Keresés

Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz jamez #11 üzenetére

    Ezt mind megtalálod a Tíhóm weboldalán. [link]

    Tíonlány fórum Tíhóm togyik: [link]

  • shabbarulez

    őstag

    Szerintem ne húzogassátok ki az STB-ket. Tíhómosoknál az emelés a legvégére marad. Ez vagy az utolsó napok, de az is lehet csak március. Itt nem a DSLAM-on kell állítani hanem a residental gatewayben kell beállítani hogy mennyit engedjen a net felé a linksebességből. A linksebesség most is megvan, ha egy sima modemet dugtok rá menni fog up to 8-on, az RGW korlátozza le adott portra a sebességet. De úgy tudom nem csak ezt kell megcsinálni de DSLAM oldalon is lesz a csomag priorizálás körül valami beállítás hogy az IPTV adatfolyam mindig elnyomhassa a netest ha párhuzamosan zajlanak. És ha ez meglesz onnantól fog működni az hogy ha az IPTV nem használja a sávszélt azt netre el lehet majd használni.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz icons #197 üzenetére

    Az egész IPTV technológia fejlettlen, még a kezdeti gyermekbetegségeit küszködi. De ez minden új technológiánál így van és ez nem csak itt van nálunk így hanem világszerte mindenhol. Hisz csak alig tavaly meg idén kezdenek elindulni világszerte az IPTV szolgáltatások. Minden kezdet nehéz, attól mert fizetősen adják és hiába volt előtte egy majd egy éves teszt időszak attól még ifjonci gyermekkorát éli az egész IPTV technológia.

    Én azt mondtam már tavaly is hogy kellenek 2-3-4 év mire kinövi a gyermekbetegségeit, akkor már talán jobban fog menni ha a szolgáltatók kiismerik a dolgok csínját-bínját. Elvégre ez minden új szolgáltatás esetén így van. Gondolom digitális tv szolgáltatás más médián is átérte ezt a korszakot, csak az már jó rég volt, több mint egy évtizede így már kevésbé emlékeznek rá és ráadásul akkor nem mi voltunk a ''tesztelői'' hanem az amcsik. Egy kábeles vagy műhódas digitális technológia esetén hozzánk már egy kiforrott, évtizedes tapasztalattal és eszközparkkal rendelkező megoldás ér/ért majd el hozzánk. IPTV esetén ez közel minden ország területén egyidőben kezdett elterjedni, így még mindenki a kezdeti bugok korszakában jár. Csak a különbség az hogy ennek most mi magyarok is a részei vagyunk.

    UPC tulajdonosa márciusban jelentette be hogy a keleti európai érdekeltségeiben, köztük Mo-on is még az idén el fogja indítani a digitális kábeltv szolgáltatást. Tippre szerintem el fogják húzni év végéig, mert ki akarják várni a második generációs H.264-es HD Set-top box-ok olcsóbb generációját.

    Kisebb cégek adnak már DTV-t, a UPC az elmúlt években inkább kivárásra játszott. DTV fronton most van egy generáció váltás és gondolom nem akartak egy olyan eszközparkra beruházni amit utána 1-2 éven belül le kellett volna cserélni. De a Tíkábel 2005 végén indított DTV-t kábelen, az Antenna Micro is ugyanekkor átállt digitálisra és lett belőle Antenna Digital. De olyan kisebb kábeltv-s cégek is indítottak kábeltv szolgáltatást mint pl. tvnetwork, pr-telecom. Tavaly műhódon megjelent a upc-digitál mellé konkurensnek az rds digi.tv-je. Szóval szépen lassan egyre több digitális szolgáltatás fog indulni és idővel egyre több ilyenre fognak áttérni az ügyfelek. Először még önakaratukból, később meg majd nem lesz más mert szépen majd megszüntetik a régi analóg szolgáltatás a szolgáltatók.

    A kábeles, földfelszíni vagy műhódas cégek egyébként nem IP alapon csinálják a DTV-t, ott a megszokott módon teszik ahogy korábban az analógot is szolgáltatták.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz icons #341 üzenetére

    Fizikailag kapsz egy 8096 kbps-es linksebességet, mint bárki más aki előfizet akár 8 Mbps-es csomagra. Abból a nettó sebesség ~6.8 Mbps amit vagy netre vagy IPTV-re vagy bármi más IP szolgáltatásra lehet fordítani. Ha nem nézel TV-t akkor a teljes netre használható, ugyanúgy mint egy akár 8Mbps-es netelőfizetőnél. Ha TV-t nézel akkor minden egyes használatban lévő video stream 2.5 Mbps helyet foglal, tehát akkor 1 stream mellett úgy ~ 4.3 Mbps marad szabadon netre, 2 stream mellett meg úgy ~1.8 Mbps.

    Ha 4 Mbps-es internet csomagot vettél akkor is megvan 8Mbps-es linksebesség, de abból csak 4480 kbps-et használhatsz netre, ahogy az akár 4 Mbps-es csomagosok esetén, vagyis úgy nettó 3.8 Mbps-et. Ez esetben 1 video stream esetén még van annyi szabad tartalék a 6.8 és 3.8 Mbps között amibe belefér a 2.5 Mbps-es video stream és nem fogsz lassulást érzékelni, ha már kettő stream megy akkor ugyanúgy 1.8 Mbps-re lassul mint 8 Mbps-es netcsomag mellett.

    Ha 1 Mbps-es internet csomagod van akkor is ugyanúgy megkapod a 8 Mbps-es linksebességet, de a neted ebből csak 1280 kbps-et vihet el mint egy normál akár 1 Mbps-es netcsomag esetén, ami nettó 1 Mbps-re elég. Mivel a 6.8 Mbps-ből 2 párhuzamos video stream esetén is marad 1.8 Mbps, így az 1 Mbps-es netcsomag mellett nem kell lassulást érzékelned IPTV nézése közben.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz tomp #476 üzenetére

    Tíkom MARUO felajánlott helyszínek listájában [link] , ez a cím szerepel mint a Kazincbarcikai MDF helyszíne.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz tomp #478 üzenetére

    [link] Ezzel meg tudod nézni hol van és a hogy a saját lakcímez között kb. mekkora az utazótávolság. Ahogy nézem nem túl szerencsés a telefonközpont elhelyezkedése, egy L alakú településen az L alsó szárának belső felén van. Ha viszonylag pont a település középpontján lenne akkor legalább a legtávolabbi lakos is talán 3-4km-en belül maradna, így viszont aki az L távoli hosszú szárán van aligha kaphat gyors ADSL-t, márha egyáltalán működni fog. Persze ettől még lehetnek további telepített kisközpontok, de közel sem biztos, erről konkrétumot csak a Tíkomosok tudhatnak.

    MDF a fő kábelrendező angol rövidítése. A fő kábelrendező az a pont ahol a település telefonkábelei a telefonközpontban egy ponton összefutnak és vezetékes előfizetők rákapcsolódnak a digitális telefonközpontra vagy ADSL esetén az előfizetők rákapcsolódnak a DSLAM-ra. A DSLAM egy hálózati eszköz ami az előfizető oldalon található modemekkel építi ki az ADSL adatkapcsolatot. A DSLAM-ban aggregálódik az adott lokális terület ADSL előfizetőinek kapcsolódásai, DSLAM pedig egy felhordó adatvonalon további kapcsolódik a Tíkom gerinchálózati eszközeihez és onnan tovább az internet szolgáltatók átadási pontjáig, ami jellemzően a Bp-i telephelyük. Onnan az internetszolgáltató már saját maga oldja meg milyen további adatvonallak oldja meg a további kapcsolódást a többi szolgáltató irányába.

    MAROU az a Tíkom helyi hurok megosztási szerződésének rövidítése. Mivel a Tíkom hatóságilag kötelezve van arra hosszú évek óta hogy az infrastruktúráját köteles adott áron átengedni a konkurens szolgáltatónak. Ez vagy a nagykereskedelmi bérleti konstrukció formájában teszi, ez a jól ismert normál ADSL ami több tucat internet szolgáltatótól lehet rendelni. De hurokbérleti formában is elérhető, ekkor a Tíkom csak egy réz érpár bérletet ad a telefonközpont és az előfizető lakhelye között ami a telefonkábele. A kábel két végére hálózati eszközt rakni és a további szükségi hálózatot kiépíteni ekkor a beletelülő szolgáltató feladata. Ez a konstrukció nem igazán elterjedt, csak kevés szolgáltató kínálja elég korlátozott elérhetőséggel.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz tomp #483 üzenetére

    Rézkábelen nagy távolságra, nagy sávszélességet nem igazán lehet átvinni, mert a távolság függvényében egyre inkább elfogyik a kapacitás. Kábelnetnél is a 10km úgy van meg hogy optikán megy 9.5 km-t, a maradék réz coax szakaszon pedig egy erősített jelet visznek tovább a környéken lakó előfizetőkhöz.

    Telecom hálózatnál is csak ugyanezt lehet megcsinálni, a telefonközpontból kihúznak optikát egy olyan pontig ami a környező előfizetők egy kisebb csoportját szolgálja ki. Ott kialakítanak egy kisközpontot áramellátással, oda elhelyezik a DSLAM egységet és oda kötik át a környező előfizetőket. Így a rézkábel távolság lerövidül (max 500-1000 méterre), a rövidebb távolságon modernebb techológiával(pl. VDSL2) nagyobb sebesség érhető el. Viszont ez költséges fejlesztés ezért ma még nem igen csinálják, de a távoli jővő erre felé mutat. Persze először csak a nagyvárosokban fogják megcsinálni ezeket a fejlesztéseket, és majd utána jönnek a kisebb városok, a még kisebb települések meg kérdéses. Persze ezek a fejlesztések nem egy délután alatt fognak megtörténni, hanem évekig fog eltartani a kivitelezés. Barcika egy 30 ezres város, szerintem 2010-11 előtt nem valószínű hogy megtörténjenek ezek a fejlesztések. De ez csak a személyes tippem, minden a Tíkomon múlik.

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz csimpok #875 üzenetére

    Minek kellene átalakítani, ha FTTN+VDSL2-en lesz elégséges sávszél? Az STB tudja dekódolni, a műhódról érkező 1080i-s H.264-gyel kódolt jelet, elég csak multicastolni a hálózatban. A kábelszolgáltatóknak sem kell átalakítani, ott is van elégséges sávszél.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz csimpok #878 üzenetére

    Egy digitális műsorszórási láncban, hacsak a szűkös sávszélesség korlát nem kényszerít, nincs igazán szükség átkódolásra. Így aztán ha nincs hiba az átviteli láncban akkor a digitális jelnél sem lesz veszteség. Olyan STB ami tudja dekódolni a HD streamet, HDMI-vel is fog rendelkezni, hisz ha HDTV-re is előfizet a fogyasztó, akkor igen nagy valószínűséggel azon megfontolásból teszi mert a TV-je is támogatja ezt a formátumot. Digitális TV-nél a forrásoknál is lehetőleg digitális jelet keresnek a műsorszórók, mert akkor az encodolás fázisát megússzák. Szerintem ma már nem igazán van csak analógban elérhető adó, az analóg korszak már igencsak elmúlóban van.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz szasza_xp #1018 üzenetére

    Egy HD csatornát újratömöríteni és átméretezni igen rossz ötlet lenne bármely műsorszóró részéről. Nem is szokták, hanem 1:1-ben ugyanúgy küldik tovább a hálózatukon ahogy a forrás jön jellemzően műhódon.

    HD úgyis csak FTTN+VDSL2 hálózaton lesz, ott meg lesz elég sávszél arra hogy a HD stream elférjen, bármilyen átméretezés és újratömörítés nélkül. Sőt igazából az SD tartalomnál is jobban járnak ha az eredeti MPEG-2-es streamet küldenék ki, nem azt az áttömörített H.264-est amit ADSL-re küldenek. VDSL2-en lesz elég sávszél, ha odafigyelnek a minőségre az eredeti streamek kellene használniuk, a nélkül hogy bármit is hozzányúlnának. A kábeles cégek is így tesznek, ha nekiállnának mindenből újratömörítettet adni, azzal szerintem magukkal csesznének ki.

    A csatornák pedig 1080i-ben adnak, Európában nem igazán hallottam még 720p-s műsorról. Amcsiban sincs túl sok, jellemzően a nagyobb sport adók használják csak, ahol a dinamikus mozgás miatt jobban fexik a p60. Szóval szerintem ha TV-t veszel, inkább a full-HD felé nézelődj, mert a HD csatornák abban sugároznak.

Aktív témák