Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • urandom0

    aktív tag

    Elolvastam az írást, szerintem nem rossz. Ha én disztró összeállító lennék, ilyeneket olvasgatnék, mert ezekből derül ki, hogy milyen problémákkal találkozik egy kezdő.

    "Az első ami számomra teljesen szokatlan (és nehezen lekövethető a mai napig) az a Linux félelmetes mennyiségű változata."

    Viszont ezzel a problémával nem tudok azonosulni. Miért zavar az bárkit is, hogy sok disztró van?
    Próbáljon ki a kezdő egyet, ismerkedjen vele, ha tetszik, tartsa meg, ennyi. Ha pedig ki akar próbálni másikat, akkor próbáljon. Én nem értem itt a dilemmát.

    "a fő csapásirányok akkor is lekövethetetlenek egy átlagembernek."

    Nem is kell lekövetnie. Annyit kell tudnia, bár ezt sem feltétlenül, hogy az Ubuntu alapja a Debian, a Mint pedig az Ubuntuból származik. A többség úgyis Ubuntuval vagy Minttel kezdi. Szerintem túl van ez a kérdés bonyolítva...

    "Amit én Linuxon abszolút nem fogadok el, az a csomagtelepítés fogalma, pontosabban annak megvalósítása."

    Szerintem a csomagkezelés az egyik legjobb dolog, ami egy operációs rendszerrel megtörténhet.

    "A probléma akkor kezdődik ha a szoftver máshol található.
    Ilyenkor a tárolót kézzel hozzá kell adni és így telepíthető. A konzol máris kezdi bontogatni a szárnyait de ez még csak a kezdet."

    Hozzá lehet adni tárolót grafikus csomagkezelőből is, legalábbis Ubuntuban és Mintel biztosan, én így tudom.
    A többiben, amit a telepítésről írsz, viszont van igazság.

    "Szoftverkezelő szoftver. Ebből kismillió, mert amit tud az egyik azt nem tudja a másik,
    Apper, Synaptic, Pacman, Pamac manager, apt, dpkg, yay, trizen, Discover, yum, flatpak, rpm, pip, gdebi és még kismillió, számomra ismeretlen és értelmezhetetlen fogalom. "

    De aki Ubuntuzik vagy Mintezik, annak annyit kell tudnia, hogy neki a .deb formátumot kell keresnie, apt-vel tud paranccsorban telepítnei, Synapticcal pedig grafikusan, ennyi. Yum, yay, trizen, rpm és társaikat abszolút figyelmen kívül hagyhatja. Szerintem ezt megintcsak a felhasználó bonyolítja túl.

    "Ez Windowson:
    Van 1 azaz EGY darab Windows Installer. Hogy ez egyáltalán van, arról a felhasználónak tudomása sincs, de egyébként sem érdekli."

    Ez történetesen nem igaz, nagyon sok program használ InstallShield telepítőt, másik program másmilyet, a harmadik program .msi-t, de van bundle-s app is Windowsra... nézz a kezdő felhasználó szemével, menj fel ide, és mondd el, melyiket kell letöltened?

    "Legutolsó, még frissen fájó hatalmas pofon a Viber telepítés volt."

    Mert épp akkor volt a Vibernek valami bugja. Előtte is, és azóta is simán felmegy. Mondjuk az érdekes, hogy miért épp Debiant választottál?

    "Valamint ami még nekem szegényes, sőt nemleges, az Linux szoftverek leírása."

    Most megnéztem néhány Play Store-os app leírását és néhányat a szoftveráruházban (pamac-manager). Az áruházban lévőké igaz, rövidebb, de azért lehet tudni, hogy milyen programról van szó.

    "Keresek egy szoftvert amiről halvány elképzelésem van de még sosem használtam. Már a keresés sem egyszerű mert a szoftver neve köszönő viszonyba sincs a tárolóban lévő névvel"

    Erre csak ezt tudom mondani.

    Amúgy ezzel a ddccontrollal jól megszívattad magad! Miért nem lett volna jó az xbacklight, az xgamma vagy az xc? Ezek majd mindegyik disztró repójában alapból ott vannak.
    Az ilyen helyzeteket el kell kerülni. Ha nem megy, el kell engedni, nem feltétlenül kell belemenni olyasvalamibe, amiből később csak egy kellemetlen élmény marad.

    A stabilitási gondokra és a rapszodikus viselkedésre nem tudok mit mondani, nálam ilyen problémák sose voltak. Amióta Linuxozok, ez a negyedik gépem, volt két Lenovo laptop, egy Dell Optiplex PC, és most egy Fujitsuról írok, egyiksem sem volt sosem instabil a Linux.

    "Mind a három disztró homlokegyenest más csatolási pontokat, csatolási megoldásokat használ a másod, háttér meghajtókra/partíciókra."

    Ez megintcsak, miért baj? Miért érdekli egy felhasználót az, hogy hova csatolja a rendszer a fájlrendszereit? Miért??

    Samba.
    Ha valaki nem szereti a terminalt, ott vannak az olyan pluginok, mint a thunar-shares-plugin-gtk3, nautilus-share, nemo-share, thunar-shares-plugin, és az smb-hez készített GUI programok, mint pl. a g2sc, és hasonlók. Sosem használtam őket, csak rákerestem csomagkezelővel a "samba" szóra, és kidobta őket.

    Illetve még annyi, hogy megnéztem a Linux Mintes topikjaid, és én is azt éreztem, hogy olykor túl sok volt az akarat, és kevés a tudás. Magabiztos tudás nélkül, túl nagy önbizalommal álltál neki olyan dolgoknak, amikhez azért kellene némi hozzáértés.
    Néha pedig, mintha teljesen logikus dolgokat hagytál volna ki, és mintha szándékosan a bonyolultabb megoldást választottad volna.

    "nagyon megköszönném ha valaki elmondaná hogy a saját konfigomon, amin csődöt mondott tucatnyi disztró, az Ubuntu hogyan tud teljesen tökéletesen teljesíteni, miben más, kernelbe, vagy...?"

    Én azt gondolom, hogy talán az Ubuntuban eleve bent vannak azok a kernel modulok, amik más disztróban nincsenek. A Linux, ha egy eszközhöz nincs driver, nem fogja magától megkeresni a repóban, legfeljebb telepítés alatt, de utána nem. Talán az Ubuntus szoftver áruház csinál ilyet, de én pl. mindig is kézzel telepítettem az ilyesmiket.
    Én csinálnék a helyedben egy hardver és modul leltárt, lshw, inci, lsmod... és hasonló programokkal, és összevetném azzal, ha mondjuk Mint van telepítve a gépen.

  • urandom0

    aktív tag

    "Az első ami számomra teljesen szokatlan (és nehezen lekövethető a mai napig) az a Linux félelmetes mennyiségű változata."

    Erre eszembe jutott egy analógia.
    Ha kocsit szeretnél vásárolni, akkor sem azon pattogsz, hogy úristen, milyen sok márka és típus létezik, vajon melyik lesz jó nekem, uhh...
    Hanem átgondolod az igényeidet, a keretet, és keresel egyet, amelyik megfelel. Én, amilyen hülye vagyok az autókhoz, azt csináltam, hogy megkérdeztem az ismerőseim, felmentem a netre, ott is megkérdeztem egy pár embert, majd a vélemények közül kiválasztottam azt, amelyiket a legtöbben ajánlották, és azt vásároltam meg.

    Ha a neten megkérdezed, hogy milyen disztrót használj, 20-ból 8 ember Ubuntut fog ajánlani, 5 Mintet, 3 Manjarot, 2 Archot, a többi pedig OpenSuse-t vagy Fedorát.

Új hozzászólás Aktív témák