Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • i are robot

    senior tag

    válasz Arpee78 #45 üzenetére

    Tehát bekalibrálják a monitort, megvan a profil, mármint a monitor színprofilja. Ez + egy RGB színszám meghatároz egy LAB színtérben pontosan definiálható színt. Pl 0,0,128 Ami egy sötétkék, jó esetben.

    Akkor most RGB-ben, vagy LAB-ben adod meg a színt? :)

    Ellenőrizendő a minőséget a PH-s tesztelők lefuttatják azt a bizonyos Lacie Blue Eye progit. Ez a műszerrel újra megméri azt a bizonyos színt (0, 0, 128) És ekkor a profil által definiált és az újramért szín eltérne?

    Ahogy mondod. Épp azért kell ellenőrizni, hogy megtudd, mennyire volt sikeres a kalibrálás. Arra is jó, amit mondtál, hogy idővel ellenőrzöd hogy van-e szükség újrakalibrálásra, de az első kalibrálásnál mindenképpen szükség van az ellenőrzésre, hogy tudd ellenőrizni a művelet jóságát. Ha a deltaE értéke 2-4 között van, akkor elfogadható, ha 1-2 között, akkor már teljesen megfelelő, ha netalán 1 alatt, akkor pedig tökéletes. A lényeg, hogy mekkora az eltérés egy szín esetében a VGA által a színkezelő profilnak megfelelően küldött jel elméleti, és a monitor által megjelenített valós mért érték között. A deltaE eltérés egy adott szín esetében a megjelenítendő és a mért érték különsége pedig az CIE Lab színtérben a két pont közötti távolság.

    Ha a monitor profil lenne a referencia akkor nagyon minimális deltaE-k lennének. Feltételezem a monitorkalibráló progik ezen funkciója inkább arra való hogy időnként ellenőrizük a profil pontosságát. Ugye a monitor színei idővel "elmásznak" ergo a profil pontatlan lesz.

    Namost itt van szerintem a keveredés. Merthogy színkezelő profilt használsz oprendszer szinten, viszont a monitorban is van lehetőség OSD-ből adott színprofilt beállítani. Mert ugye lehet úgy is kalibrálni, hogy egyedileg adod meg az RGB értékeket, ezzel finomhangolhatod a színhőmrsékletet, valamint választhatsz gyári beállításokat, pl sRGB-t. Ha ez utóbbit választod, akkor a kalibrálás során az RGB értékeket nem tudod pontosan megadni, hanem arra vagy kénytelen hagyatkozni, amit a monitor magától beállít, viszont a program így is csinál egy kalibrációs profilt, és ha azt ellenőrzöd, akkor lesz referencia az sRGB. Ezt lehet gyári beállításon is ellenőrizni kalibrálás nélkül, akkor szoktak ugyebár a tesztekben azok a nagy értékek adódni, viszont ott ahol a monitor kalibrált profiljai a referenciák, ott valóban minimálisak a deltaE-k, jól mondod. De itt sem mindegy mennyi az a kevés, lásd feljebb.

    Remélem tisztult kicsit a kép. ;)

    update: Most olvastam csak el a cikkben az érintett részt, arra majd holnap még reagálok.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák