Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dchard

    veterán

    válasz kabelmania27 #97513 üzenetére

    Na akkor tisztázzuk, hogy miért kell egy 75 Ohm-os koax hálózatot minden körülményekközött lezárni:

    1. A lezáratlan kimeneten zaj kerül a hálózatba, és tekintve hogy a koax egy lefelé elosztó, felfelé összegző hálózat, a sok kismennyiségű zaj a CMTS vételi oldalán összeadódik.

    2. Mikrorelfexió: a koax hálóaztban minden kapcsolódási pont 75Ohm-ra lezárt. Ez igaz minden berendezésre: kábelmodem, TV, set top box, de még az ONU és az erősítők koax oldalára is. Ha bárhol lezáratlan pont van a hálózatban, az visszaverődést eredményez, amely rontja a hálózat minőségét, egészen pontosan a hálózat frekvencia menetét rombolja, a refelxió helyétől függően különböző mértékben. A koax technológiák közül a DOCSIS3.1 relatíve jól tűri ezt, a DVB-C és DOCSIS3 viszont rosszul tűri, persze előbbi esetben is az átviteli kapacitás csökkenésével jár a mikrorefelxió, holott a méregdrága DOCSIS 3.1 portkártyát maximális kihasználása a szolgáltató és az előfizető közös érdeke.

    3. Mivel biztosra veszem, hogy a mérnökség egyik szolgáltatónál sem mondta, hogy a lezárás bármilyen esetben is elhagyható, így a technikus csinálja szépen amit mondanak neki, és tegye fel a lezárásokat, főleg ha nem sikerül felérnie ésszel, hogy azokra nem a víz kizárása miatt van szükség elsősorban.

    De mintha ezt a Telekom topikban már leírtam volna neked évekkel ezelőtt.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz anglergab #97568 üzenetére

    Minden a hálózathoz csatlakozó pontot le kell zárni, nincs mese. Ez alól csak azok a portok kivételek, amik már eleve le vannak kötve. Például ha egy lakásban van 4 aljzat, de csak kettő van használatban, akkor vagy le kell zárni a nem használt aljzatokat, vagy le kell őket kötni, és a 4es osztónál kell a szabad portokat lezárni. Vagy a 4-es osztót 2-esre cserélni, így nem marad lezáratlan port.

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz cof #97582 üzenetére

    Mi a képtelenség azon, hogy veszel 3-4 darab lezárót pár Forintért, és bekötöd az üres portokra? A szolgáltatóval nem kell foglalkozni, azért te nem felelsz. Nyilván ha neked bekötik 4 TV-re, aztán átvariálod és lesznek lezáratlan portjaid, azokért te felelsz, nem a szolgáltató.

    Ebből a szempontból a Telekom volt a legszarabb szolgáltató, de az elmúlt hónapokban számtalan helyen láttam (többek között a lépcsőházi elosztóban is), hogy a korábban lezáratlan portokat lezárták, illetve fölöslegessé vált osztókat is kiszedtek és racionalizáltak. Ennek oka a D3.1 bevezetés, a másik hogy az LTE800 mellé jön az LTE700, amit már nem fognak tudni kikerülni a csatornakiosztás átvariálásával, tehát muszáj, hogy a hálózatot tömörebbé tegyék, ennek elengedhetetlen része a lezáratlan portok kezelése.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz dareee #97250 üzenetére

    Az igen, ennyi esze még a Telekomnak is volt, hogy ne toljon bele semmit az LTE800-ba (náluk 791-nél van vége az OFDM blokknak). Ráadásul az OFDM blokk mérete is nudli, erre kár volt a portkártyát elpazarolni.

    Egyébként ez hogy az OFDM érzékenyebb egyáltalán nem igaz, pont az ellenkezője a valós: viszonylag széles tartományban tud alkalmazkodni a hálózaton jelentkező hibákhoz, elsősorban a frekvencia menethez másodsorban a zajhoz is. Nem véletlen, hogy 256QAM-ot látsz és nem 2k vagy 4kQAM-ot: mivel gyenge az SNR-ed, ezért ahhoz mérten csak 256QAM-t enged. (persze ez csak egy tipikus érték, mivel az OFDM a modulációt vivőnként állítja, mint a DSL-nél).

    Ha a UPC-nél ez a jellemző OFDM blokk méret és hely, akkor maximum optikai tuningra jó az egész D3.1 bevezetésük. Nehezemre esik kimondani, de ennél még a Telekom is jobban csinálta a bevezetést.

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz dareee #97748 üzenetére

    Az érdekes az, hogy az SC-QAM csatornák szintre és SNR-re is rendben vannak, de az OFDM egy rakás szar. És nem a szintje gyenge hanem csak az SNR. Szinte biztos az LTE800 zavartatás. Nem tudom ez mennyire jellemző (akinél van D3.1 rakhatna be képet), de az sem véletlen, hogy a UPC-n kívül nem használja senki a 791MHz fölötti részt pontosan az LTE800 miatt.

    Az már csak hab a tortán, hogy a modem gyártója szerint az SNR és a MER ugyanaz, holott távolról sem ugyanaz, dehát nézzük ezt el nekik :)

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz balage25 #97754 üzenetére

    Áruld már el nekem hogy hol indult el a 700, amiről még az operátorok maguk sem döntötték el, hogy LTE, 5G vagy DSS lesz? Arról nem beszélve, hogy a 700MHz birtokbavétele tudtommal 2021 január 1., az AH éppenhogy csak befejezte a saját refarmingját.

    A másik dolog az OFDM hibatűrése: ez persze igaz, valóban hibatűrőbb, de ha a befektetés oldalát nézed a dolognak, az OFDM modulátorok rendkívül drágák, így a gazdaságos működés ott is a tiszta sávot és a maximális kapacitás realizálását teszi szükségessé. Egy 192MHz-re képes OFDM modulátort 60MHz-en használni 256QAM-on komoly ön-tökönszúrás. Nehezen tudom elképzelni, hogy a UPC-nél analóg nélkül van annyi DVB-C és DOCSIS csatorna, hogy ennél jobb helyre nem fért már be egy normális OFDM blokk.

    dareee:

    Idővel biztosan javulni fog a helyzet, ahogy szépen pakolják majd át az SC-QAM csatornákat nőni fog az OFDM méret, 2-3 év és csak OFDM lesz. De hogy ez nem oldódik meg máról holnapra, az biztos.

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz dareee #97757 üzenetére

    Ha az egész modem eldobja magát, az viszont nem lehet kizárólag az OFDM csatorna zavartatása miatt. Most meg nem mondom neked pontosan, hogy D3+D3.1 bondingnál mi az elsődleges csatorna, de erős a gyanúm, hogy továbbra is valamelyik D3.0 az elsődleges csatorna, tehát nem kéne dobnia akkor, ha valóban csak az OFDM zavartatás a hiba forrása.

    A modem csere jó ötlet, legalább azt sikerül így kizárni.

    Livius: ezt a hibát a kisebb csomagra váltás nem fogja megoldani...

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz balage25 #97770 üzenetére

    Az, hogy legkorábban szeptember 6-án használatba vehető nem jelenti azt, hogy bárki indított is ebben a sávban szolgáltatást.

    Azt állítod elindult az LTE700 sok helyen. Akkor mutass rá, hogy hol indult el, és melyik operátor indította el. Ez nyilván nem titok. Csak a poén kedvéért végeztem ellenőrző mérést, merő véletlenségből pont olyan helyen lakom, ahonnan Budapest nagyrészére rálátni, mutatom hogy a műszer mit lát:

    Röviden: semmit. A jobb szélen referenciaként ott a voda 800-as LTE-je. Persze ez nem zárja ki, hogy valamelyik szolgáltató csendben bekapcsolt két megyét vidéken, de kevéssé valószínű.

    A linkelt dokumentumban több érdekesség is van, de azért kettőt kénytelen vagyok kimeleni:

    1. "A mobil oldali zavartatás nem függött a HFC hálózat modulációjától"

    Még szép, mert a PSD-jétől függ, és nem a modulációjától. Ehhez mérni sem kell.

    2. "Az LTE700 sávban alkalmazott modulációk, hibajavítási eljárások és automatikus moduláció váltások alkalmazásával a mobil hálózat magas zavartűrésű "

    Ez a HARQ és az AMC bevezetése óta alapvetés, ezér találták ki őket.

    És ez lenne a két "következtetése" a KTV-LTE zavartatás vizsgálatnak. Egyiket sem a mért adatokból állapították meg, ezek egyszerű tények.

    Az már csak hab a tortán, hogy nincs olyan hogy "LTE 700 sáv". B28 és N28-as sáv van, vagy magyarosan mondhatod hogy "a 700MHz-es sáv".

    Illetve a 16-os diát magyarázd el nekem kérlek, mert komoly kreativitással sem jövök rá arra, hogy 192MHz-en, 4096QAM-mal hogyan jön ki a 88Megabit sávszélre 36dB-s MER mellett.

