Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dany007

    veterán

    válasz pmheros #1 üzenetére

    Üdv!

    Nincs égéstermék. :) Nincsen gáz bevezetve a lakásba. Központifűtés van és elektromos sütő/főzőlap.

  • Dany007

    veterán

    válasz Lomha 8V #3 üzenetére

    Olyan esetben lehet, hogy elég csak a mezei ablakszellőző ha van huzat. Nem feltétlenül muszáj ilyen drasztikus megoldáshoz folyamodni. :)
    Mindenesetre köszönöm.

    @Silentfrog:

    Igen a hőtermelést én is észrevettem. De azért nem olyan durván, mint nálatok. Viszont én is kimértem a mienket és a pontos értékre nem emlékszem, de az biztos, hogy 320W fölött volt és 380W alatt.
    A gond tényleg az volt, hogy irdatlan hangos. Próbálkoztam annak szigetelésével is, de sikertelenül. Nem lehetett mellette aludni.
    És nálunk napközben, mikor nem voltunk itthon nem jelent meg a pára... Estére lett csak brutális.

    @Skillet:

    Zsaluzatra én is gondoltam. A gond az, hogy mivoltából adódóan részben a levegő útjában áll még nyitott állapotban is. Azt meg mindenképpen elakartam kerülni.

    A szigetelés csak azért kellett, hogy télen a mínusz 20 fok se jöjjön be, illetve ne fűtsük nagyon az erkélyt ha egy mód van rá. Jelenleg is 1-2 fokkal melegebb van az erkélyen, mint szabadtéren, az ablak közelében meg 3-4-5 fokkal is. Ezt onnan tudom, hogy a hőmérőnk kültéri egységét először naivan a külső ablakpárkányra tettem... Majd az erkély külső oldalára és 4-5 fok különbséget mutatott.

    A fürdőszobai szellőző egy katasztrófa. Tényleg maximum a fürdőre elég ha folyamatosan megy ráadásul hangja közelíti a párátlanító gép hangját. Sőt... Simán van olyan hangos.
    Azt kicserélve viszont szükség lett volna állandó kapcsolatra a szobák között. És lehet, hogy nem lett volna olyan hatékony ha csak egy kis szellőzőt vágok az ajtókra.
    Tehát nálunk úgy van, hogy fürdő, aztán előszoba és abból nyílik a nappali és a háló. Elég nagy a táv, nem akartam kockáztatni. Persze azt is használjuk rendszeresen minden fürdés után meg ha ott nagyon állott lenne a levegő.

    @ncc1701:

    Igen, nekem is volt egy olyan érzésem, csak már régen tanultam, így nem mertem leírni, hogy a 38-as fal megfelel a minimális hőszigetelési követelményeknek itthon. És hát mint látjuk nem törték magukat nagyon hogy túllépjék a minimumot az építésnél. Még felmerült bennem a külső szigetelés ötlete is, de eleve a 3.-on nehéz kivitelezni, ráadásul a városkép miatt nem is lehetne változtatni rajta, mivel nálunk kívül "dísztégla" burkolat van.

    @orion1025:

    Bizony, gondoltam hátha mást is érdekel. Nekem jól jött volna anno a kezdetek kezdetén. Főleg a legelején mikor még azt se tudtuk mi ez. Persze ha valakinek normálisan megvan csinálva az ablak és a fölötte lévő fal akkor egy pár fokkal nehezebb.

    Nálunk is a kompresszor rész a hangos, a venti még elment volna valahogy, de amikor beindul az a brummogás... áh kész. :)

    @D1Rect:

    Köszönöm. Főleg tőled. :)
    Na ezen mi is sokat gondolkodtunk és anyáztunk... Nem véletlenül volt ez a legolcsóbb új társasház a városban.

