Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cold3

    tag

    válasz M@cika #37 üzenetére

    Juj mit fogsz Te kapni, hisz a forint mögött ott az állam, meg a nemzetgazdaság.... Az olyan stabil, hogy konkrétan a stabil fogalmában is benne van a forint.

  • azbest

    félisten

    válasz M@cika #37 üzenetére

    Nagyon felületesen, a normál gazdasági rendszerekben kívánatos az infláció. Persze nem az elszabadult, hanem a kiszámítható, alacsony. Hasraütésre, kb azért, hogy elköltsék a pénzt, ne üljenek rajta. Amelyik pénz forog a gazdaságban, azzal pörgetik a termelést, ami áll egy bankszámlán, az halott pénz. Svájcban, ahol a speciális helyzetük miatt defláció szokott lenni, ott nem fizetnek kamatot a pénz betétért, hanem "büntetést" kell fizetni. Ha megáll a pénz körforgása, akkor összeomlik a gazdaság, nem tudnak fizetni semmiért.

    Pénz pedig úgy kerül a körforgásba, hogy hitelbanktól pénzt vesznek fel. A bank ilyenkor egy "negatív" számlára (passzíva) és egy pozitív számlára teszi ezt a pénzt. Amikor visszafizetik (aktíva) a hitelt, akkor lesz megint nulla a banknál az egyenleg. De közben abból a pénzből valami eredmény született, építmények, termékek, szolgáltatások és embereknek fizetés. S mivel a bank több pénzt kér vissza, mint amit kiadott, így a sikeresen visszakapott hitel után neki is van pluszban pénze. A nemzeti bank meg azért kell több pénzt "nyomtasson", mert a hitelek után több pénzt kell visszafizetni, mint amit felvettek. Meg a kp mozgáshoz. Amíg a pluszban "nyomtatott" pénz nem sokkal több, mint a pluszban létrehozott érték, addig nem magas az infláció. Ha többet nyomtatnak, mint ami értéket létrehoznak, akkor elszáll az infláció, mert a gazdaság termelése több új pénz közt oszlik meg.
    Forrás, otpédia, [link] és más pénzügyi kiadványok, tananyagok.

    Vannak olyan pénzkihelyezések, amelyek nem így működnek, hanem csak betétek alapján adják ki őket. Ilyet a nem hitelbankok tudnak csinálni. Az emberek azt hiszik minden hitel ilyen betét alapú, pedig többségében nem ilyen. De mindkét fajta hitelnél a bank bukik rajta, ha nem tudod visszafizetni teljesen.

    A fix mennyiségű, deflációs bitcoin teljesen alkalmatlan erre. Arra ösztönöz, hogy ülj rajta. És lényegében addig kelti csak a működés látszatát, amíg ömlik bele a valós pénz (amiből fizikai világbeli értékeket vesznek maguknak az ügyes spekulánsok a coin gyűjtés helyett). Valós pénz nélkül működésképtelen, mert ez egy pénzszivattyú.

    Az inflációs coinok sem úgy működnek, mint a pénz. Mive előre meghatározott inflációval kalkulálnak, így ott sincs olyan szintű visszacsatolás a gazdasági eseményekből, mint a normál pénznél. De még akár működhetne is... csakhogy pont nincs meg az a szabályozottsága még, ami a normál pénznek van. Ha beszabályozzák és nem vadkeleti tözsdézés és manipulációs játszótér, akkor meg már nem biztos, hogy több értelme van, mint a meglévő pénznek. Nekem úgy tűnik, hogy ott is a valós pénz szivattyúzására használják csak. Ha meg beszabályozzák, akkor mindek egy újabb normál pénz az eddigi mellett.

    Az ok és okozat pedig nem tévesztendő össze. Egy stabil inflációjú igazi pénz azért stabil, mert a mögötte lévő ország gazdasága (érték létrehozása) stabil. Az inflácis coinok megfordítják ezt, a beépített inflációnak nincs köze a gazdaság teljesítményéhez, a gazdaságtól független. Ne tévesszen meg ez, mert azért független, mivel nincs mögötte valós értékteremtés, csak a valós pénzből belé tolt áttételes érték fújja a lufiját.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák