Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Brutforsz

    aktív tag

    válasz philoxenia #14 üzenetére

    GIMP-pel ugyanígy végig tudsz menni a lépéseken, két apró eltérés van, az egyik, hogy nem áll rendelkezésedre sokszöglasszó, csak szabadkézi, a másik, hogy az indexelésnél nem tudsz maszkot választani, ezért egy kiegészítő lépést kell elvégezned.

    Az ún. maszkolás (az igénylésre szolgáló topik ismertetőjében szereplő optimalizálás) azért szükséges, mert a gif (indexelt) formátum nem kezeli az alfa csatorna átlátszóságát, vagyis a transzparens gifeknél nem mondhatod meg, hogy egy adott képpont például 69%-ban legyen átlátszó - vagy teljesen megjelenít egy színt (képpontot), vagy sehogyan, ez pedig a háttér és az alakzat közti finom átmenetek ábrázolását (lásd élsimítás) lehetetlenné teszi.
    A problémát a formátum keretein belül nem lehet megoldani (a gif felváltására hivatott png tökélesen megbirkózik a feladattal, de ezt az IExplorer 6 nem képes helyesen kezelni, nyilván ezért ragaszkodik az oldal a gif-hez), így csaláshoz kell folyamodni.
    A trükk abban áll, hogy az eredeti - finoman áttetsző élekkel rendelkező képet - egy olyan színre kell rávetíteni, amely hasonló azokhoz, melyek a majdani felhasználás során a rajz hátteréül szolgálhatnak. A finom átmenetek így olyan konkrét színértékeket vesznek fel, melyek a felhasználási környezetükben nem hatnak elütően - vagyis az áttetszőség illúzióját keltik.

    RGB módú - kiinduló - kép PH-s háttér előtt Optimalizálás nélkül indexelt kép PH-s háttér előtt Optimalizálva indexelt kép PH-s háttér előtt Végeredmény: optimalizált gif

    Szemléltetés - információk a tooltipekben

    A fentiek alapján a következőt kell tenned:
    A rajzot hordozó réteg alá beteszel egy új, #c0c0c0 színű réteget, összefésülöd őket, majd az indexelést (Kép > Mód > Indexelt) követően a Szín szerinti kijelölési eszköz küszöbszintjét nullára állítod, és ráböksz egy #c0c0c0 színű képpontra - így azok és csak azok a pixelek kerülnek kijelölésre, melyek pontosan a fenti tulajdonsággal bírnak. Ezeket törlöd, és kész a művelet.

    [ Szerkesztve ]

    Te sejted, kik vagyunk, mi tudjuk, ki vagy.

  • Brutforsz

    aktív tag

    válasz philoxenia #22 üzenetére

    Az átlátszóság (transzparencia) a kép (vagy elemeinek) azon tulajdonsága, mely lehetővé teszi, hogy a kép által elfoglalt területen más vizuális információ is megjelenhessen.

    Átlátszóság szempontjából egy kép, terület vagy képpont 3 alapvető csoportba sorolható: teljesen átlátszatlan, teljesen átlátszó, illetve részlegesen átlátszó (ez az állapot sok helyütt áttetsző néven szerepel).

    Az avatarodat véve példának:
    A filcsárkány figura nem tölti ki a kép által lefoglalt 40x50-es téglalapot. Egy átlátszóságot nem kezelő képformátumnál - ilyen például a bitmap (.bmp) vagy a jpeg (.jpg) - meg kellene határozni, hogy mi látszódjon a szabadon maradt helyen, vállalva, hogy ezt követően mindig ugyanígy mutat majd a képet megtestesítő téglalap.
    Ha az a döntés születne, hogy legyen prohardver-barna a háttere, akkor a következőképpen mutatna a lapcsalád különböző oldalainak környezetében (kétszeres nagyításban):

    Ha van lehetőség egybites átlátszóság (a képpont vagy teljesen átlátszó vagy teljesen átlátszatlan) megadására (ezt tudja a gif formátum), akkor a teljesen átlátszónak megadott helyeken a kép nem mutat semmit, ott a mögöttes tartalom - esetünkben a hozzászólások háttérszíne - látható:

    Azt, hogy az egyes képpontok átlátszóság szempontjából milyen tulajdonsággal bírnak, az ún. alfa csatorna tárolja. A gif formátumú avatarod alfa csatornáját megjelenítve két szín látható, ahol fekete, ott az eredeti kép teljesen átlátszó, ahol fehér, ott teljesen átlátszatlan:

    A png formátumú képek 8 bites átlátszóságot kezelnek, azaz 256 fokozatban állítható, hogy az adott képpont mennyit mutasson önmagából, illetve mennyire engedje láttatni a mögöttes tartalmat. Ebből következik, hogy az alfa csatornájuk a fekete és a fehér színek között további 254 árnyalatot mutathat:

    Nem tudom, hogy léteznek-e a kérdéses könyvek.

    [ Szerkesztve ]

    Te sejted, kik vagyunk, mi tudjuk, ki vagy.

Új hozzászólás Aktív témák