagy jelen esetben személyem) konkrét ismerete nélkül kétségesnek tünhet - Jó mérnöki hozzálláshoz illöen viszont illene utánaolvasni, hogy adott állitás valóban helytálló-e (és nem csak itt csipöböl flegmázni, mikor láthatóan nem is értesz hozzá), és csak utána kritizálni - kivéve persze, ha ismered a részleteket - akkor viszont szintén nem hitbeli kérdésekröl van szó. Különben nagy arcraesések lesznek még az életben...

    2. Az, hogy milyen részletességgel osztom meg itt a fórumban a szakmai elöéletem és sikereim, az ezután is megmarad a saját elbirálásom alatt - mert ez van és kész, ha tetszik ha nem. Én se kérem ezt másoktól. (Bár elszórt infómorzsák alapján azért lehet sejteni ezt-azt...)

    3. Amit le lehet irni 5 percben, azt nem biztos hogy a vevöi oldal fel is fogja ugyanilyen gyorsan, ezért a magyarázat már tovább tart, föleg irva. Ha figyeltünk volna, akkor észrevehettük volna, hogy nem csak és kizárólag egy geometriai bravúrról van szó fogaskerekek esetén, mivel teherviselö gépelemek, rádásul mozgásban adják át a terhelést egymásnak, ezért a geometriai pontosság nem elenyészö dolog, és még finom voltam.

    4. Nem tudom ezt olvastad-e vagy értelmezted-e: "Ez szerintem elegendő pontosságú, bőven a gyártási tűrésen belül van."

    Nem tudom te olvastad-e és egyáltalán te értelmezted-e a kolléga eredendö kérdését.
    Hiába van alternativ megoldásod, ha nem az volt a kérdés, mert az nem felel meg annak! A kolléga kimondott kérése volt az evolvensgörbe használata. Kit érdekel hogy miért? Ö dolga. Ha neki ez kell, akkor ez kell. Persze töle kérdezni lehet, hogy alternativ megoldás is jó-e, de ha van egzakt pontos megoldás, akkor az mindig pontosabb, hiába nem tetszik.

    Itt zárnám ezt a témát, ha a technikai megoldás részleteiröl (és nem komplett kurzustartásról) van szó, arról továbbra is szivesen váltok véleményt.

    Sajnálom ha ez mind nem tetszik, de az eredeti hsz-em (és azt követök is) változatlanul szakmailag helytálló(ak).

    Példa (egyszerü): Rajzolni akarsz egy kört, de nem tudod hogy használd a körzöt? Meg kell tanulni, mint bármi mást - ha tetszik ha nem, idö annak aki csinálni akarja, egal hogy itt van leirva ugyanaz vagy a könyben. Gyors abrakadabrát akarsz? Nem kell utánaolvasni. A kolléga viszont nem az utóbbit szeretné.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz darthzannah #12500 üzenetére

    'Fogalmad sem volt miről volt szó, de nyomtad az igét.'

    Sajnálom, de ezen csak nevetni lehet. :D Az hogy te mit hiszel, az csak a te dolgod. De jól van ez így, hidd el.

    'másokkal ellentétben, akik csak megoldják a problémát'
    Tipikusan bagoly mondja verébnek esete - minekután te is csak iránymutatást adtál pl itt, ahelyett, hogy komplett megoldóklulcsot adtál volna.
    #7539 darthzannah

    Miért nem tudsz egy picit csak picit komplexebben gondolkozni? Már egy problémafelvetés önmagában is olyan információ, ami másokat olykor pont a saját sikere felé lök. Már egy általános iránymutatás az, ami még több embernek segit eligazodni egy témában. Az, hogy konkrétan szájbarágósan adjam a kezedbe a megoldókulcsot, az egyszer kisegit téged az életben (ebben a fórumban ingyen és bérmentve, máshol komoly pénzekért), de nem mindig ez a jó megoldás. Ha tényleg azt hiszed, hogy ez a fórum semmi másról nem szabad hogy szóljon, mint sem egzakt problémára adott egzakt felelettel, akkor nézz magadba, olvasd vissza a saját hsz-eid is, és vedd észre, h te is ember vagy, és te magad sem fogsz tudni megfelelni a magad által elvártnak. Szóval ne birálj engem, amíg te magad is ugyanazt csinálod - max én pár hsz-szel többször jöttem ide.
    Az pedig h hogyan reagálok néha? Talán olvasd vissza az akciókat is, ne csak a reakciókat. Alapelvem, hogy segitsek, de ha vki pimaszkodik vagy tiszteletlen, akkor arra én is hasonló módon válaszolok - ha ez nem tetszik, akkor peched van.

    'Fogalmad sem volt' - Milyen alapon gondolod, hogy az ilyen és ehhez hasonló megnyilvánulások nem fognak hasonló stilusú választ szülni? Nézz már magadba, de nagyon erösen, hogy mégis ki az aki generálja a 'személyeskedést' ! Én mindig csak és kizárólag a problémára fokuszálva szoktam elkezdeni a válaszadást egy-egy újonnan felmerült témában (aztán vki mindig elkezd beszólogatni - lásd pl saját magadat - szakmai érvelés helyett személyeskedéssel, és onnan indul az amit kritizálsz) ùgyhogy le lehet rólam szállni, neked meg a földre visszaszállni.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Kicsipampam #12503 üzenetére

    Ok kolléga urak, vélemények részemröl újfent átgondolva és elfogadva, egyben ezúton elnézést részemröl az okozott kényelmetlenségekért ha volt ilyen (teljesen mindegy, hogy jogosan vagy jogtalanul).Továbbra is elsö helyen a konsruktivitás és a szakmai információadás / segítségnyújtás - lehetöségekhez mérten még produktívabban és direktebb információközléssel, ahol lehetséges. Szép napot mindenkinek. :R

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Ferink #12518 üzenetére

    Hello. A megoldás erre nagyon egyszerü a fent ismertetett config.pro opció tükrében.
    Nevezetesen 2 külön config.pro-t kell definiálnod (emlékeim szerint a Pro/E (Creo) 3 szinten olvas be config.pro fileokat, így ha még mindig ugyanez a szitu Crreo-val is, akkor elég 1-1 külön config.pro file-t creálni ami csak ezt a beállitási opciót tartalmazza).
    Na most ezek után csak 2 külön munkakönyvtárba kell öket mentened, és két külön SW inditó parancsikont definiálnod, ahol (ha jól emlékszem) a start könyvtár (working directory) különbözik, és az ezekbe a külön-külön könyvtárakba mutat. (Amúgy sem szerencsés két külön creo-t futtatni egyazon idöben egyazon working directory-ból, de persze ez már csak data management kérdés.)

    Innentöl kezdve ha az egyiket inditod, arra az egyik, ha másikat, arra meg a másik lesz érvényes.
    Pontosan most nem ugrik be a parancsikonbeállitás amit fentebb irtam, de ha pontatlanul is irtam, ez vagy nagyon haosnló logika mentén könnyen megoldható. Egyedül a config.pro file-ok beolvasási menete után kell egy kicsit olvasni, ezt most én nem tettem meg, csak fejböl irtam emlékek alapján, bocsi érte, de talán ez is elegendö ugródeszka.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    Kolléga urak, 2D-s müszaki rajzok PDF-be nyomtatott verzióinak az összehasonlitására keresnék vmi jól müködö SW-t. Használ vki ilyet?

    Anno vektorgrafikus file-ba - CGM - nyomtatott rajzokhoz volt egy szuper program (már a nevére se emlékszem, de amúgyis csak példaként írom), amiben a két fekete-fehér rajz megnyitva könnyen összehasonlitható volt, mivel az egyiket pirossal a másikat zölddel helyettesítette a fekete vonalakon és az átfedések voltak csak feketék -> eképpen egyböl szembeötlö volt a változás két müszaki rajz között.

    Vmi hasonlóra lenne szükségem, mert irdatlanul megnött a müszaki rajzok ellenörzésének a száma, és hogy minimalizáljam a hibákat, (mivel csupán ember vagyok én is) vmi intelligensebb megoldás kell, mintsem 2 rajzot simán egymás mellé tenni / emlékezetböl rábökni, hogy ez jó / nem jó rajz.

    Vkinél vmi ötlet? :F

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz kpityu2 #12554 üzenetére

    Nem képekre gondoltam, hanem amint írtam, 2D-s fekete-fehér PDF-be nyomtatott gépész müszaki rajzok összehasonlítására.
    Közben találtam egy példát rá a youtube-on, hogy még könnyebben értsük, mire gondolok. Na most ha ez vagy ehhez hasonló bevált megoldás van köztetek, akkor szívesen használnám azt, mintsem veszödjek egy találomra talált bugos SW-rel. HA persze nincs más megoldás, akkor marad ez vagy hasonló...

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz ptesza #12556 üzenetére

    'Ha ez megvan akkor tartsd lenyomva a Ctrl és a mutató ujjaddal nyomkodjad a Tab-ot'

    Ismerem, és eddig használtam is, de ezt untam meg. Tököm tele lett az indiai mérnökök trehányságával és most már képpel is mutatva szeretem az orruk alá dörgölni amit pontosan te is irsz:

    'A rajznak úgy kell jóváhagyásra érkeznie, hogy abban nem lehetnek hibák.'

    Mivel pontosan így tanultam anno én is.

    'Neked inkább a szakmai részére kell majd koncentrálnod.'

    Pontosan ez a cél, és ez müködik már jó ideje is, csak mindig van min finomitani mindenhol...

    A többi meg nem kédés, a hivatalos módja a változtatásoknak ismert... legalábbis német oldalról, de az indiaik visznek sírba, komolyan mondom... :W

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz komyka #12557 üzenetére

    Sajnos nincs se AutoCAD-em se, se extra idöm... viszont a fenti példámban mutatott SW egész jól müködik. IT-t rugdalom éppen, hogy hagyják jóvá a használatra. :)

    Köszi az ötleteket amúgy, igyexem profitálni belölük vmit. :)

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz hunace #12560 üzenetére

    Én sehogy. Megcsinálja a beszállító. ;] :DDD
    Amúgy az a baj, hogy PDF-e válogatja, melyikröl lehet szöveget kijelölni, melyikröl nem... a többiek majd pontositják, miért is.
    De gyanítom, hogy nagy részben manuális munka marad, még ha netán egyben kijelölve is exportálható lenne mondjuk egy excel-be.

    Közben elkezdhetem befonni a szemöldököm, azzal is könnyebben/hamarabb végzek, mint mire ebben a bürokratikus multikörnyezetben jóváhagynak egy szimpla freeware használatot... :W

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Sliderxy #12563 üzenetére

    Csak egy tipp: próbáltad már esetleg korábbi windows verzió kompatibilitási módjában indítani a programot? Lehet h az segít, nem tudom. :F

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz ptesza #12567 üzenetére

    Sajnos céges policy-t nem tudom felülirni. Mai napon sikerült eljutni arra a szintre, hogy még 4 hét a kivizsgálás, de megelölegezték a bizalmat és használhatom, max akkor kell csak eltávolítani, ha kiderül h sáros a program. Ugyanakkor tény az is, hogy nem hajt a tatár, úgyhogy végülis ráérünk... csak akkor is autóipari céges bürokrácia ugye.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Wasquez #12571 üzenetére

    Hello, a magyarázat relatíve egyszerü, mégis eltart 1-2 sorban leírva:

    1. a te függvényed nem ugyanaz mint ami a videóban van. A videó ezért félrevezet téged, ha nem figyelsz.
    2. a megoldás elsö körben: nagyon fontos, hogy értsük a matematikai alapját, és akkor nem csak jót tudunk csinálni, hanem ellenörizni is tudjuk.
    3. vegyük egy alapfelirást erre a parabola függvényre:
    y = x^2

    itt ez úgy értelmezendö, hogy y értékek x változásától függnek, a megadott formában. Ha x konstans, akkor y is egy konstans érték, ha x változik, akkor y a felirt módban változik x változó függvényében.

    Na most a parametrizálás csak annyit tesz, hogy behozunk egy külsö változót, legyen a neve paraméter, jele t, fusson alapból 0 és 1 között. Tehát ez a parameter nem száll el a végtelenbe, határt ad neki alulról és felülröl 1-1 konkrét érték (a 0 és az 1), mint ahogy papíron az ember se ábrázolja az adott függvényt a negatív/pozitív végtelenig.

    Na most a paramétert mindkét esetben be kell hozni, x-re és y-ra is, de mivel egyik a másiknak függvénye, így végeredményben nem okoz kalamajkát. Viszont eképpen két külön függvénnyé írjuk át az eredetit:
    x = t
    y = t^2

    És most felmerül a kérdés, hogy ez a parametrizálás valóban jó-e, ezért ellenörizzük le! Az egyszerübbik egyenletet t-re kifejezzük:
    t = x

    és ezt a másik egyenletbe beheleyettesitjük:
    y = t^2 = (x)^2 = x^2,

    ami visszaadja az eredetit, tehát jó.
    Tehát az eredeti függvény elsö változója le kell hogy fusson egy t paraméter szerint, és a második változó is, de egyúttal az elsö változó szerint is.
    Na most jön a te függvényed:
    y = a * x^2, ahol:
    a = 10

