Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • [Prolixus]

    addikt

    Há nem'tom. Ha továbbgondolom Bill jövőképét, akkor ilyen alapon előbb-utóbb a legtöbb jelenlegi emberi munka kiváltható lenne valamilyen szoftverrel, vagy komplett robottal. Egyedül azok maradnának meg (egy ideig?), ahol kifejezetten az emberi kontaktus/empátia stb. szükséges, amit programozni elég nehéz (pl. pszichológus, pszichoterapeuta), vagy olyan precíz és finom, gyors és gördülékeny kézmogást igényel, amire robot esetleg képtelen (pl. érsebészet), vagy absztrakt/erősen intuitív gondolkozás kell hozzá (pl. művészeti szakmák, divattervezés etc.). Na meg persze megmaradnának (és persze jelentősen "elszaporodnának") a programokat és robotokat tervező/építő/karbantartó informatikusok, mérnökök. Ettől azért én nem félek.

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

  • [Prolixus]

    addikt

    válasz #82729984 #39 üzenetére

    Statisztikailag biztos kevesebb lenne a veszteség, de az automatizálás új lehetőségeket is nyitna a bűnözés, terrorizmus, stb előtt. Azért ha MA történik valamilyen baleset, legtöbb esetben jogos azt feltételezni, hogy nem szándékos hiba történt, hanem véletlen/vagy felelőtlen magatartás következménye volt az egész. Viszont ha az autók "maguktól" mennek majd, akkor rá lehet ereszteni az utakra ember nélküli autókat, amikkel aztán sok mindent el lehet "követni" anélkül, hogy az elkövetőnek bármilyen emberi vesztesége lenne. Szerintem a társadalmi balhé miatt ez sosem fog bekövetkezni.

    Előb tesznek génterápiával antialkoholistává minden születendő gyermeket, meg korlátozzák önkényesen az elérhető sebességet, mintsem beköszöntsön a teljesen önjáró autók korszaka.

    [ Szerkesztve ]

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

  • [Prolixus]

    addikt

    válasz lapa #51 üzenetére

    Csak Bill logikájából indultam ki, a levezetés akkor logikus, ha az alapfelvetését elfogadom. Szerintem azért nem fog mindez bekövetkezni, mert akkor jóval kevesebb emberi munkahely lenne, mint ma, továbbá az emberek egy jelentős része olyan szakma gyakorlására lenne kényszerítve, ami nem is érdekli (ez persze részben ma is így van, de nem ennyire rossz a helyzt, mint egy ilyen elképzelt jövőben). Tudom ez a folyamat sem egyik napról a másikra következne be, tehát nyilván a társadalom is együtt változna a modernizálással, de akkor is...

    Mivel a Föld népessége aligha fog csökkeni az elkövetkező évtizedekben (hacsak nem írtjuk ki magunkat valamilyen környezeti katasztrófával vagy ilyesmivel), egy ilyen változás a nagy munkanélküliség és az erős kényszerítettség miatt szerintem nem fog bekövetkezni. Részben igen, de csak a nagyon könnyen/olcsón kiváltható munkahelyek fognak megszűnni. Szerintem lesz egy olyan határ, ahol a társadalmi feszültségek és balhék megálljt parancsolnak majd a folyamatnak, hiába technológiailag minden adott lenne. (A tudatlanságból eredeő paranoid félelmelkről/etikai kérdésekről akkor még nem is beszéltünk. Ezek jelenleg is erősen korlátoznak olyan technológiákat, amik simán széleskörben alkalmazhatóak lennének/sok problémát megoldanának, mégis csak alig-alig engedélyezik őket, pl. GMO növények és állatok).

    [ Szerkesztve ]

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

  • [Prolixus]

    addikt

    válasz #06658560 #64 üzenetére

    Precízebben igen, de gyorsan, precízen és gördülékenyen egyszerre? Az aligha menne. Pont ez a finom kézmunka lényege. Nem csak annyiból áll a dolog, hogy egy fél milivel kisebb/vagy nagyobb a vágás mint szükséges, és ebben a robot jobb. A távvezérelt robotoknak (da Vinci surgical system) akkor van előnye, ha nehéz a hozzáférés az operációs területhez/olyan kacifántos mozgásokkal könnyebb dolgozni, amire az emberi izületek képtelenek satöbbi. Na meg persze a robot nem fáradna el, ha automatikusan működne.

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

  • [Prolixus]

    addikt

    válasz WN31RD #74 üzenetére

    Az ipari forradalommal adja magát a párhuzam, ugyanakkor szerintem kulcsfontosságú különbségek is vannak.

    Egyrészt, ahogy terjedt a gépesítés, úgy vált az alapvető mezőgazdasági javak termelése és az élelmiszer előállítása, lakossághoz eljuttatása költséghatékonyabbá. Jobb élelmiszerellátás értelemszerűen javítottta az általános életszínvonalat, növelte a várható élettartamot, és a gépesítés terjedése után kezdett el rohamosan felkúszni a világ népességszáma is. Mindebből "csak" annyi következik, hogy az ipari forradalom bármilyen nagy tömegeket is érintett negatívan, az automatizálás forradalma által érintettek a sokszorosát teszik ki az akkori létszámnak (bármekkora is volt az). És legyen bármilyen gyenge az érdekképviselete a munkanélküli, tőkétlen, szükséges szaktudás nélküli tömegeknek, minél többen vannak (lesznek), annál nagyobb problémát jelentenek majd.

    Másrészt a gépesítéssel párhuzamosan fejlődött a természettudomány, az új felfedezések új iparágak kialakuláást tették lehetővé. A gépesítés miatt persze sok ember munkálya vált feleslegessé, komplett szakmák szűntek meg, ugyanakkor idővel a gépek olyan képességeket adtak az embereknek, olyan javak megtermelését tették lehetvé, amiről korábban álmodni sem lehetett. Mindez új munkahelyeket és szakmákat teremtett, számtalan új területen. Egy olyan világban, ahol a szoftverek jelentős mértékben képesek kiváltani az ember intellektuális képességeit, illetve a motoros funkciókat is becsülettel ellátják a robotok, tehát az újabb ipari forradalom nem csak új kapukat nyit ki, emberi közreműködéssel együtt új lehetőségeket teremt, hanem nagy mértékben felváltja és feleslegessé teszi az emberi közreműködést, milyen új munkahelyek fognak létrejöni? A társadalom egy szűk rétegét leszámítva mindneki az automatizált világ gépeinek tervezét/fejlesztését/karbantartását fogja végezni? Az emberek 90%-a mérnök és/vagy informatikai szakember lesz?

    Harmadrészt kinek fognak termelni a robotok és automatizált rendszerek, ki fogja igénybe venni az automatizáltan működő szolgáltatásrendszert, ha a fentebb vázolt, durván megnőtt világnépesség munkájának nagy része feleslegessé válik? Mert azért azt belátjuk, még ha hajlandóság is lesz az átképzésekre, vagy még ha az új generációk szívesen dolgoznának is az automatizált rendszereket fenntartó/fejlesztő cégeknél, arányaiban jóval kevesebb emberi munkahely lesz, mint most. Régóta ismert, hogy egy pontosan nem meghatározott jöveledemszint után már a fogyasztás egyáltalán nem nő arányosan a jövedelemmel. Egyszóval a magas szintű automatizálásnak és munkahelydegradációnak hála a fogyasztás is szükségszerűen vissza fog esni, így hiába lesznek a robotok által megtermelt javak ás az automata rendwzerek által nyújtott szolgáltatások, alig lesz aki igénybe fogja venni azokat. Nem vagyok sem gazdasági, sem szociológiai szakember, de szerintem ezek azok a különbségek, amik miatt ez az átalakulás (valahogy) más lesz.

    [ Szerkesztve ]

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

  • [Prolixus]

    addikt

    válasz #06658560 #89 üzenetére

    Nem'tom, nekünk amikor vagy 2-3 éve tartott a rendszerről egy dupla előadást egy ipse valamelyik angol kórházból, nem teljesen ez volt a vélemény.

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

  • [Prolixus]

    addikt

    válasz #06658560 #99 üzenetére

    "Valószínű", hogy ha sima hegesztőrobotok tudják ezt, akkor híres robotsebészet meg nem, ugye? Hegesztőrobotot még nem figyeltem meg alaposan működés közben, de a da Vinci-t viszont igen (bár csak felvételről az említett előadáson, élőben sajnos nem volt hozzá még szerencsém). Szerintem inkább az a baj, hogy még nem voltál ilyen műtéteken, és nincs összehasonlítási alapod, hogy valójában milyen igényeknek is kell(ene) megfelelniük ezeknek a robotoknak, hogy kiváltsák az emberi munkaerőt.

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

  • [Prolixus]

    addikt

    válasz Alexios #109 üzenetére

    Én direkt az ember pszichés és motoros képességeinek repertoárjából azokat a dolgokat ragadtam ki "kivételnek", amikhez úgy gondolom, hogy a legkésőbb fog elérni a technika (ha elér egyáltalán). Nem mondtam hogy nem fogjuk tudni ezeket sem reprodukálni robotokkal, azt mondom, hogy szerintem ez lesz a "végállomás". Méghozzá azért, mert ha ezeket is (minimum) úgy tudják a robotok majd, mint az ember, akkor gyakorlatilag nem lesz olyan területe az életnek, nem lesz olyan szakma, ahol az embert ne lehetne minden szívbaj nélkül lecserélni robotra. Még ha esetleg erre nem is kerülne sor a távoli (közeli?) jövőben a cserbere anyagi/morális/whatever vonzatai miatt, a fejlettségnek egy ilyen pontja gyakorlatilag az emberi civilizáció végét jelentené, hiszen teljesen feleslegessé válnánk. A robotjaink mindenben legalább olyan jók, és számtalan területen sokkal jobbak/praktikusabbak/eredményesebbek lennének mint mi.

    [ Szerkesztve ]

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

  • [Prolixus]

    addikt

    válasz #06658560 #114 üzenetére

    Sehol nem írtam, hogy a precizitás hiánya lenne a gond...

    Mindegy, ez így felesleges adok-kapokba fulladt. Én valóban nem értek a robotikához, sosem állítottam ezt. A gyakorlati, műtétes alkalmazásra (pontosabban arra, hogy mit kellene kiváltania) van rálátásom (no meg alapvégzettségem). És azok alapján amit láttam, azt szűrtem le, hogy bizonyos munkafolyamatokban és szituációkban elmondhatatlanul előnyös egy-egy ilyen robot, nagyon sok fronton ugyanakkor édeskevés amit tud. Továbbá az előadást tartó fickó sem vizionált arról egyáltalán, hogy belátható időn belül ki tudnák majd ezek váltnai az emberi munkaerőt, és nem csak az anyagi korlátok miatt. (Arra már nem emlékszem, hogy milyen végzettségű volt az előadó, de valamilyen ottani fejlesztő team-ben masszívan benne volt, szóval még ha orvos is volt, asszem valamennyit feltételezhetőn konyít a dolgohoz)

    A részemről nem tudok többet hozzáfűzni ehhez.

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

  • [Prolixus]

    addikt

    válasz Penge_4 #119 üzenetére

    "Akkor most nem az lenne, hogy a Greenpeace aktivista ingyen szedi a szemetet, a bloggerek/újságírók 80%-a ingyen (vagy szó szerint fillérekért) állítja elő a tartalmakat, a fotósok 80%-a szintén, az alkalmazásfejlesztők is csomót melóznak ingyen hogy referenciájuk legyen egy jobb állásajánlat reményében, stb. A Google a ReCaptcha-val ingyen digitalizáltatja a könyveket az emberekkel. A telefonos marketingesek és mindenféle hálózatépítős melókban csak jutalékért dolgoznak az emberek. Soroljam még?"

    Ezek egy része nem ingyenmunka, ez egyfajta befektetés. Régen is dolgoztak ingyen valakinek, valahol, azzal a céllal, hogy később az ingyenmunka megtérüljön jobb/jobban fizető/biztosabb munakhelyben.

    "Nem tudatlanság, hanem profitorientáltság. Gyakorlatilag "shareware" növényeket hoznak létre, amik kiszorítják az eredetit a helyéről és magról nem szaporodnak tovább. Ergo: a termelő rákényszerül, hogy onnantól a cégtől rendelje drága pénzért a magokat, ha szeretne a következő évben is termést."

    Ez nekem pont, hogy GMO-nak tűnik egyébként.

    radi8tor1

    Azért nem áll ennyire rosszul a technika, mint ahogy lefested. Watson például elég szépen lealázta az orvosokat

    Ettől persze még igaz, hogy mivel a szoftvereket is emberek készítik, és éppen ezért nincs bugmentes termék sem, az emberi tényezőt mint hibaforrást kiiktatni lehetetlen. A csavar a dologban, hogy az emberek többsége nem a szakmai eredményeik alapján ítéli meg az orvosokat (nem is tudná hitelesen egyébként, hiszen nincs a birtokában elég adat, és még ha lenne is, akkor sem tudná, érdemben hogyan értékelje azokat), hanem hogy milyen kedves/figyelmes/türelmes/empatikus/wahetver az illető. Mondjuk Watson is biztos nagyon türelmes, egész nap képes várni a választ a betegnek feltett kérdésre. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

  • [Prolixus]

    addikt

    válasz Penge_4 #123 üzenetére

    "A jelenlegi rendszerben lehetetlen, hogy ez a probléma békés és humánus módon megoldódjon."

    Lehetséges, ugyanakkor azt a kérdést sem árt feltenni, hogy vajon ez miért van így? Szerintem ha az ilyen "ingyenmunkásoknál" olyan szintű munkaerőhiány lenne, hogy az iskolából frissen kijött, tapasztalatlan és referenciátlan zöldfülűeket is egytől-egyig felszippantanák, akkor elenyésző mértékben létezne ez a jelenség a munkaerőpiacon, hisz senki sem szeret ingyen dolgozni, és senki sem lenne kényszerítve ingyenmunkára a jövőbeli jobb kilátások érdekében. Úgyhogy én kétlem, hogy ez kizárólag a rendszer hibája lenne.

    "Mert az is. Szóval akkor van még kérdés, hogy paranoia vagy reális veszély miatt nem terjed?"

    Aham, akkor nem értettük félre egymást. Ez egy példa, inkább a szabályt erősítő kivételek egyike (akad még egy-két burgonya és kukorica, de ez édeskevés). Utánajárhatsz, a magyar állam egyértelműen GMO ellenes, de az Unió is összességében az. Számos országban minden GMO tiltott, egyedül asszem Spanyolország és Svédország az, ahol nincsenek GMO mentes övezetek egyáltalán. Összességében ahhoz képest, hogy menniy lehetne, de még ahhoz képest is, hogy mennyinek kellene lennie, nagyon kevés GMO növényt használnak. Egyébként nemcsak mezőgazdasági, de emberi egészségügyi problémákra/betegségekre is jómegoldást jelenthetne egy-egy GMO növény, az engedélyeztetés mégis fel sem merül, mert GMO.

    "A robotnak pedig csak elektromos áram kell, nem 500 000+ fizetés napi 4 óra munkáért ahhoz, hogy kedvesen és normálisan álljon hozzá az emberhez."

    Megvenni nem is kellene igaz? Csak fizeted a fogyasztását és csá. :K

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

Új hozzászólás Aktív témák