Aktív témák

  • HSNet

    aktív tag

    válasz gromble_ziz #53 üzenetére

    Vírusok
    Win: sok vírus, bár igazán szép nem nagyon van köztük, a legtöbb az emberi butaságra épít.
    Lin: kevés vírus, ami köszönhető a kisebb és átlagosan nézve jobban képzatt felhasználói körnek, valamint annak, hogy Lin alatt nehezebb ''általános'' vírust írni, a rengeteg lehetséges konfig miatt (ugye nem sokra megy egy olyan vírus ami egy KDE hibát használ ki, ha te IceVM-et használsz, vagy egyszerűen a KDE-nek egy régebbi/újabb változatát).

    Vírusirtás
    Win: a vírusok 99%-a kis gyakorlattal kézzel felismerhető, irtható, de ha nem akarsz kézzel gyomlálni, akkor is van kismillió vírusirtó, ami több-kevesebb sikerrel megcsinál mindent helyetted, ha egyszer beállítod jól, és frissíted az adatbázisát rendszeresen.
    Lin: a kevés létező vírus is csak a user nevében tud futni általában, így az irtása kis gyakorlattal megintcsak nem nagy kihívás, de ha akarod, linre is vannak vírusirtók (mostanában a nagy kereskedelmi termékeknek is egyre gyakrabban jönnek ki lin-es portjaik).

    Biztonsági lyukak
    Win: rengeteg, ha már egyszer kiderül, akkor általában kész van rá a patch, csak le kell szedni (windowsupdate, vagy ha nem az oprendszer része, akkor downloads.microsoft.com). Probléma, hogy a lyuk felfedezése, és a javítás között eltelik néha több hónap is, amíg ott állsz csupasz s*ggel, és még csak nem is tudsz róla.
    Lin: szintén rengeteg (ezt is emberek írják), és általában a hiba bejelentésekor még nincs rá megoldás, bár mellette szól, hogy általában legkésőbb 24 órán belül adnak rá valami kiegészítő megoldást, amíg a folt (inkább új release) el nem készül. Frissítés/foltozás kicsit furcsa lesz win után elsőre, mert a lényege, hogy cseréld le a meglévődet, az új, már hibamentes release-re (apt-get a célszerű eszköz, csak meg kell neki tanítanod, hogy melyik csomag honnan jön), de ha nem akarod, vagy nincs még jó release, akkor egy How-To-t kapsz, amiben leírják, hogy mit módosíts, vagy tilts le.

    Elsőre a Linuxos megoldás eléggé ilyesztő lehet, de aztán idővel rájössz, hogy így legalább tudod, hogy mit is érint valójában a hiba, használod-e azt a komponenst, ha igen, akkor úgy használod-e, hogy kihasználható a hiba, és ez után magad tudod eldönteni, hogy foltozol, nem foltozol, vagy éppen az adott komponenst lecseréled-e egy másik hasonlóra.
    Ez meg azért jó, mert így pl nem kell úgy járnod, mint nekem, hogy az elmúlt hónapban telepített Windows patchek csupa olyan programban lévő lyukat javítottak, amiket nem is használok (IE, OE, Messanger).

    In God We Trust. Everyone else must have an X.509 certificate.

Aktív témák