Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz -Skylake- #17 üzenetére

    Hajdan volt brit hordozórakéta-program, aztán összebútoroztak a németekkel és a franciákkal az Europa program keretében - és ebből lett egy jó nagy fiaskó. Especiel az első fokozatot adó brit rakéta mindig jól működött.

    Jelenleg ahol tényezők próbálnak lenni azok a kis méretű nano-műholdak (pl. Cubesat) indítására specializálódott hordozórakéták piaca. E téren nagyjából 2-3 tucat cég próbálkozik jelenleg, az Egyesüt Államoktól kezdve Spanyolországon át Kínáig mindenfelé. A cél az, hogy olcsó műholdakat olcsó rakétákkal indítsanak, mégpedig függetlenül más tehertől. Jelenleg a cubesatok leginkább nagyobb műholdakat indító rakétákra "rideshare" módra kerülhetnek, ezzel kapcsolatos problémákkal (a fő tehertől függ mikor és milyen pályára indulhatnak). Ezen a piacon legelőrébb az amerikai SpaceLab jár, aki már egy tesztindításon túl van. A legnagyobb feltörekvő pedig a Virgin Orbit, amely a Virgin Galactic cég spinoffja lett, és a Virgin Airways egyik kiszuperált Boeing 747-esének szárnya alól fog kis méretű rakétát indítani. Ők eredetileg amerikai működéssel számoltak, de jelenleg érdeklődnek a brit területről való üzemelés felé is.

    Ez egyébként a katonaság számára is fontos terület, az USAF kb. 2 évtizede szeretne olyan kis méretű hordozórakétát, amely 1-2-3 napon belül műholdakat juttathat fel a jelenleg általános hónapokkal szemben. Egy háborús helyzetben a lelőtt műholdak pótlása, avagy megfelelő pályára állítandó kommunikációs / kémműholdak indítása igen vonzó lenne a hadsereg számára. Ezt jelenleg csak Kína valósította meg, ők a Hosszú Menetelés 6 rakétát erre kondicionálták, ráadásul gumikerekes alvázra rakták, hogy még fix indítóállásra se legyen szükség, amit háború esetén könnyű lebombázni...

    Hogy az Orbex hol van ezen a skálán? Hát jelenleg eléggé alul. Most toboroznak munkaerőt, de egy hajtóműteszten már túl vannak. Alsó hangon is 2-3 év lesz, amíg sikeres indítási kísérletig eljuthatnak. Ez most alapvetően két dologról szól(t). Egyfelől a HIE verheti a mellét, hogy Észak-Skóciában munkahelyeket teremthetnek, az Orbex meg mutogathatja a befektetőknek, hogy hát ők öles lépésekkel haladnak a fejlődés útján, már indítóállásuk is lesz (ami persze még mindig arról szól, hogy adjatok még pénzt, hiszen a SpaceLab több, mint 90 millió dollárt égetett el az első kísérleti indításig, az Orbex meg még fele ennyi pénzt se tud felmutatni...).

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák