Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • nkmedve

    őstag

    Akinél nem működik a web-es felület az próbálja ki Edge-ben, vagy bármi más böngészőben Chrome-on kívül. Chrome-ban nem megy nálam sem, Edge-ben viszont tökéletes.

    A feladatelosztás amúgy tényleg nem tökéletes, én két napja csinálom de elég ritkán kaptam COVID-19-es WU-t, máskor vagy valami más projekt jött (ami nem is olyan nagy katasztrófa) vagy beragadt "Download" állapotba egy időre. Állítólag az új vírus miatt kb. megnégyszereződött a számítási kapacitás az elmúlt 1-2 hétben (ezt az alapértelmezett 0-s team-re írta valaki), az is könnyen lehet, hogy nincs folyamatosan elég munka mindenkinek, arról nem beszélve, hogy így a szerverek is túl vannak terhelve.

    Néhány tipp:
    1. Lehet állítani pontosan hány CPU szálat használjon (Advanced Control -> Configure -> Slots -> CPU - > Edit -> CPUs-t átírni -1-ről valami másra). Ez sokkal pontosabb eredményt ad mint a Folding Power csúszkával matatni.
    2. GPU oldalon, nyogodtak lennebb veheti a TDP limitet (pl. MSI Afterburner-ben) ha az ember nem akarja, hogy fölöslegesen pörgesse a ventillátorokat. Nálam a 260W-os RTX 2080 50%-os TDP limittel is kevesebb mint 10%-ot veszít az órajeléből folding közben.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz FLATRONW #279 üzenetére

    Na igen, ezt akartam én is kérdezni, hogy pontosan mi is a helyzet az Estimated és Base credittel, mert nekem passkey-el is csak a Base-t adja egyelőre (az Estimated-nél írja a 8-10-szer nagyobb értéket, de Upload után már csak a Base-t dobja).
    Akkor azt jelenti még nem vagyok túl az első 10WU-n. köszi az infót. Elég nehézkes még mindig a feladatelosztás, mostanában inkább CPU-s feladatokat kapok, a GPU pedig malmozik.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz peterattila #582 üzenetére

    Szerintem sem fölösleges, sok kicsi sokra megy.
    Amiért esetleg nem feltétlenül lehet jó ha abszolút mindenki beszáll gyengébb gépekkel, az a rendszer leterhelése, ami miatt két negatívumot látnék valószínűnek:
    1. A gyengébb rendszerek lefoglalnak WU-kat hosszabb időre és így nem jut munka az erősebb gépeknek amelyek hamarabb végeznének velük.
    2. A szerverek túlterhelődnek és így nagyon sokan munka nélkül maradnak, vagy az elvégzett munka eredményét nem tudják feltölteni, stb. Így nagyon távol maradunk a az elméleti maximális teljesítménytől.

    Itt viszont még nem tartunk szerintem, egyelőre inkább az a gond, hogy nincs elég munka mindenkinek. Ha majd odajutunk, hogy túl sokan szállnak be gyengébb gépekkel, akkor gondolom a Folding-os csapat valamit változtat a feladatelosztáson. Valamint a szerverinfrastruktúra is folyamatosan javul úgyhogy gondolom lépést tudnak tartani a növekedő érdeklődéssel.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz Karex #589 üzenetére

    "furán kezdte el tekerni a videókártyát, igencsak hangosan cicereg rajta valami.."

    Ez lenne a "coil whine", teljesen normális jelenség ami bizonyos terheléseken jelentkezhet sok kártyán. Nekem is majdnem minden kártyámon jelentkezett eddig (még a mostanin is, bár nagyon ritka), terhelés mértékétől változik általában. Nem különösebben káros, inkább idegesítő.

    "Már az is fura volt, hogy 36000 base credit, és nagyon lassan indult be, valamint továbbra is 3.5 órásra saccolja"

    Ezeknek a 36K base credit-eseknek (általában rákkutatásosak) sok idő kell. teljesen reális a 3.5 óra. Azért is ad ilyen magas base credit-et, mert ezek komplexeb WU-k.

  • nkmedve

    őstag

    válasz rup1u5 #898 üzenetére

    Én mostanában Doom Eternal-t szoktam játszani úgy, hogy mellette megy a folding. 6 CPU szál van engedélyezve neki + GPU 180W-os Power limittel (így általában mindkettő 70 fok alatt marad, csendes ventik mellett). Meg se reccen a játék, simán hozza a QHD 100+ FPS-t. Persze ilyenkor a folding csigalassú lesz, de nem különösebben érdekel, majd belejön újra miután befejeztem a játékot :)

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz Strezi #963 üzenetére

    Az a durva. :) Én még 50MB fölöttit nem igazán láttam s gyakran még ennyi adat feltöltésével is meggyűlik a baja, van, hogy 3-4. próbálkozásra sikerül neki.
    A napokban volt egy olyan eset amikor a feltöltés látszólag sikeresen végbement, a végén a szerver viszont "Please Wait" üzenetet küldött vissza és ezt minden próbálkozásnál eljátszotta kb. egy napon keresztül. Végül elfogadta a feltöltés de persze már csak base creditet adott, bár akkor már annak is örültem, hogy végre eltűnt a WU a listából.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz Strezi #993 üzenetére

    "De, ahogy nézem nkmedve-t nem tudom megfogni."

    Jaj dehogynem, 2080Ti-vel csak idő (néhány nap) kérdése a dolog. :D

  • nkmedve

    őstag

    válasz Strezi #1081 üzenetére

    "De, azért javul a helyzet, én stabilan a 2M fölött vagyok utóbbi napokba, és Te is arrafelé tartasz :R"

    Nálam még mindig nagyon ingadozó a WU ellátás, nem igazán tapasztaltam javulást az elmúlt két hétben. Így nagyon ritán tudok 1M/nap fölött szerezni. Amikor esetleg jön WU akkor is néha becsúszik 1-1 hiba, most pl. megint egy "PLEASE_WAIT (464)" hibával vár az egyik feltöltés, valószínűleg base creditet fog adni ez is (140 helyett 15K), közben pedig a GPU idle.

    Szerintem alapvetően még mindig nincs elég munka és így inkább a legerősebb GPU-kat látja el rendszer, gondolom ezért dolgozik olyan jól a 2080 Ti nálatok. :)

    Na de a lényeg, hogy mostmár valószínűleg csak néhány óra kérdése és benne leszünk a top 500-ban. :D

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz I.T.E.M #1120 üzenetére

    Pontosan, nálam is 70% TDP-n megy a GPU már rég (néha játék közben is úgyfelejtem :D ), kb. 5-10%-ot veszített így a teljesítményéből, de cserében teljesen halk és hűs.

  • nkmedve

    őstag

    válasz FLATRONW #1153 üzenetére

    Értem én, hogy most a korona a menő, de attól ha véletlenül becsúszik egy másik projekt (mert az 1.5 exaFLOPS messze nagyobb számítási kapacitás, mint ami a koronás projektekhez kell) azt miért kell törölni?
    Még ha valaki kezdő és azt hiszi, hogy a WU törlésével csak átadja valaki másnak a munkát, azt meg tudom érteni, de te pontosan leírtad, hogy mi történik ilyenkor: napokig blokkolva van az adott munka ahelyett, hogy néhány óra alatt le lenne tudva és lehetne lépni tovább.

    Attól, hogy ez a vírus jogosan kiemelt figyelmet kap, szerintem még nem kéne minden más kutatás és munka leálljon. Valakinek a rák, Alzheimer, rezisztens bacik, sőt akár az oxitocin kutatása is fontos lehet. A mostani hatalmas számítási kapacitás egy jó lehetőség arra, hogy egy löketet adjon több kutatási területnek is. Feltéve persze ha nem kezdi mindenki sorra blokkolgatni egyik vagy másik projekt munkáit...

  • nkmedve

    őstag

    válasz FLATRONW #1173 üzenetére

    Ha így állsz hozzá akkor nem tudom miért is kellett egyáltalán nekifogni a Folding-nak. szerintem ha valahova beállsz segíteni önkéntes alapon, akkor illik betartani a feladat szabályait. Könnyen lehet, hogy ezzel többet ártasz a rendszer működésének, mint ami hasznot hozol a koronás kutatásnak. Első perctől nyilvánvaló volt, hogy nem csak koronás projektek vannak, és amikor nincs elég korona WU akkor más munkák is ki lesznek osztva. Más projektek alapból sokkal alacsony prioritással mennek jelenleg, ezen még rontani azzal, hogy szándékosan blokkolsz bizonyos munkákat, szerintem elég káros.

    Csak remélni merem, hogy nem túl sokan csinálják ezt, és főleg nem ilyen büszkén.
    Bár amennyi összeesküvés-elmélet és megalapozatlan szkepticizmus terjeng manapság, azt is könnyedén el tudom képzelni, hogy egyesek a koronás WU-kat blokkolják ugyanígy.

    "Ártani pedig szerintem nem ártok. Sokan csak a járvány miatt szálltak be. Ha nem lenne ez, akkor jó eséllyel ugyanúgy állnának ezek a feladatok."

    Azért azt ne gondold, hogy a korona miatt indult az egész F@H, azelőtt is volt élet, és szépen pörögtek az egyéb projektek. Most viszont, hogy egyre többen beállnak és ezek közül sokan nem tartják be a szabályokat, könnyen a rendszer működésének rovására mehet.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    Tudom, hogy itt leginkább pontokkal szokás dobálózni, de azért felhívnám a figyelmet "Szechenyi" kolléga teljesítményére aki jelenleg többszörösen leköröz bárkit WU számban, per pillanat 1362 darabbal. :D
    Látom, hogy elég sok klienst működtet, és gondolom nem használ passkey-t (másképp bőven listavezető kéne legyen pontszámban, feltéve ha nem csak CPU-val dolgozik). Bár azt mindenki maga döntheti el, hogy akar-e pontot gyüjteni, de szerintem nagyot dobna a csapat ranglistás eredményén ha lenne lehetőség ezt a hatalmas számítási kapacitást pontokra (is) váltani.

    Szóval röviden: Felkérném Szechenyi kollégát, hogy rakjon má' passkey-t, hogy így segítse a csapatot. :D Persze csak ha van lehetősége és szándéka, és nem tette ezt már meg korábban.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz TTomax #1192 üzenetére

    Gratula, nem ma kezdted akkor. :D

    A kollégát azért hoztam be a képbe, mert ahogy láttam alig néhány nap alatt húzott így el. Ezen a héten valamelyik nap néztem, és még senkinek nem volt 200-nál több WU itt a csapatban, most pedig meglepődtem, hogy hirtelen lett egy ilyen 1000-es ugrás, ráadásul pontok alapján még a top 50-ben sincs benne.

    #1193: Ahogy nézem nem kapott bónuszt, tehát akkor passkey nélkül nyomja. Mondjuk csupa CPU kliensekkel olyan rengeteg pontot amúgy sem adna a rendszer.

  • nkmedve

    őstag

    válasz Sotho #1276 üzenetére

    Valami egyéb komment, hogy miért, vagy milyen GPU-kra vonatkozik az ajánlás? :D
    Légen elég nagy bravúr tud lenni 60 fok alatt tartani egy GPU-t, főleg ha nem a legbrutálisabb hűtő van rajta. Nálam a 3 ventis Gaming X Trio 2080 alacsonyra vett TDP limit és alap venti-profil mellett 65-70 fok között tanyázik általában (de legalább csendes). 60 fok alá szerintem csak elég nagy zaj ( +ventikopás :D ) mellett tudnám lehozni.

  • nkmedve

    őstag

    válasz Sotho #1278 üzenetére

    Így már kicsit egyértelműbb, és szerintem érdemes is beszélni róla. Nem tudtam, hogy ez az ajánlás arra jött, hogy egyeseknél hibát dobnak a szimulációk (volt erről itt szó elég gyakran), vagy valami más volt a háttérben.

    Konkrétan az élettartam-kérdésre nincsenek túl meggyőző kísérleteim vagy tapasztalatim (nálam még sosem halt meg se GPU, se CPU, pedig nem ma kezdtem), szerintem mindenki csak feltételezni tudja, hogy mi is okozhatja egy kártya halálát hosszabb távon (főleg, hogy ez esetenként változhat). Persze a magas hőmérséklet is lehet egy OK, de az azért nem 60 fokos GPU-nál kéne kezdődjön. Egy minőségi, jól összerakott kártyának nem kéne gondot okozzon 70-80 fok GPU jőmérséklet sem hosszabb távon, maga a szilícium simán kibírja, annak inkább a magas feszültség az ellensége (amit egyes gyártók néha túllőhetnek, és okozhat ez is problémát).
    Egy másik dolog, hogy sokan messze túl sok áramot pumpálnak a kártyáikba (TDP limitet feltolják ameddig csak lehet és úgy használják 24/7-ben) így a VRM maximumon dolgozik állandóan és közben sok kártyán még nincs is normálisan hűtve. Azt tudjuk, hogy a MOSFET-ek élettartama drámaian lecsökken magas hőmérséklet mellett (a hőtermelés pedig erősen megugrik ha csúcsra vannak járatva), ezért ajánlott megfelelően hűteni őket. Erre főleg olcsóbb kártyáknál, de vizezésnél is erősen ajánlott odafigyelni. Az RTX 2080 topikot követem és ott is voltak horror-sztorik, ahol 250K-s kártyán a VRM-en semmiféle hővezető nem volt, vagy volt, de az valami műanyag cuccra vezette a hőt (konkrétan leszigetelte a MOSFET-eket).

    (#1280) palacsa Ez így van, mondjuk nem csak a venti kopik, hanem a fülem és a pszichés épségem is, azok értékesebbek mint bármilyen kártya :D

  • nkmedve

    őstag

    válasz FRIZ 22 #1282 üzenetére

    Na igen, a forrasztás is egy érzékeny rész, főleg egy időben amikor kísérleteztek környezetbarátabb anyagokkal. Nem tudom manapság mennyire gond ez, de a forrasztások leginkább a gyakori hőmérséklet-ingadozásokra érzékenyek, ami inkább játékok alatt jellemzőbb, nem annyira az ilyen folyamatos terheléseknél mint a F@H.

    Még emlékszem a tömeges laptop-halálozásokra olyan 2008-2010 körül amit az NV és egyéb gyártók még azóta sem térítettek meg minden károsultnak (nekem akkoriban Radeon-jaim voltak szerencsére :D ). Ott volt szokás házilag sütögetni az alaplapot, aztán vagy segített vagy nem :)

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz I.T.E.M #1304 üzenetére

    Itt sima 2080. A csomagméreteket nem tudom pontosan, de többnyire a következő 3 érték a jellemző: 90, 140, 235K (legutóbbiból olyan sok nem volt)
    Persze ezek ideális körülmények között értendők, tehát ha nem csinálok mellette semmi GPU igényesebb dolgot és a TDP limitet is legalább 75%-ra rakom (ami mostanában már nem igazán jellemző, inkább 50-en van).

  • nkmedve

    őstag

    válasz Exodius #1387 üzenetére

    A 2080 PPD-je kicsit gyengének tűnik ebből a szövegből. Nálam még 130W-ra visszavett TDP-vel is nagyjából 1.8 - 2M PPD-t ír a 2080-nak (nem mintha számítana, mert áltanában pihen :D ). Bár az igaz, hogy a RAM-ok OC-zve vannak 16.4 GHz-re. de kétlem, hogy az okozna ekkora különbséget, legfeljebb csak valamennyivel ellensúlyozza a kissebb TDP-t.

  • nkmedve

    őstag

    válasz schawo #1393 üzenetére

    Jelenleg egy kissebb PPD-s csomagon dolgozik ( [kép] ) de ma a sok álláson kívül még volt egy másik nagyobb (200K fölötti) csomag ami 1.8-1.9 M PPD-t között ingadozott 50% TDP mellett. Gondolom függ attól, hogy az adott WU mennyire érzékeny a TDP-re.

    Érdekesség, hogy ExtremeOverclocking-on mutat egyik napra kb 2.25 M pontot. Itt még 70% TDP-n ment a GPU, ami adhatott 8-10% extra teljesítményt a mostani állapothoz képest. Az összes pontból csak kb. 60-70K lehetett a CPU (6 magra volt korlátozva) a többi a 2080. Bár EOC nem tudom pontosan hogy számolja a dolgokat, nehezen tudom elképzelni, hogy gyakorlatban dobhatott ennyi pontot egy nap (az azt jelentené, hogy semmi üresjárat nem volt), ott valamit el kellett számoljon.

  • nkmedve

    őstag

    válasz I.T.E.M #1413 üzenetére

    Érdekes, úgy tűnik ott a 2080 Ti-nek már kevés kezd lenni az a TDP (szerintem ott a több memóriachip több áramot elszív a keretből, és így a GPU-nak nem jut elég). Talán próbáld meg olyan 150-170W körül, lehetséges, hogy ott jobb PPD/W értéket hoz (már ha ez fontos :D ).

    Nálam jelenleg ezt mutatja a 2080 (itt az 50% TDP kb. 132W-nak felel meg):

    Szerintem ilyen beállításokon van ez a kártya a legközelebb a hatékonysági görbe csúcsához.

  • nkmedve

    őstag

    válasz I.T.E.M #1416 üzenetére

    Alapvetően nem annyira a feladatra adott kreditszám a lényeg itt, az csak az egyik oldala az egyenletnek, és az nem is emelkedik lineárisan a teljesítmény függvényében (adott feladatra egy többszörösen erősebb GPU messze nem kap annyival több pontot). A másik nagyon fontos dolog, hogy mennyi idő alatt végez az adott feladattal, inkább ez határozza meg a PPD értéket és úgy a hatékonyságot általában.

    Én például egyszer egy teszt erejéig befogtam a laptopom 950M-jét is Foldingra, ami enyhén szólva is eltörpül a 2080 teljesítményéhez képest :D. Összehasonlítottam egy 9500 base credites WU-nál:
    - 950M - 33K bónuszos credit, kb 10 óra munka = 79K PPD
    - 2080 (70% TDP) - 90K bónuszos credit, kb. 1.25 óra munka = 1.72M PPD

    A teszt alatt persze a laptop hűtője tekert mint állat (nem is hagytam néhány WU-nál tovább menni), és valószínűleg többszörösét égette el a 2080 fogyasztásának.
    Még számoljunk egy kicsit:
    - 950M TDP-je kb. 50W lehet = 1.2 kWh/nap = 65.8 PPD/W
    - 2080 70% TDP-vel nagyjából 185W-ot eszik = 4.4 kWh/nap = 390.9 PPD/W

    Szóval a 2080 még 70% TDP-vel is nagyjából 6-szor hatékonyabb volt, mint a laposban a 950M. A mostani 50% TDP mellett ez az érték még jobb, ha jól számolom úgy 7.6-os lenne a szorzó.

    Nem tudom mi értelme volt ezeknek a számításoknak, inkább csak érdekesség azoknak akiket érdekel a hatékonyság, és egy kis szórakozás így Húsvét napján. :D
    Boldog/áldott Húsvétot mindenkinek!

  • nkmedve

    őstag

    válasz Core2duo6600 #1435 üzenetére

    Ugy-e nem gondolod, hogy a kazán 9900K miatt limitálták a maximális szálak számát egész projekteknél? :D
    Te amúgy magadnak simán meghúzhatod a határt bármennyi szálnál úgy, hogy ne melegedjen annyira (Configure -> Slots -> cpu -> Edit -> CPUs). Én 4-6-ot szoktam adni neki, úgy majdnem teljesen néma a gép és 65 fok fölé sem megy.

  • nkmedve

    őstag

    válasz C0d3r #1442 üzenetére

    Persze, nem minden számítás tökéletesen párhuzamosítható. Így általában véve sem annyira jó túl sok magot adni egy darab slot-nak. Nálam csak 8 mag van (+8 logikai, de azok már nem adnak annyira sok extra teljesítményt) így ez nem gond, de ha valakinél mondjuk egy 32-64 magos monstrum Threadripper dolgozik, ott mindenképp jó lehet szétbontani több slot-ra, úgy sokkal jobb lehet a hatékonyság.

  • nkmedve

    őstag

    válasz -ZeeZee- #1449 üzenetére

    A szétszedés sokkal jobb kihasználtságot tud eredményezni (ha a szerver ad elég WU-t), így forróbb lesz a proci. Mondjuk szerintem 10-el se lesz olyan nagyon hűvös, az is túl van a fizikai magok számán, úgyhogy ott is már tudja közelíteni a 100% kihasználtságot feladattól függően. :)

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz Strezi #1494 üzenetére

    Azért ez még mindig egy egyetemek által futtatott projekt. Nincs egy Google vagy Amazon infrastruktúra mögötte, és még egy ekkora cég se tudná egyik napról a másikra (de vehetünk hetes-hónapos távlatot is) megtízszerezni a szerverei kapacitását. Arról nem beszélve hogyha egyszerűen nincs elég munka, mert a sok kliens mindent hamar kiszámol akkor nyilván állni fog a kapacitás egy része.

    Nem igazán értem, hogy miért panaszkodik mindenki, nem kötelező sem beszállni, sem benne maradni a kutatásban. Ha valaki úgy érzi, hogy nem kap elég munkát, hogy megérje járatni a gépet, akkor ne járassa 24/7-ben. Nálam is hosszú idő után először a múlt éjjel pihent a gép, most újra bekapcsoltam és már pörög is a CPU és GPU.

    Egy ideig érdekes futni a pontok után, a lehető legtöbbet kisajtolni a hardverből, folyamatosan figyelni, hogy dolgozzon a rendszer, de végső soron a kutatás szempontjából ez nem lényeg (sőt káros is lehet ha mindenki folyamatosan frissítgeti és újraindítgatja a kliensét).
    A lényeg, hogy álljon rendelkezésre bizonyos számítási kapacitásami igény esetég elvégzi a szükséges munkát, lehetőleg hatékonyan (ie. nem gyenge irodai munkára tervezett laptopokkal). Valószínűleg messze nem kell nekik erre 2.5 exaFLOPS.

  • nkmedve

    őstag

    válasz C0d3r #1510 üzenetére

    Én középtávon úgy látom erre a megoldást, hogy aki tud az marad otthon home office-ban, akinél pedig ez nem oldható meg, azok fokozatosan visszatérnek a munkába megfelelő elővigyázatosság mellett. Ezen kívül persze kerüljük a népes eseményeket (több tízezres focimeccsek, fesztiválok, hatalmas családi összejövetelek, stb.)
    A gazdaság teljes megnyitása még szerintem sokáig nem lesz lehetséges (amíg nem lesz valami vakcinánk), de talán annyira tudunk alkalmazkodni a helyzethez, hogy takaréklángon elvegetálunk, beleértve az érzékenyebb szektorokat is, mint pl. a turizmus.

    Szóval igen, a mostani helyzet nem tartható, lassan-lassan kell stabilizálni a gazdaságot, de a social distancing mint ajánlás szerintem sokáig meg fog még maradni, és ha nem tartjuk be akkor könnyen lehetnek újabb hullámai a vírusnak amelyek sokkal halálosabbá is válhatnak mint ez a mostani (lásd spanyolnátha 2. és 3. hulláma).

  • nkmedve

    őstag

    válasz Exodius #1512 üzenetére

    "Konkrétan 10-ből 9 ember fingik egyet, meg pislog hármat, azt át is ment rajta a korona."

    Ez is pont olyan tévhit és káros, mint a fölösleges félelemkeltés. A valóság az, hogy jelenlegi adatok alapján kb. a fertőzöttek 15-20%-a kórházi kezelésre szorul (több orvos is hallottam már ezt, de pl. ha megnézed itt az USA Hospitalization rátáját akkor nagyjából 16%-ot ad), és ezek között vannak elég nagy százalékban fiatalabb és egészséges emberek is. Persze az idősebbeken és betegebbeken már a kórházban sem mindig tudnak segíteni, így ezek halnak inkább bele a betegségbe, ezekről hallunk többet.
    A fő gond az hogyha ez a 15-20% nem kapna kórházi ellátást mert megtelenek a kórházak, akkor ezeknek sokkal nagyobb része halna bele a betegségbe, még a fiatalabbak is (+ mások is akik kórházi kezelésre szorulnának, de nem jutnak be bármilyen betegséggel), ezt próbáljuk éppen elkerülni.
    A második dolog amiről nem sokan beszélnek, az a túlélők egészségi állapota hosszabb távon. Persze sokan vannak akik csak simán megfázási tüneteket produkálnak és túlvannak rajta teljes felépüléssel, de általában akik kórházi kezelésre szorulnak, azoknál jellemző valami hosszabb távú egészségi károsodás ami velük marad a betegség legyőzése után is. Itt szoktak említeni csökkent tüdőkapacitást, sokkal nagyobb esélyt szív- és májgondokra, stb.
    Szóval nem vagyok olyan nagyon biztos benne, hogy tényleg az lenne a legjobb ha csak simán hagynánk mindenkin végigsöpörni a betegséget azért, hogy fenntartsuk a gazdasági növekedés lufiját.

    + Még egy dolog ami valamilyen szinten kapcsolódik az előző spanyolnáthás grafikonhoz. Ez egy vírus ami folyamatosan mutálódik. Minél több emberen megy végig, annál több törzse jelenik meg. Egyáltalán nem lehet kizárni annak a lehetőségét, hogy létrejöjjenek olyan törzsek amelyek sokkal durvább halálozási adatokat fognak produkálni, amelyek ellen esetleg még a most tesztelés alatt álló vakcinák sem lesznek hatásosak. Pontosan ez történt a spanyolnáthánál is ezelőtt 100 évvel, ami az elején a koronához hasonlóan tüdőgyulladásos tünetekkel járt és a gyengébbeket döntötte le, majd pedig néhány hónap múlva visszatért olyan új törzsekkel amelyek már kb. 5-ször nagyobb halálozási aránnyal kecsegtettek és ott már a fiatal egészséges emberekre is ugyanolyan veszélyes volt mint az idősebbekre.

    Szóval nem a jelenlegi a halálozási arány itt a gond, eddig még annyira sokan tényleg nem haltak bele, ezeknek jó része pedig valószínűleg úgyis belehalt volna a már meglévő betegségébe. A gond az, hogy mi most még a járvány első hullámának az elején vagyunk és nem tudjuk mi lesz a vége. A mostani intézkedések arra vannak, hogy csökkentsék az esélyét egy valódi katasztrófának ami akkor fog bekövetkezni ha teljesen kicsúszik a vírus az irányításunk alól és tényleg végigsöpör a teljes lakosságon.


    A Foldingos kommentekkel kapcsolatban egyetértek, hogy lehetne ezt sokkal jobban is, de szerintem még mindig fordítva ülünk a lovon. Itt nem az a lényeg, hogy a teljes számítási kapacitás ki legyen használva folyamatosan, hanem hogy amit kell azt számítsuk ki megfelelő időn belül. Annak nem látom értelmét, hogy csak azért hozzanak létre új projekteket és ontsák kifele magukból a haszontalan WU-kat, hogy az embereknek elég munkát tudjanak adni, az csak fölösleges energiapazarlás.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz BerserkGuts #1514 üzenetére

    Ez persze így van, de attól még az igaz, hogy egy esetleges 2. vagy 3. korona hullám lehet sokkal durvább mint ez a mostani. Spanyolnáthánál is így volt, pedig ott is az enyhébb első hullám idején még háború volt.

  • nkmedve

    őstag

    válasz hokuszpk #1588 üzenetére

    "en siman kidobnam azt a 3 orat, ha aztlatnam, hogy amiatt mondjuk 10+ oran keresztul all a gep es nem szamol valami hasznosat."

    De nem áll a gép ilyenkor. Nálam is volt ilyen PLEASE_WAIT szerverprobléma néhányszor és közben ment a számolás minden slot-on. A feldolgozásra és egyéb feltöltésekre semmilyen negatívum hatása nem volt annak, hogy egy korábbi feltöltés be volt ragadva.

    Szóval szerintem semmi értelme dobni az ilyen számolásokat, általában 1-2 nap alatt helyreáll, feltölti az eredményt és kapsz rá Base Credit-et (vagy ha elég hamar megjavul a szerver akkor még valamennyi bónuszt is).

  • nkmedve

    őstag

    válasz Maelephant #1619 üzenetére

    Szerintem már többen is írtuk. Ezért erősen ajánlott ilyen módon visszafogni a kártyát (vagy lehet a hőmérséklettel is játszani, ahogy FLATRONW kolléga írta), sokkal hatékonyabban számol, hűvösebb, halkabb, de alig lassabb. Valószínűleg az élettartamra is jó hatással van:
    - alacsonyabb boost clock -> alacsonyabb feszültség a GPU-nak
    - alacsonyabb hőmérséklet -> kissebb hőtágulás és fáradás a cinezéseknek/NYÁK-nak

    Ez főleg az olyan kártyákra igaz amelyek gyárilag nagyon feltolt TDP-vel érkeznek, ilyen az én MSI 2080-am is, az alap 2080 215W-ja helyett 265W van ennek engedve gyárilag (még ezt is fennebb lehet tolni 290W-ig), ami messze túl sok ennek a GPU-nak. Mostmár játékok alatt is csak max. 240W-ot engedek neki, ott még annyira sem érződik a teljesítményveszteség.

    (#1620) FLATRONW Ez szerintem erősen WU függő. Én már láttam olyan WU-kat amelyek simán kihasználták a 100% TDP keretet, de volt sok amelyik 70-80 között ingadozott, bármilyen maximumot is állítottam neki. Mostmár csak 50% TDP-t engedek minden WU-nak, aztán hozzák ki belőle amit tudnak. :)

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz FLATRONW #1623 üzenetére

    Most próbáltam és nálam furcsa módon a Temp Limit semmit nem csinál. Állíthatom bármire (65 a minimum), amíg a TDP limitet nem kezdem lennebb venni, a hőmérséklet simán felmegy 80 fokig.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz Maelephant #1634 üzenetére

    Én egyszer régebb csináltam egy gyorstesztet 2080-al: [link]
    A tesztek ahol lehetett 4K-ban mentek, úgyhogy CPU limit nem nagyon volt szerintem. Nem tudom a te felszerelésedre mennyire relevánsak az eredmények, legjobb élesben kipróbálni, hogy nálad hogy viselkedik. Én jelenleg 90%-on használom a kártyát játék közben, de ahogy a grafikonok mutatják, még olyan 60-70% körül sem lenne túl nagy teljesítményveszteség.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz martonx #1747 üzenetére

    Sajnos az emberek már egyre kevésbé veszik komolyan a veszélyt (ezt a saját környezetemben is látom, mindenki alig várja már, hogy kiszabaduljon a fogságból és szocializálódhasson), pedig egyre több statisztika azt mutatja, hogy a koronás halálozás egyáltalán nem olyan elhanyagoldható ahogy azt egyesek próbálják bemagyarázni.

    Pl. egy egészen friss cikk az olasz helyzetről: [link]
    Eszerint a koronás időszak nagyjából első hónapjában (ami még nem volt a csúcs) 39%-kal többen haltak meg mind általában szoktak ebben az időszakban, amiből kijön, hogy az összes haláleset (beleértve baleseteket, az összes betegséget, stb.) kb. 28%-a valamilyen szinten köthető volt a korona krízishez. Mindezt országszerte, ahol nem minden régióban volt olyan sok fertőzött. Nyilván ezek nem mind direkt korona fertőzött halálesetek, hanem sokan lehetnek olyanok is akik esetleg a kórházak túlterhetsége miatt nem kaptak más betegséggel ellátást, és emiatt meghaltak.

    Egy régebbi hasonló cikk: [link]
    Itt a New York-i helyzet nagyon durva ha igazak a számok. Ott a statisztikák szerint megnégyszereződött a halálok száma az eddigi több éves átlaghoz képes. Itt tehát az összes haláleset kb. 75%-áért a koronát lehetne direkt vagy indirekt módon felelőssé tenni.

    Abban pedig ne reménykedjünk, hogy nem lesznek új hullámok, most kezdik az országok feloldani a korlátozásokat, az emberek egyre jobban kezdenek mozogni, vakcina még nincs, a fertőzöttek immunizációja kétes. Ha ősszel vagy télen az influenzaszezonnal együtt visszatér a korona akkor lesz itt még haddelhadd...

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz rup1u5 #1752 üzenetére

    Én korábban teljesen elhittem, hogy a svédek durva korlátozások nélkül is át tudják ezt vészelni sok haláleset nélkül. Nincs túl magas népsűrűségük, alapból távolságtartóbbak mint legtöbb másik nép, légszennyezés sem olyan nagy gond arrafele mint mondjuk Észak-Olaszországban.
    Mostanában viszont már ott sem olyan rózsás a helyzet, a halottak száma nagyon gyorsan kezdett növekedni és egyre több ködösítést lehet olvasni. A kormány szerint minden a legnagyobb rendben, a svéd modell sikeres volt, közben pedig ahogy a linked is mutatja a millió főre eső halottak száma gyorsan emelkedik és kedte utólérni még a legrosszabb helyzetű országokat is (Belgiumtól még nagyon távol áll, de mondjuk az olaszokat könnyedén megelőzheti az elkövetkező hetekben).

    Számomra ez olyan szempontból aggasztó, hogy a svéd modell (ami főként az emberek felelősségérzetére támaszkodik) az amit hosszabb távon várhatóan mások is alkalmazni fognak, és ha ott nem működik akkor máshol sem fog. Nem lehet az embereket, üzleteket, éttermeket az idők végezetéig bezárni, így valamilyen szinten meg kell tanuljuk, hogy felelősségteljesen járjunk ki a házból, védekezzünk amennyire lehet.

  • nkmedve

    őstag

    válasz martonx #1788 üzenetére

    Van még húzóember, nem kell aggódni, a top termelők jobban termelnek mint valaha. :) Az viszont már aggasztóbb, hogy egyre csökken az aktív user-ek száma, egyre többen szállnak ki azok közül akik nem csúcs konfiggal tolják, így a csapat napi termelése tényleg stagnál és valószínűleg hamarosan csökkenni fog.

    Ez várható volt ahogy melegedik az idő, innentől aki bent marad az már ténylegesen rá kell fizessen a villanyszámlára, nem tudja a fűtés részeként elkönyvelni a Folding fogyasztását.

  • nkmedve

    őstag

    válasz Moonline. #1871 üzenetére

    Nálunk (Románia) a kórházak/orvosok eléggé kezdenek túlterhelődni a nagyobb városokban, és még csak nem olyan rég kezdett igazán gyorsan emelkedni az új fertőzöttek száma. Mostmár majdnem minden tekintetben rosszabbak a mutatóink mint a csúcs (-nak gondolt) áprilisban ( [kép] PIROS - új fertőzöttek, KÉK - súlyos esetek, ZÖLD - új gyógyultak, FEKETE - halálozás ). Egyedül a halálozási arány javult (mint úgy általában mindenhol), mert mostmár van néhány gyógyszer ami jó is valamire, de ez is csak addig lesz így, amíg van ahol/akik ellássák a betegeket. Aztán ha betelnek a kórházak és kidőlnek az orvosok akkor mindegy lesz milyen kezelési módszereink vannak, onnantól már dönteni, kell hogy ki él és ki nem, mint az olaszoknál néhány hónapja.

    Az emberek persze ettől még lesz@rják az egészet, a bulizás nagyon megy a tengerparton, klubokban. Távolságtartás, maszk semmi.

    Szóval nem árt felkészülni a 2. hullámra, és védekezni amennyire lehet, még ha már mindenki unja is az egészet (a vírus látszólag még nem unja :) ).

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz tomazin #1880 üzenetére

    Ja, már az elejétől ez megy. Alig indult a csapat és úgy általában a COVID-19-es projektek de máris jöttek egyesek, hogy de hol vannak az eredmények? Vagy a másik kedvenc, hogy majd a Big Pharma lenyúlja az eredményeket és eladja jó pénzért.

    Bár valamennyi emelkedésre számítok, de én se várom, hogy a csapat visszatérjen ismét az április-májusi szintre, kivéve ha ősz körül nagyon megromlik a helyzet Magyarországon és minden tech lap újra reklámozni fogja ezt a lehetőséget. Messze túl vagyunk már az újdonság varázsa stádiumon.

  • nkmedve

    őstag

    válasz tomazin #1882 üzenetére

    Nálam mostanában ezt számolgatja a GPU: [link] Az oldal alján található link alapján az eredmények állítólag itt vannak, mindenkinek elérhetően: [link]
    A Folding@Home nyitóoldalán is ezt írja: "We need your help pushing toward a potent, patent-free drug."

    Ettől eltekintve persze nem zárható ki annak a lehetősége sem, hogy valaki levédjen valamit és pénz csináljon belőle direkt módon, de eddig ahogy láttam nem ez az általános a Folding esetén (ahogy írtad, Rosettánál sem). A Folding alapvetően csak egy alapköve a kezelések kifejlesztésének. Amíg konkrét piaci termék lesz valamilyen kutatás-eredményéből addig átmegy egy halom fázison és cégen, és nagy valószínűséggel valaki valahol pénzt fog csinálni belőle, amivel nincs is gond (nem sok ingyenes gyógyszerről tudok). A lényeg nekünk inkább az, hogy minél több cég fel tudja használni a kutatások eredményeit így több szereplő tudjon hatékony gyógyszereket piacra dobni, ezzel alacsonyabban tartva az árakat (és persze, minél gyorsabban, hogy kevesebben haljanak meg).

    Ami nekem itt a gondom az ilyen "szkeptikusokkal", hogy nagyon le tudják verni a csapatmorált, egyéb tagok fejébe is beleverik a saját hülyeségeiket miszerint az egész Folding csak arra jó, hogy valami nagy cég valahol pénzt keressen a mi hardverünket felhasználva, ami egy nagyon manipulatív és téves értelmezése a rendszernek.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz martonx #1890 üzenetére

    Szerintem nem fog senki keresztre feszíteni, de én személy szerint úgy gondolom, hogy egy vírus/járvány komolyságát az azzal foglalkozó szakemberek kell meghatározzák (és itt most nem a magukat orvosoknak beállító YT sarlatánokra gondolok, akik már rég külön úton járnak és semmi közük az orvostudományhoz) az átlag ember ezt nem tudja megtenni, ahogy pl. atomfizikai dolgokban sem szokás véleményt formálni fordítói, marketinges vagy programozói diplomával.

    Megvannak ezeknek a vírusoknak a veszélyeik attól függetlenül, hogy a felszínen mennyire tűnhetnek veszélyesnek vagy nem. Pont ezért nem érdemes elbagatellizálni ezt a mostanit sem, mert elsőre legtöbb emberre ártalmatlannak tűnik, de ha kicsit jobban mögéje néz az ember akkor hasonló körülmények között simán hozhatja pl. a spanyolnátha halálosságát ( [link] ) még úgy is, hogy azóta teljesen más szintű a higiénia és az egészségügyi rendszer minősége. Akkoriban a spanyolnáthára is sokan legyintettek (tüntettek a megszorítások és a maszkviselés ellen pl.), manapság viszont már nem sokan vitatják a komolyságát. Eddig mi még itt elkerültük legrosszabbat (bár pl. Romániában ahol én élek, nem annyira rózsás a helyzet), de ez egyáltalán nem annak köszönhető, hogy a vírus veszélytelen (több helyen is bebizonyosodott már, hogy ez nem igaz, pl. a linkben említett NY), hanem mert legtöbb helyen időben léptek és így irányítás alatt tudták tartani a járványt.

    Ami engem a legjobban aggaszt az a vírus politikai eszközként való felhasználása. Nálunk (Románia) pl. nagyon ez megy és talán annak is köszönhetjük, hogy majdnem az élen járunk az új fertőzöttek és halottak számában. Vannak szabályaink, de a kormány fél betartatni, mert hamarosan választások jönnek, az ellenzék pedig minden intézkedést megfúr amit csak lehet.

  • nkmedve

    őstag

    válasz martonx #1893 üzenetére

    A médiának igen, de szerintem a kormányoknak messze nem jött ez jól. Orbánnak talán kivételesen igen (jól tudja használni az ilyen kríziseket a saját pozíciója erősítésére), de nálunk éppen egy kormánybuktatási kísérlet következik, valamint a jelenlegi kormánypárt népszerűsége eléggé megzuhant a járvány következtében. Ami az anyagiakat illeti, az EU töredékét adja annak amit az államháztartásunk elveszített ennek a járványnak a következtében (lehet kb. 1:5 az arány, de talán még ez is túl optimista), valamint a hosszabb távú gazdasági károkat sem lesz aki megtérítse. S nem mellesleg az EU az ilyen pénzeket az egészsegügy javítására adja, nem úgy van, hogy akkor azzal most bármit csinálhat a kormány.
    Szóval egyáltalán nem hinném, hogy bármilyen kormánynak is megérné felfele kozmetikázni a számokat, azzal csak a saját inkompetenciáját demonstrálja, valamint a gazdaságot is még jobban tönkreteszi, amivel csak politikai öngyilkosságot követ el. Ahogy te is írtad, sokkal inkább megéri lefele kozmetikázni a számokat (nekem is megvannak a gyanúim ezzel kapcsolatban), azt viszont nehéz bizonyítani és sokra nem mennénk még akkor sem ha lenne konkrét bizonyíték ilyesmire, ez inkább csak egy kormány korrupciójáról mond valamit, nem magáról a vírusról.

    "egyszerűen csak azt látom, hogy nálunk a számok valahogy rohadtul nincsenek összhangban azzal, amit szétnézve látok"

    Ez nem meglepő, Magyarországon elenyésző a fertözöttek száma a lakossághoz viszonyítva. Néhány ezer ember annyira kevés, hogy nagyon csekély rá az esély, hogy ismerj ezek közül valakit személyesen. Nálunk már kicsit más a helyzet (pedig az egyik legkevésbé fertőzött megyében lakom), én több ismerősről is tudok aki pozitív volt, és ezek közül néhány kórházban is járt tünetekkel. Ismerős szerencsére még nem halt meg, bár volt a környéken 1-2 ismertebb emberke (vagy ismerős ismerőse) akik igen (pl. alig néhány napja az egyik szomszéd falu papja, akit több ismerősöm is ismert személyesen).
    Végülis mindegy, összességében nem gondolom hogy jó mérce lenne, hogy ki mennyi fertőzöttet ismer. Ha csak akkor kezdünk valamit tenni a járvány ellen amikor már mindenki ismer fertőzötteket vagy halottakat akkor már nagyon nagy a baj, az azt jelenti, hogy teljesen elveszítettük a kontrollt. Azt még megjegyzem, hogy van Pesti orvos ismerősöm akik koronás betegeket is kezel, és ő nem gondolja, hogy túl lenne tolva a járvány, sőt.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz martonx #1895 üzenetére

    Azt azért vedd figyelembe, hogy Magyarországon csak az utóbbi napokban/hétben lett hirtelen sok új fertőzött (gondolom egy halom ember visszatért a nyaralásból és azért), míg az intenzívre az emberek a fertőzés után akár több héttel is kerülhetnek, a halál pedig még később áll be (a fertőzés után akár 1 hónap szenvedés is lehet addig). Nem érdemes pillanatnyi adatokat nézni, a tendenciák sokkal többet mutatnak, és mindenképp figyelembe kell venni a betegség időbeni lefolyását.

    De ha nem hiszel a magyar számoknak, akkor nézzük meg nálunk. Kb. 2x Magyarország lakossága mellett stabilan 500 körül vannak intenzíven, és napi 40-50 ember hal meg (de múlt héten valamelyik napokon volt 54 és 58 is). Új fertőzöttek száma áltag napi közel 1200 már egy ideje (összesen 87500), talán most kezdett nagyon enyhén csökkenni.
    Ha megnézed a grafikont, nálunk is látszik egy jelentős késés az új fertőzöttek és a súlyos esetek számának emelkedése között, kb. 2 hét: [kép]
    (vörös - új esetek, kék - intenzív osztályon levők, zöld - gyógyultak, fekete - halálozás)

    Szóval én megértem a magyar kormány iránti bizalmatlanságot (én is nehezen hiszek el nekik bármit) de ettől még a vírus nem lesz ártalmatlan. Ezért érdemes követni a külföldi tendenciákat is és akkor jól látszik, hogy ez a dolog messze túlmutat a magyar politikán (vagy úgy bármelyik ország vezetésén).

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz radi8tor #1912 üzenetére

    Teljesen nyílt mindenki számára, de általában egyetemek kutatócsoportjai szokták igénybe venni, aztán pedig megkötések nélkül publikálják az eredményeket. Az utóbbi időben ez a projekt szokott futni: [link]

    "The COVID Moonshot is an ambitious crowdsourced initiative to accelerate the development of a COVID antiviral. We work in the open with no intellectual property constraints. This way, any scientist can view submitted drug designs and experimental data to inspire new design ideas."

    Valami hasonlót foglalmaz meg a Folding@Home oldala is: [link]

    "Together, we have created the most powerful supercomputer on the planet, and are using it to help understand SARS-CoV-2/COVID-19 and develop new therapies. We need your help pushing toward a potent, patent-free drug."

    Szóval általában nem egy cégnek konkrét gyógyszert/vakcinát, hanem egy halom különböző alapkutatást végez a rendszer amit aztán bárki átvehet és vihet tovább konkrét termékeket csinálva belőle (ami nyilván egy halom további kutatással és teszteléssel jár). A legfelső linken meg lehet találni a szimulációk eredményeit ha valakit érdekel. Én pl. nincs amit kezdjek velük, de reméljük, hogy az eredmények eljutnak olyanokhoz is akik talán igen. :)

  • nkmedve

    őstag

    válasz horeg #1934 üzenetére

    Ne haragudj, de szerintem ennek itt nincs helye. Itt konkrétan segíteni próbálunk a kémiai és biológiai kutatásban (ki amennyire tud), nem pedig összesküvés-elméleteket gyártunk kérdéses adatokra és mindenféle feltételezésekre alapozva.