    A Jóskáról annyit, hogy a Telekom vezetékes üzletágának volt műszaki igazgatójáról van szó. Egy elképesztő nagyatudású pali (talán az utolsó valóban kompetens műszaki ember vezető pozícióban), de a mobil nem az ő területe, ez sajnos kiderült. Viszont SDH-t ne húzzál nála tételként, mert 20 év után is fejből el tudja mondani a keretszervezését. :)

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz anglergab #97777 üzenetére

    Sejtettem. Persze hogy a modem vendor hogyan kezeli, ha egy ilyen szituációban eltűnik vagy nagy arányban romlik a komplett OFDM blokk, azért az megint más kérdés. Érdekes lenne tudni, hogy a UPC-nek hol a PLC-je ebben a 60MHz-ben.

    Egyébként kösz a felvilágosítást, nem tudtam, hogy van még ennyi analóg csatorna, meg mpeg2 SD. Így valóban nehézkes lehet elhelyezni egy teljes szélességű OFDM blokkot.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz anglergab #97796 üzenetére

    Nem a DVB-C-vel van a probléma, hanem az analóggal meg az MPEG2-vel. Érdemes azt is számításba venni, hogy ha bővül D3.1-re a visszirány, akkor még kevesebb spektrum lesz előre irányban: 258MHz-től 860-ig, amiből a valóban jól használható rész véget fog érni 700MHz-nél. Persze bővíthetnek felfelé 1200MHz-ig kapacitást, de az LTE800 felett is ott a 900-as sáv, tehát összességében mondhatjuk hogy a 700-960MHz-es sáv kevésbé kívánatos. Nincsenek illúzióim, tele fogják tolni OFDM-mel ezeket a részeket is hely híjján. Érdekes lesz látni, hogy a többségnél tud-e ez jól működni, illetve mekkora kapacitást buknak el ezekben a sávrészekben a szolgáltatók. Nyilván egy rossz eredményből nem lehet következtetést levonni.

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz anglergab #97801 üzenetére

    Ez érdekes, mivel az LTE450 adóhálózat meglehetősen ritkás, ráadásul az előfizetőnél a modem közelében sincsenek ilyen berendezések. LTE800-nál jobban hihető, hogy a forgalmazó telefon a modem közvetlen közelében van, és az eszköz vacak árnyékolása 830-860 között komolyan tönkre tudja vágni ezt a sávrészt. Előre irányban vacak minőségű légkábeles hálózatnál tudok elképzelni számottevő zavartatást. Nálunk csak Telekom koax van bent annak meg alépítméynben van a nagyja, ergó hiába nincs semmi 790 felett, egy mérésből nem derülne ki, hogy egy légkábeles hálózat mennyi zajt szed össze. Pár nap múlva ha lesz időm, majd megmérem azért.

    "Szerintem feltöltésre nem valószínű a 192 MHz-es OFDM / azaz a full duplex."

    Ezt nem is írta senki, meg nincs is ilyen lehetőség a sazbványban: a max uplink 5-205MHz között lehet 2x95MHz OFDMA.

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz balage25 #97808 üzenetére

    Eddig mutattál két dokumentumot, de mind a kettőben ugyanaz szerepel: szeptember 6. után használatba vehető, ez nem jelenti azt, hogy használatba is vették.

    A mérésed viszont érdekes. Megtudhatom, hogy hol készült és milyen eszközzel? Az enyém a 2. keürletben készült SA44B analizátorral, körsugárzóval (az érintett sávban 5-6dBi nyereséggel), észak-budai és észak-pesti rálátással. Majd elfelejtettem: ez nyilvánvalóan nem egy hiteles reprezentatív mérés, mivel dél-budát nem látom, dél-pestnek sem egy jelentős részét.

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz vargalex #97831 üzenetére

    Beltérben el kell hogy keserítselek, meglehetősen nagy része megy 800-on (és majd 700-on ha elindul). És téged a modem szempontjából ez érdekel, mert itt van közel egymáshoz a két eszköz.

    Amiben lehet reménykedni, az az analóg kivezetés és az SD refarming miatt felszabaduló alacsonyabb freki, illetve hogy úgy tűnik még az olyan notóriusan tróger vállalatok is mint a MT jól láthatóan felismerte a hálózat tömörségének fontosságát, és úgy tűnik elkezdett tenni is ellene. Ha valamire jó lesz az, hogy elindul a 700mega, az az, hogy akik eddig elkerülték a probléma megoldását azzal, hogy nem használták az LTE800-as sávot, sem fogják tudni megtenni, hogy a 700MHz fölötti komplett sávrészről lemondanak --> kénytelenek lesznek fogllakozni a tömörség kérdésével. Bízzunk benne, hogy a Voda is felismeri ezt.

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák