Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tulku

    veterán

    Alapvetően a shinto és a Buddha (dharma) találkozása számomra a haiku....

    A shintot ismerjük, ebbe a szellem-istenvilágba illeszkedett Bódhidharma (Mahákásjapa - aki elmosolyodott a felmutatott virágon, s a Magasztos rámutatott, hogy a jelen lévők közül egyedül ő értette meg tanítását) által behozott ismeret elmélet amit dharmaként, japán vetületeként a zen buddhizmusként (Kínában a csan volt sziononim) ismerünk.

    A haiku maga a zen...az egyszerűség, a teljesség kifejezése...

    Nyugati szemléletmóddal nehéz megérteni, mindenképp ismerni kell hozzá a zen és shinto összetevőket.
    Ezek annyira átszőtték életüket, hogy elképzelhetetlen lett volna pl egy szamuráj élete a bus(h)ido (BUddha, SHInto és DOjo) szent szabályrendszerének betartása nélkül.

    Haikut olvasni, értelmezni annyi mint a zen lényegét értelmezni...meglátni, hogy a természet, a többiek, a minket körülölelő nem más mint mi magunk, meglátni az ÉN és MÁS hibás inerciarendszerét, felfedezni a belső utat....

  • Tulku

    veterán

    válasz idegen lény #10 üzenetére

    Japánra a legnagyobb csapást az un "nyugati civilizáció" mérte...az öngyilkosságok, a meghasonulás pontosan emiatt az erőszakos dinamikának (fejlődés kérem...gazdasági fejlődés!) köszönhetők...

    (rossz példa mert hálivúd, de valamit megkapott ebből az "Utolsó szamuráj" című film)

    Lámám szerint van egy szkíta tengely (mi nyugati hunok testvérei vagyunk a keleti hunoknak ---pl Tibet, Mongólia) ami szélességi körök által behatárolható....itt az észak amerikai indiánok épp úgy bele tartoznak, mint Tibet, vagy Japán...

    Egyébként jó a hasonlat a hasonló magyar meghasonulással, azzal egészíteném ki, hogy szerintem nem rettegtek tőlünk, barátságos, szkíta nép voltunk, de harcosok...így az európai (különösen a judeo-keresztény álságossággal átitatott) "civilizáció" valóban gyűlölt minket és tűzzel-vassal irtani szándékozott...
    Az hogy sok helyen ott voltunk, nomád életmódunkkal függött össze, de ez nem leigázás, rabszolga sorsba való kényszerítés révén vált folyamattá, hanem un beolvasztó nép vagyunk...ezért nem kell rettegnie senkinek a magyarság eltűnésén...

    [ Szerkesztve ]

  • Tulku

    veterán

    válasz FroZone99 #13 üzenetére

    A meditáció első foka...a békés nyugvás gyakorlata (a "gondolatok jönnek-mennek" megfigyelése, lecsendesedés)

    Idegen lény: latin források......no comment

    Nem tisztem senkit védeni, azt sem mondom, a vándorlások során nem lehettek túlkapások (hol nem voltak....lásd a buddhista terminológiára épülő mongol seregek portyáit világszerte) de alapvetően békés, beolvasztó nép vagyunk (mint azt jelen történelmünk is mutatja) s ha valamely ideához csapódik valamely csoport (akár a német II. világháborús "szerepet" is emlegethetjük) akkor pörölyként csapnak le ránk, talán nagyobb erővel, mint amit a gazdatestre mérnek.

    Ám szerepünk ennél sokkal szerteágazóbb...gondolom te is így látod...

    A szeppuku valóban a saját lét kioltását célozza (a buddhista terminológia legfőbb rossz cselekedete) de ez szervesen kapcsolódik egyfajta szent ügyhöz, amely a földesúr védelmét hivatott teljesíteni világi szinten, illetve a busido szellemiségébe beépülő végső lezárásaként, távozásként értelmezendő.
    Természetesen nem mondom, hogy követendő, ám ez valójában kevesek osztályrésze volt, az öngyilkossági ráta ennél jóval szerteágazóbb a Japán kontinensen...de lehet hozzá köze...a megoldási séma miatt...

  • Tulku

    veterán

    Elnézés, de a relaxáció nem meditáció...nem beleszólva a dologba....

  • Tulku

    veterán

    válasz FroZone99 #20 üzenetére

    A meditáció a teljes szabadság....az összes lepel irányít egyébként...a meditáció kemény munka (ha erre céloztál) de a lepel lehullásával a teljes szabadság mutatkozik meg....tkp olyan mint amikor a felszínről vizsgálod a tájat, majd fölszállsz és fentről rálátsz a táj egészére...az összefüggésekre...

    ...de kemény munka ez igaz....

  • Tulku

    veterán

    válasz idegen lény #24 üzenetére

    "Ezek a technikák azon az elven működnek, hogy a tudat beszűkítésével előbb vagy utóbb (inkább utóbb), el lehet fárasztani az elmét annyira, hogy az mintegy a racionális gondolkodási sémákat kikapcsolva, meg tudjon mártózni egy rövid időre a tiszta öntudatba. Ilyen technikákat használnak a buddhista szerzetesek is. Kis túlzással mondhatnám azt is, hogy erre még a drogok is hatásosabbak és gyorsabbak."

    Ezzel nem értek egyet, ez teljes elferdítése a dharmának....nagyon rossz volt olvasni, abszolút hozzá nem értő hozzáállás....

    Tovább nem szeretném rombolni jelenlétemmel a haiku fórumot....

    sarvamangalam - Boldogságot minden lénynek!

  • Tulku

    veterán

    válasz idegen lény #26 üzenetére

    No akkor:

    - Az LSD-t próbáltam....köze nincs a meditációhoz...persze megnyit kapukat, érdemes elolvasni Huxley (igen ő is kipróbálta és részletesen leírja tapasztalatait) "Érzékelés kapui" című művét.
    - 10 éve már, azóta természetesen nem élek vele, senkinek nem ajánlom Hoffmann véletlenül jött rá a lizergsav hatására, ezután skizofrének gyógyítására használták....azt hiszem manapság is....ebből már bizonyos dolgok látszanak
    - LSD-vel egy hajóra pattansz, gyorsan átrepülsz a túlsó partra, majd kiszállsz és fogalmad sincs mit kell tenned, jó esetben kontroll alatt biztosítod ottléted és visszakerülésed
    - A meditáció egy út...nem gyakorlat, nem munka, nem erőszak....több és kevesebb...más.

    Alapvetően a legtöbb meditációval foglalkozó tanítás megegyezik abban, hogy a meditáció belső út. Abban is sok hasonlóságot olvashatunk, hogy a belső út "vége" egyfajta tiszta (fény, fehér, ragyogó) állapot, amely alapvetően bensőnk tiszta tükre. Azt is kivehetjük belőlük, hogy létezik egy - ezzel ellentétes - saját magunk által generált folyamat, nevezzük ezt most elmének (az Ego a legelterjedtebb kifejezés, ami az elme terméke és az ÉN képet hozza létre, illetve az ÉN és MÁS viszonylatát, ezáltal máris megbontva az egységet).

    Amit a kolléga említett az elme lecsendesítése. Ez természetesen egy fontos lépés. Enélkül senki nem képes meditálni. Számosan tanácsolják az ébredés utáni állapotot (tkp a gyermeki szemlélet, viszonylag kevés behatással) hiszen ekkor a legcsendesebb (általában) az elme.
    Az elme lecsendesítése a gondolatok elengedése, nem megragadása...erről többet nem írok, ez egy fontos folyamat. (nálunk ez a shiné)
    Ami ez után jön a munka a belső ösvényen. Ez egy igen szerteágazó, bonyolult folymat, senkit nem untatnék vele, van egy un tantrikus meditáció (általában jóga tantrában nyilvánul meg, nem összekeverendő az indiai jógával) ami négy fontos lépést tartalmaz, természetesen a folyamat vége itt is az elengedés és elidőzni az önvalóban.
    Semmilyen erőszakos, durva energia mezőt igénylő eljárás nem történik (főleg nem külső anyag segítsége) hanem egy - a közép úttal összefüggő - olyan egyensúly létrehozása, ahol a túlságos elernyedés (túl laza) és a túl feszes állapot (a koncentráció átbillenése, tkp egyes gondolatok megragadása) is kerülendő, itt kell az egyensúlyt megvalósítani.

    Ezt természetesen hosszú ideje gyakorlók, ezt tanítók, a folymat egészére rálátók folymatosan csinálják, minden tevékenységük közepette is (akár ürítésnél is!) hiszen a meditáció nem egy idilli állapot, hanem a benső önvaló tiszta állapota, ami bizony folyamatos, nem kvantál...

    Az égő gyertya lángja a koncentráció...ne túl erősen koncentrálva, de elernyedve, már-már alvó állapotba kerülve....ha ez megy a gondolatok elengedéséhez felhasználható meditációs segédeszköz a gyertya lángja...de minden válhat azzá...szobor, feszület, vagy akár egy ceruza is....

  • Tulku

    veterán

    válasz Dhampir #40 üzenetére

    Aki ezt műveli, nem a dharma ösvényén lépdel...ennyi...

    Az hogy mindezen tényként közölt betűhalmazból mennyi az igazság, az pedig más kérdés, de - mint írtam is - minden írtó-ártó tevékenység teljesen ellentétes a dharma ösvényével.

    Ez a lámaizmus már máshol is felmerült, érdekes, hogy mindig Tibet ellenes kontextusban...épp olyan mintha a busido szellemiségét pocskondiáznák egyesek (biztosan vannak) aláásva ezzel azt a fizikai-szellemi állapotot.

    Őszentsége is leírta önélet írásában, hogy az a rendszer ami Tibetben működött hibás volt több szempontból....természetesen meg kell mindenkitől kjérdeznünk; mit tekint teljesen ideális rendszernek a már leélt történelem folyamán, miben nem lehet kifogást találni, ami majd egy évezreden keresztül működő képes volt...de ne tegyük, mert ez is csak kérkedéssé válhat...

    A dharma nem egyenlő a más ellehetetlenítésével, leigázásával, életének, javainak eltulajdonításával....ez axióma...

    buddhizmus, lámaizmus...ezek nem szerepelnek fogalomként olyan országokban ahol budha tanai a mérvadóak...mi találtuk ki....

  • Tulku

    veterán

    válasz Dhampir #42 üzenetére

    Mint írtam....ezek a dharmával ellentétes cselekedetek...elnyerik "jutalmukat", gyümölcsüket a karma által...tett, ok, gyümölcs....

    Persze - nem labdaként pattogtatva - azt hiszem a judeo-keresztény klérus bővebb tényeket szolgáltat(na) ezen a téren is :)

    [ Szerkesztve ]

  • Tulku

    veterán

    válasz Dhampir #45 üzenetére

    "majd ha a buddhisták sem mennek el érzéketlenül, közömbösen a szenvedés mellett "

    Ez tetszett! :)

    A Tan kerekének megforgatása ( a dharma elindítása) a négy nemes igazság ismertetésével kezdődött.
    Kérlek nézd meg az első nemes igazságot, majd olvasd el a másik hármat...

    A "buddhizmus" alappillére a szenvedés ismertetése és az arra adott adekvát válasz rendszer...

    Azt természetesen nem értem, miért gondolod, hogy a "buddhisták" elmennek a szenvedés mellett...és ha majd nem akkor ők is egyre több alapot szolgáltatnak majd a "történet íróknak"...nem értem az analógiát, de megértem ha bennem van a hiba...

    A "minden hiábavalóság"-ot pedig végképp nem értem ebben a kontextusban...de - mint írtam is - nem vagyok hibátlan, sőt... :)

    Totheground: Tudom az eredeti jelentését, ezt a mozaik-szó-játékot én fabrikáltam...mielőtt leírtam rákerestem a guglin, nehogy más interpretációjának ellopásával vádoljanak...nem ismerteti így senki, tehát ez egy egyedi kontextus, szerintem a három alappillér összessége (a tan, a vallás és a test-nemes küzdelem-harc)...
    ...szerintem...úgy gondolod hibádzik? Köszönöm ha megosztod velem, minden pillanatban öröm tanulni...nem vagyok a zen-csan szakavatott ismerője, de érdekel a téma...

    [ Szerkesztve ]

  • Tulku

    veterán

    válasz Dhampir #47 üzenetére

    Minősíthetetlen hazugságok...még a pédia is kiírja, hogy sérül(het) a semleges nézőpont elve...

    És ez...

    Természetesen elfogadom, hogy készpénznek veszed, meghajlok és távozom!

    Békességet minden lénynek!

    [ Szerkesztve ]

  • Tulku

    veterán

    válasz Dhampir #49 üzenetére

    Igen...ijesztőek...
    És persze épp úgy megijedek, majd dühös leszek mint egy dalai láma :)

    És természetesen egy leírást szentségként kezelhetünk...épp úgy mintha (példának okáért) egy népcsoportot mondjuk Hitler leírása alapján fogadnánk, vagy nem fogadnánk el...és erre alapozva hirdetnénk, mit tettek, vagy nem tettek...

    A média "hasznos" találmány...tudjuk, hogy vezérelhető emberek milliárdjait hozza létre...de nekem semmi bajom ezzel sem, azzal sem, ha név nélküli fordításokkal, vagy ismeretlen ítészekkel porig rombolják az imágót...legyen!
    Az is jó!

    Tibetnek is pusztulnia kellett, ezáltal rajzott ki a dharma szele...nem szabad egyes (általunk fontosnak tekintett) szempontok alapján ítélkeznünk...

    Ha nyulat ugrasztgatunk, akkor becsületesen megvallom nehezen képzelem el ezen érzelmi állapotokat-hullámokat, különösen az irtási kísérletet a dalai lámáról...de ha megesküszöl rá, hogy úgy volt, mindenképp önvizsgálatra késztethet emberlényeket... :)

    Mi zavar a Dsida verssorban?....

    [ Szerkesztve ]

  • Tulku

    veterán

    válasz Dhampir #51 üzenetére

    Bizonygatod idézetek, fordítások által valamilyen klérus túlkapásait...

    Ezt bizonyítandó nevet és alakot (náma-rúpa) formálsz, majd verssorban mutatod ennek az illuzórikus voltát...ezért kérdeztem mi zavar e csodás verssorban, hiszen eddig beírásaid épp ennek ellenkezőjét bizonygatják, nekem valami ellen-feszülésnek tűnnek, megmutatni mindenütt a poklot, a rosszat, a boldogtalanságot....

    A "...de mindegy..." pedig nekem olyan virtuális legyintésnek tűnik, kissé lesajnáló módon,ám megértelek, te sokat olvasol, citálsz, ezért "világlátott" lévén megteheted...egy kérésem van (mint nem menekülőnek)...kérlek ne zárd le judeo-keresztény módon értekezésed egy félmondattal, hiszen más - az elme fátylát cipelő - emberlény tanulhat tudásodból, legalább is megláthatja egy darabkáját.

    Mérhetetlen keserűséget érzek egyébként soraidból, személyes tapasztalat hiányában mások elbeszéléseire hagyatkozva használsz jelzőket:

    "A Dalai Láma vagy a római katolikus világ Pápája sokszor a világban működő hatalmi elit igényeit szolgálja ki, a mindenkori gyarmatosítók érdekeinek megfelelően."

    Igen ez történt 1959-ben amikor a gyarmatosítók lerohanták Tibetet, Őszentsége maradt volna, de tanácsadói kimenekítették, azóta is száműzetésben él az indiai kormánytól kapott szálláshelyén...azóta szolgálja a gyarmatosítók érdekeit, ír is erről "Száműzetésben szabadon" című önéletírásában....
    Annyi bizonyos, hogy az együttérzés által más aspektusból vizsgálja a dolgokat, felveti ebben a hatalom hibáit, bírálja a tibeti rendszert...ha ez behódolás, ám legyen...

    "legalább bizonyos dolgokban józanabb..."
    Ez számomra előfeltételezi annak a berögzülését, hogy több dologban ugyan olyan szűk látókörű, mint társai...ez a mondat szerkesztés erre irányul...mutassuk meg egy számunkra józannak ítélt cselekedet által rávilágítani a gyarlóságra, zavart elmére...ha más nem, a "legalább" jelző ezt szimbolizálja a középfokkal a kifejezés végén...

    Ars-poeticád elolvastam hát...a toleráns szó igazi jelentését nem értem, számomra nem logaritmikus skálán mozog az elfogadás...de megértem ha így látod...

    József Attila sorait köszönöm, számomra az "Eszmélet" az alapmű, a 12 fokú oksági láncolat (melynek a náma-rúpa eleme, s hozzájárul a születés-öregség-betegség-halál ciklikusság folyamatos eljöveteléhez) legtisztább megfogalmazása rejlik benne...de nem citálom, ez a te asztalod...

    Végszóban azt kívánom, mindenkinek több ideje legyen foglalkoznia ÉNmagával és ne MÁSokkal, megfigyelni, tapasztalni, ebből építkezni...fontos dolognak tartom, sokkal fontosabbnak, mint mások cselekedeteit megfigyelni, jegyzetelni, elemezni...ha kissé fordulunk e felé, bizonyára jobbá válik szemléletünk, s ezáltal kivetülésünk, amelyet a minket körülvevő világként aposztrofálunk...

    Békességet!

Új hozzászólás Aktív témák