  • Dany007

    veterán

    válasz Stauffenberg #19 üzenetére

    Na igen, az is durva. Nálunk szinte pont ugyanez a helyzet.
    Az építő cég már rég csődbe ment, így nincs hova menni panasszal. A biztosító erre nem fizet, illetve beázásra fizetett 1x. Legközelebb ilyenre is csak akkor fizet ha papírral alátámasztva tudjuk bizonyítani hogy szakszerűen el lett hárítva a probléma és eltelt 1 gond nélküli év.

    A közösképviselővel is kitörölhettük a seggünket. Mint írtam a legnagyobb megoldása az lett volna, hogy szellőztessünk többet. Okés, lehet működik egy szintig, de ha lefekszünk télen aludni este 10-kor, akkor reggel 7-ig ki fog szellőztetni? És az az alatt felgyülemlett párával mi lesz?

    Pedig lépcsőház szintjén meglehetett volna csinálni egy komplex hőcserélős szellőztetési rendszert. Ahol is a központi szellőztetés motorja valahol az épület "szerviz" részlegén (mert központi kazán az van) van elhelyezve és a lakásokba csak a csöveket vezetik be. Pár millióból kilehetett volna hozni, minimális családonkénti hozzájárulással... Csak ehhez a közösképviselőnek is tenni kellett volna valamit. Mondjuk utána nézni ennek a lehetőségnek, árajánlatot kérni, majd körbejárni a lakókat ki tudna beleadni és mennyit.

    Egyébként annyira új lakásnál, mint a tiétek még lehet hogy a falak kiszáradása okozza a fő problémát. Nálunk, mivel már elmúlt vagy 7-8 éves a lakás vizes fal már biztos nem játszik. Ellenben a falak ázása (és itt most az esőre gondolok) egy lehetséges plusz tényező nálunk is.

    @Attix70:

    Igen. Az első pár napban mértem a hőmérsékletet illetve annak változását. Tized fokokban mérhető. Bár hozzátartozik az is, hogy elég nehéz ezt itt pontosan mérni. Ugyanis a radiátorok önszabályzók. A kinti és a benti hőmérséklet különbség függvényében változik. Pl ha nincs olyan hideg ott kint akkor maximumra kell tekernem a radiátort hogy jöjjön valami meleg belőle... Fordítva is igaz. Ha nagy a mínusz kint, akkor bent elég 2-3-asra tekerni és már nyomatja is.
    Ráadás, hogy úgy van beállítva - szintén központilag - , hogy estére / hajnalra csökkenjen a fűtés intenzitása, mindegy hányasra is van állítva.
    Tehát az is elképzelhető, hogyha volt is hőmérséklet csökkenés, akkor azt a radiátor magától kompenzálta.

    Ennek van jó és rossz oldala is. A jó az, hogy alig 10k forint a havi fűtésszámlánk 48m2-re átlag 23-24 fokos belső hőmérséklet mellett. Tehát ha tíz százalékot kéne rátennünk is a fűtésre, még akkor is bőven megérné. Hiszen a több száz wattos párátlanítókkal szemben a ventilátor - amit még ugyan nem mértem - alig 1 W-ot fogyaszt.

  • Dany007

    veterán

    válasz Csabroncka #21 üzenetére

    A PC-s venti nem volt kínlódás, inkább kihívás. Létezik gyári megoldás is, mint mondtam, de még a 30-40k-s kategória se éri el teljesítményben ezt. Ráadásul az 230-ról üzemel kb 20x-os fogyasztással.

    Fürdőben van elszívó, villanykapcsolóhoz rendelve. Tehát az megy. Ott igazából nincs is gond sem a penésszel sem a párával.

    Konyhában a beköltözés óta van elszívó és természetesen megy is főzésnél, sőt olyankor pluszban szellőztetni is szoktunk.

    Teregetés ha lehetőség van, megy az erkélyre. Télen már tényleg gond. De olyankor többet is szellőztetünk.

    @Stauffenberg:

    Én azért elvárnám hogy valamit alkosson az ügyben. Mert igazából más ember nincs aki képviselné a lakókat, intézné a ház ügyeit stb... És ugye a társasház pénzét is ő kezeli.
    De ami nálatok van az asszem alulmúlja a mienkét is. Tényleg nem semmi.

    @zka67:

    Gondoltam erre is. Igazából egy pár hétig volt itthon oltatlan mész (asszem?)... de igazából ezek is megkötik a párát, tehát idő után cserélendők. És kérdéses, hogy napi szinten 2-5l-nyi elvezetetlen párához hány kg kellene.

    @nimfas:

    Bizony. 14k volt / db. Esővédővel, rovarráccsal együtt. De ha nem higroszabályzósat veszek, hanem kézit, akkor az még 3-4k / db-bal olcsóbb lett volna és elvileg u.a. a hatásfok.

    Igazából 1db már gyárilag is volt a lakásban. Csak azok a majmok lespórolták róla az esővédőt... Így pár év után úgy nézett ki, mint ami elrohadt. Igaz, hogy a műanyag nem rohad el, de tele volt ilyen vízkődarabkákkal? Nem tudom, gusztustalan volt ezért inkább kicseréltem azt is.
    Persze ventilátor nélkül nem ért volna semmit.

    @anjani182: Igen, valami rémlik! :) De régen is volt az már...

  • Dany007

    veterán

    válasz Infomaker #50 üzenetére

    Nyilván nyáron nem a lakásban. Télen viszont igen, de akkor a szellőztetés is aktívabb, jóval huzamosabb idejű. Már amikor lehet huzatot csinálni -> csak szeles időben. Hetente általában 1 napon mosunk. És akkor bizony - télen - érezni is hogy durvább a levegő páratartalma.

    Ettől függetlenül a mosástól számított 6. napon is ugyanolyan durva párásodás jött elő, mint amúgy. Nyilván beleszámít, de szerintem nem az a fő forrás.

    Tapasztalataim és a mérések alapján minél kisebb a külső hőmérséklet annál nagyobb bent a páralecsapódás. Viszont ha nem vagyunk otthon, akkor nincs / vagy csak jelentéktelen mennyiségű / párásodás.
    Egy-egy ilyen nap úgy van, hogy általában hazaérünk mondjuk du 5-kor. Pára nuku. Este 8-kor már durván párásak az ablakok, majd késő estére a fal is és elkezd szépen csordogálni....

    Néztem axiális ventilátorokat is. Mivel csak az adatokra tudok támaszkodni, amiket a típushoz írnak így részben az alapján döntöttem. Hang / teljesítmény arányban a közelébe se voltak az NF F12-nek.

    @Csabroncka:

    Csak az előzőeket tudom írni neked is. :) Sok 4-5 évnyi tapasztalat alapján a mosás is hozzájárul abban a két napban, amíg ki nem száradnak a ruhák. De a többi napon is ablakról csorgós a pára... Persze mosás napjaiban még annál is durvább...

    @SzaboZE:

    Több gond is volt a gyári szellőztetővel. Mivel én csak a feltüntetett adatokra tudok támaszkodni, ezért nem igazán volt más választásom. Nemcsak hogy sokkal sokkal drágább volt a gyári szellőztető venti, hanem még a hatásfoka is kisebb volt.
    Ráadásul 230V-os közel 30W teljesítményű (ha jól emlékszem) volt.
    Mivel a Noctua F12 egy PC-s ventilátor, így 5W-nál nemigazán lehet nagyobb a fogyasztása, mivel a PC-s kivezetése az alaplapon ennyit tud neki leadni. És igen a gyári szellőztető ventilátorokkal ellentétben a Noctua-ról lehetett találni PC-s méréseket. Bár a légszállítást ott se nagyon mérik, mert ugye PC-nél a hőmérséklet csökkentés a lényeg, de a hangot igen. És az bizony nagyjából megegyezett az adatlapjával.
    A szóban forgó gyári ventiről viszont semmilyen tesztet nem találtam a neten, főleg nem műszeres mérési eredményekkel ellátottat, de igazából semmilyent se.

    A függöny nem ront a hatásfokán, mert igazából "vákuumot" (vagy negatív nyomást?Hogy nevezik ezt) hoz létre és a levegőt onnan szívja ki, ahonnan jön. A hatás gyakorlatilag azonnali. Bekapcsolom a ventit és mire odaérek az ablakba épített szellőzőhöz már érezni is hogy jön be a kinti levegő. Ha lekapcsolom akkor meg nem.

    És igen, a tesztrendszer is függönnyel együtt lett mérve a Midea páratartalom mérőjével. 45-55% között ingadozott reggelre a benti páratartalom.

    @csongi:

    De, drága volt. Kicsit meg is lepődtem. Viszont maximum légszállításuk 70m3/ó ha jól emlékszem az adatlapjára. Persze ez 40Pa nyomás mellett. Amit elvileg az adatok alapján a venti is tud.
    A nappali egyébként pont 70m3-es a konyhával egybenyitva ugye. Plusz ehhez jön egy kisszoba meg az előszoba.

    Igen, üreges műanyag, amint írtam és a fotókon is látszik, kapott XPS szigetelést az a rész, általam. : )

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz csongi #69 üzenetére

    Igen, elvileg a gyári adatok alapján. De ha 2 óra alatt, még az se rossz.
    Én is gondoltam páraérzékelőre. Meg automatizálásra is. De az érzékelő elvileg csak abban a körzetben mér, ahol ugye van. Tehát ha pl a ventibe beépítve akkor ott. És mivan a lakás másik felével?
    Szal arra gondolok, hogy okés, hogy az érzékelő vezérli és ha adott helyen mondjuk 50% alá esik a pára, akkor leáll. De mi van akkor ha közben a szoba / lakás túlfelében még mindig túl magas a pára, de az érzékelő miatta venti meg leáll.
    Szóval ezért nem feccöltem több időt ebbe.

    Igen, tudom hogy redőny miatt van ott. De akkor is röhej. A redőnytakaró bádoglemez volt az első, amit levettünk és látszik a képeken hogy mi volt alatt. Azt nem mi bontottuk úgy meg, mi csak lecsavaroztuk és kész.
    Szóval lehet én tudok valamit rosszul, de szerintem minimum áthidaló kellene az ablak fölé. Ott nálunk pedig láthatóan nincs.
    A másik, hogy teljesen üreges volt az a műanyag betét. Tehát a kinti -20 fok és a benti +22 között az a kb 5mm falvastagságú 6cm vastag üreges műanyagbetét meg a mm vastag bádoglemez redőnytakaró választott el. Ez szerintem hőhíd.

    Az ablak sarkokat nem néztem, majd megnézem. :)

    @SteveButabi:

    Ez teljesen működőképes is, ha van eleve valami huzat vagy szellőzés természetes módon... Nálunk nincs.

    @turbuczn:

    Érdekes egyébként, mert ez elvileg pont 2006-os átadású. Csak a késések miatt úgy tudom 2007-nél előbb nem lehetett beköltözni. Volt is belőle balhé. Tehát biztos, hogy nagyon sietősen építkeztek és persze télen is.
    A hővisszanyerős / hőcserélős rendszer már túl drága és macerás lett volna. Bár épp akkoriban mesélte egy ismerős, hogy sörösdobozokból barkácsolt valami hasonlót. Én azzal már nem akartam vesződni.

    Igazából nem vezérlem semmi alapján. Valószínűsítem hogy a legdurvább téli időszakban kelleni fog a maximum teljesítménye, de majd meglátjuk.
    Azt tervezem, hogy télen a párátlanítónak a páraérzékelőjével mérem majd a szobát. Megfigyelve milyen körülmények között mennyire esik vissza a páratartalom. És ennek függvényében megy majd a ventilátor.
    Mivel itt kint fogunk aludni a nappaliban, ezért éjszaka szinte biztos, hogy csak minimumon fog menni, mert engem eléggé zavarnak az ilyen zümmögő hangok este. :)
    Tehát páratartalom ide vagy oda, este minimumon fog menni. De remélem az egész napos folyamatos szellőzés miatt majd nem lesz talán szükség nagyobb teljesítményre éjszakára. Aztán kitudja...

    " több szennyezőanyag is jut a lakásba, "

    Na erre látod nem gondoltam. : o Nem a város közepén lakunk, de persze nem is falun. Persze az ablakok oldalán nincs forgalom, mert lakópark egyik tömbje, ami egy másikra néz. Közöttük nincs út csak fák. De ettől még város.

    Meglátjuk mi lesz. Télen kiderül valódi éles helyzetben. De igazából ennél többet nem nagyon tudok tenni. Most az olyan alap dolgokon, hogy ruhaszárítás, fürdő szellőző, meg szagelszívó. Ez mind megvan. Jó, ruhaszárítónk nincs, mert horror drága.
    Szigetelésre nincs és szerintem nem is lesz pénz. Kívülről meg nem is lehet a városkép miatt. Maximum úgy lehetne ha a komplett lépcsőház oldalfalairól lebontanák a dísztégla burkolatot -> leszigetelnék az épületet rendesen -> majd dísztéglaburkolat vissza. Egy vagyonba kerülne...

    @BlacKSouL:

    Ez igazán szép levezetés volt. Halvány gondolatként felmerült a kültérrel közvetlenül érintkező falak belső szigetelése. De nem tudom mennyire lenne hatékony, ahhoz meg túl drága hogy "hátha jó lesz" alapon megfinanszírozzuk. Főképp azért, mert még a belső válaszfalak is aránylag hidegek. Nem is kicsit. Pedig most is majd 24 fok van bent, fűtés már talán 1-2 hete nincs. Persze a főfalak azért hidegebbek.
    Tehát ha azokat a falakat leszigetelem talán fennáll a lehetősége annak, hogy akkor meg a belső szintén hideg falakon csapódik majd le a pára. Nem tudom harmatpont alatti e a hőmérsékletük. De szerintem van rá esély, főleg télen.

    @turbuczn:

    "Amivel adtunk a sz@rnak egy pofont, mert vettünk egy méregdrága ablakot, amit a régi típus hatékonyságára "butítunk"."

    Egyébként ez így van. Ugye nálunk is az első javaslat az volt, hogy hagyjuk kicsit nyitva keresztbe az ablakokat éjszakára. És azért ha van huzat, akkor a kinti mínuszos levegő elég gyorsan lehűti a lakást. Nesze neked olcsó fűtésszámla. :U Csináltuk egy ideig de olyan 0 és -5 fok (illetve alatta) környékén már hatástalan volt, ráadásul a hálószobát is gyorsan kihűtötte télen hiába ment maxon a radiátor. Tehát ez szvsz nem életszerű megoldás amúgysem.

    @tabela:

    Most kikerestem. Nálunk szellőzőből pontosan ez a típus lett beépítve: EAR201. Ez az adatok alapján 70m3-re képes maximum óránként.

    @kelly416:

    Igen igen, olvastam, csak nem nagyon volt időm napközben válaszolgatni és két nap alatt relatíve sok hsz jött. :)
    El kellett olvasnom párszor mire is gondolsz, de aztán leesett.
    Az az igazság, hogy én nem is számítottam arra, hogy amit kibontunk műanyag betétet az tök üreges lesz.
    Én azt hittem, hogy legalább valami "gyapot" vagy valamilyen szigeteléssel ki lesz töltve az a 6cm-es hézag. Így nem voltam rá felkészülve. Vasárnap csináltuk és nem hagyhattam ott a 14x14-es lyukat tátongani.
    Belülről kapott 2cm XPS-t. Tudom ez is valószínűleg kevés, 5cm kellett volna legalább, de talán több, mint a semmi.

    @sing1ep1ayer:

    Köszönöm! :) Nekünk is megfordult már a fejünkben a szárítógép. És rá is kerestünk a neten és valóban 100k a legolcsóbb, aminek már van valami "neve" is. Viszont helyünk nem lenne neki, így szárítós mosógépet kellene nézni, az meg aztán tényleg horror áron van.

  • Dany007

    veterán

    válasz Doze #159 üzenetére

    Én is azt hittem, hogy teljesen nyilvánvaló, hogy nem felújított, hanem még eredeti 70-es 80-as évekbeli panelről beszéltem... De ezek szerint mégsem volt az.

  • Dany007

    veterán

    válasz M_AND_Ms #169 üzenetére

    Az a helyzet, hogy a panel még jelenleg is az alja lakás kategóriába tartozik a köztudatban. Nem véletlenül.
    Ez a felújítgatási hullám csak az elmúlt 5 + pár év terméke és még így is elég alacsony a felújítottak száma. Legalábbis itt Vp-ben max a panelek harmada van szigetelve, nyílászáró csere meg még kisebb arányban.

    Szóval nekem nem kell bemutatni milyen a panel, 25 évig abban laktam. A felújításra is főként csak állami támogatással jöhetett létre, ahol egyáltalán létrejött. Ahol apámék még mindig laknak ott nem volt ilyen. Saját pénzen cseréltek ablakokat, így ma már nem süvít be a szél.
    Amúgy meg a 1,5x nagyobb lakásukra 3x akkora fűtésszámlát fizetnek ki, mint mi. De a közös ktg is 1,5x-ese a mienknek. Arról nem beszélve, hogy egy panelban azt is hallani ha fingik a szomszéd.
    Nem véletlenül a legolcsóbb kategória. A felújítottak valamivel többet érnek, de összességében minimális a valós értéktöbblet, mert továbbra is csak egy panel.
    Ami magában hordozza, hogy egy rakás ember él egy talpalattnyi helyen... panel lakópark sem nyújt túl esztétikus látványt... és gyakran a lépcsőházak úgy lettek kialakítva, hogy egy deka ablak nincs. Tehát az egész olyan klausztrofób érzetet ad. A mienk mondjuk pont nem ilyen, de jártam már olyanban. Minden csak nem kellemes.
    Szóval fölösleges magasztalni a panelt, az egyértelműen "tömegszállásnak" lett építve anno sorozatban, nem pedig kellemes lakóhelynek. És ezt felújítással sem lehet mindig kiküszöbölni.

    A mi lakásunk összes hibája ellenére se cserélném el egy felújított panelre. Még akkor se ha ezért az árért(!) amennyit kb most ér a lakásunk már 3 szobás felújított panelt kapnék. Nincs az a pénz amiért oda költöznék.

    Egyébként vannak a környéken közel 60 éves tégla lakások is... Azok is eléggé lepusztultak, de még mindig kulturáltabb környezetben vannak, mint a panelek és rezsi is harmadannyi...

  • Dany007

    veterán

    válasz MurdR #180 üzenetére

    Üdv!

    Az a helyzet én - amint az látszik is - egyáltalán nem vagyok szakértője a témának. Így nem merném vállalni a felelősséget más lakásában szellőztetés kialakításáért.

    És igen, nálunk könnyű volt, mert a műanyagot kitudtuk vágni házilag... de egy falba lyukat vágni már más téma.

