Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • justmemory

    senior tag

    Eddig ugyan csak az IT volt itt megemlítve, de ugye a téma a természettudományok és az IT.
    Namost, én is és a feleségem is természettudományos végzettséggel rendelkezünk, rengeteg, ezen a területen dolgozó ismerősünk és barátunk van, és mondhatom, hogy vannak lányok szép számmal (akár ha laboratóriumi, akár ha "terep" munkákra gondolok), tehát ilyen formán ezt az eredményt én nem értem... Olyan, mintha ugyan STEM lenne, de inkább IT-ra kihegyezve (akkor meg már ugye nem is STEM)... Na mindegy. Szóval szerintem ez így fals. Egyébként akiket ismerek nők/lányok, egészen egyszerűen hidegrázást kapnak, ha "indítsd újra a gépet" instrukció helyett valamilyen bonyolultabbat kapnak. Egyébként ismerek olyan férfit is, aki szintén :) Szóval ez egyéni dolog is. Egyetem alatt tanítottak minimálisan R programnyelvet, hogy tudjunk statisztikázni, és azt kell mondjam, hogy volt akinek ráállt az agya, és volt akinek nem (tudom, hogy ez csak egy kiragadott példa, és ha éppen webdesign-t tanítanak, akkor esetleg más a történet, de most ettől tekintsünk el).

    Egyébként mi lesz azokkal a szakmákkal, ahonnan átcsábítják az IT-ba a nőket/lányokat? Oda mennek majd a "kitúrt" férfiak? Szóval nem igazán értem, hogy miért kell beleszólni (ezt írta itt korábban valaki). Igen, megfelelő belelátást és lehetőséget kell adni, de lássuk be, hogy önmagában a tanulási folyamat nagyban függ a családtól is, a környezettől is, mint elsődleges kapcsolódás. Azon felül pedig hadd döntse már el mindenki, hogy mihez van affinitása (és szerintem ez az, amit a jelenlegi rendszer(ek) erősen nélkülöznek) és arra erősítsen rá az iskola, a plusz szakkör és egyéb képzések.

    --- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

  • justmemory

    senior tag

    válasz nemlehet #43 üzenetére

    Nem tudom, hogy úgy van-e amit írsz - feltételezem igen -, mindenesetre az a lényeg - és ezt is írod -, hogy ugyan hiányoznak ezek a nők a munkaerő piacról, de voltaképp nem is lehetne őket alkalmazni ebben a szegmensben, mert nincs meg a megfelelő képzettségük és tapasztalatuk/gyakorlatuk ehhez. És igen, a számok... Kérdem én, hogy nem szabad joga-e ma bárkinek, hogy ő eldöntse, hogy háztartásbeli kíván-e lenni vagy sem? Ja, hogy annak társadalmilag van némi költsége (értsd: ki kell termelni az ő "eltartottságát" is, miközben ő maga kvázi nem termel semmit)? Na de, valóban nem termel semmit? Biztosítja a családi otthon megfelelőségét, gyerekekkel, háztartással kapcsolatos mindenfélét, amíg mondjuk apa gőzerővel termeli a GDP-t... Hmm... Szóval érdekes ám ez. Csak ezt még ugye talán nem fordították át GDP-re (mármint a nők háztartásbeliségét). Tehát a számok szépek meg minden, de sajnos testközelből tudom, hogy ha bármilyen vezető például csak a számok alapján hoz döntést vagy határoz meg irányokat, akkor akár nagyon félre is futhat az egész, mert sok más tényező is van ám, ami a végeredményt alapjaiban meghatározza - pl. emberi tényezők...

    @UnA: Az emberek többsége nem tudja, hogy mihez van affinitása, még felnőttkorban sem

    És szerinted ez mire vezethető vissza és mi lenne rá a megoldás...? ;) Ugyanis ezt szerintem meg kellene oldani annak érdekében, hogy talán a megfelelő emberek dolgozzanak a megfelelő helyeken...

    @proci985: egyebkent meg a topikot elnezve a tobbsegnek ahogy nezem nem jott le, hogy itt most egy valos problemarol beszelunk, hogy nincs eleg ember STEM teruleten, szoval ha a nepesseg majd 50% eleve kiesik az talan annyira nem jo senkinek

    Ez teljesen igaz, de itt már az a helyzet, hogy emberek mindennapi döntéseibe, érdeklődési köreibe, stb. kellene beleszólni erővel... Plusz továbbra is ott van az affinitás is. Nem jó a globális felmelegedés, meg a hatalmas úszó műanyagszigetek, az éhínség, a háborúk (és még ezer minden más) sem, mégsem történik semmi ezekben az ügyekben, mert egészen egyszerűen globalice nem vagyunk rá képesek...

    --- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

  • justmemory

    senior tag

    válasz proci985 #50 üzenetére

    Nem gondoltam nemiségre, sokkal inkább egyéni affinitásra azzal, hogy persze sok minden tanulható.
    Ugyanakkor nem minden, és nem minden helyzetben, és ha még ráteszem azt is, hogy valakinek vagy van hozzá kedve vagy nincsen... Plusz nem mindenki ugyanolyan módszerekkel tudja megtanulni ugyanazt (hiába állna rá mondjuk az ő agya is), akkor egyértelműen látszik, hogy kb. minden ember mellé kellene egy mentor...

    Amit leírsz, az logikai alapon működik, a gyakorlatban viszont sajnos nem; már ami a való életet jelenti. És akkor bele lehet menni az agykutatásba is, hogy mikor milyen feladatok elvégzésekor milyen területek aktiválódnak és azok miként hatnak, stb., de ennek is van olyan része, ami lelki eredetű és kész. Ismertem olyat, aki nagyon jó volt valamiben, mégsem akarta csinálni. Mert megunta vagy elege lett egyéb más nehezítő körülményekből. És most elefánttal sem lehetne elvontatni, hogy "márpedig ezt fogod csinálni".

    Minden megváltoztatható, itt mindig az a kérdés, hogy milyen költsége van (nem csak pénzbeli!), és ahhoz milyen megtérülés várható. A háztartásbeli anya vajon a 3. gyerek mellett/2. gyerek után hajlandó lesz-e tanulni, fog-e tudni annyit és olyan hatékonysággal tanulni, milyen lesz a szakmában ténylegesen, hogyan fog szakmai tapasztalatokra szert tenni, "kivehető-e" a háztartásbeliségből ennyi időre, stb.? Automatizálni is lehet, igen, de nem mindent. Sőt, valójában elég keveset ahhoz képest, amit egy 2 gyerekes háztartás megkíván (tapasztalat...). Munkamegosztani is lehet; mondjuk a család arra rendezkedett be, hogy anya otthon lesz, apa GDP-t termel, de ehhez mondjuk este 6-ig dolgoznia kell, ezért is van kitalálva, hogy anya háztartásbeli. Kérdés: ezt a modellt mennyien fogják önszántukból felrúgni azért, hogy a két szülő dolgozik modell eléréséhez plusz terheket, és a gyerekekkel eltöltött kevesebb időt (anyát "ki kell képezni") bevállalják (a jól megszokott napi ritmus felrúgása mellett). És akkor ez simán csak ennél az egyszerű példánál maradva merült föl bennem. De vonatkozhat itt sok minden férfiakra is, stb. Rengeteg még szerintem az ismeretlen az egyenletben...

    attol, hogy bizonyos dolgok nehezen valtoztathatoak, attol meg lehet es kell is rajtuk dolgozni

    Ezzel maximálisan egyetértek azzal, hogy nem szabad félni kérdéseket (olykor kényeseket is) feltenni, főleg a megvalósíthatóságra vonatkozóan, mert szerintem minden dolog csak annyira lehet sikeres, amennyire a sikertelenségére vonatkozó kérdésekre sikerült válaszokat adni és megoldásokat találni. A világban ma rettenetesen nagy az egyenlőtlenség a megoszlások terén - pl. kevés a kétkezi munkaerő x országban/városban, míg máshol tombol a munkanélküliség. Ezeket kellene kiegyenlíteni és akkor szerintem közelebb lennénk ahhoz, hogy előrébb jussunk.

    --- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

  • justmemory

    senior tag

    válasz UnA #54 üzenetére

    Kérdés, hogy meg kell-e oldani. Ismerek sok olyan embert, aki sok mindennel foglalkozott az életében úgy, hogy mindegyikben jó volt, de aztán mégis váltott

    Abból a szempontból kell a megoldás, hogy a jelenlegi világrend szerint pénzt kell keress, hogy élhess, és ahhoz azért legalább egy munkahely szükséges (törvényesen, ugye...), tehát hiába értesz sok mindenhez, nem lehetsz egyszerre patkolókovács, asztalos, webfejlesztő és látszerész... :) Váltani persze lehet köztük, azzal nincs is semmi baj, szerintem az az egészséges, ha az embert több dolog/téma/szakma is foglalkoztatja; hiszen miért is ne?

    De alapvetően az oktatási rendszerrel és a társadalmi beidegződéssel van a baj

    Na akkor egyre gondolunk úgy látom :K

    --- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

  • justmemory

    senior tag

    válasz #93448704 #56 üzenetére

    :K

    --- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

  • justmemory

    senior tag

    válasz nemlehet #62 üzenetére

    Nem voltál félreérthető, nem az jött át, hogy lenéznéd; én csak a jelenségre magára reflektáltam.
    Egyébként érdekes amit írsz, mert logikailag megint van igazság, azonban a helyzet az, hogy lehet, hogy kifizetik anyuka fizetését, de ugye addig is anyuka dolgozik, tehát gyűlnek a munkában töltött évei, tehát jó eséllyel lesz nyugdíja (... igen, tudom... hagyjuk most ezt...), plusz még a TB-t is remélhetőleg fizetik utána, stb., ami ugye nem történik meg, ha otthon van, hiába "rendes állás". Arról nem is beszélve, hogy mondjuk banki hitel oldaláról is szebben néz ki, ha kétkeresős a család, stb. (Tegyük hozzá, hogy aki ilyen drága bölcsibe hordja a gyerekét, annak nem biztos, hogy "kell" hitel) Tehát én azt gondolom, hogy részben kényszerből van ez így; egyébként nagyon sok bölcsőde/óvoda ugye ingyenes... Aztán az is lehet, hogy anyuka karriert jobban szeretne csinálni, mint otthon a gyerekkel "vesződni"...

    [ Szerkesztve ]

    --- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

  • justmemory

    senior tag

    válasz ddekany #64 üzenetére

    Minden országban más a szociális háló, a támogatási rendszer, oktatás, stb.; én a konkrét hazai valóságra írtam, lévén nemlehet fórumtárs is arról írt. Egyébként épp a különbözőség miatt is olyan nehéz a cikkben is szereplő törekvést megvalósítani...

    [ Szerkesztve ]

    --- Imprisoned, inside this mind... --- Joined at the soul with a pair of headphones ---

Új hozzászólás Aktív témák