Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Apollyon #8 üzenetére

    Amúgy tudtommal az iszlám gyűlöli Amerikát.

    Az Iszlám egy vallás, mint a Kereszténység vagy a Hinduizmus. Az Iszlámisták önmagukban még nem gyűlölik Amerikát, akikre te gondolsz azok szélsőséges iszlamista mozgalmak és azok tagjai.

    Akkor minek használnak mégis (minden bizonnyal) amerikai közösségi oldalt?

    Propaganda céllal. Már az Iraki amerikai megszállás idején is a Youtube-ra töltötték fel az iraki gerillák a szövetséges teherautó-konvojok vagy katonai egységek elleni támadásaik videóit. Így juthatnak el minél több felhasználóhoz, mind szimpatizánsokhoz (pozitív propaganda), mind az un. másik oldalhoz (negatív propaganda, megfélemlítés).

    Itt nem az a cél, hogy bújkáljanak, mint az al-Kaida, hanem éppen ellenkezőleg, reklámozzák magukat a hasonló gondolkodásúak között (ezért is csatlakoztak az Iszlám Államhoz több ezernyien külföldről), másfelől pedig jelezzék a külvilágnak, hogy élnek és erősek.

    Persze a fagyi visszanyalt most... :DDD

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Apollyon #11 üzenetére

    Belemehetünk ebbe mélyebben, de anno ezért adtam fel az Sg.hu fórumában is a közel-keleti topicot: nagyon nehéz megemészteni a mély témákat. A vége meg túl sok köpködés, és semmi érdemi vita. :DDD

    Az Iszlám Államhoz (vagy inkább Iszlám Kalifátushoz) hasonló szélsőséges csoportok csak akkor tudták felüti a fejüket, amikor megszűnt az előző Iraki rezsim (Szaddam-éra), így pedig relatíve szabadak lettek. Szaddam vérgőzős módon elnyomta az olyan szélsőségeseket, amelyek az ő hatalmát fenyegethették. Más iszlám államokban, pl. Szaud-Arábia, Bahrain, stb. a katonai és (amúgy nem demokratikus) vezetés kőkeményen fenttartja a saját hatalmát, és szintén nem tudtak a szélsőségesek erőre kapni.

    Ahol igen, mint Jemen vagy Szíria, ott az állam gyengesége volt az, ami miatt ez mégis sikerült, vagy például Egyiptomban azért, mert a hadsereg kihátrált a hatalom mögül (igaz egyiptom speciális eset, ott a szélsőségesek erőre kapása a hadsereg miatt nem megy most se annyira).

    Ha teljesen őszinték akarunk lenni, az USA szempontjából irreleváns, mi zajlik ott, és a helyiek szempontjából is csak akkor, ha az USA beavatkozik (pl. 2003-as iraki megszállás). Érdemes megnézni, hogy az Iszlám Kalifátus sem az amerikaiak ellen harcol első sorban, hanem inkább a más vallási irányultságok (Síiták), illetve kisebbségek (pl. Kurdok) ellen. Az Iszlám Kalifátus első számú ellensége sem az USA, hanem inkább Irán (a legnagyobb Síita többségű iszlám ország a régióban). Nem véletlen, hogy Irán olyan hangosan ostorozza Kalifátust (hozzá kell tenni, hogy a Szunnita és a Síita iszlám kapcsolata meglehetősen feszült, a régmúlt idők Katolikus vs. Református viaskodására emélkeztetheti az európai embereket...).

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Apollyon #15 üzenetére

    Az USA (és főleg Izrael) nagyszerű célpont a vallási fanatikusoknak, hogy ellenségképet nyújtsanak az elkeseredett muszlimoknak. Ez nem új recept, a történelemben évezredek óta jó kis politikai manőver a belső problémák, avagy a hatalmi törekvések elfedése egy jól felépített ellenségkép és a köré épített (bizonyos szintig igazságokat is tartalmazó) propaganda.

    Gyakorlatilag a közel-keleten is ez folyik. Vannak a hatalmi gócok, amelyek a viszonylagos békét és nyugalmat diktatórikusan űzik, és teszik ezt nyugati támogatással (pl. Szaudi Királyi Család), máshol többé-kevésbé demokratikus rendszerrel teszik ugyanezt (pl. Kuvait), de az országon belül az elégedettlenek (ha már az adott ország értékrendjét nem tudja/akarja megváltoztatni (részben, mert annak köszönheti a saját jólétét) bizony aktívan támogathatják a szélsőségeseket. Az USA pedig a közel-keleten az elmúlt évtizedekben olyan katasztrófális politikát folytatott (az 1990-es évek közepét leszámítva), hogy mindenki egy kívülről mindenbe belekotnyeleskedő, nyers, a helyi kultúrát megvető és azt el nem ismerő otromba tulkot lát benne. Az olyan esetek, mint az Abu-Grébi foglyok megalázása és kínzása, nagyon lassan gyógyuló sebeket ejtett az USA imidzsén, és az ilyesmiken felháborodó munkanélküli és szegény (de még a tanult és tehetősebb) muszlimok könnyen fogékonyak a vallási szélsőséges csoportok hívó szavára, amely az ő szempontjukból az egyetlen lehetőség, hogy valami változást hozzanak a régióra (még ha az a változás nem is feltétlenül pozitív összességében).

    Itt egyébként megint előjön a vallási különbségek esete, a Síita Irán-t a legtöbb (Szunnita többségű) arab ország nem szívleli, szinte csak egy dologban értenek együtt még a szélsőséges arabok is iránnal, ez pedig Izrael létének negálása. Ha Izrael nem lenne, akkor az arabok nagyon lelkesen esnének egymásnak...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Vesa #22 üzenetére

    A hadsereg arra képes, hogy XY koordinátára ledobjon egy vagy több bombát. Arra, hogy egy közösségi oldalra feltöltött fotóból kitalálják, hogy merre vagy, az a hírszerzők és adatelemzők feladata.

    Egyébként pedig ez egy win-win szituáció az USA számára. Ha tovább posztolgatnak szelfiket, akkor továbbra is fel lehet használni azt katonai célazonosításra (persze mértékkel, mert mindig ellenőrizni kell, hogy az adott épület tényleg lehet-e központja az IS / IÁ / IK-nak - és nem kezdenek el poénból nagykövetségek és kórházak előtt szelfizni). Ha pedig megáll a szelfizés és annak posztolása, akkor kiveszik a szélsőségesek kezéből a közösségi oldalakban szunnyadó lehetőségek egy részét.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák