Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Piftuka

    veterán

    válasz sb #40 üzenetére

    Napjainkra ez már összemosódik. Egyszerűen évek óta nem lehet karakteresen kijelenteni, hogy "ne vegyél Edge LED-et/Direct LED-et, ezért, vagy azért".

    Az összes fajta ismert - technológiára jellemző - "anomália" megjelenhet mindkét típuson. Ráadásul az utóbbi években a - FALD nélküli - "Direct LED" jellemzően a "belépő" kategóriába szorult.

    A közép-, és felsőkategóriában gyakoribb az "Edge LED". Nyilván figyelembe vették azt is, hogy utóbbival vékonyabb készülékeket is tudnak gyártani, az emberek pedig azt kívánják.

    Ám könnyen lehet, hogy tényező a már említett fényszivárgás lehetősége is. Direct LED technológia alkalmazásánál -a több dióda felhasználása miatt -sokkal komolyabb és precízebb szűrést kell megvalósítani a "panel szendvicsben", hogy elkerüljék ezt a problémát a képernyő teljes felületén. Az pedig nagyobb erőforrás ráfordítást igényel a tervezés, a megvalósítás fázisaiban, és (ezek miatt is) anyagi szempontból is.

    Ami biztos, hogy tényleg nem szabad egyiket, vagy másikat "élből elvetni". Most nincsen a kezem ügyében teszt, viszont általánosságban a lényeg, hogy adott gyártók, adott modelljei tipikusan jók, vagy rosszak ilyen szempontból.

    Ha a világ több pontján, több tesztelő, és felhasználó is azt tapasztalja, hogy XYZ készüléke példás, homogén panelt kapott, szinte zéró, vagy tényleg nulla a fényszivárgás, akkor jó esély van rá, hogy azt a típust a gyártó ilyen szempontból jól összerakta. (Ha pedig sok a vonatkozó negatív hang, akkor arra van jó esély, hogy neked sem lesz szerencséd, amikor az XYZ készüléket itthon megvásárolod majd.)

    És tényleg sokszor "nüanszokon" múlik. Hogy milyen szűrőt használtak, hogy mennyire precízen illesztették a rétegeket, hogy milyen a burkolat illesztése, sőt... hogy azon mennyire húzták meg a csavarokat.

    Itt a fórumon több felhasználó is panaszkodott arra, hogy gyárilag túlhúzott csavarokat talált; "felhős" volt a kép, de amikor lazított a csavarokon, elmúlt a fényszivárgás.

    Olyan is volt több, hogy a fali konzolra szerelt, esetleg kicsit előre döntött készülék burkolatának mind a négy sarka megfeszült, és a sarkokban bevilágítási problémát eredményezett mindez.

    A csúcs történet pedig éppen az itteni TCL topic-hoz fűződik. Az itteni TCL tulajok oda-vissza pakolgatják a tévéikre a mindenféle béta és gyári firmware-t. (Ugyanis a TCL televíziókon ez lehetséges.)

    Az egyik fórumtársunk C715-ösén az egyik béta szoftver annyira túlvezérelte a háttérvilágítás LED-jeit, hogy erős felhősödést idézett elő.

    Hát ilyen ez. :)

    Ami a képernyő területének egyenletes megvilágítását, tehát az ilyen szempontból vizsgált homogenitást... Maximálisan egyetértek azzal, hogy ez fontos.

    Ám tudomásul kell venni, hogy a jelenlegi technológiai szint mellett nem találsz ilyen szempontból homogén készüléket. Még a közelmúlt egyes OLED tévé tesztjeiben is lehetett olvasni ~18-20%-os fényerő eltérésről a kép egyes területei között.
    (Persze ott a technológia sajátossága miatt a fényszivárgás problémaköre nem létezik, és pazar a kontraszt, vibrálóak a színek.)

    Szerintem napjaink gyártói előtt ez az egyik legnagyobb kihívás. Mert azt garantálni, hogy minden egyes készülékben, minden egyes, fényt kibocsátó dióda 100%-ban azonos, és konstans fényerőt produkáljon... Szerintem ez meghaladja a jelenlegi technológiai fejlettségi szintet.

    Másfelől továbbra is azt gondolom, hogy ez nem akkora probléma a gyakorlatban.

    Csak a példa kedvéért... Ha mozgás közben nézel egy ilyen tartalmat:

    Forma1 közvetítés
    Film
    Film

    Akkor a képek gyors váltakozása miatt úgysem érzékeled, hogy a képernyő jobb felső sarkában 16%-kal nagyobb a fényerő, mint középen, a bal alsó és középső részen pedig 4%-kal kevesebb...

    Sőt, állítom, hogy ha "belassult" filmeket nézel, drámákat, sok statikus kamerakezeléssel, akkor sem fogod ezt észlelni.

    Ha viszont kifogsz egy ilyen panelt:
    alt="" title=""

    Az minimum sötét képtartalmaknál, de amúgy "en bloc" el fogja rontani a képi élményt, az egészen biztos.

    [ Szerkesztve ]

    "Aquila non captat muscas."

Új hozzászólás Aktív témák