  • Dany007

    veterán

    válasz Pikkolo^^ #182 üzenetére

    Kicsit megkésve, de vagyok.
    Szóval nem teljesen értem mire ez a reply tőled.
    A #173-ban leírtam mindent, amit erre a hsz-re ismételten írni tudnék. Biztos nem volt kellően kiemelve, hogy amit írtam az saját tapasztalat, közel 25 évnyi. Nem a szomszéd Mariak nénitől hallottam, hanem ott éltem. Sőt a szüleim még mindig ott élnek. És jelenleg újépítésűben lakok. Tehát van összehasonlítási alap.
    A panelek jelenlegi állapota részben az akkori építési technológia és szabványok részben persze a lakók és az önkormányzat hibája is lehet. De ez teljesen irreleváns, mert attól még a helyzet nem fog változni, hogy tudjuk ki vagy mi a felelős.
    Amit meg írtam fenntartásbeli költségkülönbségek szintén tények.
    Nyilván régiónként lehetnek eltérések, de általánosságban attól még helytálló.

    @Crystalheart:

    Most már van némi gyakorlati tapasztalatom is. Igaz még nem voltak igazi hidegek, hogy rendesen áthűljenek a falak, de volt pár mínuszos éjszaka. A lényeg, hogy amíg megy a venti nincs pára. Picike sem. :) És igazából ez a lényeg. Mert hangja alig van, főleg a párátlanítóhoz képest és 300W helyett kb 1-2-t fogyaszt össz-vissz.
    De a terv az, hogy pár hónapon belül elkezdem konkrétan is mérni a páratartalmat egy raspberry pí féle eszközzel, rendesen dokumentálva, majd a távolabbi terv az, hogy rákötöm a venti vezérlését a Raspberry Pí-re.

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz vizimento #187 üzenetére

    Egy külön kis ventilátor vezérlőre van kötve. Azzal tekergetve állítom. Semmi extra.

    Sógorom nemrég hozott egy raspberry Pí-t a lakásba. Pára és hőmérő szenzorral. Eléggé megtetszett a tudása és azt beszéltük, hogy később majd szépen rákötjük a ventillátort is, ami majd harmatpont és páratartalom alapján fogja vezérelni a ventilátort. Akkor lesz csak tökéletes. :)

  • Dany007

    veterán

    válasz tibcsiworld #199 üzenetére

    Üdv!

    Bocsánat a késői válaszért, manapság sajnos már nagyon ritkán járok erre.

    Igazából nem tudom megmondani, hogy miért nem hűl ki a lakás. Én is tartottam és féltem tőle, de nem jelentős a hőveszteség. Természetesen van.
    A méréseim szerint nagyjából 0,3 és max 1°C között van. Nyilván ez külső hőmérséklet függvénye is, ezért nem tudok teljesen pontos értéket mondani, de anno "leteszteltem" és azóta is működik a dolog.

    Az oka talán az lehet, hogy a radiátorok, illetve az egész lakópark fűtési rendszere a külső-belső hőmérséklet függvényében részben automatikusan szabályzott.
    Ezalatt azt értem, hogy a radiátorban is van érzékelő, illetve a külső hőmérsékletet is méri a központi kazán (lépcsőház-központi a fűtés). Ergo a lényeg, hogy a külső és belső hőmérséklet arányában szabályozza mennyire fűthetnek a radiátorok. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogyha kint 15 fok van, akkor bent hiába tekerem fullra a radiátorokat, azok csont hidegek maradnak. Ellenben ha kint mínusz 20 fok van, akkor már 3-as fokozaton is égetően forró minden. Bár meglepődnék ha tizedfoknyi változásra is érzékeny lenne.

    A végeredmény az, hogy a fűtésszámlánk az elmúlt 3 évben sem növekedett semmit és télen a benti hőmérséklet - szabályozásunktól függően - 24-26°C között mozog. Éjszakára alapból csökken - központilag - de reggel így sem volt még 22,5°C-nál kevesebb.
    A ventilátor pedig megy éjjel nappal... "Idén" már 2 hete megállás nélkül. :)
    A cikk írása óta amúgy már újrafestettünk, felújítottunk és penészesedés azóta se jelent meg újra.

  • Dany007

    veterán

    válasz tibcsiworld #201 üzenetére

    Üdv!

    Ismét bocs a késői válaszért... :D De jobb később, mint soha.
    A számla rész azért nem teljesen úgy van. Mert központinak központi valóban, de házközponti és minden lakásnál van "hőmennyiségmérő" a bejövő / elosztó ágaknál a lakásban (tehát nem a radiátoron). Ezt minden évben leolvassák és a fogyasztott mennyiség alapján számolják ki a következő éves havi díjat.
    Mi most olyan 8-10 ezer forint körül fizetünk havonta fűtést (nem tudom fejből az ideit, de 10-nél biztos nem több),de ezt télen-nyáron minden hónapban. 48m2-es a lakás.
    Egyébként mindentől függetlenül ez csak egy kényszermegoldás. Vannak erre megfelelő építéstechnológiai megoldások, szigetelés, hőhídmentesítés stb... Csak nálunk ez így egyszerűbb, olcsóbb gyorsabb volt.
    :R

  • Dany007

    veterán

    válasz Ocean #203 üzenetére

    Üdv,

    Ha új építésű és jól szigetelt akkor két dolog lehet (szerintem).
    Vagy nincs légmozgás / szellőzés, vagy hőhidas a rendszer valahol. Ezt ki kell méretni, meg kell nézetni és orvosolni. Ha ez nem ad megoldást, akkor szellőzés és szellőztető ventilátor kiépítését javaslom.
    Én - ahogy írtam is - használtam párátlanítót, de olyan zajjal járt, amit nem lehet hosszútávon tolerálni.
    Persze új építésűnél az is lehetséges, hogy a falak nem száradtak még ki... Ezért kéne mindenképpen első körben szakemberrel bevizsgáltatni. Főleg, hogy hőhídmentes legyen az épület / lakás.

  • Dany007

    veterán

    válasz patomi #208 üzenetére

    Igen nálunk kellett a venti.
    Biztos írtam korábban, de hozzászólt egy energetikai szakember is a témához és megnézve a képeket egyértelműen leírta, hogy az ablakok fölött kívül alkalmazott beépített / beépíthető redőnydobozolás az, ami a hőhidat okozza! Ezért van pára. Szerintem részben, részben meg azért, mert nincs szigetelve az épület. Perlittel próbálták megoldani a dolgot, ami azt jelenti, hogy a vakolatba pici nikecell golyócskákat raknak szigetrelés címszó alatt, ami, mint később kiderült nem ér semmit.

    A lényeg, hogy nálunk kellett a venti és működik. A Noctua IPPC ventilátora tényleg olyan brutál, mint írják. Évente max 1x takarítom, de néha azt is elfelejtem és ősztől tavaszig megy megállás nélkül, éjjel nappal. Most, 2020 aug-ban is kiváló állapotban van. :) Persze nyilván az egy centi porréteg rontja a hatékonyságát, de na..., ősszel kitakarítom. :)
    Pára nincs vagy minimális néha napján. 4 éve, miután ezt beszereltem és megbizonyosodtunk róla, hogy működik kifestettük a lakást és azóta is az a festés van és hibátlan.

    De ahogy eddig is, most is mindenkinek azt ajánlom, hogy mérje fel pontosan a saját helyzetét. Minden szituáció egyéni elbírálást igényel és annak megfelelő megoldást is. Ha van lehetőség, akkor szigetelés és hőhídmentesítés. Esetleg nyílászárócsere. Ha pont olyan a szitu, mint nálunk, akkor ventilátor.
    De a párátlanító olyan zajjal és energiaigénnyel jár, ami szerintem hosszútávon nem fenntartható.

  • Dany007

    veterán

    válasz patomi #210 üzenetére

    A pici lakás nálunk is adott. 48m2 1+ fél szoba. :)
    De örülök, hogy a klíma is megoldja a gondot. Nekünk is, de annak korlátozott a teljesítménye. pl mínusz 5-10 fok alatt már nem képes a párátlanításra.

Új hozzászólás Aktív témák