Aktív témák

  • WarMachine

    csendes tag

    Sziasztok!
    Bocsánatot kérek, ha nem jó témakörben tettem fel a kérdést!

    A kérdésem tömören ennyi lenne:
    Mikor járok jobban energiatakarékossági szempontból, ha kikapcsolom a gépemet mindig, amikor nem használom, vagy pedig akkor, ha a lehető leginkább energiatakarékos üzemmódban hagyom, és kvázi éjjel-nappal megy?

    Kicsit bővebben:
    Általában torrentezem, meg egyéb háttértevékenységet végeztetek a gépemmel, így ritkán van "okom", hogy tényleg üresjáratban legyen (és kikapcsoljam). Viszont a kikapcsolás, majd bekapcsolás/újbóli rendszerbetöltés 2-2 perc, és persze dolgoztatja is a gépet, meg amennyire tudom, a bekapcsolás pillanatában jelentős áramok folynak a tápban (feltöltődnek puffer kondenzátorok, meg ilyesmi, bár nem biztos, hogy jól tudom, nem értek hozzá).
    Szóval ha egy héten mondjuk 2-3 alkalommal 8 órára kikapcsolnám a gépem, jobban járok-e, mintha bekapcsolva hagynám, viszont amennyire csak lehet, kihasználnám az energiatakarékossági opciókat?

    Monitort mindig kikapcsolom, mikor magára hagyom a gépet (22"-os TFT), meg a hangfalakat, stb. is, viszont a gép, egy switch meg egy kábeltv-s modem, amin a net jön, az folyamatosan megy. A vinyó 5 perc "nem használat" után lekapcsol, E2180-as procim van, NVidia 9600GT videókari, 1 dvd-író, MSI G31M alaplap.

    Jelenleg ketten (párommal) 7-8000 Ft-os villanyszámlát generálunk (mosógép, mikró, böszmenagy hűtő fagyóval, tv, lámpák, számítógép), ezért úgy gondolom, hogy párszáz forintot spórolhatok vele akkor is, ha minden éjszakára kikapcsolom, majd megint reggel (itthon dolgozom, szóval minden nap aktívan használom a gépem 8-16 órát).

    Van valakinek ezzel kapcsolatban tapasztalata, ötlete, hozzáfűznivalója?
    Köszönöm!

    UI: Nem akarok 6-8000 forintért teljesítménymérőt venni, kölcsönkérni meg nem tudok - pedig azzal meg tudnám mérni.

  • CounterBoci

    senior tag

    válasz WarMachine #1 üzenetére

    hogy is van ez a tapok fogyasztasaval [link]

    mennyit fogyaszt a gepem [link]

    tapokrol alaposan melyviz [link]

    modding es elektronikai kerdesek [link]

  • nyunyu

    félisten

    válasz WarMachine #1 üzenetére

    Tavaly eves villanyora elszamolasnal majdnem szivrohamot kaptam, amikor meglattam a havi 12k-s vegeredmenyt, amit a 365/24/7-ben uzemelo tuningolt gep generalt, ugyhogy radikalis fogyokurara fogtam.

    Elso korben a tuning repult, mert ugysem hasznalom ki a tobblet proci teljesitmenyt, amit kisajtoltam, viszont SOKKAL tobbet fogyaszt a gep tole.
    Masodik korben jatszogattam, mi a legminimalisabb feszultseg, amin a proci alaporajelen stabil (1.1V), BIOSban C1E+EIST bekapcsolva, igy fogyaszt ~100W-ot netezes kozben az egesz gep. (Bar az EIST sokat nem segit, ha eleve 1.1V-n megy a proci)

    Ha megyek aludni/melozni, es nem megy a letoltes, akkor standbyba teszem a gepet.
    Ha letoltes meg megy, akkor uTorrent be van allitva, hogy Options/Auto shutdown/Standby when downloads complete, igy elkuldi a gepet aludni.

    Mivel standbyban van, igy alig fogyaszt (~2W), viszont a power gomb megnyomasara azonnal visszakapcsol, aztan onnan folytatja a Win, ahogy lekapcs elott volt.
    Halokartyanak eltart kb. fel percbe, mire feleled, es van net, de ezt a kis idot ki lehet birni.

    Kivancsi leszek az idei eves elszamolasra, mennyi zset tol vissza a zsebembe az Elmu :))

    Asus alaplapok egyebkent sokkal tobbet fogyasztanak standbyban, mint a Gigabyteok, bar az a tizenpar watt, ami lecsuszik feleslegesen az Asus torkan, az orankent kb. 50 filler tobblet...

    Vinyo lekapcsolos marhasagokban nem hiszek, 80-90W minimalis fogyasztasodat alig csokkentene 8-10W-tal, sokkal jobban jarsz, ha elkuldod aludni a gepet, ha nem ulsz elotte.

    Vagy ha nincs szunetmentesed, akkor inkabb a hibernalast javaslom, annak nem okoz gondot, ha standby kozben aramszunet jon, es a ram elfelejti a tartalmat, hanem vinyorol visszatolti az utolso memoriaallapotot.

    [ Szerkesztve ]

    Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

  • WarMachine

    csendes tag

    válasz CounterBoci #2 üzenetére

    Szia!
    Köszönöm a hozzászólásodat a témához! Remélem, nem veszed sértésnek, ha nem olvasok át 13,451 hozzászólást, különösen, ha a hozzászólások kb. 1%-a kapcsolódik szorosan a felvetett problémához! :)

  • CounterBoci

    senior tag

    válasz WarMachine #4 üzenetére

    A kereső használatára akartam utalni, de így hogy nem ugrik be leírom: Használd a keresőt.

    A másik célzata a hozzászólásomnak a gyűjtőtopikok használata.

    És ha lényegi hozzászólást akarsz, fel nem foghatom hogy merül fel valakiben, hogy több áramot eszik egy gép a bekapcsolással, mint ha egész éjjel megy. Remélem nem veszed sértésnek.

  • WarMachine

    csendes tag

    válasz nyunyu #3 üzenetére

    Szia!
    Neked is köszönöm a hozzászólást!
    Ez a 2W-os fogyasztás Stand-By módban jól hangzik, ez tényleg kb. 1000 HUF-ot jelent egy évben (ha egész évben Stand-By-ban van), és elfelejthetem a gép és táp ki/be kapcsolgatását is...
    Ezt a 2W-ot mérted, vagy valami szabványból következik, hogy a gépednek azt kell tudni produkálni? Esetleg más forrásból származik az információ?
    Úgy értem, teljesítménymérő beszerzése nélkül tudhatom-e, mennyit fogyaszt a gépem Stand-By módban?

    Sajnálom, ha ostobának tűnök, hogy ilyen dolgokat nem tudok, de még nem sokat foglalkoztam ilyesmivel. Tapasztalataim szerint az ilyen "energiatakarékos" megoldások nem megbízhatóak, vagy félreértelmezhetők.

    Másrészről, úgy gondolom, tényleg van igazság azokban a kijelentésekben, hogy érdemes kihúzni a telefontöltőt, meg a mikrosütőt, meg egyéb, hálózatról nem leválasztott cuccokat, mert a tápjuk használaton kívül is fogyaszt, ami több ezer forintba is kerülhet évente.

    Vagyis: 2W-os Stand-By fogyasztás VS ki/be kapcsolgatás? :))

  • WarMachine

    csendes tag

    válasz CounterBoci #5 üzenetére

    Köszönöm, hogy felhívtad a figyelmem, hogy használjam a keresőt. Használtam a keresőt, és nem találtam meg azokat az információkat, amelyeket kerestem.

    Gyűtőtopicot is szívesen használnék, talán így utólag lett volna "Mennyit fogyaszt a gépem" téma. Mint fentebb említettem, sajnálom, hogy rossz módon tettem fel a kérdést!

    Köszönöm a lényegi hozzászólásodat! Természetesen nem veszem sértésnek. De mint fentebb olvashatod, óránként 2W fogyasztás is elérhető. Ha bekapcsolom a gépem, a kapcsolóüzemű tápomban külön elektronika szabályozza le a felvett áramot, hogy ne égesse szét magát azonnal a tápom - 10-15A-t is folyhat a tápban, néhány tizedmásodpercig, aztán 80-90W átlagfogyasztás esetén (ebből ugye 2W 8 órán át a 24-ből) mondjuk 100-150W között fogyaszt, amíg benyalja a rendszert a vinyóról, ugyanez kikapcsoláskor is, ez összesen 4-5 perc ilyen munkát jelent naponta.
    Hasonlítsuk össze:
    1. 2W 8 órán át -> 0.016 kWh
    2. 150W 5 percen át -> 0.012 kWh

    A kettő láthatólag ugyanaz a nagyságrend. Nyilván a 2. értékben nincs benne az a bűvös "nagy fogyasztás induláskor" sem, meg persze az 1. eset a stand-by, és nem az energiatakarékos üzemmód (amikor a gép kikapcsol pár perifériát, leveszi automatikusan az órajelet, ventillátor fordulatot, stb.)

    Lehet, hogy rosszul számoltam. Lehet, hogy nem jók a kiindulási adataim. Lehet, hogy elvben rosszul gondolkodom. Ezért tettem fel a kérdést.
    Ha kevés időt tölt s-b vagy energiatakarékos módban a gépem, akkor keveset spórolhatok - ha keveset spórolhatok, akkor a ki/be kapcsolgatásból eredő minimális többletköltség is "érezhető" lehet a megspórolt pénzben - nem beszélve arról, hogy "koptatom" a kapcsolót, a vinyónak fel-fel kell pörögnie, stb. Ezek is költségek lehetnek.

  • Foglalt név

    addikt

    Hogyha nem találod meg az általad keresett információt a topikban, akkor is nyugodtan felteheted oda a kérdésed, megoszthatod a tapasztalaidat. Mivel gyűjtőtopik feltehetően sokan fogják nézni és nem csak te irogatsz majd a témába.

    [ Szerkesztve ]

Aktív témák