Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Apollyon #11 üzenetére

    Belemehetünk ebbe mélyebben, de anno ezért adtam fel az Sg.hu fórumában is a közel-keleti topicot: nagyon nehéz megemészteni a mély témákat. A vége meg túl sok köpködés, és semmi érdemi vita. :DDD

    Az Iszlám Államhoz (vagy inkább Iszlám Kalifátushoz) hasonló szélsőséges csoportok csak akkor tudták felüti a fejüket, amikor megszűnt az előző Iraki rezsim (Szaddam-éra), így pedig relatíve szabadak lettek. Szaddam vérgőzős módon elnyomta az olyan szélsőségeseket, amelyek az ő hatalmát fenyegethették. Más iszlám államokban, pl. Szaud-Arábia, Bahrain, stb. a katonai és (amúgy nem demokratikus) vezetés kőkeményen fenttartja a saját hatalmát, és szintén nem tudtak a szélsőségesek erőre kapni.

    Ahol igen, mint Jemen vagy Szíria, ott az állam gyengesége volt az, ami miatt ez mégis sikerült, vagy például Egyiptomban azért, mert a hadsereg kihátrált a hatalom mögül (igaz egyiptom speciális eset, ott a szélsőségesek erőre kapása a hadsereg miatt nem megy most se annyira).

    Ha teljesen őszinték akarunk lenni, az USA szempontjából irreleváns, mi zajlik ott, és a helyiek szempontjából is csak akkor, ha az USA beavatkozik (pl. 2003-as iraki megszállás). Érdemes megnézni, hogy az Iszlám Kalifátus sem az amerikaiak ellen harcol első sorban, hanem inkább a más vallási irányultságok (Síiták), illetve kisebbségek (pl. Kurdok) ellen. Az Iszlám Kalifátus első számú ellensége sem az USA, hanem inkább Irán (a legnagyobb Síita többségű iszlám ország a régióban). Nem véletlen, hogy Irán olyan hangosan ostorozza Kalifátust (hozzá kell tenni, hogy a Szunnita és a Síita iszlám kapcsolata meglehetősen feszült, a régmúlt idők Katolikus vs. Református viaskodására emélkeztetheti az európai embereket...).

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák