Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Balazsss

    csendes tag

    Sziasztok!

    Olvasgatom egy ideje ezt a fórumot, nagyon hasznosnak találom és nagy köszönet a türelmes szakembereknek a részletes válaszokért.
    Lelkes amatőrnek tartom magam, aki kb 50 db VHS szalagot szeretne mostanság digitalizálni, de igyekszem pontosan utána járni a részleteknek és innen fakad a kérdésem:

    1., Mi a véleményetek, esetleg gyakorlati tapasztalatotok az Elgato Video Capture nevű USB digitalizálóval? Lehet ez jó, vagy inkább maradjak egy camcorder-nél ami DV-t ad ki Firewire kábelen? Mivel kapom a legjobb végeredményt? (A forrás egy S-VHS lejátszó lesz, TBC-vel!)

    Szeretném, ha véleményeznétek a két variációt.

    2., Van-e komoly minőségbeli különbség a (nem profi) Sony camcorderek (miniDV, Digital8, Hi8) analóg-digital átalakító egységei között? Változik-e komolyabban évjáratok szerint? Melyik típust érdemes venni? (Jellemzően az i-Link (Firewire)kimenettel rendelkezőkre gondolok, mivel van egy Dell laptopom, gyári ieee1394 csatlakozóval, az lenne a fogadó eszköz)

    3., A camcorder-ből a Firewire kábelen pontosan milyen formátumban, milyen minőségben, felbontásban jön ki a felvétel? Azt utána mivel, milyen formátumra érdemes konvertálni, ha a végső kép és hang minőség a fontos?

    Elgato: -->>> Link: [link]
    "Technical Specifications
    Elgato Video Capture automatically detects NTSC, SECAM, PAL and PAL/60 video formats for worldwide compatibility.
    Video resolution: 640×480 (4:3) or 640×360 (16:9)
    Video format Mac Software: H.264 at 1.4 MBit/sec or MPEG-4 at 2.4 MBit/se
    Video format PC Software: H.264 at 1.4 MBit/se
    Audio: AAC, 48kHZ, 128 kBit/sec
    Generated files can be synced with video capable iPads, iPods, iPhones and Apple TV and can be edited in iMovie or Windows Live Movie Maker without re-encoding."

    Előre is köszönöm a segítségét, idejét, energiáját a szakmai hozzászólóknak.

    Tiszetlettel! :R

  • Balazsss

    csendes tag

    válasz djnice #744 üzenetére

    djnice: Nagyon köszönöm a válaszod! Hasznos volt! Így fogok tenni!

    Leírnád a véleményed erre a kérdésemre is:
    "Azt utána mivel (milyen software-el), milyen formátumra érdemes konvertálni, ha a végső kép és hang minőség a fontos?"

    Ha valakinek van egy Sony, JVC model/típus listája, mely eszközök alkalmasak erre a fajta VHS "átvezetéses" - i-Link (Firewire) digitalizálásra, azt nagyon megköszönném!

    Tisztelettel! :R

  • Balazsss

    csendes tag

    djnice: HUUUU, szuper a lista! :C :C :C
    kerestem angolul is, de nem bukkantam rá. így ki lehet szűrni, mely eszköz alkalmas erre a fajta digitalizálásra. Ha a szerzője mellé rakta volna, melyikben van Firewire kimenet, na az meg a non-plus-ultra lenne. :)

    A software ajánlást megfogadom, tesztelni fogom! Még pár hétbe bele telhet, mire összerakom a rendszert és tesztelem, de utána jelentkezem.

    Nagyon köszönöm a gyors választ! Big Respect!! :R

  • Balazsss

    csendes tag

    válasz djnice #749 üzenetére

    Kedves djnice!

    Beállítási tanácsra lenne szükségem:

    Már majdnem összállt a rendszer, de a számítógépen (WIN XP) használt rögzítőprogram és annak helyes beállítása a nagy kérdés. Most VirtualDub-al próbálkozom. De lehet az itt említett WinDV lenne jobb?

    Camerából kijön a jel a firewire kártyába ami most VirtualDub rögzítés után: DV Video (dvsd), 720x576 , fps:25, Planar 4:2:0 YUV.
    Ez így jó vagy kell valamit állítsak? Vagy kell valamit hozzáadjak a VirtualDub-hoz?

    Kép alapvetően szép, hang tiszta - nem csúszik el, de a képen alul elcsúszó csík jelenik meg.

    A célom egyenlőre, hogy minél jobb minőségben vinyóra kerüljön az anyag nyersen és majd utána tömörítem vagy filterezem.

    Előre is köszönöm a tanácsokat!

  • Balazsss

    csendes tag

    Üdv mindenkinek!

    Szakmai segítségre lenne szükségem:

    - pár VHS szalagot már át tudtam konvertálni DV-AVI (dvsd) formátumra miniDV kamerán áteresztve. Ezek nagyon jók is, a szalagtól függően hozzák az elvárt szintet. Ami nagyon tetszik, pl. nincs hang elcsúszás.

    VISZONT a VHS--DV-AVI KONVERTÁLÁSA: na ez már feladja a leckét. Küzdök vele pár napja, több beállítást, több programot, több kodeket próbáltam, de nem igazán tetszik a végeredmény. És nem csúszik szét a kép (deinterlace), hanem már a laptop 15"-on is olyan "darabos" a textúra, nagy Samsung TV-n meg pláne.

    Handbrake, Avidemux és Virtualdub programokban próbáltam, x264 és Mpeg2 formátumra, az eredeti 720x576 felbontás, eredeti 25 fps megtartásával. Ebben a felbontásban (nem emeltem 720p-re v 1080p-re), mai lapos TV-n szeretnénk megnézni. Akár gyors konvertálásra, akár HQ - lassú konvertálásra állítom, valahogy nem az igazi.

    A minél jobb képminőség lenne a szempontom konvertálásnál (némi hely megtakarítással). Jelenleg 1 óra VHS--DV-AVI kb. 13 Gb helyet foglal!

    Kérem, akinek van gyakorlata VHS--DV-AVI KONVERTÁLÁSBAN és tudja hogyan kell jól beállítani a konvertáló programot, az legyen szíves írja meg melyik programmal, milyen beállítás mellett lesz jó és ha lehet képernyőfotókat is mellékeljen a beállításokról. Gyanítom, ez nem csak nekem okoz gondot.

    Elöre is köszönöm a segítséget! :R :R :R

  • Balazsss

    csendes tag

    @qnadam: teszteltem többféle video minőségen és működik! :D

    Nagyon köszönöm a gyors választ, segítséget!

    Később összefoglalom a tapasztalataim, s leírom ebben a fórumban, hátha segítség lesz másoknak!

    Köszönöm! :R :R :R

  • Balazsss

    csendes tag

    Üdv!

    Korábban én is, mint itt a fórumon sokan mások nulláról ugrottam neki az otthoni VHS kazik bedigitalizálásának. Utoljára prá hónapja írtam itt, s ígértem, ha összeáll a rendszerem, leírom a tapasztalataimat - hátha segít más érdeklődőknek.

    Mielőtt belekezdenék: Szeretnék nagy-nagy köszönetet mondani Djnice -nak és qnadam -nak a szakmai segítésgükért!!!! :C :R

    Na lássuk.
    A rendszerem:

    - VHS Lejátszó: Panasonic NV-FS200 HQ, SVHS, TBC + Noise Filter -rel ->> S-Video + 2 db Audio csatlakoztatással megy a jel (spec sony kábel) ->> SONY DCR-HC96 Mini DV Handycam-be, DV IN/OUT, iLink (ez digitalizál áteresztéssel) ->>> Firewire 4 pin (kicsi csati)/ 6 pin (nagy csati) kábelen ->>> Sweedex PCI Firewire kártyába (VIA chipset!!!!), 100-400 Mbit, ami egy kb. 10 éves Pentium DuoCore-ban van + Windows XP SP3, ami az adatrögzítést végzi VirtualDub (Capture menüpont) vagy WinDV-vel. A kettő közt minőségben nem találtam különbséget, az oldalsó adatsáv miatt nekem a VirtualDub jött be.

    Kapott formátum: DV Video (dvsd), 720x576, 25 fps, planar 4:2:0 YUV, így 1 órányi anyag kb. 13 GB (!), szóval ha sok VHS kazettád van, tárhely az legyen!
    A kapott minőséggel elégedett vagyok, de az nagyon látszódik, hogy a legtöbb a VHS kazetta eredeti minőségén + állapotán múlik! Nagyon eltérő végeredményeket kaptam, s mondhatnánk, hogy koszos a VHS fej (amit bizony azért kell takarítani), de pár perc eltéréssel egymás után lejátszva nem azon múlik.

    Tapasztalataim:
    - nagyon fontos, hogy a Firewire kártya VIA chipset-es legyen! Olcsó Digitus kártya (Texas Instruments chipset-el) felejtős. Megjártam vele, idő+pénzrablás. Apróhirdetésben 1-2 ezer forintért lehet jót venni! Link a Firewire kártyák bűvöléséhez: [link]
    - a számítógépben jó legyen a tápegység, stabil legyen, mert ha valami feszültség ingadozás vagy kis teljesítményű táp van, akkor random időpontokban megfagy a rögzítés és fucss az addigi beleölt óráknak! :)
    - a mini DV kamera DV IN/OUT-os legyen, hogy át tudd ereszteni rajta az analóg jelet. Kamera kereséshez egy nagyon hasznos lista, sok típussal: [link] KÖSZÖNET érte Djnice - nak!
    - a TBC és a Noise Filter sokat számítanak, ha lehet olyan legyen a VHS lejátszó!
    - jó ha van egy 2. megbízható videolejátszó - csak tekerésre, mert a szalagot érdemes digizés előtt oda vissza áttekerni! Az a tapasztalatom, hogy 30 éves felvételeknél sokat számít, kevésbé csíkozódik a felvétel, amelyik hajlamos rá.

    Következő lépés: digitalizálás.
    -> Elsőre nem egyszerű, tudni kell beállítani + erősebb proci, gép kell hozzá, hogy haladjon.

    - Szoftver: sok van, nekem a VidCoder bevált a megfelelő, előre betölthető beállításokkal!! Itt a forumon fentebb tekerve megtaláljátok qnadam linkjét ehhez. Köszönet érte!!!
    - Hardver: próbálkoztam dual és duo core gépekkel, amik kéznél voltak -> egy 3 órás VHS anyagra kiírta, hogy 29 óra alatt lesz kész. :Y

    De normális áron találtam egy 2013.-as Dell Optiplex 7010, i5-3470, 8GB Ram, 128GB ssd-t. Na ez már 4,5 órát írt ki és tartotta is, s mellette alig lehetett a hangját hallani. :)
    Az 50 GB-os dvsd-ből, lett kb. 9 GB-os mp4. és a minősége teljessen jó a mai nagy lapos TV-hez. Elégedett vagyok a végeredménnyel.
    Ennyi.
    Eddig kb. 50 órányi anyag készült el és még legalább ennyi van. Idő, na az az ami még kell hozzá! :)

    Remélem, tudtam segíteni! Köszönet és Üdv!

  • Balazsss

    csendes tag

    Köszönöm a visszajelzéseket!

    Igen, elírtam: AV IN/ DV OUT -os videokamera kell ehhez.

    - Lehetett hibás is a Digitus kártya, de vadonat újjonan vettem. Felismerte a Windows, de bármilyen driver-t használtam hozzá, pár perc digitalizálás után megfagyott, majd 3 ilyen próba után teljesen vége lett. Elég mérges lettem. A VIA chipsettes meg első próbánál ahogy kell, 3 óra egyhuzamban.

    - Még egy pozitív tapasztalat a fenti rendszerrel kapcsolatban: hangminőség teljesen rendben (persze ha a VHS is jó) és eddig még egyszer sem tapasztaltam hang elcsúszást a képhez képest.
    Köszi! Üdv!

  • Balazsss

    csendes tag

    Üdv mindenkinek!

    Ha valakit érdekelne, megválnék SONY DCR-HC96 Mini DV camcorder szettemtől, ami VHS digizésre alkalmas. Feltettem a legnézettebb hirdető oldalra.
    Még egyszer sok sok köszönet ezen fórum tagjainak, s kiemelten köszönöm djnice és qnadam segítségét!

Új hozzászólás Aktív témák