    Összegyüjtöttél egy halom random adatot különböző helyekről, majd azokat újra és újra kontextuson kívül szembeállítottad a sokat rebesgetett 3.5%-os COVID-19 halálozási aránnyal, olyan módon, hogy az azt bizonyítsa, hogy ez a vírus semmivel nem rosszabb mint egy sima influenza. Lehet egyeseknek most újdonságot mondok, de igen, a korona halálozási aránya nem 3.5%, ahogy az influenzáé sem 0.1%. Ezek átlagos értékek amelyekket igazolt fertőzési és halálozási adatok alapján számolnak, a valóságban mindkét fertőzés halálozási aránya körülményektől függően erősen eltérhet ettől az adattól.
    Aztán kezded pedzegetni, hogy kinek állhat érdekében egy ilyen ártalmatlan vírust így felfújni, és akkor jönnek az olyan gyöngyszemek mint az "ipar szándékos lerombolása a klimaváltozás miatt bizonyos körök által", amire már nem is tudom mit mondjak. A vallás belekeverését az állítólagos "tudományos" írásba martonx kolléga már kommentálta, nem hiszem, hogy én többet hozzá kéne tegyek.

    Nyilván én nem foglak meggyőzni semmiről, mert látszólag nagyon sok munkát fektettél ebbe a kutatásba, így szerintem lehetetlen lenne, hogy itt bárki bármilyen adattal megingassa a "hitedet". Csak annyit mondanék, hogy szerintem találsz jobb topikot is az eszméid hirdetésére ahol minden "járványügyi szakember" majd elismerően bólogat.

    ps. Ha a környezeted annyire elutasítja az ötleteidet és értelmezéseidet mint ahogy ezt több helyen is leírtad, és konkrétan Dávid-Góliát hasonlatokat használsz és zsoltárokat idézel akkor lehet nem ártana elgondolkodni, hogy biztos jó úton jársz-e az ebbe vetett hiteddel (mert az, néhány számadat bemásolása még nem teszi tudományos kutatássá).

  • nkmedve

    őstag

    válasz horeg #1953 üzenetére

    Még mindig itt terjeszted ezeket a hülyeségeket?
    Érdekelne, hogy milyen személyes érdeked fűződik ahhoz, hogy embereket próbálj meg meggyőzni arról, hogy ne vegyenek részt egy közösségi kutatási projektben mint amilyen a F@H.

    De ha már ennyire szeretsz a számokon lovagolni, akkor mutatnék egy grafikont a romániai helyzetről ( forrás ):

    A vörös vonal a COVID-19-es halálozás, a többi pedig az influenza 2015-2020 között (heti mintavételezéssel). Megemlíteném, hogy ellenben a koronával, az influenza miatt nagyon rég nem volt itt semmiféle országos lezárás vagy lényegesebb korlátozás. Tehát a grafikonon a teljesen szabadon "pusztító" influenzaszezonokat láthatod egy állítólagosan kontroll alatt tartott koronával szemben (ráadásul a téltől még messze vagyunk).

    Extra: egy másik grafikon az új igazolt fertőzöttek számáról:

    A két grafikonon elég szépen látszik, hogy mi mennyire fertőző és mi mennyire halálos. 2019 és 2020-ban elég nehéz influenzaszezonok voltak, ami a halálozásban is látszik. De még az elmúlt két tél is egy nagy semmi a korona "szezonon kívüli" pusztításához képest.

    Itt le is zárom és remélem mostmár tényleg máshova mész hirdetni az igét.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz horeg #1958 üzenetére

    Ez egy összegző oldal ami mindenki számára érthetővé próbálja tenni a kismilliónyi hivatalos adatot több forrásból. Az oldal fenntartójának semmi köze sem a kormányhoz, sem az állami intézményekhez, csak a publikusan elérhető adatokat elemzi és teszi fogyaszthatóvá grafikonok formájában. Kb. ennyit fed a fenti szöveg is.

    Minden résznél ott vannak a hivatalos források ahonnan az adatok származnak, pl itt is csak kicsit lennebb kell görgetni: [link] Amint látható sok link a [link] oldalra visz ami kb. a román CDC-nek felelne meg. Néhány dolgot ellenőriztem személyesen, de nyilván nem fogtam neki egyenként minden adatnak (FB-n szokták jelezni ha valami nem stimmel, vagy kérdés van).

    Na de mostmár tényleg lezárom a témát, ez itt már nagyon OFF.

    (#1959) martonx Mea culpa :D

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz Moonline. #1974 üzenetére

    CPU-val elég kevés pontot lehet csinálni egy erősebb GPU-hoz képest, és gondolom a 470 sem olyan nagyon erős ezekben a műveletekben.

    Nálam a 3700X-re úgy napi 120-130 ezer pontot szokott írni energiatakarékos módban (így a proci nem lépi túl az alapórajelet, 3.6GHz körül tanyázik). Ezzel szemben az 50% TDP-n hajtott 2080-nál 2 - 2.5 millió pont/nap az átlag. A CUDA engedélyezése elég sokat gyorsított, azelőtt olyan 1.5 - 2m pont volt a napi elérhető.

  • nkmedve

    őstag

    válasz Csiga69 #1985 üzenetére

    "Ez egy kicsit soknak tűnik."

    Pedig reális, nálam is 2m fölött hoz átlagban a 130W-ra visszafogott 2080. Lehet vannak modellek amik lényegesen kevesebbet adnak, de akkor azok nálam nagyon ritkák.

  • nkmedve

    őstag

    válasz Maelephant #1987 üzenetére

    Nálam is százalékos, de ha tudod a kártyád gyári TDP-jét akkor a százalékból könnyű kiszámolni. Az én kártyám 260W körül van gyári beállítások mellett, én pedig állítottam neki egy 50%-os TDP limitet, így kijön a 130W.

  • nkmedve

    őstag

    válasz Csiga69 #1990 üzenetére

    "Mondjuk nem a pontok miatt csinálom, de így is összeszedtem 800M pontot, akkor most ezek után egy hónap alatt fogok összeszedni ugyanennyit? :DDD"

    Vagy inkább egy nap alatt. :D Passkey nélkül csak valami aprót ad, bár ahogy mondod az csak a pontokban számít, a katatás lényegi részét nem befolyásolja.

Új hozzászólás Aktív témák