    Ez az 'a' konstans értékü paraméter az y értékeket egyszerüen megszorozza 10-zel, függölegesen 'nyújtja' a fv-t. Tehát ez parametrizálva:
    a = 10
    x = t
    y = a * t^2

    Ellenörzés visszahelyettesítéssel:
    y = 10 * x^2

    ami jó.
    -
    Na most mi történik a videóban? Parametrikus egyenletek:
    x = a * t^2
    y = 2 * a * t

    Elsö amit észre kell venni, hogy ez bizony egy parabola, viszont nem y, hanem x tengely mentén, tehát ez egy elfektetett parabola ÉS az 'a' paraméter mindkét x és y változónál jelen van, tehát nem csak nyújtja a parabolát, mint korábban. Na most az érthetöség és a könyebb logika mentén is hasznos a parametrizált egyenleteket a meghatározott inputok alapján sorba rakni, tehát:
    a = 10
    y = 2 * a * t
    x = a * t^2

    Ezt nyugodtan át lehet írni a-t behelyettesítve és elhagyva:
    y = 20 * t
    x = 10 * t^2

    Ez 2 dolgot mutat kapásból:
    y értéke 0 és 1 helyett 0 és 20 között változik
    x értéke pedig ki tudja mi között... deritsük ki ismét behelyettesitéssel:
    t = y / 20
    x = 10 * ( y / 20 )^2 = 10 * (y^2 / 20^2) = 10 * y^2 / 400 = y^2 / 40

    Tehát:
    x = y^2 / 40

    Ez pedig annyit tesz, hogy a parabola most nem nyújtva van, hanem zsugoritva a második változó (ezesetben felcserélt helyzet miatt az x) tengelye mentén.
    Tehát észrevehetjük, hogy a felirás pontatlan, hasonlóan relatív nyújtott esethez a következö helyesbítés kell:
    a = 10
    y = 2 * a * t
    x = (a * t) ^ 2

    ami visszahelyettesítve:
    t = y / (2 * a)
    x = (a * y / (2 * a) )^2 = (y / 2) ^2 = y^2 / 4

    ahol láthatóan az elfektetett parabolának egy kevésbé zsugoritott változata.
    Viszont ha szimplán kihagyjuk az 'a' (konstans értékü) paramétert, akkor láthatjuk hogy a függvényünk ábrázolt 'határértékei' lettek csak csökkentve.

    Tehát fontos részlet: ha a t paramétert nem csak 0 és 1 között szeretnénk futtatni, akkor öt az ö szorzójával közösen kell kezelni, és ezért :

    a = 10
    x = a * t
    y = (a * t)^2

    esetén próbáljuk ki mit eredményez ha csak az a ´paraméter értékét változtatjuk 10-röl 1-re, 2-re, 3-ra, stb...

    Kieg.: Ha a t paraméter határait (0, 1) át tudjuk állitani külön ablakban, akkor azzal is lehet játszani.

    Remélem ez így hasznos volt. A lényeg, h megértse az ember az alapösszefügg´st, aztán már bármilyen görbét le tud generálni helyesen és pontosan! :)

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz tycon #12573 üzenetére

    Nos a DNS spirál a sima spiráltól ugye csak anyniban különbözik, hogy kettös, és a két spirál között diszkrét lépcsönként kapcsolat van, de ez utóbbi a spirált leíró fv szempontjából nem érdekes.

    Viszont egy fv-t egy másik fv-re rátekerni (pl spirál a spirálon végigfutva) egy érdekes kérdés... Pro/ENGINEER-ben gond nélkül meg lehetett ezt tenni a megfelelö feature-ökkel, csináltam is anno ilyet, de hogy matematikailag hogyan kell felírni precizen, na azt most fejböl nem tudnám... utána kell olvasnom nekem is annak, amit már régóta nem használ az ember... :)

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz Wasquez #12578 üzenetére

    Nyugodtság van, az én fejem se káptalan. Egyetem óta azt amit nem használok, én is felejtem durván. A lényeg, hogy tudja az ember, merre induljon el, ha vmit újra kell használni. :)

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • Parson

    addikt

    válasz suzuki1 #12598 üzenetére

    Autóipar (Németország) - mostanában szinte csak mechatronikai rendszerek, csak és kizárólag munkaidöben. Szabadidömben nem CAD-ezek már egyáltalán (csak nagyon-nagyon ritkán), mert se kedvem, se idöm már rá, olyan sok a munka.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

Új hozzászólás Aktív témák