Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz t72killer #15 üzenetére

    Majd veszel: Kínai hálózati eszközt, amerikai oprendszerrel és kínai hardver, csak nem lesz közös backdoor API ;]

    [ Szerkesztve ]

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz t72killer #19 üzenetére

    Ahhoz mondjuk produkálni kéne, eredeti termékeket, innovációt. A saját rabszoszlgatársadalmuk alig fogyaszt, ha "leráznák a nyugati igát" mégis, ki venné meg a szarjaikat? Kiről tudnának másolni?

    Arogáns butaság :) Ne becsüld le őket...

    Addig amíg a konkurensek magasabb technikai szinten vannak, sokkal egyszerűbb és olcsóbb másolni (lopni), mint fejleszteni. A fejlesztés rengeteg pénzbe időbe és vakvágányba kerül, ezt lopással ki lehet iktatni.

    Egyszerűen ez most számukra a nyerő taktika és ennek megfelelően ezt is csinálják. És jól csinálják. Modern atomerőművet is tudtak egyébként koppintani...
    Majd amikor egy szinten lesznek a fejlett nyugattal technológiában (szvsz max 10 év) akkor a lopás _mellett_ fognak kutatni/fejleszteni is. Amerikai egyetemeken szépen kiképzik most a fiatalságot.

    A saját "rabszolgatársadalmuk" bődületes mértékben polgárosodik és ennek megfelelően növekszik a fogyasztásuk is. Pld. a kínai autópiac a világon a legnagyobb. Igen Kínában több új autót adnak el, mint az USA-ban, ahol kb minden nagykorúnak van saját autója.

    Kína vásárlóerő paritáson mérve GDP-ben éppen most hagyta el az USA-t, talán másfél évtized és abszolút termékben is ők lesznek a világ legnagyobb gazdasága.

    A saját rabszoszlgatársadalmuk alig fogyaszt, ha "leráznák a nyugati igát" mégis, ki venné meg a szarjaikat?

    Fordítva ülsz a lovon: A mértékletesség és szorgalom sokkal nagyobb erény (és fegyver) mint a mértéktelen fogyasztásra való képesség.

    Egyébként meg, ha az USA és a nyugati világ nem veszi meg a szarjaikat majd találnak mást akinek el lehet adni. A befolyó pénzen egyébként most éppen azt a csúcstechnikát importálják amit nem lehet könnyen ellopni. Még Magyarországról is :D

    A mértékletes embert még mindig könnyebben veszed rá, hogy kinyissa a pénztárcát és egyszer munka helyett shoppingolni menjen mint fordítva amikor a fogyasztáshoz (és pazarláshoz) szokott embert az életszínvonalából való visszavételre és hitelre való fogyasztás helyett felhalmozásra próbálod motiválni.

    [ Szerkesztve ]

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz #06658560 #39 üzenetére

    1, igen: GDP, vásárlóerő paritáson. Nem egy főre eső GDP-ről beszéltem.

    2, Kínának ahogy polgárosodik ezzel pérhuzamosan élénkül a belső fogyasztása. Példaként írtam, hogy a kínai a legnagyobb autópiac. Több autót adnak el Kínában mint az USA-ban. Ez szerinted nem a növekvő (és már most is jelentős) belső piacra utal? Szerintem igen.

    3, Ha bezáródna a nyugati piac (milyen agymenés ez, miért záródna be?) majd egy részét kiváltja a belő piac illetve más fejlődő/fejlett országok piaca.

    De nem fogy bezáródni a nyugati piac, mert a nyugati társadalmak már nagyon hozzászoktak a hitelből való költekezéshez és fogyasztáshoz, nem lenne egyszerű a nyugati népesség torkán lenyomni, hogy mostantól védővámok vannak, és minden 2x annyiba kerül.

    Ezzel szemben az ember mindig hajlamos egy "kicsit jobb életre vágyni" és elengedni a saját egyéni fogyasztását. Ezzel azt akarom mondani, hogy a fogyasztást elengedni sokkal egyszerűbb mint visszavenni a fogyasztásból. Nemzetgazdasági szinten is ugyanígy működik.

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz schawo #41 üzenetére

    De ez mit ér, ha 6x-annyi embert kell belőle életben tartani?

    Trolkodsz vagy komolyan írod ezt? Első esetben nem szívesen koptatnám a billentyűzetet...

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz attila9988 #44 üzenetére

    Igen, ezzel én tisztában vagyok, itt a fórumon él Kínával kapcsolatban egy nagyon naív kép sok fejben...

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz #06658560 #47 üzenetére

    Én erre az eszmecserére reagáltam, amikor habzó szájjal beszálltál:

    mzso (#18)
    Kíváncsi vagyok Kína mikor unja meg, hogy a nyugati hatalmak cselédje. És hogy azért termel, hogy ezek a nyugati "fejlett" országok még gazdagabbak legyenek.
    Lassan már mindent le tud gyártani ami valaha kellhet, még ilyen high tech cuccot is mint a processzor. Egyszer csak gondolhat egyet és felrughatja az egészet és nem ad senkinek semmit és csak saját magának gyárt. A "fejlett" országok meg leshetnek a leépített iparukkal.

    (#19) t72killer válasza
    t72killer
    LOGOUT blog
    Ahhoz mondjuk produkálni kéne, eredeti termékeket, innovációt. A saját rabszoszlgatársadalmuk alig fogyaszt, ha "leráznák a nyugati igát" mégis, ki venné meg a szarjaikat? Kiről tudnának másolni?

    Iparról, innovációról, másolásról kereskedelemről és gazdasági erőről volt szó. Nem arról hogy 100 vagy 1000 millió Kínai él-e még szegénységben, vagy hogy mennyi az egy főre eső GDP. Csúsztatás ezt ide keverni.

    Attól, hogy százmilliók élnek évszázados elmaradottságban, még lehet (és van) az államnak rengeteg pénze kulcsfontosságú iparágakat támogatni mind tőkével, mind piacvédelemmel. Jelen esetben elképzelhető, hogy az x86-os processzor gyártásra így tekintenek.

    Felhoztam a kínai autópiacot amely a világon a legnagyobb megelőzve az USA-t, mint példát arra, hogy Kínának van (nagy) belső fogyasztása ugyanerre példának felhozhatnám a kínai okostelefon eladásokat am szintén nagyon magasan az első világviszonylatban (nem darabban, hanem értékben)

    Értelemszerűen még egy csomó más mindenben elöl vannak, ez kettő két kiragadott példa volt. Az amcsik cserélgetik az okostelefonjaikat és az autóikat is mint az alsógatyájukat, és mégsem az a legnagyobb piac világviszonylatban, hanem a kínai ahol állítólag csak robotolnak a nyugatnak és nem fogyasztanak.

    én:
    "Fordítva ülsz a lovon: A mértékletesség és szorgalom sokkal nagyobb erény (és fegyver) mint a mértéktelen fogyasztásra való képesség."

    te:
    Nem ül fordítva, pusztán gazdasági kérdéssel kapcsolatban gazdasági következtetést von le, nem filozófiait.

    engem idézel
    "A mértékletes embert még mindig könnyebben veszed rá, hogy kinyissa a pénztárcát és egyszer munka helyett shoppingolni menjen mint fordítva amikor a fogyasztáshoz (és pazarláshoz) szokott embert az életszínvonalából való visszavételre és hitelre való fogyasztás helyett felhalmozásra próbálod motiválni."

    te:
    Nem, mert a mértékletes embernek nincs igénye második, tizenharmadik pár cipőre, hatvanadik pólóra, pont azért mértékletes. Nem vásárol annyit, mint amennyit a kínai gazdaság termel jelen szintjén.

    A dolog onnan indult, hogy én feldobtam, hogy Kínában még mindig sokkal könnyebb elengedni a belső fogyasztást mint nyugaton visszafogni azt. A dolog nem szimmetrikus. A társadalom minden rétege sokkal szívesebben növeli az életszínvonalát (növeli a fogyasztását) mint csökkenti azt (csökkenti a fogyasztását).

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz zsid #49 üzenetére

    Én nem értek a lovakhoz, lehet én nézek rossz grafikont és sort alul a táblázatban, de vásárlóerő paritáson mérve Kína meg sem közelíti az Egyesült Államokat:

    Igen, rosszat nézel, de semmi gond, azért van a fórum, hogy okosodjunk. Kb ezt jelenti:

    GDP: gross domestic product: nemzeti össztermék.

    Kb Nemzetgazdasági szinten az összes egy évben megtermelt/létrehozott árú, szolgáltatás stb összege. (Alapvetően csak fejlett országok esetén van értelme az összehasonlításnak).

    GDP PPP: GDP vásárlóerő paritáson:
    Kiigazítva a GDP értéket azzal, hogy az adott országban az USA-hoz képest mennyivel olcsóbbak/drágábbak a termékek szolgáltatások.

    GDP per Capita: Egy főre eső GDP, tehát a teljes GDP értéket osztod a lakosság számával.

    Amit te nézel, az GDP per capita PPP: Tehát egy főre eső GDP vásárlóerő paritáson.

    Itt a grafikon:
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)

    Hogy érezd hol a különbség a GDP és a GDP PPP között:
    -Ha valamilyen terméket vagy technológiát kívülről kell az állam importáljon, akkor hogy mennyi ilyet tud kifizetni, annak a legjobb arányszáma a GDP (ugye a GDP egy részét adóként beszedi az állam)

    -Ha a saját belső piacán való költekezéssel tud valamit valamit beszerezni az állam, akkor a GDP PPP a legjobb arányszám.

    Légből kapott példa a különbség érzékeltetésére:
    Az USA és Kína kormánya a saját partjuknál fel akarnak húzni egy katonai bázist, csak a létesítményeket. Ez többek között 10.000.000 melósórába kerül. Az USA-ban a vállalkozók 40$/órát számolnak fel egy melós után, Kínában 10$-t. Az USA-nak így 400m $-ba kerül, Kínának 100m $-ba. Na erre van a vásárlóerő paritás, hogy ezeket a különbségeket kiigazítsa. Vásárlóerő paritáson a kettő munka ugyanannyit ér.

    [ Szerkesztve ]

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz zsid #51 üzenetére

    már leírtam a 48-ban, hogy itt nem azzal foglalkozom mennyi csóró van Kínában (sok van) hanem hogy a kínai kormánynak hatalmas mozgástere van, ha saját belső piacon akár pénzt költeni/ stratégiai iparokat támogatni.

    ha a saját x64-es CPU nekik cél, akkor megvan a gazdasági és piaci lehetőségük hogy otthon ezt felfuttassák.

    Kínai termelés nem lesz sehonnan kizárva, már elég sok stratégiai nyersanyagot, ritkafémet birtokolnak...

Új hozzászólás Aktív témák